Jump to content

Νέο ενυδρείο ερώτηση


Fred13

Recommended Posts

Καλησπέρα σας και καλή χρονιά,

 

Μπορώ να προσαρμόσω ενυδρείο 90 λίτρων σε βιότοπο λίμνης μαλάουι ή τα λίτρα μου είναι πολύ λίγα οπότε να κοιτάξω για κάτι άλλο;

 

Να τονίσω ότι μου αρέσει το minimal οπότε αν μου πείτε πως το περισσότερο που μπορώ να φιλοξενήσω είναι ένα ζευγαράκι δεν έχω κανένα πρόβλημα, αντιθέτως:)

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και χρονια πολλά και απο εμένα.

Δες σε παρακάλω αυτο το άρθρο και πιστύω οτι θα σε βοηθήσει πάρα πολύ σε σχέση με αυτο που θέλεις να κάνείς.

http://www.aquazone.gr/forums/topic/61115-%CE%BC%CE%B9%CE%BA%CF%81%CE%AC-%CE%B5%CE%BD%CF%85%CE%B4%CF%81%CE%B5%CE%AF%CE%B1-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CE%BA%CE%B9%CF%87%CE%BB%CE%AF%CE%B4%CE%B5%CF%82-%CF%84%CE%B7%CF%82-%CE%BB%CE%AF%CE%BC%CE%BD%CE%B7%CF%82-tanganyika/#entry550987

 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και χρονια πολλά και απο εμένα.

Δες σε παρακάλω αυτο το άρθρο και πιστύω οτι θα σε βοηθήσει πάρα πολύ σε σχέση με αυτο που θέλεις να κάνείς.

http://www.aquazone.gr/forums/topic/61115-%CE%BC%CE%B9%CE%BA%CF%81%CE%AC-%CE%B5%CE%BD%CF%85%CE%B4%CF%81%CE%B5%CE%AF%CE%B1-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CE%BA%CE%B9%CF%87%CE%BB%CE%AF%CE%B4%CE%B5%CF%82-%CF%84%CE%B7%CF%82-%CE%BB%CE%AF%CE%BC%CE%BD%CE%B7%CF%82-tanganyika/#entry550987

Δυστυχώς το ενυδρείο σου είναι μικρό για την λίμνη malawi (άποψη μου) αλλά πιστέψε με και αυτή την λίμνη θα την λατρέψεις αν κάνεις τα σωστά βήματα.

Link to comment
Share on other sites

Είμαι πολύ αρχάριος για αυτό επίτρεψε μου να κάνω μερικές ερωτήσεις..

 

Όταν λέμε χαρέμι ενοούμε 4;

Επίσης , θα ήθελα να βάλω λευκή άμμο, δεν ξέρω γενικά το συγκεκριμένο χρώμα και καθαρά αισθητικά με ανανεώνει.. Διαβάζω πως δεν είναι το καλύτερο δυνατό. Θα έχω κάποιο σοβαρό πρόβλημα;

 

Τέλος, αυτό που μου παρουσίασες δεν έχει μεγάλες διαφορές από την μαλάουι ή λόγω απειρίας δεν κατάλαβα καλά;
 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Χρονια πολλα κ καλη χρονια!Χαρεμι εννοουμε 1αρσενικο με 3-4 θηλυκα.Λευκη αμμο θα σου λερωνεται πολυ πιο γρηγορα απ οτι μια πιο σκουροχρωμη.Επισης εχω ακουσει οτι στρεσαρει κ τα ψαρια περισσοτερο.Αυτο που σου παρουσιασε ειναι ταγκανικα.Δεν εχει μεγαλη διαφορα απ τη μαλαουι μιας κ οι δυο αυτες λιμνες ανηκουν στην τριαδα των μεγαλων ρηγματογενων λιμνων της αφρικης.Απλως οι νανοκιχλιδες της λιμνης ταγκανιικα αισθανονται πιο ανετα σε μικροτερα ενυδρεια μιας κ δεν ειναι τοσο κινητικες οποτε κ γω με τη σειρα μου θα σε παροτρυνα να φιλοξενησεις καποιο ειδος νανοκιχλιδας.

Link to comment
Share on other sites

Είμαι πολύ αρχάριος για αυτό επίτρεψε μου να κάνω μερικές ερωτήσεις..

 

Όταν λέμε χαρέμι ενοούμε 4; Ναι 1αρσενικο και 3 'η 4 θηλυκά .

Επίσης , θα ήθελα να βάλω λευκή άμμο, δεν ξέρω γενικά το συγκεκριμένο χρώμα και καθαρά αισθητικά με ανανεώνει.. Διαβάζω πως δεν είναι το καλύτερο δυνατό. Θα έχω κάποιο σοβαρό πρόβλημα;  Η λεύκη άμμος σύνηθως στρεσάρει τα ψάρια αλλα πολλοί απο εμάς (και έγω) την χρησιμοποιουμε.

