Jump to content

Ερωτήσεις για DIΥ κατασκευή Ενυδρείου Reef


Andreas_Kouv

Recommended Posts

Καλησπέρα φίλοι, ελπίζω να γράφω σε σωστό νήμα, αν όχι παρακαλώ ας μεταφερθεί.

Για να είμαι ειλικρινείς εδώ και αρκετό καιρό θέλω να κατασκευάσω νέο DIY Reef ενυδρείο αλλά τρομάζω με τα κόστη και τη συντήρηση. Ο χώρος που θα φιλοξενηθεί το ενυδρείο πιστεύω είναι αρκετά καλός καθώς θα χωρίζει το σαλόνι από το χόλ. Στη φωτό φαίνεται το κοντό τοιχάκι όπου με ειδική κατασκευή επίπλου θα το καλύψω και εκέι επάνω θα πατήσει το ενυδρείο.

 

Στα συν της θέσης:

Δεν υπάρχει καλοριφέρ κοντά το ενυδρείο.

Θα φαίνεται και από τις δύο οθόνες, θα είναι δηλαδή διαμπερές χωρίς background image.

Το καλοκαίρι δύσκολα θα έχω απευθείας έκθεση στην ηλιοφάνεια λόγο προσανατολισμού.

Υπάρχει πρίζα ακριβώς στην πίσω όψη της κολόνας όπου κρέμεται βιβλιοθήκη.

 

Στα αρνητικά:
Υπάρχει παράθυρο στα δεξιά [όπου στην φώτο δεν φαίνεται], οπότε ο ήλιος θα το χτυπάει το χειμώνα μεταξύ 15:30 με 17:30 άντε βαριά βαριά εώς τις 18:00.
Δυστυχώς δεν υπάρχει αποχέτευση και παροχή νερού.
 

foj5Xmx.jpg

 

Οι δύο οι καρέκλες μαζί με το τραπεζάκι θα φύγουνε.

 

Τι θέλω να κάνω?
Αυτό το ακριβώς. το σχεδίασα εγώ στο PC :

 

U868Yiz.jpg

 

Το έπιπλο θα το κατασκευάσει ο πατέρας μου ο οποίος έχει πολύ εμπειρία οπότε δεν τίθεται θέμα.
Θα πατάει το μισό επάνω στο τοιχάκι και το άλλο μισό θα πατάει στο πάτωμα. (δηλαδή θα γίνει σαν το γράμμα γάμα αν το δει κανείς από το πλάι και όχι από την μεριά της μεγάλης οθόνης του ενυδρείου)

Τώρα το ενδιαφέρον κομμάτι του ενυδρείου!!
Με ικανοποιούν οι διαστάσεις 170 x 30 x 55, αναφέρω Μήκος x Πλάτος x Ύψος και πάντα σε cm.
Το υπολόγισα εδώ: http://www.theaquatools.com/building-your-aquarium με Safety Factor 3.
θα είναι 250lt [και όχι 280] γιατί νερό θα μπουν ως τα 50cm ενώ τα υπόλοιπα 5 τα θέλω για κατασκευαστικούς λόγους στο καπάκι. Πλάτος δεν θέλω να δώσω άλλο καθώς όλο το έπιπλο θα προεξέχει πολύ από το τοιχάκι και δεν θέλω.

Sump υπολογίζω πως θα μπει ακριβώς από κάτω, εκεί που έχω ανοίξει δύο παραλληλόγραμμες τομές.

Το μεγάλο πρόβλημά μου, είναι ότι δεν έχω καθόλου εμπειρία με τις κόντρες! Τι να κάνω?

Τελάρο από κόντρες δεν μπορώ να κάνω καθώς θα μείνει ελάχιστο άνοιγμα στην κορυφή (με απασχολεί το ελάχιστο πλάτος που πρακτικά θα απομείνει και δεν θα μπορώ ούτε το χέρι μου να βάλω καλά καλά).

 

Bf0wucQ.jpg

1] Μπορώ να βάλω κάθετες όπως δείχνω επάνω (ΑΣΠΡΕΣ)?? Δηλαδή να κόψω δύο-τρεις 28cm η καθεμία και να τις βάλω κάθετα στη κορυφή?
2] Πρέπει να βάλω και στον πυθμένα?
3] Υπάρχει πρόβλημα με τα 30cm πλάτος του ενυδρείου?

