Jump to content

χελωνάκι νερού - ανορεξία - όχι κολύμπι - κολυμπά στραβά - χνούδι


polter

Recommended Posts

γειά σας, εδω και ενα μήνα περίπου εχουμε ενα μικρό χελωνακι γλυκού νερού (λογικά κοκκινομάγουλο) 8 γραμμαρια ,  ήταν ολά καλά αλλα τις τελευταίες 8 μερες έχει παράξενη συμπεριφορά (βλ.Περιγραφη προβληματος) , παρακαλώ όποια συμβουλή μπορείτε να μου δώσετε θα μας καθυσιχούσε αρκετά γιατί πραγματικά δεν ξέρουμε τι άλλο να κάνουμε

 

η διατροφής της ήταν μερικά γαριδάκια αποξηραμένα, σικώτι , μύδια, φρέσκια γαρύδα

 

ΠΕΡΙΓΡΑΦΗ ΤΟΥ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΟΣ- ΣΥΜΠΩΜΑΤΩΝ :
-Δεν τρώει (8 μέρες με την σημερινή)
-έχει χνούδι (σαν να αλλάζει δέρμα)

-δεν θέλει να κολυμπήσει

-Εαν κολυμπήσει θα κολυμπήσει στραβά , με την μία της πλευρά να γέρνει ή με το πίσω μερος της να είναι πιο ψηλά
-όταν είναι έξω ανοιγοκλείνει το στο στόμα της και πολλές φορές έχει το κεφάλι της και τον λεμό της τεντομένο οσο ποιο πολύ μπορεί

 

ΒΑΣΙΚΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ:
- Λίτρα: οι διαστάσεις του ενυδρείου σε εκατοστά είναι πλ30 χ υψ30 χ μηκ60 (νεράκι έχει λίγο πιο κάτω από την μισή χωρητικότητα) 
- Φίλτρανση (όγκος κάδου και υλικά): ενεργού άνθρακα

- Υπεριώδες φωτισμός (uv-b ) :

- Ώρες λειτουργίας uv-b : 10 ώρες

- Θέρμανση : ήταν 27 (τώρα 31 μετά από πρόταση του γιατρού)

- Ύπαρξη στεριάς :ΝΑΙ

- Ιστορικό (χρόνος λειτουργίας κλπ):
- Χελώνες (είδη και αριθμός): προφανός κοκκινομάγουλη (έχει ελαφρός κόκκινα σημάδια στα μαγουλάκια της)
- Ρουτίνες (Τάϊσμα, προετοιμασία νερού αλλαγής, αλλαγές νερού κλπ):

ΕΠΙΣΕΙΣ χρησημοποιούμε σταγόνες GOLDY eSHa (περίπου 20) , SERA aquatan αντιχλώριο (περίπου 15) και το ασβάστιο (άσπρο χελωνάκι)

ΒΑΣΙΚΕΣ ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ: Ν/Α
- PH:
- Γενική σκληρότητα (GH):
- Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ):
- Αμμωνία (ΝΗ3):
- Νιτρώδη (ΝΟ2):
- Νιτρικά (ΝΟ3):
- Θερμοκρασία (°C):

ΜΕΤΡΑΩ ΜΕ: Ν/Α
-Υγρά Τεστ:
-Ηλεκτρονικά:

ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΑΣΘΕΝΕΙΑΣ:
- Είδος Χελωνας:
- Ιστορικό Χελωνας:
- Συμπτώματα που παρουσιάζει:
- Ιστορικό πιθανών ασθενειών απο την ιδια χελωνα ή το ενυδρείο:

ΘΕΡΑΠΕΙΑ:
( Πιθανή θεραπεία που έχει ακολουθηθεί έως τώρα)
-Φάρμακο που χρησιμοποιήθηκε: πήγαμε στον γιατρό δευτέρα και παρασκευή και τις έκανε δύο ενέσεις , αλλα μου είπε οτι δεν μπορεί να κάνει κάτι άλλο παρα μόνο να έχουμε υπομονή, επείσεις την βγάζουμε κάθε μέρα για λίγη ωρα στον ήλιο (όταν εχει ηλιοφάνεια και λίγο καλή θερμοκρασία) 

