Jump to content

Πως να κατεβάσω τα Νιτρικά ( ΝΟ3 )


Recommended Posts

Καλημέρα σας. 

Έχω ένα ενυδρείο 280ρη με 4 δίσκους μεγέθους οι δύο 10 εκ και οι άλλοι δύο 15 εκ. 
Επίσης 2 ζευγάρια Σκαλάρια που γεννάνε συνέχεια. 
Και κάμποσα Tetra, Neon κλπ. 
Eπισης 4 εσωτερικά φιλρα 200ρια της Tetra 

Κάνω αναλύσεις νερού με τα εξής αποτέλεσμα. 
ΝΟ2 = 0
NO3 = από 30 έως 50
GH = 8
KH = 4
PH = 7,8

Ξερω ότι το GH, το PH, και τα ΝΟ3 είναι μεγάλα. 
Από διάφορα που έχω κάνει έχω κατεβάσει στο 25/ 6,8/ 7,2 αντίστοιχα. 
Τα περί αντιστροφης Οζωσης δεν θέλω να το συζητήσουμε....

Αυτο που με ενδιαφέρει είναι τα ΝΟ3

Το ενυδρείο είναι φυτεμένο με καλά αποτελέσματα 
Χρησιμοποίησα Τύρφη και προσπάθησα με ξύλα Αμαζονιου......

Αυτό που πιστεύω ότι μπορεί να φέρει καλύτερα νούμερα σε όλα για τους δίσκους είναι να βάλεις τριμματα αυτών των ξύλων σε σακούλα και μέσα σε ένα από φίλτρα. Όμως τα ξύλα αυτά είναι πολύ σκληρά και δεν γνωρίζω πως θα γίνει ΑΥΤΟ???????? ( το να κάνεις το σκληρό ξύλο τρίμματα σαν χαλίκια πέτρας ) 

Αν κάποιος ξέρει έναν άλλο τρόπο να κατεβάσω τα ΝΟ3 κ θέλει να μου πει.....!!!!!!!!!! 
Γιατί ένας φίλος μου είπε για κάποιο υγρό, μάλλον αντιδραστηριο που ρίχνεις ένα καπάκι και στα μηδενιζει αμέσως. 

ΑΥΤΑ από τον Αλέξανδρο 
ΝΑ ΕΧΕΤΕ ΟΛΟΙ ΜΙΑ ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ
 

 

Link to comment
Share on other sites

Ζητώ συγνώμη για το λάθος που έκανα.

 

Τα φίλτρα είναι της EHEIM

Link to comment
Share on other sites

Αλλαγες νερου καθε ποτε κανεις?

Προφανως εχεις παρα πολλα ψαρια για τα λιτρα σου και γι αυτο εχεις και πολλα νιτρικα. Διωξε μερικα και θα δεις πως θα κατεβουν τα νο3.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1. Τα σοβαρότερα θέματα που έχουν τα ψάρια σου... γιατί περνάνε στα "ψιλά";

2. Αυτό που έγραψες για τα ξύλα... ΔΕΝ το κατάλαβα.

3. Ο απλούστερος τρόπος είναι με τις αλλαγές νερού...  όπως σου έγραψε από πάνω ο rastafarian.

4. Λύσεις σε προβλήματα ενυδρείου συλλέγοντας πληροφορίες (και παίρνοντας απαντήσεις) από εδώ κι από εκεί και αξιοποιώντας τα κατά το δοκούν .. είναι κατά την κρίση μου, εσφαλμένος τρόπος αντιμετώπισης (γενικότερα μιλώντας).-

Link to comment
Share on other sites

Αλλαγες νερου καθε ποτε κανεις?

Προφανως εχεις παρα πολλα ψαρια για τα λιτρα σου και γι αυτο εχεις και πολλα νιτρικα. Διωξε μερικα και θα δεις πως θα κατεβουν τα νο3.

Αλλαγές νερού ( 70 λίτρα ) μαζί με καθαρισμό των φίλτρων έκανα κάθε 7 ημέρες και τώρα το ανέβασα στις 14 ημέρες. 

Τα 8 ψάρια ( δίσκοι-σκαλάρια ) δεν γίνεται να μειωθούν 

Ξέρω ότι τα ταίζω πολύ και αυτό μου αρέσει γι`αυτό έχω αρκετά βακτηρίδια στα φίλτρα και στις αλλαγές προσθέτω και νέα βακτηρίδια.

Τις τιμές που είχα κατεβάσει έγιναν με προσθήκη απεσταγμένου νερού ( στις αλλαγές, ένα μέρος ) ιδικά στο GH και στο  PH. Το ΝΟ3 μόνο με μείωση της τροφής και ποτέ κάτω από το 25.