4] Πόσα λύτρα sump χρειάζομαι?

5] Κάθε πόσο καιρό χρειάζεται πρόσβαση στο sub? Έτσι πως το σχεδιάζω χώρος για sump υπάρχει, αλλά όπως φαίνεται στην εικόνα θα είναι λίγο δυσπρόσιτο εάν γίνει πιο ψηλό από 15 βαριά βαριά 20 cm. Δεν θα μένει πολύ χώρος από επάνω για να έχω άμεση πρόσβαση και θα πρέπει να βγαίνει συρταρωτά από τα πλάγια. Θα είναι δηλαδή μανούρα.

6] Skimmer θα χωρέσει στα 31,5 cm ύψους που έχω?? (πρακτικά λιγότερο αν αφαιρέσω και το πάχος του sump)

7] Εφόσον είμαι σε φάση ανάπτυξης και δεν έχω εμπειρία στα Reef  δέχομαι κάθε τεκμηριωμένη άποψη για τη βελτιστοποίηση του project!!

 

Συγχωρέστε με αν σας κούρασα, με τις πολλές ερωτήσεις αλλά θέλω να κατασκευάσω ενυδρείο προσαρμοσμένο στις ανάγκες μου και καταλαβαίνω πως αυτό απαιτεί θυσίες στην λειτουργικότητα. Δεν θέλω να ακολουθήσω τη λογική ξεκινώ και βλέπουμε, προτιμώ να ξέρω τι έχω να αντιμετωπίσω και θέλω το αποτέλεσμα να είναι αντάξιο ενός καλού υφάλου.

Σας ευχαριστώ όλους!

Link to comment
Share on other sites

Θα σου ευχηθώ να το κανεις !

Δεν θα μετανιώσεις τον υπέροχο κόσμο του τροπικού υφάλου !

Το εγχείρημα σου το έχω κάνει και εγώ !

Περίπου ( διαμπερές ενυδρείο , χώρισμα )

Τους 30 πόντους πλάτος τους είχα στο παλιό μου ! Το μήκος 150! Τρομερά προβλήματα με ροές !

Μην έγκατα λήψεις την ιδέα !!!

Θα βρούμε τις λύσεις όλοι μαζί :)

Link to comment
Share on other sites

Αύριο που θα ειμαι στον υπολογιστή θα σου πω τις απόψεις μου για τις τόσο καλά διατηπομενες ερωτήσεις σου !

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλη αρχη και απο μενα λοιπον και ευχομαι να πετυχεις αυτο που σκεφτεσαι.

Σιγουρα θα εχεις θεμα με τις ροες λογο πλατους θα δυσκολευτεις λιγο.Τωρα για το sump γιατι δεν το κανεις ενιαιο το ντουλαπι σου χωρις να ειναι ραφια  ετσι ωστε να μπει ενα ποιο μεγαλο sump μεσα και ας ειναι στενο και αυτο.?

Link to comment
Share on other sites

Καλη επιτυχια και απο μενα.

Σιγουρα θα εχεις θεματακια αλλα γιαυτο ειμαστε ολοι εδω για να δινουμε λυσεις. Αλιως ολα θα ηταν ευκολα. Επειδη ειμαι και γω απο κινητο μολις βρεθω σε Η/Υ θα σου απαντησω, αν και ο fishbone που το ειχε επιχειρησει θα εχει τον πρωτο ρολο για να σου λυσει τις αποριες.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλη επιτυχια σε οτι αποφασισεις, δεν ξέρω αν εχεις σκεφτεί να κάτσει και στο τοιχακι ώστε να εχεις μεγαλύτερο πλάτος,μάλλον το αφεντικό έχει αλλη άποψη

Link to comment
Share on other sites

To πλατος ειναι πολυ μικρο για reef και το σαμπ πρεπει να ειναι σε μερος ωστε να εχουμε προσβαση ακομα και καθε μερα

Δεν θελω να σε απογοητευσω αλλα αν εχεις καταληξει σε reef πρεπει να ξαναβαλεις κατω χαρτι και μολυβι

 

Στη θεση σου μ αυτες τις διαστασεις θα εκανα ενα ωραιο ποταμι Αμαζονιου!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα φίλοι, ελπίζω να γράφω σε σωστό νήμα, αν όχι παρακαλώ ας μεταφερθεί.Εισαι στο σωστο :thumbsu: !

