Jump to content

Τι χρωμα λαμπες και συνδεσμολογια


puntakias22

Recommended Posts

Καλημερα και καλη χρονια.θελω να φτιάξω ενα φωτιστικό για ενα 80αρι που εχω και ρωτάω: θελω να βάλω τρεις λαμπες τ5 24βαττ τι χρωμα πρεπει να ειναι;2 λευκές μια μπλε;τι ηλεκτρονικό μπαλαστ χρειάζομαι;ποσό να γράφει και τελος ποια ειναι η συνδεσμολογία; Δυο λαμπες εχω ξανά ενώσει τρεις ομως;;;

Link to comment
Share on other sites

Σε μαγαζί με ηλεκτρολογικά ζητάς το μπαλάστ που θέλεις.

Σχέδιο για συνδεσμολογία έχει πάνω αυτό.

Για τρεις λάμπες ίσως χρειαστεί λίγο ψάξιμο παραπάνω για μπαλάστ. . .

Link to comment
Share on other sites

Αν το μπάλα στο είναι 2 επί 39 βατ κάνει να βάλω 3 επί 24 και αν ναι συνδέονται;και το χρώμα των λαμπων;

Link to comment
Share on other sites

Στα μπαλαστ συνδεεις οτι βγαζουν και οχι οτι θελεις γιατι δεν υπαρχει περιπτωση να δουλεψει γι αυτο θα δου συνιστουσα να αγορασεις αυτο ακριβως που χρειαζεσαι :)

Για τις λαμπες που θα χρειαστεις δυστυχως δεν γνωριζω για να σε βοηθησω

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Θα χρειαστεις 2 ballast 2x24w το καθενα, ballast για 3 λαμπες πρεπει να το ψαξεις και δεν ξερω και σε τι τιμη θα το βρεις, αν το βρεις

 

Λαμπες βαλε και μια coral, εγω θα εβαζα 2 coral 1 blue

Έγινε επεξεργασία - vasilis4x4
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, ballast για 3 λάμπες δεν υπάρχει. Οι επιλογές σου είναι ή 3 ballast 1x24w ή 1 ballast 1x24w και 1 2χ24w.

Δεν θα πήγαινα σε 2 των 2χ24 γιατί κάποια ballast αν τους βάλεις μία μόνο λάμπα δεν ανάβουν.Εξαρτάτε από την εσωτερική συνδεσμολογία τους.

Σε λάμπες εγώ θα πήγαινα σε μία coral και δύο blue αλλά αυτό είναι θέμα γούστου.Ότι σου κάνει καλήτερα στο μάτι.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, ballast για 3 λάμπες δεν υπάρχει.

osram quicktronic δουλεύουν σαν 3x αλλα και σαν 4x και βγαίνουν και σε dimmable.

Δεν ξέρω με σιγουριά αν βγαίνουν σε 24watt γιατί αυτά που είχα χρησιμοποιήσει εγώ ήταν για Τ8 στα 18w.

Link to comment
Share on other sites

Τα GLO 2x24w αναβουν και με μια λαμπα

 

Και με 2 blue ειναι πολυ ωραιο στο ματι οπως εχω αυτη την στιγμη το δικο μου

Αλλα ειπα 2 coral για να αποφυγεις τις 2 ασπρες γιατι θα εξαφανιστει τελειως το μπλε

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...