Jump to content

VasilisM3 Reef vol2


VasilisM3

Recommended Posts

Ως γνωστών ο δολοφόνος επιστρέφει πάντα στον τόπο του εγκλήματος.. :shiftyph34r: 

 

Ετσι και εγώ μιας και οι πληγές ήταν ακόμα ανοιχτές,το αλάτι δεν άργησε να κάνει ξανά την ζημιά.

Επέστρεψα με κάτι πιο μικρό και λειτουργικό και με αρκετά καλό εξοπλισμό για το ξεκίνημα.Σκοπός είναι να μην με κουράζει μιας και είναι χόμπι και να το απολαμβάνω όσο πιο πολύ μπορώ.Το ενυδρείο είναι στο δωμάτιο μου οπότε περνάμε αρκετή ώρα "συντοφιά".

 

Εμφαση θα δωθεί στο live stock του ενυδρείου μιας και σκοπεύω να βάλω αρκετά ψαράκια,και απο κοράλλια θα μπουν εύκολα κυρίως LPS και μερικά zoas-ricordeas.

Χρώμα δηλαδή και κίνηση!

 

Το ενυδρείο λειτουργεί απο την 01/01/2016 (είπαμε έκανα ένα δώρο στον εαυτό μου)  :xmas_biggrin: 

Υπάρχει η διατομική όπως βλέπεται με τάσεις εξασθένησης,και προχθές μπήκαν και τα Ocellaris,και σιγά σιγά θα προσθέτω ψαράκια-κοράλλια.

Το ωραίο με την θάλασσα είναι πως απο την πρώτη μέρα τα κοπίποδα και τα λοιπά ψιψιψόνια κόβανε βόλτες στο τζάμι!

 

Θαλασσινό ενυδρείο

 

Reef 250 λίτρα


Γενικές Πληροφορίες
Διαστάσεις Ενυδρείου (ΜxΠxΥ):0.7
0x0.55x0.55
Λίτρα: 200 λίτρα
Διαστάσεις Sump (ΜxΠxΥ): 0.63x0.45x0.40
Λίτρα Sump: 50 λίτρα καθαρά +28lt αναπλήρωση

Οργανισμοί
Κοράλλια: -

Ψάρια: 2 Clownfish (Amphiprion Ocellaris)

Ασπόνδυλα: Turbo Brunneus,Tectus Fenestratus
Βράχος (είδος κιλά):
15 κιλά νεκρός
Άμμος (είδος κιλά):15 κιλά αραγονίτης

Φωτισμός
Πηγές φωτισμού 
: Maxspect Razor 420r 160w

Διάρκεια φωτισμού: 24ωρος κύκλος με ανατολή-δύση

Υποστήριξη οργανισμών
Φίλτρανση (Βράχος - Φίλτρο): chaeto-skimmer-βράχος

Θέρμανση/ Ψύξη:jager 150w συνδεδεμένο σε STC-1000
Skimmer: Tunze 9004
Κυκλοφορία:

-Κυκλοφορητές: 2 Jebao RW-8 

-Επιστροφή: Εheim Compact 2000+

Άλλες τεχνικές ευκολίες ή/και παρεμβάσεις: Αναπλήρωση Water Waves,R/O Dupla 190
Διατροφή:-O
cean nutrition Formula 1 flakes
               -Ocean nutrition Formula 2 pellet

               -Ocean nutrition Prime Reef Flakes

               -Ocean nutrition Mysis Shrimp

               -DIY κατεψυγμένη

 

Παράμετροι (Salifert)
pH: 8.1
Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ): 8.2
Αμμωνία (ΝΗ3): 0
Νιτρώδη (ΝΟ2): 0
Νιτρικά (ΝΟ3):
Ασβέστιο (Ca): -
Μαγνήσιο (Mg): -
Φωσφορικά (Po4): μη ανιχνεύσιμα
Μέση Θερμοκρασία (°C):26-25

Αλατότητα: 1026

Συντήρηση
Αλλαγές νερού:
30lt κάθε εβδομάδα απο θάλασσα.
Νερό (Όσμωση - βρύση): Dupla RO 190
Αλλαγή Άνθρακα: 15 ημερες
Αλλαγή Αντιφώσφορο:15 ημερες
Άλλες ρουτίνες συντήρησης: -

 

Και φωτογραφίες:

post-41221-0-97247600-1453140404_thumb.jpg

post-41221-0-45105000-1453140431_thumb.jpg

post-41221-0-06807700-1453140448_thumb.jpg

post-41221-0-24503700-1453140460_thumb.jpg

post-41221-0-26274500-1453140475_thumb.jpg

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Έλα ρε θηρίο!!

