Jump to content

Recommended Posts

Μερικές ακόμα,

Δεν μπόρεσα να πετύχω την Jewel γιατί όποτε βγάζω την κάμερα είναι λες και με καταλαβαίνει. 

African 1 Chiclids 2019.png

African 2 Chiclids 2019.png

African 6 Chiclids 2019.png

African 7 Chiclids 2019.png

Labeotropheus trewavasae

20190309_160444_029.jpg

Leonardo_10 βαλε κ τα ονοματα αν τα γνωριζεις.Κ πιστευω καλυτερα ειναι να βαζουμε ο καθενας μια φωτογραφια,την καλυτερη,απ το ψαρι του για να μην γεμισει το θεμα με παρα πολλες φωτογραφιες.Γνωμη μου.Ας μας πει η συντονυστικη επιτροπη ποια γραμμη ν ακολουθησουμε.

• Like 1

Posted (edited)

συγνωμη για την παραβλεψη των ονοματων.....

οπως τις εχω ανεβασει απο την αρχη.

1. pseudotropheus crabro

2. xystichromis phytophagus

3. yellow-tailed violet acei

4. kenyi

5. στο βαθος φαινεται η jewel

6. παλι ο xystichromis phytophagus

7. παλι yellow-tailed violet acei

8. snow white albino

Edited by Leonardo_10

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Similar Content

• By adlib
      Είπα οτι θα αντέξω μέχρι να το ολοκληρώσω αλλά δυστυχώς λύγισα..
      Ακολουθεί ιστορία... Πάρ' τε ποπ κορν!
      Έχω μετακομίσει στο εξωτερικό εδώ και κάποιο διάστημα, οπότε η ασχολία μου με τα ενυδρεία έπρεπε να μπει για λίγο στην άκρη.
      Τον τελευταίο καιρό βέβαια άρχισα δειλά δειλά να ψάχνω για καμιά γυάλα να ψιλοαρχίσω να το "βρέχω"... 
      Πριν μερικές βδομάδες και ενώ ήμουν έτοιμος να παραγγείλω επιτέλους το ενυδρείο που ήθελα, οι φίλοι μου στα γενέθλια μου, μου κάναν δώρο(μαντέψτε)..... ΕΝΥΔΡΕΙΟ!!!
      Και ενώ σαν δώρο και σκέψη ήταν τέλειο, δυστυχώς το ενυδρείο φώναζε από μακρυά οτι δεν το διάλεξε κάποιος που "ξέρει" από ενυδρεία. 

60 λίτρα(αν και σκόπευα για μεγαλύτερο, δεν με χαλάει), με αερόφιλτρο(λέω θα φάει σούτι, το'χω) και διαστάσεις 47χ30χ60 με το 47 να είναι το ΠΛΑΤΟΣ και το 60 το ΥΨΟΣ!!!!Ο Θεός να μας φυλάει!!!Έξαλλος!!!!!!Φίλοι είστε εσείς?!?!?! Δεν κρατήσατε τίποτα από όοοοοοολα αυτά που έχω πει κατά καιρούς?????
      Τι να το κάνω το όρθιο αγγούρι?????? Αφρικάνος είμαι!! Σοβαρευτείτε λίγο!!  

Μετά από κανά 2-3 μέρες με σκέψεις και παίζοντάς το χαρούμενος μπροστά τους για το δώρο τους, το αποφάσησα!!
      Θα το δω ως challenge και το λιώσω! Θα πάρω αυτη την άχαρη μάζα από πλέξιγκλας και θα το μετατρέψω σε ενυδρείο!!
      Και για να με νοιώσετε καλύτερα, τόση ώρα μιλάω για το biorb life 60(εδώ μπορείτε να κλάψετε άφοβα...θρηνήστε μαζί μου..)

Και ενώ μου πέρασαν χιλιαδες σκέψεις από το μυαλό(μέχρι να το ξαναγυρίσω στα αλάτια σκέφτηκα Παναγία μου!!), λέω θα το κανω μια Tanganyikάρα να γουστάρουμε!!
      Σε αυτό το θέμα θα δούμε σιγά σιγά το "ταξίδι" μου στο να μετατρέψω αυτό τον έμετο, σε ένα proper ενυδρείο(αν τα καταφέρω ποτε).

