Jump to content

Τι μπαίνει κάτω από χαλαζιακή άμμο για στήσιμο φυτεμένου ενυδρείου;


Recommended Posts

Καλημέρα σε όλους και καλή χρονιά,  :bigemo_harabe_net-145:

 

   Ξεκίνησα για το στήσιμο κοινωνικού ενυδρείου 120 λίτρων με φυτά,

 

πήρα θερμοστάτη 150w, εξωτερικό φίλτρο για 250 λίτρα με 2kg siporax, αεραντλία 200 λίτρων, και 25kg χαλαζιακή άμμο 0,6-1,2

 

και ξεκίνησα διαβάζοντας και ρωτώντας εδώ και εκεί, κυρίως όχι τους καταστηματάρχες για το τι πρέπει να βάλω κάτω από την χαλαζιακή άμμο.

 

   Το αποτέλεσμα ήταν να μπερδευτώ και να τα παρατήσω όλα στη μέση. άλλος για επώνυμο λίπασμα-χαλίκι, άλλος γιά μούλιασμα χώματος από super market,  άλλος φυλλόχωμα από απάτητο δάσος, άλλος πρόσθετα(λατερίτη, δολομίτη,κ.α.) με το φυλλόχωμα, άλλος μόνο τα πρόσθετα και χαλαζιακή, άλλος ταμπλέτες στη χαλαζιακή, άσε που επέστρεψα στο λύκειο διαβάζοντας και για χημεία. :bigemo_harabe_net-99:

 

   Θα ήθελα λοιπόν να μου υποδείξεται οι πιο έμπειροι, με απλά λόγια ποιος ο σωστός συνδυασμός και πια η τοποθέτηση, έχοντας σαν κανόνα την εύκολη συντήρηση(αποβολή καταλοίπων) αλλά και την προστασία των ψαριών(κυρίως gurami και neon) από λάθος χημεία.

 

Υ.Γ. δεκτές όλες οι γνώμες αν και δεν είναι απαραίτητο να είναι οικονομική η λύση.

 

ευχαριστώ,  :bigemo_harabe_net-60:

 

Νίκος

 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

ο κανονας λεει οτι δε βαζουμε τιποτα με αμμο, γιατι θα ανακατευθει και θα δημιουργηθουν αλγες.

 

εγω παλαιοτερα σε ενα φυτεμενο μου εβαλα υποστρωμα-λιπασμα της dennerle και απο πανω αμμο καρατ 6 που ειναι σα πουδρα, χωρις προβληματα

ο καθενας οτι θελει.

Link to comment
Share on other sites

Η αμμος μπαινει σκετη χωρις υποστρωμα.Το υποστρωμα δεν δουλευει με την αμμο και θα εχεις προβληματα στο μελλον.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

φλουριτη βα λε φιλε

http://www.seachem.com/Products/product_pages/Flourite.html εγγυηση

Έγινε επεξεργασία - rastaman
link fixed
Link to comment
Share on other sites

Σύμφωνα λοιπόν με το http://www.aquazone.gr/forums/topic/51697-φυτεμένο-ενυδρείο-και-βυθός/?p=472679  "Η άμμος έχει νόημα όταν είναι έως 0,5mm γιατί παραπάνω από αυτό είναι πια χαλικάκι."

και η ερώτηση είναι, εμένα η χαλαζιακή άμμο 0,6-1,2 που προανέφερα, πιάνεται για χαλίκι ;

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

φλουριτη βα λε φιλε

http://www.seachem.com/Products/product_pages/Flourite.html. εγγυηση

 σκέτο; ή κάτω από άμμο ή χαλίκι;

Link to comment
Share on other sites

σκετο φιλε μην μπλεξεις αμμο! ειναι απο τα καλυτερα υποστρωματα

 

αν παρολα αυτα θελεις να χρησιμοποιήσεις την αμμο σου με ευκολα φυτά εγω εχω χαλαζιακή ψηλή σε 60αρι και με μικρή υποστήρηξη με παστίλιες ευκολλα φυτά όπως οι κρυπροκορινες γουεντι ριζώνουν και αναπτήσονται με τα μπούνια χωρίς κανένα πρόβλημα καθώς και η σαγκιτάρια σουμπιουλάτα μου

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας, αν βάλουμε σκέτο το υπόστρωμα (πχ..Fluval stratum for plants & shrimp) χρειάζεται να βάλουμε από πάνω και χαλίκι ή άμμο ?