 

Αν έχετε κάποια γνώμη για τα τρίμματα ξύλου που θα βγάλουν πολύ πιο γρήγορα τις Τανίνες που περιέχουν ίσως με βοηθήσετε κυρίως για τα GH, PH.

Και αν είναι αλήθεια ότι με κάποιο υγρό πρόσθετο να μηδενίσω τα ΝΟ3????????????????

 

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ για το ενδιαφέρον σας !!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Αλλαγές νερού ( 70 λίτρα ) μαζί με καθαρισμό των φίλτρων έκανα κάθε 7 ημέρες και τώρα το ανέβασα στις 14 ημέρες. 

Τα 8 ψάρια ( δίσκοι-σκαλάρια ) δεν γίνεται να μειωθούν 

Ξέρω ότι τα ταίζω πολύ και αυτό μου αρέσει γι`αυτό έχω αρκετά βακτηρίδια στα φίλτρα και στις αλλαγές προσθέτω και νέα βακτηρίδια.

Τις τιμές που είχα κατεβάσει έγιναν με προσθήκη απεσταγμένου νερού ( στις αλλαγές, ένα μέρος ) ιδικά στο GH και στο  PH. Το ΝΟ3 μόνο με μείωση της τροφής και ποτέ κάτω από το 25.

 

Αν έχετε κάποια γνώμη για τα τρίμματα ξύλου που θα βγάλουν πολύ πιο γρήγορα τις Τανίνες που περιέχουν ίσως με βοηθήσετε κυρίως για τα GH, PH.

Και αν είναι αλήθεια ότι με κάποιο υγρό πρόσθετο να μηδενίσω τα ΝΟ3????????????????

 

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ για το ενδιαφέρον σας !!!!!!!

 

Κανενα υγρο δεν μηδενιζει τα νο3.

Αλλαγες νερου 2 φορες την εβδομαδα και μειωση ψαριων ειναι η λυση.

Οσα βακτηρια και οσα φιλτρα και αν εχεις,δεν εχουν σχεση με τα νο3 ουτε και τα ριχνουν.

Αυτο με τα ξυλα στο φιλτρο δεν ισχυει.

Link to comment
Share on other sites

Τα βακτήρια ξέρω ότι δεν έχουν καμία σχέση με το ΝΟ3 , έχουν άμεση σχέση όμως με την μετατροπή των ΝΟ2. 

Αν δεν είχα τα 4 φίλτρα η Αμωνία θα είχε ανεβάσει τα ΝΟ2 στο ...... θάνατο για τα ψάρια.

 

Επίσης γνωρίζω ότι ΤΟ ΔΥΣΚΟΛΟ στο θέμα των ενυδρείων είναι τα Νιτρικά.

 

Σας έγραψα γιατί δικό σας μέλος μου είπε για το υγρό που τα μηδενίζει, ίσως κάποιο αντιδραστήριο που τα διασπά ( στην Χημεία υπάρχουν διαλύτες αλλά δεν ξέρω αν κάνουν κακό στο όλο του ενυδρείου, αλλά για να μην χρησημοποιοούν κάτι τέτοιο τόσοι ειδικοί στη γη κάτι δεν έχουν καταφέρει )

 

Αφού είναι έτσι θα ξανά κατέβω στις 7 ημέρες -αλλαγή και θα μειώσω την τροφή .

Για 2 φορές την εβδομάδα δεν γίνεται με ΤΙΠΟΤΑ.

 

ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ που ασχοληθήκατε μαζί μου.

Link to comment
Share on other sites

επειδη το ενυδρειο ειναι μικρο για τα ψαρια και τον αριθμο τους που εχεις ισως πρεπει να κοιταξεις το θεμα του φιλτραρισματος,αφαιροντας τα 4 εσωτερικα(θα κερδισεις πολυτιμο χωρο),και βαζοντας εξωτερικο θα βελτιωσεις μαζι μετα παραπανω που εγραψαν τα παιδια τις συνθηκες διαβιωσης οσο γινεται των ψαριων.

Link to comment
Share on other sites

Επίσης θέλω να μου πείτε αν το 25 ΝΟ3 είναι αρκετά κακό για την ζωή των Δίσκων ==== ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ !!!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θέλω να μας πεις... ΑΝ σε ενδιαφέρει να κάνεις κάτι σωστό... για να ΜΗΝ χάνω τον χρόνο μου.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!!!