Για να είμαι ειλικρινείς εδώ και αρκετό καιρό θέλω να κατασκευάσω νέο DIY Reef ενυδρείο αλλά τρομάζω με τα κόστη και τη συντήρηση. Ο χώρος που θα φιλοξενηθεί το ενυδρείο πιστεύω είναι αρκετά καλός καθώς θα χωρίζει το σαλόνι από το χόλ. Στη φωτό φαίνεται το κοντό τοιχάκι όπου με ειδική κατασκευή επίπλου θα το καλύψω και εκέι επάνω θα πατήσει το ενυδρείο.

 

Στα συν της θέσης:

Δεν υπάρχει καλοριφέρ κοντά το ενυδρείο. 

Θα φαίνεται και από τις δύο οθόνες, θα είναι δηλαδή διαμπερές χωρίς background image.

Το καλοκαίρι δύσκολα θα έχω απευθείας έκθεση στην ηλιοφάνεια λόγο προσανατολισμού.

Υπάρχει πρίζα ακριβώς στην πίσω όψη της κολόνας όπου κρέμεται βιβλιοθήκη.

 

Στα αρνητικά:

Υπάρχει παράθυρο στα δεξιά [όπου στην φώτο δεν φαίνεται], οπότε ο ήλιος θα το χτυπάει το χειμώνα μεταξύ 15:30 με 17:30 άντε βαριά βαριά εώς τις 18:00.

Δυστυχώς δεν υπάρχει αποχέτευση και παροχή νερού.

 

foj5Xmx.jpg

 

Οι δύο οι καρέκλες μαζί με το τραπεζάκι θα φύγουνε. Π

 

Τι θέλω να κάνω?

Αυτό το ακριβώς. το σχεδίασα εγώ στο PC :

 

U868Yiz.jpg

 

Το έπιπλο θα το κατασκευάσει ο πατέρας μου ο οποίος έχει πολύ εμπειρία οπότε δεν τίθεται θέμα.

Θα πατάει το μισό επάνω στο τοιχάκι και το άλλο μισό θα πατάει στο πάτωμα. (δηλαδή θα γίνει σαν το γράμμα γάμα αν το δει κανείς από το πλάι και όχι από την μεριά της μεγάλης οθόνης του ενυδρείου)

Τώρα το ενδιαφέρον κομμάτι του ενυδρείου!!

Με ικανοποιούν οι διαστάσεις 170 x 30 x 55, αναφέρω Μήκος x Πλάτος x Ύψος και πάντα σε cm.

Το υπολόγισα εδώ: http://www.theaquatools.com/building-your-aquarium με Safety Factor 3.

θα είναι 250lt [και όχι 280] γιατί νερό θα μπουν ως τα 50cm ενώ τα υπόλοιπα 5 τα θέλω για κατασκευαστικούς λόγους στο καπάκι. Πλάτος δεν θέλω να δώσω άλλο καθώς όλο το έπιπλο θα προεξέχει πολύ από το τοιχάκι και δεν θέλω.

Sump υπολογίζω πως θα μπει ακριβώς από κάτω, εκεί που έχω ανοίξει δύο παραλληλόγραμμες τομές.

Το μεγάλο πρόβλημά μου, είναι ότι δεν έχω καθόλου εμπειρία με τις κόντρες! Τι να κάνω?

Τελάρο από κόντρες δεν μπορώ να κάνω καθώς θα μείνει ελάχιστο άνοιγμα στην κορυφή (με απασχολεί το ελάχιστο πλάτος που πρακτικά θα απομείνει και δεν θα μπορώ ούτε το χέρι μου να βάλω καλά καλά).