Δεν μπορούμε να το αφήσουμε σκέτο ? Υπάρχει περίπτωση να επηράσει το νερό ή τα ψάρια ? χρειάζεται κάποιο ξέπλυμα πρώτα ή το στρώνουμε στον βυθό έτσι απλά, βάζουμε τα φυτά  και ρίχνουμε νερό και ψάρια ? (με στρωμένο φίλτρο εννοείτε)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

σκετο φιλε μην μπλεξεις αμμο! ειναι απο τα καλυτερα υποστρωματα

 

αν παρολα αυτα θελεις να χρησιμοποιήσεις την αμμο σου με ευκολα φυτά εγω εχω χαλαζιακή ψηλή σε 60αρι και με μικρή υποστήρηξη με παστίλιες ευκολλα φυτά όπως οι κρυπροκορινες γουεντι ριζώνουν και αναπτήσονται με τα μπούνια χωρίς κανένα πρόβλημα καθώς και η σαγκιτάρια σουμπιουλάτα μου

 

καλή φάση μου ακούγεται και από εμφανίσει σκίζει

 

εγώ όμως θα τις κάνω τις ερωτήσεις μου  :bigemo_harabe_net-135:

1.

περιγραφή σχετικής εταιρείας:

 

"ειδικά κατασκευασμένο πορώδες υλικό, ιδανικό σε φυτευμένο ενυδρείο. Για να έχουμε την καλύτερη απόδοση, μπορεί να χρησιμοποιηθεί μόνο του χωρίς την προσθήκη κάποιου άλλου προϊόντος.Περιέχει πολύ μεγάλο ποσοστό σιδήρου, μαγνησίου και ασβεστίου' είναι ουδέτερο έτσι ώστε να μην επιρεάζει το pH του νερού.Flourite Σκούρο είναι πιο αποτελεσματικό όταν χρησιμοποιείται μόνο ως αναπόσπαστο κρεβάτι υποστρώματος, αλλά μπορεί να αναμιγνύεται με άλλα χαλίκια.Χαλίκι τροποποιητές όπως λατερίτης δεν είναι απαραίτητες.Flourite Σκούρο δεν είναι χημικός επιστρωμένα ή επεξεργασμένα και δεν θα μεταβάλλει το pH του νερού. Παρά το γεγονός ότι προ-πλυμένο, μπορεί να ξεπλυθεί πριν από τη χρήση για να απομακρυνθεί το απομένον σκόνη.Σκόνη μπορεί επίσης να ελαχιστοποιηθεί με τη συμπλήρωση ενυδρείο αργά και διασποράς νερού, έτσι ώστε η κλίνη Flourite Σκούρο δεν έχει διαταραχθεί.Ελαφρά αρχική νέφωση είναι φυσιολογικό και θα καθαρίσει γρήγορα (2-12ώρες).Για να μειώσετε το θόλωμα χρήση περιόδου σαφήνεια σε συνδυασμό με μηχανικό φιλτράρισμα (όπως το φίλτρο νήμα)."

 

1. Μήπως επηρεάσει αρνητικά τα ψάρια το πολύ μεγάλο ποσοστό σιδήρου, μαγνησίου και ασβεστίου;

 

2. Πια η διάρκεια ζωής του, κάθε πότε θέλει αντικατάσταση;

 

3. Το αφήνουμε ήσυχο να αναπτύξει βιολογία ή το καθαρίζουμε με σκούπα τακτικά;

 

χωρίς να το αποκλείω, ύστερα από την εμπειρία σου με το προϊόν.

 

2.

Τέλος σχετικά με τις παστίλιες στην άμμο πιες συστήνεις και γιατί, ακόμη διαλύονται 100% ;

 

ευχαριστώ για το χρόνο σου,  :bigemo_harabe_net-64:

 

Νίκος

Έγινε επεξεργασία - Handmadesolution
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας, αν βάλουμε σκέτο το υπόστρωμα (πχ..Fluval stratum for plants & shrimp) χρειάζεται να βάλουμε από πάνω και χαλίκι ή άμμο ?