ΠΡΟΣΦΑΤΕΣ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ:

post-61744-0-36518600-1452940876_thumb.jpg

post-61744-0-59884400-1452940887_thumb.jpg

post-61744-0-33942000-1452940898_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Βλέποντας τις φωτογραφίες αυτό που δεν μου αρέσει είναι ο φωτισμός. Η χελώνα χρειάζεται uvb λάμπα και λάμπα σποτ να χτυπάει πάνω στην ξέρα. Κρίνοντας από τις φωτογραφίες νομίζω δεν έχει την κατάλληλη θερμοκρασία ο αέρας πάνω από το νερό και μάλλον η χελώνα κρύωσε. Τα συμπτώματα το επιβεβαιώνουν αυτό. Δυστυχώς δεν έχω την κατάλληλη εμπειρία για να σε βοηθήσω όμως.

Sent from my SM-N9005 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι το κοκκινομαγουλο ειναι κιτρινομαγουλο το οποιο ειναι ειδιο ειδος.Μαλλον αυτο που σου ειπε ο zalaros παιζει.

Link to comment
Share on other sites

Λάμπα θερμαντική κ λάμπα uvb υπάρχουν; ή είναι το φως του ενυδρείου που φαίνεται στη φωτό;

Στάλθηκε από το E2105 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

η λάμπα στο ενυδρείο είναι η λάμπα που είχε ο μαγαζάτορας μου είπε οτι αυτή η λάμπα παράγει το φως του ήλιου (αλλιως γιατι να μην μου πει να αγωράσω και απο τις αλλες λάμπες που είχε εξτρα)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Άρα θερμαντική λάμπα δεν έχεις στο ενυδρείο έτσι; Βάλε θερμόμετρο και μέτρα την θερμοκρασία στον αέρα πάνω από το νερό. Αν και δεν χρειάζεται, φαίνεται από την υγρασία στο τζάμι ότι η θερμοκρασία του αέρα είναι χαμηλότερη από την θερμοκρασία του νερού. Και αυτό φταίει για την κατάσταση της χελώνας. Αυτή είναι η γνώμη μου. Δεν είμαι ειδικός βέβαια και ούτε έχω μεγάλη εμπειρία. Ελπίζω να γίνει καλά η χελώνα σου.

Sent from my SM-N9005 using Tapatalk

Έγινε επεξεργασία - zalaros
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Κάθε ποτέ κανείς αλλαγή νερού ? και βγάλε και μια φωτογραφία μόνο το καβούκι της !

Link to comment
Share on other sites

Κάθε ποτέ κανείς αλλαγή νερού ? και βγάλε και μια φωτογραφία μόνο το καβούκι της !

ο γιατρος και ο πωλητης μου ειπαν καθε 2 βδομαδες , εμεις το κανουμε καθε 1,5 βδομαδα περιπου, φωτο θα ανεβασω σε λιγο

Link to comment
Share on other sites

Επίσης, βλέπω ότι το ενυδρείο μαζεύει πολύ υγρασία, γι αυτό και τα τζάμια που είναι εκτός νερού "δακρύζουν". Αυτή η περίσσια υγρασίας δεν κάνει καλό στο ζώο, και μπορεί να το αρρωστήσει, και να κ΄άνει μυκητιάσεις. Αυτό αντιμετωπήζεται με σωστό αερισμό απ το καπάκι, συν λάμπα θέρμανσης (του αέρα)

Link to comment
Share on other sites

Συγνωμη για την καθηστεριση, σας επισυναπτω τις φωτογραφειες (ναι θερμοκρασια νερου 31) και απο οτι ειδα η θερμοκρασια του αερα ειναι περιποθ 24 (ειχα ενειμερωθει οτι η υγρασια τους κανει καλο..... τελικα λαθος ενειμερωθηκα)

post-61744-0-40301200-1453125670_thumb.jpg

post-61744-0-98944700-1453125673_thumb.jpg

post-61744-0-64433700-1453125677_thumb.jpg

post-61744-0-90727300-1453125681_thumb.jpg

post-61744-0-02893600-1453125685_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Περιπου 29-30 πρεπει να ειναι η εξωτερικη θερμοκρασια.Του νερου 27-28 αν δεν κανω λαθος.Η λαμπα αν ειναι με ακτινες UV ειναι οκ απλως δεν ειχες θερμανση αερα και την ''πατησες''.