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Τι διαστάσεις έχει το ενυδρείο; Πόσο καιρό τρέχει έτσι;

Αναφέρεις 2 ζευγάρια σκαλαρια, λογικά θα πρέπει να γίνεται σκοτωμος εκεί μέσα. Και μου κάνει εντύπωση που επιβιώνουν τετρα, τα οποία "κλέβουν" αυγά και γιαυτό τα σκαλαρια αργά ή γρήγορα θα τα τσακίσου. Το σκηνικό θα φέρει στρες και μια ασθένεια είναι ζήτημα χρόνου. Λυπάμαι που γίνομαι μάντης κακών, αλλά στην σχέση μου με τα ψάρια αυτά, τέτοια γνώση έχω. Συμφωνώ με όσα είπαν τα παιδιά πιο πάνω. Δώσε μας και μια φώτο του ενυδρείου.

Καλή χρονιά να έχεις :)

Link to comment
Share on other sites

1. Τα σοβαρότερα θέματα που έχουν τα ψάρια σου... γιατί περνάνε στα "ψιλά";

2. Αυτό που έγραψες για τα ξύλα... ΔΕΝ το κατάλαβα.

3. Ο απλούστερος τρόπος είναι με τις αλλαγές νερού...  όπως σου έγραψε από πάνω ο rastafarian.

4. Λύσεις σε προβλήματα ενυδρείου συλλέγοντας πληροφορίες (και παίρνοντας απαντήσεις) από εδώ κι από εκεί και αξιοποιώντας τα κατά το δοκούν .. είναι κατά την κρίση μου, εσφαλμένος τρόπος αντιμετώπισης (γενικότερα μιλώντας).-

Τα ξύλα αυτά που τα φέρνουν από τα νερά των Δίσκων περιέχουν Τανίνες που είναι Όξινες και έτσι κατεβάζουν την Αλκαλικότητα αρκετά στα επίπεδα του φυσικού τους περιβάλλοντος, κάτω και από το 6 προς το 5,5 PH. που πλεονάζει η Οξύτητα και μειώνει τις Βάσεις.

 

Εγώ απλά σκέφτηκα την επιτάχυνση αυτής της διαδικασίας με το σπάσιμο των ξύλων σε μικρά κομματάκια ώστε να βγαίνουν οι Τανίνες γρήγορα και όχι μετά από ΧΡΟΝΙΑ και σε αυτό δεν νομίζω να κάνω λάθος.... ήμουν Χημικός πετρελαίων και έχω μάθει σε έρευνες .

 

Έπειτα κάποια πράγματα δεν τα έμαθα από εδώ κι εκεί αλλά από πολύπειρους ανθρώπους που ασχολούνται με τους Δίσκους.

 

Υπάρχει η μέθοδος ενός βαρελιού, όπου βάζεις σε σακούλες Τύρφη και με την περιδίνηση του νερού έχεις το ΝΕΡΟ που θέλεις. Όμως αυτό το νερό δεν κρατάει πάνω από μια εβδομάδα και πρέπει να το έχεις έτοιμο για την αλλαγή νερού στο ενυδρείο.......... πράγμα που εγώ δεν θέλω να ασχοληθώ και να τρέχω ..... προτιμώ να αγοράζω απεσταγμένο νερό.

 

Φυσικά ΑΥΤΑ δεν έχουν καμία σχέση με τα Νιτρικά.

ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή έχουν σχέση αν αλλάζεις νερό πολύ συχνά.!!

Link to comment
Share on other sites

Ελαττωσε το ταισμα και κανε πιο συχνες αλλαγες!!! Ο μονος σωστος τροπος να πεσουν τα νιτρικα!!

Link to comment
Share on other sites

επειδη το ενυδρειο ειναι μικρο για τα ψαρια και τον αριθμο τους που εχεις ισως πρεπει να κοιταξεις το θεμα του φιλτραρισματος,αφαιροντας τα 4 εσωτερικα(θα κερδισεις πολυτιμο χωρο),και βαζοντας εξωτερικο θα βελτιωσεις μαζι μετα παραπανω που εγραψαν τα παιδια τις συνθηκες διαβιωσης οσο γινεται των ψαριων.

ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ για όσα μου είπες αλλά πιστεύω ότι η αλλαγή των φίλτρων δεν θα αποδώσει ούτε στο ελάχιστο με την αύξηση 4 λίτρων νερού.

 

Έπειτα δεν είπα ότι έχω κάποιο πρόβλημα με το ενυδρείο μου , απλά στην τελευταία μέτρηση βγήκαν ψηλά τα Νιτρικά και σας έγραψα γιατί με παρακίνησε ένας φίλος , μέλος του aquazone.