Δεν μπορούμε να το αφήσουμε σκέτο ? Υπάρχει περίπτωση να επηράσει το νερό ή τα ψάρια ? χρειάζεται κάποιο ξέπλυμα πρώτα ή το στρώνουμε στον βυθό έτσι απλά, βάζουμε τα φυτά  και ρίχνουμε νερό και ψάρια ? (με στρωμένο φίλτρο εννοείτε)

Δεν εχεις κανενα προβλημα και οπως ειπαμε πιο πανω η αμμος παει σκετη.

Σκετο το βαζεις αυτο.

Το νερο θα το κανει μαλακο το συγκεκριμενο.

Δεν θελει ξεπλημα.

 

καλή φάση μου ακούγεται και από εμφανίσει σκίζει

 

εγώ όμως θα τις κάνω τις ερωτήσεις μου  :bigemo_harabe_net-135:

1.

περιγραφή σχετικής εταιρείας:

 

"ειδικά κατασκευασμένο πορώδες υλικό, ιδανικό σε φυτευμένο ενυδρείο. Για να έχουμε την καλύτερη απόδοση, μπορεί να χρησιμοποιηθεί μόνο του χωρίς την προσθήκη κάποιου άλλου προϊόντος.Περιέχει πολύ μεγάλο ποσοστό σιδήρου, μαγνησίου και ασβεστίου' είναι ουδέτερο έτσι ώστε να μην επιρεάζει το pH του νερού.Flourite Σκούρο είναι πιο αποτελεσματικό όταν χρησιμοποιείται μόνο ως αναπόσπαστο κρεβάτι υποστρώματος, αλλά μπορεί να αναμιγνύεται με άλλα χαλίκια.Χαλίκι τροποποιητές όπως λατερίτης δεν είναι απαραίτητες.Flourite Σκούρο δεν είναι χημικός επιστρωμένα ή επεξεργασμένα και δεν θα μεταβάλλει το pH του νερού. Παρά το γεγονός ότι προ-πλυμένο, μπορεί να ξεπλυθεί πριν από τη χρήση για να απομακρυνθεί το απομένον σκόνη.Σκόνη μπορεί επίσης να ελαχιστοποιηθεί με τη συμπλήρωση ενυδρείο αργά και διασποράς νερού, έτσι ώστε η κλίνη Flourite Σκούρο δεν έχει διαταραχθεί.Ελαφρά αρχική νέφωση είναι φυσιολογικό και θα καθαρίσει γρήγορα (2-12ώρες).Για να μειώσετε το θόλωμα χρήση περιόδου σαφήνεια σε συνδυασμό με μηχανικό φιλτράρισμα (όπως το φίλτρο νήμα)."

 

1. Μήπως επηρεάσει αρνητικά τα ψάρια το πολύ μεγάλο ποσοστό σιδήρου, μαγνησίου και ασβεστίου; Οχι δεν εχουν προβλημα

 

2. Πια η διάρκεια ζωής του, κάθε πότε θέλει αντικατάσταση; Ποτε.Το συγκεκριμενο φορτιζει απο τα υγρα λιπασματα που θα ριχνεις,ειναι δυσκολο στο φυτεμα ομως.

 

3. Το αφήνουμε ήσυχο να αναπτύξει βιολογία ή το καθαρίζουμε με σκούπα τακτικά; Σκουπα ποτε σε φυτεμενο ενυδρειο,μονο τα χοντρα αν χρειαστει ποτε.

 

χωρίς να το αποκλείω, ύστερα από την εμπειρία σου με το προϊόν.

 

2.

Τέλος σχετικά με τις παστίλιες στην άμμο πιες συστήνεις και γιατί, ακόμη διαλύονται 100% ; Ολες το ιδιο ειναι,οποια και να παρεις μια χαρα δουλεια κανει.Ομως δεν βαζουμε ταμπλετες σε ολα τα φυτα παρα μονο σ αυτα που τρεφονται απο ριζες.Στα αλλα που τρεφονται απο τη στηλη του νερου θα ριχνεις υγρα.Ναι διαλυονται 100% αλλα μετα απο μηνες.

 

ευχαριστώ για το χρόνο σου,  :bigemo_harabe_net-64:

 

Νίκος

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

συμφωνω

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας, "Rastafarian" μια ερώτηση: Για το "Fluval stratum for plants & shrimp",  έγραψες ότι είναι δύσκολο στο φύτεμα ? Αν ναι, για ποιό λόγο ? Υπάρχει κάποιο αντίστοιχο που να μην έχει τέτοιο πρόβλημα ?