 

Bf0wucQ.jpg

1] Μπορώ να βάλω κάθετες όπως δείχνω επάνω (ΑΣΠΡΕΣ)?? Δηλαδή να κόψω δύο-τρεις 28cm η καθεμία και να τις βάλω κάθετα στη κορυφή?

2] Πρέπει να βάλω και στον πυθμένα?  Σ

3] Υπάρχει πρόβλημα με τα 30cm πλάτος του ενυδρείου?

4] Πόσα λύτρα sump χρειάζομαι?

5] Κάθε πόσο καιρό χρειάζεται πρόσβαση στο sub? Έτσι πως το σχεδιάζω χώρος για sump υπάρχει, αλλά όπως φαίνεται στην εικόνα θα είναι λίγο δυσπρόσιτο εάν γίνει πιο ψηλό από 15 βαριά βαριά 20 cm. Δεν θα μένει πολύ χώρος από επάνω για να έχω άμεση πρόσβαση και θα πρέπει να βγαίνει συρταρωτά από τα πλάγια. Θα είναι δηλαδή μανούρα.

6] Skimmer θα χωρέσει στα 31,5 cm ύψους που έχω?? (πρακτικά λιγότερο αν αφαιρέσω και το πάχος του sump)

7] Εφόσον είμαι σε φάση ανάπτυξης και δεν έχω εμπειρία στα Reef  δέχομαι κάθε τεκμηριωμένη άποψη για τη βελτιστοποίηση του project!!

 

Συγχωρέστε με αν σας κούρασα, με τις πολλές ερωτήσεις αλλά θέλω να κατασκευάσω ενυδρείο προσαρμοσμένο στις ανάγκες μου και καταλαβαίνω πως αυτό απαιτεί θυσίες στην λειτουργικότητα. Δεν θέλω να ακολουθήσω τη λογική ξεκινώ και βλέπουμε, προτιμώ να ξέρω τι έχω να αντιμετωπίσω και θέλω το αποτέλεσμα να είναι αντάξιο ενός καλού υφάλου.

Σας ευχαριστώ όλους!

 

 

Θα ξεκινήσω καλοριζοντασε  στα αλατια :jig: !

Θα σου πω συνχαριτηρια που μπήκες στον κόπο να μοιραστείς τις σκέψεις σου μαζί μας!

 

Να εισαι σίγουρος δεν θα χάσεις !

Εδω σε αυτο το φορουμ υπάρχουν μελη  με τεράστια εμπειρία που ανιδιοτελώς θα σε βοηθήσουν!

 

Σε αυτο το ποστ θα σου εκφέρω την ταπεινή μου άποψη και την προσωπική μου εμπειρία!

 

Πριν απο αρκετα χρονια εφτιαξα το πρωτο μου DIY ενυδρειο! Πρεπει να παραδεχτω οτι δυσκολευτηκα αρκετα λογω έλλειψης εμπειρίας με αρκετους τραυματισμους μπορω να πω :nurse: !

Το ενυδρειο ηταν τοποθετημενο σαν χωρισμα δυο δωματιων με διαστασεις 150Χ30Χ60 (κατι σαν αυτο που σκεφτεσαι)

 

Το παχος του κρυσταλλου 10αρι με κοντρες πανω κατω!

 

Αυτη την σκεψη την ειχα κανει πριν 10 χρονια με την προοπτική να εχει διακοσμητικό κυριως ρολο μέσα στον χορο!

 

Αυτο το ενυδρείο φιλοξένησε διαφορα ψαρακια γλυκου νερου (απο κοινωνικου μεχρι κυχλιδες) μεχρι που πριν 3 χρόνια με βρήκαν τα αλάτια :kfu: !

 

Τοτε εστησα το πρωτο μου Reefaki :bigemo_harabe_net-143:  !!!  

 

Κλασικα οι πρωτες σκεψεις σαν Fish Only αλλα αμεσως μετα μολις ειδα την πρωτη μου εφυλια ....  Ερωτευτηκα!!!

 

 

Το αποτέλεσμα ειναι αυτο!

 

 

rsz_dsc_0441.jpg

 

Προβλήματα που αντιμετώπισα Λόγω του πλατους (30εκ) 

 

 Δυσκολία στην κίνηση/δουλειες!