• By Husky_Jim
      Μιά πολύ ενδιαφέρον μελέτη για την εξέλιξη των υπερτροφικών χειλιών σε κιχλίδες της λίμνης Malawi!

https://bmcevolbiol.biomedcentral.com/articles/10.1186/s12862-018-1296-9?fbclid=IwAR3HR634Nblhf2mNgFP-KhILVNeQcsUHAyncWBfvN3OCDxCFzm27CoAMIi4#Abs1

Καί σε PDF:
      Malawi.pdf
    • By Bman47
      Καλησπέρα. Εχω κιχλιδες σε ενυδρείο 130 λιτρων. Τις τελευταιες βδομαδες παρουσιάζουν περίεργη συμπεριφορά. Κάνουν σπασμωδικές κινήσεις σαν να μην ελέγχουν το σωμα τους. Ειχα προσφατα απώλεια. Το ψάρι δεν έτρωγε για δυο βδομάδες και τελικά πέθανε έχοντας μια τρύπα στο κεφάλι. Μπορείτε να με βοηθήσετε σχετικά με την ασθένεια και τι μπορει να συμβαίνει;
    • By Adiabroxos
      Καλησπέρα σας,

Οι περισσότερες συστάσεις για τα αφρικανικά ενυδρεία, περιέχουν κρυψώνες και φωλιές. 
      Παρ' όλα αυτά όμως, η παρατήρηση των τελευταίων μηνών δείχνει μια συνεχή ένταση στον πληθυσμό, ένα συνεχές κυνηγητό μεταξύ τους. 

Είδα λοιπόν κάποια videos στα οποία υποστηρίζεται πως αφαιρώντας τις κρυψώνες και τις φωλίες τα ψάρια δεν έχουν πια κάτι να προστατέψουν οπότε ηρεμούν και δεν στρεσάρονται. 

Γνώμες;;

**Πολύ πιθανό να έχει συζητηθεί και αλλού, αλλά σε μία γρήγορα αναζήτηση δεν εντόπισα κάτι, οπότε.. Here we are.. 
    • By FotisAthanasiadis
      Αυτές που λατρεύω είναι οι Labidochromis Caeruleus!
      Αν μπει 1αρσ+3θυλ, μπορεί να μπει και κάτι ακόμα μαζί τους?(προτιμώ κάτι που να τρώει άλγη με έντονα χρώματα)
    • By Andreas_Kouv
      Καλησπέρα φίλοι, και καλή χρονιά μιας και δεν έγραψα φέτος! μπαίνω γρήγορα στο θέμα, γυρίζοντας σπίτι στις 2 του μήνα, βρήκα ξανά την μία θηλύκια μου μπουκωμένη. Έλειπα 3 η μέρες από το σπίτι, οπότε δεν ξέρω πότε ακριβώς μπουκώθηκε, αλλά υπολογίζω χοντρικά από 1/1/2017. Μετέφερα το ψάρι σε ένα παλιό ενυδρείο γεννήστρα αλλά έως σήμερα 26/1/2017 δεν τα έχει φτύσει, αν και μερικές φορές τρώει τα Flakes της Ocean Nutrition που ρίχνω. Τι κάνω? περιμένω??
    • By NicKtheGreeK1100
      Καλησπερα και καλη χρονια στην παρεα. Αν και ψιλοασχετος με ενυδρεια εχω στα υποψην μου ενα προτζεκτ (κοινωνικο τανγκανικα) για το μακρινο μελλον. Προς το παρον δεν εχω ουτε τον χρονο ουτε το χρημα αλλα επειδη με εχει φαει το σαρακι θα σας πρηξω λιγο.

Για αρχη προσπαθω να σκεφτω μια ψαροσυνθεση για 250-450 καθαρα λιτρα. Ενα ζευγαρι tretocephalus και leleupi, με ενα χαρεμακι shell dweller (callipterus, brevis ή ocellatus). Ως πιο επιθετικα ειδη φανταζομαι οτι χρειαζονται γυρω στα 300-350 λιτρα?
      Mια διαφορετικη ψαροσυνθεση με πιο ειρηνικα ψαρακια που σκεφτηκα ειναι ενα ζευγαρι julidochromis, eretmodus/spathodus/tanganicodus και ενα απο τα παραπανω shell dwellers ή ενα χαρεμακι enantiopus χρειαζονται περιπου 300 λιτρα? Βεβαια εδω με τις κιχλιδες goby τιθεται και το διατροφικο θεμα γιατι απο οσα ξερω ειναι φυτοφαγες.
      Και φυσικα σε καθε περιπτωση αν το επιτρεπουν τα λιτρα και μια ομαδουλα cyprichromis ή paracyprichromis?