Link to comment
Share on other sites

ειναι πολυ ελαφρυ σα τυρφη και τα φυτα φευγουν μεχρι να πιασουν ριζες

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κάποιο αντίστοιχο που να μην έχει αυτό το πρόβλημα ? Επειδή έχω δει πολλούς που το χρησιμοποιούν (ειδικά στα γρασίδια που φυτεύονται και πιο δύσκολα) πως το καταφέρνουν ? (πλέγμα σίγουρα παντως δεν χρησιμοποιούν γιατί είδα που το φυτεύανε κομμάτι - κομμάτι (ριζούλα - ριζούλα).

Link to comment
Share on other sites

ειναι πολυ ελαφρυ σα τυρφη και τα φυτα φευγουν μεχρι να πιασουν ριζες

 

Καμια σχεση φιλε μου,μαλλον δεν το εχεις χρησιμοποιησει το συγκεκριμενο,ουτε τα φυτα φευγουν,ουτε σαν τυρφη ειναι το fluval stratum.

 

Υπάρχει κάποιο αντίστοιχο που να μην έχει αυτό το πρόβλημα ? Επειδή έχω δει πολλούς που το χρησιμοποιούν (ειδικά στα γρασίδια που φυτεύονται και πιο δύσκολα) πως το καταφέρνουν ? (πλέγμα σίγουρα παντως δεν χρησιμοποιούν γιατί είδα που το φυτεύανε κομμάτι - κομμάτι (ριζούλα - ριζούλα).

 

Δεν εχεις κανενα προβλημα με το stratum,μια χαρα μπορεις να φυτεψεις,τετοιο εχω αυτη τη στιγμη στο ενυδρειο χωρις κανενα προβλημα.

Εγω εγραψα οτι το flurite ειναι δυσκολο στο φυτεμα,οχι το stratum.

Έγινε επεξεργασία - rastafarian
Link to comment
Share on other sites

Καμια σχεση φιλε μου,μαλλον δεν το εχεις χρησιμοποιησει το συγκεκριμενο,ουτε τα φυτα φευγουν,ουτε σαν τυρφη ειναι το fluval stratum.

 

 

Δεν εχεις κανενα προβλημα με το stratum,μια χαρα μπορεις να φυτεψεις,τετοιο εχω αυτη τη στιγμη στο ενυδρειο χωρις κανενα προβλημα.

Εγω εγραψα οτι το flurite ειναι δυσκολο στο φυτεμα,οχι το stratum.

 

το ιδιο δε λεμε ? https://www.google.gr/search?q=fluval+stratum&tbm=isch&imgil=i9A_OqZ6NCUntM%253A%253BXsI2uqjL4UIg8M%253Bhttp%25253A%25252F%25252Fwww.theshrimpfarm.com%25252Ffluval-stratum-substrate-for-shrimp-aquariums-4-4-lbs.php&source=iu&pf=m&fir=i9A_OqZ6NCUntM%253A%252CXsI2uqjL4UIg8M%252C_&biw=1366&bih=635&usg=__EAfULmhXpkeGDcHkWAbayznwYjA%3D&ved=0ahUKEwjerN7IpZfKAhVJjywKHf03BvsQyjcIKw&ei=OyOOVp6jEsmesgH975jYDw#imgrc=xxo_gZC_r8HG5M%3A&usg=__EAfULmhXpkeGDcHkWAbayznwYjA%3D

 

ειναι σα τυρφη και μαλιστα αν το πιεσεις τριβεται και γινεται σκονη

Link to comment
Share on other sites

 

Ναι για το ιδιο λεμε και ναι αν το πιεσεις τριβεται,αλλα δεν εχεις κανενα προβλημα με το φυτεμα και ουτε φευγουν φυτα και ουτε χρειαζεται να το πιεσεις.

Το εχεις χρησιμοποιησει το συγκεκριμενο?

Στο λεω γιατι εγω αυτο εχω στο ενυδρειο μου και δεν υπαρχει κανενα προβλημα ουτε μετα φυτεματα,ουτε βρησκω φυτα στην επιφανεια,απο την αρχη ετσι ηταν.

 

Έγινε επεξεργασία - rastafarian
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...