Ίδιες διαστάσεις έχουμε :)

Ώστε εσύ πρόλαβες και πήρες το ενυδρείο από τα χέρια μου!!

Αντε καλή αρχή και πάλι!!

Τον ανανά την έβαλες εκεί ρεε? χαχα

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Έλα ρε θηρίο!!

Ίδιες διαστάσεις έχουμε :)

Ώστε εσύ πρόλαβες και πήρες το ενυδρείο από τα χέρια μου!!

Αντε καλή αρχή και πάλι!!

Τον ανανά την έβαλες εκεί ρεε? χαχα

 

Ευχαριστώ πολύ Παυλάρα!!!

 

Ναι οι διαστάσεις πιστεύω ότι είναι ιδανικές!Εγώ είμαι ναι,νομίζω και εσύ απο εκεί έμαθες ότι ξαναξεκινάω ε? :)

 

Το ανανάς είναι δώρο απο την μικρή μου ξαδέρφη που τις έχω τρελή αδυναμία,μπορώ να σου πω ότι αυτή με έβαλε πάλι στο τρυπάκι μιας και της λείπανε τα Νεμο,οπότε έχει για εμένα μεγάλη συναισθηματική αξία :)

Link to comment
Share on other sites

Βασιλη χαιρομαι που επεστρεψες......

Μελετημενη δουλεια, ωραιες διαστασεις με καλο εξοπλισμο και κυριως το φωτιστικο

 

Καλη συνεχεια :thumbsu:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Welcome back φιλε!!

Οι διαστάσεις σούπερ το ιδιο και ο εξοπλισμός, υο μεράκι σου στο χόμπι φαίνεται με υη πρώτη ματια

Να σε καλα να υο χαρείς και μεις μαζι με σενα!

Sent from my iPhone using Tapatalk

Έγινε επεξεργασία - panozzz
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλως ηρθες πισω στην σκοτεινη μερια, εχουμε κουλουρακια εμεις!!! Χαχαχαχα!!!

Σουπερ εξοπλισμος, μονο καλο θα ειναι να παρεις και εναν αφυγραντηρα γιατι σε βλεπω να μην την παλευεις με την υγρασια....

Καλη αρχη φιλε μου!!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Βασίλη τι να πω. Το ενυδρείο σου είναι υπέροχο. Έχεις κάνει φοβερή δουλειά! Αν έφτιαχνα κανούργιο θα ήθελα να είναι σαν αυτό. Πραγματικά μου αρέσει πολύ. Η μόνη διαφορά θα ήταν ότι θα το έκανα bb άλλα αυτό πολύ μικρή σημασία έχει. Χαίρομαι πολύ που επέστρεψες. Σε λίγο καιρό θα έχουμε ακόμα ένα διαμάντι!

ΑΑΑ αυτό με τον αφυγραντήρα που λέει ο Άγγελος να το σκεφτείς σοβαρά!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλός ήρθες Billy πολυ καλός ο εξοπλισμός εύχομαι να σε πανε όλα καλα και να το δεις όπως το φαντάζεσαι !!! Καλή συνέχεια ναχεις!...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πολυ ωραιο και προσεγμενο! Ανυπομονουμε να δουμε τη συνεχεια!

Χωρις να θελω να το γυρισω σε off topic, ειλικρινα αυτο με του αφυγραντηρες και τους υγραντηρες δεν το εχω καταλαβει.

Ο Κωτσοβολος και αλλες αλυσιδες πουλανε αφυγραντηρες, ο παθολογος λεει βαλε ενα ταψακι με νερο να εξατμιζεται (εμεις εχουμε το ενυδριο) και το λητω που πηγα προχθες πουλαει υγραντηρες.....

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Welcome back φιλε!!

Οι διαστάσεις σούπερ το ιδιο και ο εξοπλισμός, υο μεράκι σου στο χόμπι φαίνεται με υη πρώτη ματια

Να σε καλα να υο χαρείς και μεις μαζι με σενα!

Sent from my iPhone using Tapatalk

  

Ευχαριστώ πολύ Πάνο!!!

Να σαι καλα ρε φίλε :)

Link to comment
Share on other sites

Καλως ηρθες πισω στην σκοτεινη μερια, εχουμε κουλουρακια εμεις!!! Χαχαχαχα!!!

Σουπερ εξοπλισμος, μονο καλο θα ειναι να παρεις και εναν αφυγραντηρα γιατι σε βλεπω να μην την παλευεις με την υγρασια....

Καλη αρχη φιλε μου!!!

  

Βασίλη τι να πω. Το ενυδρείο σου είναι υπέροχο. Έχεις κάνει φοβερή δουλειά! Αν έφτιαχνα κανούργιο θα ήθελα να είναι σαν αυτό. Πραγματικά μου αρέσει πολύ. Η μόνη διαφορά θα ήταν ότι θα το έκανα bb άλλα αυτό πολύ μικρή σημασία έχει. Χαίρομαι πολύ που επέστρεψες. Σε λίγο καιρό θα έχουμε ακόμα ένα διαμάντι!