Παρακαλω βοηθηστε, δεν μπορω να κοιμηθω το βραδυ  

• By rastaman
      Νέα αναβαθμισμένη έκδοση για την πλατφόρμα μας με νέες λειτουργίες!!
      Ας δούμε περιληπτικά μερικές από αυτές...

Νέο Περιεχόμενο
      Το κουμπί βρίσκεται σε όλες τις σελίδες στο πάνω μέρος δεξιά και είναι ρυθμισμένο έτσι ώστε να μας εμφανίζει όλα τα νέα θέματα, μηνύματα, αγγελίες, φωτογραφίες που ανεβαίνουν στην gallery, status updates που έχουν δημοσιευθεί τις 3 τελευταίες ημέρες.

Αλλάζοντας τις επιλογές στα πεδία
      "Εμφάνισε", "Τύπος περιεχομένου" ,"Read Status", "Κυριότητα" κτλ
      έχουμε την δυνατότητα να προσαρμόσουμε το περιεχόμενο που θα μας εμφανιστεί σύμφωνα με τις δικές μας ανάγκες αλλά και να  αποθηκεύσουμε τις επιλογές αυτές για να προβάλουμε τα αποτελέσματα πάντα με αυτόν τον τρόπο.
      Παρόλα αυτά υπάρχουν ήδη κάποιες προεπιλογές που μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε όπως
      "Περιεχόμενο που δεν έχω διαβάσει" , "Περιεχόμενο που ξεκίνησα" , και φυσικά η επιλογή για "Αναζήτηση"
      Τέλος χρησιμοποιώντας τα κουμπιά expanded και condensed αλλάζουμε τον τρόπο εμφάνισης των μυνημάτων από "συνοπτικό" σε "αναλυτικό".

Δημιουργία ροής σύμφωνα με τις δικές μας ανάγκες
      Στην νέα έκδοση πλέον έχουμε την δυνατότητα να φτιάξουμε την δική μας ροή.
      Δηλαδή μπορούμε να παραμετροποιήσουμε πλήρως τον τρόπο με τον οποίο επιθυμούμε να εμφανίζεται το Νέο Περιεχόμενο της κοινότητας μας και να τον αποθηκεύσουμε ως βασική (default).
      Φυσικά έχουμε την δυνατότητα να δημιουργήσουμε και να αποθηκεύσουμε παραπάνω από μια ροή και ανά πάσα στιγμή μπορούμε να επιστρέψουμε στον βασικό (default) τρόπο εμφάνισης πατώντας το κουμπάκι Νέο περιεχόμενο όπως φαίνεται στην παραπάνω εικόνα.

Θα προτιμήσω σε αυτό το σημείο να αποφύγω τα πολλά λόγια καθώς είναι πάρα πολλές οι παράμετροι που μπορούμε να αλλάξουμε.
      Στο συγκεκριμένο παράδειγμα απλά ακολουθήστε τα βήματα σύμφωνα με την αρίθμηση.

Σύμφωνα με την σειρά που εμφανίζονται τα παραπάνω εικονίδια έχουμε την δυνατότητα να :
      -Επεξεργαστούμε την ροή και να αλλάξουμε τις επιλογές μας
      -Να την διαγράψουμε
      -Να την χρησιμοποιήσουμε σαν βασική (default).

Tip. Βλέποντας την σελίδα με το Νέο Περιεχόμενο ή σε οποιοδήποτε σημείο του φόρουμ και αν βρισκόμαστε πατώντας
      το αστεράκι ή τον κύκλο που βρίσκεται μπροστά από ένα θέμα μεταφερόμαστε απ`ευθείας στην τελευταία αδιάβαστη δημοσίευση

η οποία μάλιστα ξεχωρίζει από μια γαλάζια γραμμή.