 

Περιορισμενες επιλογες στο Aquascape!

 

Βασικα προβληματα στις ροεες!

 

 

Αυτα τα 3 προβληματα για μενα ειναι τα πιο σημαντικα!

 

Θα δεις στο μελλον οτι θα σε δυσκολεψουν αρκετα και ειδηκα το τελευταίο θα ειναι κρησιμο!

 

Οχι στην αρχη αλλα αργοτερα οταν θα θες να περασεισ στα SPS που οι ροες παιζουν βασικο ρολο!

 

Αν παραμεινεις στην επιλογη σου το οριο σου θα ειναι μαλ@κα κοραλακια εως LPS!

 

Το να αυξησεις το πλατος δεν θα σου στοιχίσει τιποτα σχεδον στην κατασκευή και θα σου δώσει τρομερά πλεονεκτηματα!

 

Να ξερεις οτι ενα ενυδρειο χωρισμα με οπτική και απο τις δυο πλευρες δεσπόζει στο χωρο και ειναι ιδιαίτερα εντυπωσιακό!

 

Επισης η βαση που εχεις σχδιασει πρεπει να εχει το αναλογο πλατος και χωρο ωστε να χωρέσει το sump και ο εξοπλισμός!

 

Τελειώνοντας να σου πω οτι πριν 1 χρονο εφτιαξα ενα καινούργιο ενυδρειο στο ιδιο σημειο με το προηγούμενο με πλατος 45εκ!

 

Αν δεν ειχα καποιους δικους μου προβληματισμους λογω βαρους σιγουρα θα έδινα αλλους 10 ποντους (55εκ) 

 

Αυτα για την κατασκευή παντα απο την δικια μου εμπειρία!

 

Για τα υπολοιπα σε επομενα ποστ!

 

Ελπιζω να σε βοήθησα λιγο!

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ όλους, περιμένω να ακούσω και τους φίλους που είπαν ότι θα μου γράψουν!

Τώρα το πλάτος είναι ιδιαίτερα στενό και ομολογώ πως δεν ήξερα ότι θα έχω πρόβλημα με τη κυκλοφορία του νερού!

Φίλε mouseman το sump δεν χωράει κάτω γιατί με τα βίας απομένουν 20 cm πλάτος, οπότε για στατικούς λόγους δεν μπορώ να κάνω τομή εκεί.

Grkts (πώς το διαβάζετε αυτό ρε man??? :icon_dance:) το τοιχάκι είναι 25 πόντους (φάρδος) όλο και όλο. Χάνω όμως τους 15 καθώς το επισκιάζει η λοξή πλάτη του καναπέ και ουσιαστικά δεν μπορώ να το χρησιμοποιήσω όλο σαν έδρα αν κι αυτό θα ήταν το ιδανικότερο.

Βασίλη όταν λες Αμαζόνιο εννοείς δίσκους???

 

Link to comment
Share on other sites

Με κάλυψε ο fishbone και να προσθέσω οτι αντε με τις ροες κουτσά στραβά θα τα καταφέρεις αλλά στο sump θα πρέπει κατα την γνώμη μου να έχεις εύκολη πρόσβαση ανα πάσα στιγμή. Εκεί είναι το μηχανοστάσιο του ενυδρείου, και σε περίπτωση ζημιάς,συντήρησης κλπ πρέπει να υπάρχει εύκολη πρόσβαση σε σένα, αλλά και στην αφαίρεση του εξοπλισμού προς συντήρηση.  Με 80 λτ sump πιστεύω θα είσαι οκ. Σε ποιό σημείο σκεφτόσουν να βάλεις το sump ?

 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Αντρεα οτιδηποτε Αμαζονιου θα ηταν εφικτο(δισκοι με επιφυλαξη λογω πλατους και παλι) ακομα και κοπαδοψαρα, καρδιναλιοι η ροδοστομοι να πηγαινοερχονται σε ολο το μηκος ειναι υπεροχο θεαμα!