ΑΑΑ αυτό με τον αφυγραντήρα που λέει ο Άγγελος να το σκεφτείς σοβαρά!

  

Πολυ ωραιο και προσεγμενο! Ανυπομονουμε να δουμε τη συνεχεια! Χωρις να θελω να το γυρισω σε off topic, ειλικρινα αυτο με του αφυγραντηρες και τους υγραντηρες δεν το εχω καταλαβει. Ο Κωτσοβολος και αλλες αλυσιδες πουλανε αφυγραντηρες, ο παθολογος λεει βαλε ενα ταψακι με νερο να εξατμιζεται (εμεις εχουμε το ενυδριο) και το λητω που πηγα προχθες πουλαει υγραντηρες.....

Σας ευχαριστώ πολύ όλους σας!!!

Το ενυδρείο είναι καλυμμένο απο πάνω με πλεξιγκλας οπότε δεν υπάρχει θεμα υγρασίας..

Πάντως στο σπίτι υπάρχει αφυγραντηρας που τον βαζω μια ωριτσα καθε 2-3 μερες προληπτικά.

Link to comment
Share on other sites

Καλός ήρθες Billy πολυ καλός ο εξοπλισμός εύχομαι να σε πανε όλα καλα και να το δεις όπως το φαντάζεσαι !!! Καλή συνέχεια ναχεις!...

Ευχαριστώ πολύ Τάσο!

Να σαι καλα φίλε καλή συνέχεια και καλα ξεμπερδέματα με το δικό σου

Καλη αρχη παλι βασιλη να το δεις τουμπανο

Ευχαριστώ πολύ φίλε μου

Έγινε επεξεργασία - VasilisM3
Link to comment
Share on other sites

ΕΕΕΕΕλλλλααααααα ρε βασιλιο :jig: !!!!!

 

Καλώς μας ξαναηρθες!!!!

 

Δεν αντεξες ρε φιλε μακρια απο την αλμύρα :skydive:  !

 

Τέλειες διαστασεις , Σουπερ εξοπλισμος !!!!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλη αρχη και απο εμενα, ευχομαι να σου πανε ολα καλα χωρις αναποδιες, αργα και σταθερα βηματα σιγουρα θα σε βοηθησουν σε αυτο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

καλή επάνοδο φίλε μου και να γίνει το ενυδρείο όπως το φαντάζεσαι....

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πολυ ωραιο και προσεγμενο! Ανυπομονουμε να δουμε τη συνεχεια!

Χωρις να θελω να το γυρισω σε off topic, ειλικρινα αυτο με του αφυγραντηρες και τους υγραντηρες δεν το εχω καταλαβει.

Ο Κωτσοβολος και αλλες αλυσιδες πουλανε αφυγραντηρες, ο παθολογος λεει βαλε ενα ταψακι με νερο να εξατμιζεται (εμεις εχουμε το ενυδριο) και το λητω που πηγα προχθες πουλαει υγραντηρες.....

Η μεση τιμη στην υγρασια που πρεπει να εχουμε στον χωρο ειναι 50-65%, υγραντηρες στην χωρα μας σπανια ειναι χρησιμοι καθως εχουμε καλα ποσοστα μεσα στο σπιτι, αλλα οταν βαζουμε ενα ενυδρειο μπορει να φτασει και στο 82% και σε βαθος χρονου, ενα χειμωνα πχ, να αρχισει να γινεται αποπνικτικη η ατμοσφαιρα και να αρχισει να μυριζει υγρασια και μουχλα το σπιτι και τα ρουχα μας. Επισης το μεγαλο ποσοστο υγρασιας κανει την ατμοσφαιρα πιο κρυα με αποτελεσμα οι 15 βαθμοι να ειναι σαν 10. Ασε που ξεκινανε σιγα σιγα οι μαυριλες στις γωνιες.

Επισης με 1 ωρα καθε 2-3 μερες ο αφυγραντηρας δεν προλαβαινει ουτε να ζεσταθει, εγω τον δουλευω 24/7 για να εχω 55-60% και βγαζω 3 λιτρα την ημερα, μαντεψε απο που λειπει το περισσοτερο. Αυτο παει για ολους, γιατι εαν ο χωρος δεν θερμενετε επαρκος και λογο χειμωνα δεν ανοιγουμε για πολυ ωρα τοτε η υγρασια συσσωρευεται στο χωρο μας.