Link to comment
Share on other sites

Για να το πούμε ποιο σωστά, όχι οτι leriban είσαι λάθος, η θερμοκρασία νερού πρέπει να είναι 26-28 (αλλιώς θα πρέπει να έχουν πολύ τροφή για να καλύψουν τον αυξημένο μεταβολισμό), και η θερμοκρασία κάτω από την στεριά 30+, ώστε αν ζεσταθούν πολύ, είτε να πάνε λίγο παραπέρα, είτε ακόμα και να κάνουν μια βουτιά για να δροσιστούν, ακριβώς όπως εμείς το καλοκαίρι. Τώρα εσύ που τα έχεις από τους 31 (νερό) στους 24 (ξηρά) είναι σαν να βγεις από το ζεστό σου μπάνιο, σε κρύο περιβάλλον, και να αρπάξεις πούντα (το λέω λαϊκά) .

Επίσης η υψηλή θερμοκρασία ευνοεί την ανάπτυξη μυκητων.

Link to comment
Share on other sites

οκ την θερμοκρασια την ειχα 27 βαθμους αλλα ο γιατρος μου ειπε να την ανεβασω στους 30 περιπου, τωρα, μεχρι να παρω την λαμπα θα ηταν καλο να χαμηλωσω ς το νερο και να ειναι 1-2 βαθμους ποιο κατω απο τον αερα? επεισης να κραταω λιγο ανοιχτω το καπακι να "μπαινει" αερας ωστε να μην κραταει υγρασια?

 

συγνωμη που ρωταω τοσα αλλα ειδη το εχουμε "χασει" ενα και δεν θελουμε να χασουμε και δευτερο....

 

 

υγ. η λαμπα ειναι καλη? απλα μου λοιπει μια δευτερη λαμπα UV-A?

Έγινε επεξεργασία - polter
Link to comment
Share on other sites

οκ την θερμοκρασια την ειχα 27 βαθμους αλλα ο γιατρος μου ειπε να την ανεβασω στους 30 περιπου, τωρα, μεχρι να παρω την λαμπα θα ηταν καλο να χαμηλωσω ς το νερο και να ειναι 1-2 βαθμους ποιο κατω απο τον αερα? επεισης να κραταω λιγο ανοιχτω το καπακι να "μπαινει" αερας ωστε να μην κραταει υγρασια?

συγνωμη που ρωταω τοσα αλλα ειδη το εχουμε "χασει" ενα και δεν θελουμε να χασουμε και δευτερο....

υγ. η λαμπα ειναι καλη? απλα μου λοιπει μια δευτερη λαμπα UV-A?

Χρειάζεται μια λάμπα uvb και μια θερμαντική ;)

Στάλθηκε από το E2105 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Για να το πούμε ποιο σωστά, όχι οτι leriban είσαι λάθος, η θερμοκρασία νερού πρέπει να είναι 26-28 (αλλιώς θα πρέπει να έχουν πολύ τροφή για να καλύψουν τον αυξημένο μεταβολισμό), και η θερμοκρασία κάτω από την στεριά 30+, ώστε αν ζεσταθούν πολύ, είτε να πάνε λίγο παραπέρα, είτε ακόμα και να κάνουν μια βουτιά για να δροσιστούν, ακριβώς όπως εμείς το καλοκαίρι. Τώρα εσύ που τα έχεις από τους 31 (νερό) στους 24 (ξηρά) είναι σαν να βγεις από το ζεστό σου μπάνιο, σε κρύο περιβάλλον, και να αρπάξεις πούντα (το λέω λαϊκά) .

Επίσης η υψηλή θερμοκρασία ευνοεί την ανάπτυξη μυκητων.

Πουντα...χαχαχαχαχα  :lolu:  :lolu:  :lolu:  Ωραιος

Και εγω οτι λεω απο εσας τα εμαθα...δηλαδη αν ειναι σταθερη στους 27 η θερμοκρασια νερου ειναι οκ??

Link to comment
Share on other sites

οκ την θερμοκρασια την ειχα 27 βαθμους αλλα ο γιατρος μου ειπε να την ανεβασω στους 30 περιπου, τωρα, μεχρι να παρω την λαμπα θα ηταν καλο να χαμηλωσω ς το νερο και να ειναι 1-2 βαθμους ποιο κατω απο τον αερα? επεισης να κραταω λιγο ανοιχτω το καπακι να "μπαινει" αερας ωστε να μην κραταει υγρασια?

 

συγνωμη που ρωταω τοσα αλλα ειδη το εχουμε "χασει" ενα και δεν θελουμε να χασουμε και δευτερο....

