Jump to content

Ημερολόγιο στρωσίματος μόνο με τροφές.


Recommended Posts

Επειδή πολλή κουβέντα γίνεται γύρω απο το στρωσιμο του νέου ενυδρείου καταθέτω κι εγω την εμπειρία μου. Αποφάσισα να στρωσω το ενυδρείο μου χωρις μπολι ή βακτηρια, μόνο με τροφες με στοχο να παρακολουθώ οσο δυνατον περισσότερες από τις αλλαγές που γινονται στο ενυδρειο χωρίς παρεμβάσεις. Δεδομένου ότι την πρωτη φορά που έστησα ενυδρείο χρησιμοποίησα και βακτηρια και μπολι, μπορω να πω οτι αυτη τη φορα βγηκα πιο σοφος και πιο εμπειρος, ωστε θα το επαναλάβω πάλι την ανοιξη που θα αρχισω το χρυσοψαραδικο μου. Περιμενω τις αποψεις σας.

26/11: Τροφη.Φυσσαλιδες παντου, νερο διαυγες, οχι μετρησεις.

27/11:Τροφή σε τουλι. Ελαχιστες φυσσαλίδες, 8 ωρες μετα το αναμα του φωτος και 4 ωρες απο την τροφή παρουσιαστηκε ελαφρυ θολωμα του νερου. ΝΗ3=0

28/11: Νερο διαυγές, οχι φυσσαλιδες, ΝΗ3=0.5

29/11: Τροφή σε τουλι. Στο φιλτρο εμφανιστηκε κατι σαν χνουδι. Νερο διαυγες, οχι μετρησεις.

30/11: NH3=1, ph=8. Ολα τα αλλα ιδια.

1/12: Τροφή σε τουλι. Νεα φυτα. Μετρηση ΝΟ2=0.

2/12: ΝΗ3=5, πρωτη μετρηση ΝΟ2=0. Οι μυκητες εξαφανιστηκαν.

3/12: Πρωτη αλλαγη νερου 30%.

4/12: ΝΗ3=5, αφαίρεση τροφής για μειωση ΝΗ3. ΝΟ2=0.

5/12: ΝΗ3=5, εμφάνιση μικρων σωματιδίων στο νερό.

6/12: ΝΗ3=5.

7/12: ΝΗ3=5, λογω σαπιων φυλλων που αφαιρεθηκαν. ΝΟ2=2.

8/12: NH3=0, NO2=5. Προσθήκη τροφής. Εμφάνιση πρασινης αλγης στις πετρες και καφε σε φυλλα ανουμπιας.

9/12: NH3=0, NO2=5, ΝΟ3>100. Εμφάνιση τριχοειδούς αλγης σε φυτά.

10/12: NH3=0, NO2=5, ΝΟ3>100. Δευτερη αλλαγη νερου. Εμφανιση μυκητων στο τουλι με την τροφη. Αλλαγη τροφης.

11/12: NH3=0, NO2=5, ΝΟ3>100. Εμφανιση μυκητων στο τουλι με την τροφη. Αλλαγη τροφης.

12/12: Δεν εγιναν μετρησεις. Εξαπλωση μυκητων στο τουλι πολυ γρηγορα.

13/12: NH3=0, NO2=0, ΝΟ3=25

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Ωραίος :)

Link to comment
Share on other sites

Θερμοκρασία στρωσίματος?

Έγινε επεξεργασία - SOTIRIS
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Θερμοκρασία στρωσίματος?

28οC.
Link to comment
Share on other sites

28οC.

 

Τώρα είναι πιο πλήρες. :thumbup::)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Είχες ψάρια μέσα κατά την διάρκεια του στρωσίματος; Αλλαγές νερού γιατί έκανες;

Link to comment
Share on other sites

Είχες ψάρια μέσα κατά την διάρκεια του στρωσίματος; Αλλαγές νερού γιατί έκανες;

Δεν είχα ψάρια. Το ενυδρείο το δούλεψα από την πρώτη μέρα σαν να ήταν στρωμένο με ψάρια, με προετοιμασία νερού, έλεγχο θερμοκρασίας-παραμέτρων κλπ και γι΄ αυτό οι αλλαγές νερού. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Είχες ψάρια μέσα κατά την διάρκεια του στρωσίματος; Αλλαγές νερού γιατί έκανες;

 

Οχι βρε , χωρις ψάρια γίνεται αυτο το στρώσιμο :)

Οσο και αν σου κανει εντύπωση οι αλλαγες βοηθουν παρα πολυ στο στρώσιμο, γιατι πέφτει φρεσκο νερό με ιχνοστοιχεία και πλούσιο σε οξυγονο που τα χρειάζονται τα βακτήρια, αναπληρώνεις βεβαια με τροφή την αμμωνία που πάει για λίγο χαμένη

Έγινε επεξεργασία - takis_gt
Link to comment
Share on other sites

Το ξέρω ότι αυτός ο τρόπος γίνεται χωρίς ψάρια. Έτσι έστρωσα το μικρό μου. Απλά ήξερα ότι δεν κάνεις αλλαγή νερού κατά τη διάρκεια του στρωσίματος και υπέθεσα ότι για να έκανε αλλαγές, θα είχε ψάρια.

Έγινε επεξεργασία - AgMa
Link to comment
Share on other sites

Το ξέρω ότι αυτός ο τρόπος γίνεται χωρίς ψάρια. Έτσι έστρωσα το μικρό μου. Απλά ήξερα ότι δεν κάνεις αλλαγή νερού κατά τη διάρκεια του στρωσίματος και υπέθεσα ότι για να έκανε αλλαγές, θα είχε ψάρια.

 

Όχι , έχει παρατηρηθεί  πως οι αλλαγές επιταχύνουν το στρώσιμο, και στο φίλο μας το στρώσιμο ολοκληρώθηκε μόνο σε 17 ημέρες, είχε βάλει βεβαία και κάποια  φυτά , αλλά γενικά έστρωσε πάρα πολύ γρήγορα. Συνήθως με αυτή τη μέθοδο στρώνει σε κανα μήνα

Link to comment
Share on other sites

Αν μπορείς ζύγισε την τροφή που έβαζες ώστε να ξέρουμε την ποσότητα που απαιτείται, ιδανικά θα ήταν να μας πεις πόσα γραμμάρια τροφή χρειαζόσουν ανά λίτρο και κάθε πότε άλλαζες, αν άλλαζες την τροφή.

Link to comment
Share on other sites

Σε ζυγαρια κουζινας με ακριβεια 1gr υπολογισε περιπου 2 gr. Κι αυτο σε 54 lt, 30 καθαρα.

Link to comment
Share on other sites

Χοντρικά μπορούμε να πούμε σε 100 λίτρα καθαρά βάζουμε 3 γραμμάρια τροφή.

Δεν απάντησες αν την τροφή την άλλαζες ή όχι.

Link to comment
Share on other sites

Χοντρικά μπορούμε να πούμε σε 100 λίτρα καθαρά βάζουμε 3 γραμμάρια τροφή.

Δεν απάντησες αν την τροφή την άλλαζες ή όχι.

Sorry, την τροφή την άλλαζα κάθε δύο μέρες.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...