Έγινε επεξεργασία - Akridas66
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Η μεση τιμη στην υγρασια που πρεπει να εχουμε στον χωρο ειναι 50-65%, υγραντηρες στην χωρα μας σπανια ειναι χρησιμοι καθως εχουμε καλα ποσοστα μεσα στο σπιτι, αλλα οταν βαζουμε ενα ενυδρειο μπορει να φτασει και στο 82% και σε βαθος χρονου, ενα χειμωνα πχ, να αρχισει να γινεται αποπνικτικη η ατμοσφαιρα και να αρχισει να μυριζει υγρασια και μουχλα το σπιτι και τα ρουχα μας. Επισης το μεγαλο ποσοστο υγρασιας κανει την ατμοσφαιρα πιο κρυα με αποτελεσμα οι 15 βαθμοι να ειναι σαν 10. Ασε που ξεκινανε σιγα σιγα οι μαυριλες στις γωνιες.

Επισης με 1 ωρα καθε 2-3 μερες ο αφυγραντηρας δεν προλαβαινει ουτε να ζεσταθει, εγω τον δουλευω 24/7 για να εχω 55-60% και βγαζω 3 λιτρα την ημερα, μαντεψε απο που λειπει το περισσοτερο. Αυτο παει για ολους, γιατι εαν ο χωρος δεν θερμενετε επαρκος και λογο χειμωνα δεν ανοιγουμε για πολυ ωρα τοτε η υγρασια συσσωρευεται στο χωρο μας.

Δλδ αν δεν εχεις αναπληρωση και εχεις αφυγραντηρα την πατησες!!!!

Πω πω τι θα κανω!!! Γαυτο κανει κρυο στο σπιτακι μ????

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχει να κανει ο αφυγραντηρας, η εξατμισει θα γινει στο ενυδρειο οπως και να γινει λογο της διαφορας θερμοκρασιας χωρου/νερου...

Ο αφυγραντηρας απλα το μαζευει για να μην μενει στο χωρο... Αμα δεν θερμενετε το σπιτι επαρκος, πχ εγω δεν εχω τιποτα, στα πολυ κρυα μια μικρη ηλεκτρικη σομπιτσα, τοτε η υγρασια μενει μεσα....

Ολα αυτα εκ προσωπικης πειρας...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δλδ εχεις αφυγραντηρα και δεν εχεις θερμανση καλε μ???

Link to comment
Share on other sites

ΕΕΕΕΕλλλλααααααα ρε βασιλιο :jig: !!!!!

 

Καλώς μας ξαναηρθες!!!!

 

Δεν αντεξες ρε φιλε μακρια απο την αλμύρα :skydive:  !

 

Τέλειες διαστασεις , Σουπερ εξοπλισμος !!!!!

 

Καλώς σας βρήκα Διονύση!!!

 

Η αλήθεια είναι ότι είναι μικρόβιο...αργά ή γρήγορα ξαναγυρνάς...

 

Σε ευχαριστώ πολύ!!!

 

Καλη αρχη και απο εμενα, ευχομαι να σου πανε ολα καλα χωρις αναποδιες, αργα και σταθερα βηματα σιγουρα θα σε βοηθησουν σε αυτο.

 

Ευχαριστώ πολύ Γιώργο,να 'σαι καλά να χαίρεσαι και το δικό σου (νομίζω έχουμε ίδιες διαστάσεις)

 

καλή επάνοδο φίλε μου και να γίνει το ενυδρείο όπως το φαντάζεσαι....

 

Ευχαριστώ πολύ φιλαράκι και εσύ το δικό σου!!!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ Παυλάρα!!!

 

Ναι οι διαστάσεις πιστεύω ότι είναι ιδανικές!Εγώ είμαι ναι,νομίζω και εσύ απο εκεί έμαθες ότι ξαναξεκινάω ε? :)

 

Το ανανάς είναι δώρο απο την μικρή μου ξαδέρφη που τις έχω τρελή αδυναμία,μπορώ να σου πω ότι αυτή με έβαλε πάλι στο τρυπάκι μιας και της λείπανε τα Νεμο,οπότε έχει για εμένα μεγάλη συναισθηματική αξία :)

Οχι τωρα το ειχα οτι πηρες αυτο το ενυδρειο!!

Και ειναι πολυ καλες διαστασεις

δεν ειναι ουτε πολυ μεγαλο ουτε πολυ μικρο και υπαρχει αρκετος χωρος

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δλδ εχεις αφυγραντηρα και δεν εχεις θερμανση καλε μ???

Ναι, δεν παει κατω απο 15 βαθμους το σπιτι, αλλα ο αφυγραντηρα ειναι χρησιμος οπως και να 'χει..

Τεσπα αρκετα πηγαμε off topic... Περισσοτερα καπου αλλου... Σορυ Μπιλ :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...