 

 

υγ. η λαμπα ειναι καλη? απλα μου λοιπει μια δευτερη λαμπα UV-A?

 

καλη κανεις και ρωτάς. Βέβαια και ο γιατρος καλά σου ειπε, μιας και η αύξηση θερμοκρασίας στον περιβάλλοντα χώρο, βοηθάει στην αντιμετώπιση κάποιον μικροοργανισμών. Στα ομοθερμα όμως ειδη, λόγο οτι αυξάνει τον μεταβολισμό τους (ενώ στα ετεροθερμα που ανεξάρτητα από την θερμοκρασια περιβάλλοντος, έχουν σταθερή θερμοκρασια σώματος -όπως τα θηλαστικά) μπορεί να μην ειναι καλο. Τώρα αν προσπαθήσεις να διατηρήσεις θερμοκρασια νερού, 1 με 2 βαθμους κατω από την θερμοκρασία του αερα, δηλαδή 24-2=22 πολύ φοβάμαι οτι το ζώο δεν θα αντέξει... Γιατί δε ξεκινάς με την αγορά μιας κεραμικής λάμπας (εγω προτείνω πάντα σε συνδυασμό με ελεγκτή θερμοκρασίας) ωστε να έχεις μια υψηλή αλλα και σταθερή θερμοκρασια στην ξηρά που θα κάνει "ηλιοθεραπεία"?

Το χελωνακι σου μαλλον εχει μύκητα χωρίς να είμαι σίγουρη !

  

απο απο που το συμπεραίνεις? Η ύπαρξη μύκητα, μυκητίασης λαϊκά, συνήθως ειναι εξωτερική, και αφού ειναι εξωτερική εχει και εμφανή σημάδια.... Τι σημάδια βλέπεις?

Χρειάζεται μια λάμπα uvb και μια θερμαντική ;)

Στάλθηκε από το E2105 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  

Σωστή

Πουντα...χαχαχαχαχα  :lolu:  :lolu:  :lolu:  Ωραιος

Και εγω οτι λεω απο εσας τα εμαθα...δηλαδη αν ειναι σταθερη στους 27 η θερμοκρασια νερου ειναι οκ??

Οταν λεω "εσάς" ελπίζω να απευθύνεσαι σε όλη την παρέα. Αν απευθύνεσαι σε μένα, θα μου μιλάς στον ενικό, ο πληθυντικός με μεγαλώνει.... Και δεν είμαι παντογνώστης, έπαθα και εμαθα, για αυτο πάντα να ρωτάτε, γιατι μέσα από την κουβέντα όλοι κερδίζουμε. Το να έχεις σταθερά 27 στο νερο ειναι αχρείαστο, γιατι πάλι ειναι υψηλή και θα εχει αρκετό μεταβολισμό. 25-26 στο νερο ειναι καλά, και στην στεριά κοντά στην λαμπα (10εκ-15εκ περιπου μακρυα) να ειναι 30-32

Link to comment
Share on other sites

Δυστιχος....εφυγε....... :( 

Σημερα το πρωι το βρηκα δευτερη φορα ανάποδα πανω στην στερια και δεν ανταποκρινετε σε οτι και να του κανω.... 4 ωρες τωρα εχει κρατησει την ιδια σταση σωματος και δεν κουνιετε σε οτι και να του κανω.... ( το βρηκα και χτες αναποδα , παλι πανω στην στερια αλλα χτες κουνιοτανε...... δυστιχος λογο ελυψης χρημάτων δεν προλαβα να του παρω την λαμπα που χρειαζοτανε.....

 

 

σας ευχαριστω πολυ ολους για τα σχολια και τις προτασεις σας, ελπιζω οτι καποιος επισκεπτης να εμαθε/μαθει κατι απο αυτα που σας ρωτησα και μου απαντησατε...... δυστιχος δεν ξερω να θα παρω και τριτο....παρολο που τις αγαπαω τις χελωνιτσες....απογοιτευτικα......... 

Αν και οταν παρω αλλη θα επανελθω παλι στην παρεα

Link to comment
Share on other sites

σε ενα σιτε διαβασα οτι οταν εχει λευκα στιγματα στο καβοθκι του μπορει να ειναι μυκιτασ ! κριμα για το χελωνακι σου συμβαινουν αυτα ! :bye2: 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...