 

Τέλος, αυτό που μου παρουσίασες δεν έχει μεγάλες διαφορές από την μαλάουι ή λόγω απειρίας δεν κατάλαβα καλά;  Ναί δεν εχουν μεγάλες διαφορές σαν βιότοποι (και εδω έχουμε αμμο και πέτρες οπως και σκλήρα νερά με μεγάλο Ph) απλώς τα ψαράκια που θα φιλοξενήσεις είναι μικρότερα σε μέγεθος.

 

 

Ευχαριστώ

 

Link to comment
Share on other sites

Κατάλαβα παιδιά και σας ευχαριστώ πάρα πολύ!!!

 

Τα 3 θυληκά και ένα αρσενικό δεν σημαίνει γέννες; 

Γιατί αν σημαίνει γέννες πως θα το χειριστώ εγώ ειδικά που είμαι τόσο άπειρος...

Link to comment
Share on other sites

Κατάλαβα παιδιά και σας ευχαριστώ πάρα πολύ!!!

 

Τα 3 θυληκά και ένα αρσενικό δεν σημαίνει γέννες; 

Γιατί αν σημαίνει γέννες πως θα το χειριστώ εγώ ειδικά που είμαι τόσο άπειρος...

Ναι θα εχεις και γέννες αλλα αυτο τώρα που συζητάμε είναι σχετικα μακρίνη υπόθεση.

Εσυ δεν θα κάνεις τίποτα θα τα κάνει όλα η φύση αρκει να στήσεις σωστα το ενυδρείο σου.

Link to comment
Share on other sites

Kατάλαβα!!!

 

Πολύ ενδιαφέρον όλα! Θα κοιτάξω να το κάνω όσο καλύτερο!

 

90 λίτρα, λευκή άμμο, πέτρες όσο το δυνατόν καλύτερα διαμορφωμένες για να υπάρχει καταφύγιο και κανένα φυτό!

 

Τώρα εκεί μου δείξανε ανούμπιες επειδή είναι εύκολες.. Βέβαια δεν κολάνε στο Αφρικάνικο τοπίο οπότε δεν ξέρω!

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω και κάτι ακόμα , το παραπάνω άρθρο μιλάει για κοχυλόψαρα και κιχλίδες , εγώ θέλω να βάλω μόνο κιχλίδες οπότε κιχλίδες=πολλές πέτρες σωστά;

Link to comment
Share on other sites

Συνεχίζω με τις ερωτήσεις και ελπίζω να μην γίνομαι κουραστικός...

 

Όλες οι κιχλίδες τις λίμνης ταγκανίκα χρειάζονται τα κέλυφη από τα σαλιγκάρια; Κοχύλια και όστρακα είναι υπέροχα αλλά δυστυχώς δεν έχω ιδέα που μπορώ να βρω..

Αλλά να σας πω την αλήθεια δεν μου αρέσει η ιδέα να βάλω κέλυφη απο σαλιγκάρια μέσα :)

 

Επίσης η ιδέα της πέτρας μου αρέσει πολύ αλλά διαβάζω πως τα κοχυλόψαρα θέλουν 3 με 5 μαξ πέτρες. Άλλο τα κοχυλόψαρα και άλλο οι κιχλίδες;

 

Τέλος, μπορεί να είναι τελείως άσχετο αυτό που ρωτάω, αλλά μπορεί να ταιριάξει βυθόψαρο μέσα ή είναι κάτι τελείως άκυρο με το περιβάλλον και η συνύπαρξη είναι αδύνατη;

 

Eυχαριστώ πολύ

Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήρθες φίλε μου στην Αφρική!

Τα κοχυλόψαρα(shell-dwellers) είναι και αυτά κιχλίδες που ζουν στην Tanganyika και απλά χρησιμοποιούν τα κοχύλια σαν σπίτι, όπως αντιστοίχως κάποιες άλλες κιχλίδες χρησιμοποιούν τις πέτρες.

Για κοχύλια συνήθως βάζουμε τα σαλιγκάρια που έχουμε για φαγητό. Δείχνουν να αντικαταστούν επάξια τα αντίστοιχα σαλιγκάρια της Αφρικής.

Όσο αφορά κάτοικους από άλλες λίμνες καλό θα ήταν να μην προτιμούμε. Τα νερά των λιμνών της Αφρικής είναι αρκετά σκληρά, όπως και τα ψάρια της. Επίσης ο βιότοπος με πέτρες και κοχύλια δεν έχει καμία σχέση με άλλους βιότοπους και θα δυσκολέψει οποιοδήποτε άλλο κάτοικο.

Σου προτείνω να διαβάσεις καλά την αρθρογραφία μας και θα σου απαντηθούν πολλά ερωτηματα.

Έγινε επεξεργασία - adlib
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...