 

Επίσης από την αρχή ενημερώθηκα ότι αυτά τα λίτρα νερού ( που δυστυχώς δεν μπορώ να αυξήσω ) κάνουν για 5-6 δίσκους ή 10 Σκαλάρια. Όμως ήθελα να δοκιμάσω και τα σκαλάρια ( είχα ήδη δίσκους ) και θα αποφάσιζα τι θα κρατούσα. Όμως τώρα η συνύπαρξη τους είναι τόσο ΟΜΟΡΦΗ που δεν τα αποχωρίζομαι.

 

Στον ένα χρόνο άλλαξα 3 ενυδρεία, από 60ρη σε 125ρη και μετά στο 280ρη το οποίο αγόρασα τον περασμένο Ιούλιο 2015. Για κάτι πάρα πάνω δεν υπάρχει ο χώρος στο διαμέρισμα που κατοικώ.

 

ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.

Link to comment
Share on other sites

Εχω την εντυπωση οτι εδω πεφτει δουλεμα.

Link to comment
Share on other sites

Τι διαστάσεις έχει το ενυδρείο; Πόσο καιρό τρέχει έτσι;

Αναφέρεις 2 ζευγάρια σκαλαρια, λογικά θα πρέπει να γίνεται σκοτωμος εκεί μέσα. Και μου κάνει εντύπωση που επιβιώνουν τετρα, τα οποία "κλέβουν" αυγά και γιαυτό τα σκαλαρια αργά ή γρήγορα θα τα τσακίσου. Το σκηνικό θα φέρει στρες και μια ασθένεια είναι ζήτημα χρόνου. Λυπάμαι που γίνομαι μάντης κακών, αλλά στην σχέση μου με τα ψάρια αυτά, τέτοια γνώση έχω. Συμφωνώ με όσα είπαν τα παιδιά πιο πάνω. Δώσε μας και μια φώτο του ενυδρείου.

Καλή χρονιά να έχεις :)

Το ενυδρείο είναι 1,20 / 0,40 / 0,60 

Σκοτωμός δεν γίνεται παρά μεταξύ των ζευγαριών. Γεννάνε συνέχεια και τα 2 ζευγάρια και όντως οι ερυθρόστομοι κλέβουν αυγά, μετά το αρσενικό τρώει και αυτό με το θηλυκό να κοιτάει άγρια και σε λίγο δεν υπάρχει ούτε ένα αυγό.

Όσο υπάρχουν αυγά γίνεται ένα κυνήγι και μια αναστάτωση που με χαλάει κι εμένα. Θα είναι μάλλον ο μόνος λόγος να διώξω τα Σκαλάρια και να κρατήσω τους Δίσκους με τα μικρά.

 

Πάντως μέχρι ΤΩΡΑ ΟΛΑ επιβιώνουν αρκετά φιλικά και είμαι από τους ανθρώπους που μου αρέσουν οι αλλαγές ,έστω και αν είναι μικρεςςςςςςςςς.

 

Φωτογραφίες τράβηξα τώρα, τις ανέβασα στο Google + και από εκεί δεν έχω δει ακόμα πως να τις φέρω εδώ γιατί θέλουν και μετατροπή σε μικρά αρχεία.

ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΚΑΛΑ. 

Link to comment
Share on other sites

Ελαττωσε το ταισμα και κανε πιο συχνες αλλαγες!!! Ο μονος σωστος τροπος να πεσουν τα νιτρικα!!

ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΦΙΛΕ > κι εγώ εκεί το πάω, αν και είναι θεαματική η εικόνα του ταίσματος.!!!!

Αλλά δεν μου είπε κάποιος αν το 25 ΝΟ3 είναι κακό γιατί όσοι γνώρισα μου είπαν ότι εκεί είναι ΚΑΛΑ.

ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΚΑΛΑ.!!

Link to comment
Share on other sites

Αν φτανουν 25 πριν την αλλαγη ειναι καλα!!

Αν ειναι ομως 25 την επομενη μερα της αλλαγης ή αμεσως μετα την αλλαγη καλο θα ειναι να επεμβεις με καποιον απο τους τροπους που σου εχουν ηδη περιγραψει :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αν φτανουν 25 πριν την αλλαγη ειναι καλα!!

Αν ειναι ομως 25 την επομενη μερα της αλλαγης ή αμεσως μετα την αλλαγη καλο θα ειναι να επεμβεις με καποιον απο τους τροπους που σου εχουν ηδη περιγραψει :)

ΚΑΛΗ ΕΡΩΤΗΣΗ > ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ!!!

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗ ΕΡΩΤΗΣΗ > ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ!!!

 

Παρακαλω αν θες μη γραφεις με κεφαλαια,ειναι κανονισμος του φορουμ να γραφουμε με πεζα Ελληνικα.

Ευχαριστω!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα να σε ρωτήσω με ποιο σκεπτικό διάλεξες την ψαροαυνθεση του ενυδρείου σου, και εάν έχεις διαβάσει κάποια θέματα που αφορούν τα συγκεκριμένα ψαρια και ειδικά τους δισκους, οπως για παράδειγμα κοπάδι, λίτρα, ρουτίνες....

Link to comment
Share on other sites

Εγω τον παρακινησα να γραψει στο φορουμ γιατι εβλεπα οτι ενω ασχολειται καιρο υπηρχαν πραγματα που θεωρουσα λαθος ...

Επισης μου αρεσε οτι ενω συζηταγαμε εβλεπα οτι ειχε γνωσεις διαφορετικες απο αλλους χομπιστες λογω του επαγγελματος του και θα μπορουσε και να δεχτει και να δωσει βοηθεια...

Δεν θυμαμαι βεβαια πουθενα να του ειπα για υγρο που κατεβαζει τα νιτρικα ....παρολα αυτα αν ανυσηχει υπαρχουν νιτροφαγα φυτα που θα βοηθησουν οχι βεβαια σε τεραστιο βαθμο το ενυδρειο του...για τα φιλτρα του ειπα και εγω...οπως και για την ψαροσυνθεση...

Αλεξανδρε καλησπερα...χαιρομαι που αποφασισες να γραψεις..

Link to comment
Share on other sites

Εχω την εντυπωση οτι εδω πεφτει δουλεμα.

Τι εννοείς ?... 'οτι με δουλεύουνε ?

Είμαι πατέρας σας για να λέτε τέτοια λόγια ή ψέματα.

Το θέμα με τα Νιτρικά το γνωρίζω καλά , όμως όπως είπα μου είπαν ότι εδώ θα βρω πράγματα 

που δεν έχω ιδέα.!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Από τον Αλέξανδρο 

ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΟΛΟΙ ΚΑΛΑ.

Link to comment
Share on other sites

Εγω τον παρακινησα να γραψει στο φορουμ γιατι εβλεπα οτι ενω ασχολειται καιρο υπηρχαν πραγματα που θεωρουσα λαθος ...

Επισης μου αρεσε οτι ενω συζηταγαμε εβλεπα οτι ειχε γνωσεις διαφορετικες απο αλλους χομπιστες λογω του επαγγελματος του και θα μπορουσε και να δεχτει και να δωσει βοηθεια...

Δεν θυμαμαι βεβαια πουθενα να του ειπα για υγρο που κατεβαζει τα νιτρικα ....παρολα αυτα αν ανυσηχει υπαρχουν νιτροφαγα φυτα που θα βοηθησουν οχι βεβαια σε τεραστιο βαθμο το ενυδρειο του...για τα φιλτρα του ειπα και εγω...οπως και για την ψαροσυνθεση...

Αλεξανδρε καλησπερα...χαιρομαι που αποφασισες να γραψεις..

Γεια σου καλέ μου φίλε και ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ για εσένα , την οικογένεια σου, τους φίλους σου και όλους τους γνωστούς σου.!!

Δεν έχω κανένα άγχος γιατί εσύ ξέρεις ότι ασχολούμαι με ΠΟΛΛΑ.

Τα ψάρια είναι μια χαρά και μπορώ να φτιάξω όλα τα νούμερα στις αναλύσεις εκτός από τα ΝΟ3 για τα οποία ξέρω ότι υπάρχει και άλλος τρόπος = να αυξήσεις τα αναερόβια βακτήρια τα οποία διασπούν τα Νιτρικά σε Άζωτο και Οξυγόνο. Γίνεται με εξωτερικό φίλτρο με τρόπο όχι κανονικής λειτουργίας αλλά με κάποια σύνδεση έτσι που να μην ρέει το νερό από τους σωλήνες και σε αυτούς δημιουργούνται τα αναερόβια βακτήρια. Σε συνθήκες κανονικής σύνδεσης τα αερόβια πριν πεθάνουν μετατρέπονται σε αναερόβια και έτσι έχουμε την σχετική ισορροπία.

ΑΥΤΑ για ΣΗΜΕΡΑ και θα περάσω να τα πούμε.

ΠΑΝΤΑ ΜΕ ΑΓΑΠΗ

Αλέξανδρος

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...