 

Δεν θελω να σε επηρεασω, αν σου αρεσει η θαλασσα γνωμη μου καλυτερα fish only

Σκεψου και τον φωτισμο σε τετοιο μηκος για reef, θα χρειαστεις 4x54w+4x54=8x54 το λιγοτερο λαμπες

 

 

Link to comment
Share on other sites

fishbone, νομίζω πως είσαι ο άνθρωπό μου! πολύ όμορφος ο ύφαλος σου! Εμπειρία με αλάτια δεν έχω αλλά με ''ψήνει'' πάρα πολύ να αποκτήσω!

Παλιότερα είχα διάφορα μικρά ενυδρεία αλλά εδώ και 1.5 - 2 χρόνια έφτιαξα το πρώτο μου DIY με Labs, 250lt και το έφτιαξα μόνος μου. Εάν τελικά "εγκριθεί" το project, θέλω LPS,SPS, ψάρια!

 

Το ενυδρείο χωράει να γίνει πιο φαρδύ δεν ήθελα όμως να ξεπεράσω τα 250-270 λίτρα για τον ίδιο λόγο που αναφέρεις και εσύ. Ακόμα όσο πιο φαρδύ θα γίνει, τόσο θα στενέψει το χολ και το σπίτι έχει αρκετή κίνηση, ειδικά σε αυτό το σημείο...

 

Διαβάζοντάς όμως τα σχόλια όλων σας κατάλαβα πως μόνο μπελάς θα είναι οι 30 πόντοι πλάτος. Άντε να κάνω υπομονή, στο καθάρισμα, αλλά στην ροή ότι και κάνω θα χαλάει το Aquascape, όπου όπως είπε και ο fishbone θα είναι είδη περιορισμένο...

 

Νέα προσαρμογή στα σχέδια:

mbgO7Zf.jpg

 

Απολογισμός:

 

Η βάση του ντουλαπιού φάρδυνε κατά 47% από 21,4cm σχεδιάστηκε στα 31,4cm.

Αυτό σημαίνει περισσότερο χώρο για το νέο πιο φαρδύ ενυδρείο. 33% περισσότερη ωφέλιμη επιφάνεια, από τα 30cm στα 40cm.

Για να μην εκτοξευτεί ο όγκος στα 370 λίτρα, το ύψος της στήλης μειώθηκε κατά 37% από τα 55cm στα 40cm. O όγκος παραμένει στα 270 λίτρα (max).

Αντίστοιχα ο χώρος για το sump αυξήθηκε κατά 33% σε φάρδος. Από 15cm στα 20cm

Το ύψος του sump πλέον είναι ανοικτά διαπραγματεύσιμο! Εδώ απλά το κατέβασα 7cm

 

Υποβρύχιε τόσο μεγάλο sump χρειάζομαι?? θα μπει όπως συρταρωτά, μέσα από τις δύο αριστερές τομές!

Σας ευχαριστώ!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

χμμμ....οπώτε προσαρμόζουμε το sump με βάση το επιπλό σου. Απλα μέσα στο sump επειδη θα μπούν όλα σκέφτηκα να είναι  λίγο ευρύχωρο. Αλλά οκ. 

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα της υπερχείλισης δεν το έχω ψάξει αναλυτικά (ακόμα τουλάχιστον). Το νερό στο sump θα ήθελα να μεταφέρω σίγουρα με pvc σωλήνα. Τώρα ή θα γίνει το κλασικό τρύπημα στο αριστερό πλαϊνό του ενυδρείου, ή με μία αντλία να πηγαίνει νερό και μία άλλη να επιστρέφει. Ισορροπία θα βρω με τις αυξομειώσεις των ροών σε inlet και outlet! πολύ φιλόδοξο... :sword:

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα της υπερχείλισης δεν το έχω ψάξει αναλυτικά (ακόμα τουλάχιστον). Το νερό στο sump θα ήθελα να μεταφέρω σίγουρα με pvc σωλήνα. Τώρα ή θα γίνει το κλασικό τρύπημα στο αριστερό πλαϊνό του ενυδρείου, ή με μία αντλία να πηγαίνει νερό και μία άλλη να επιστρέφει. Ισορροπία θα βρω με τις αυξομειώσεις των ροών σε inlet και outlet! πολύ φιλόδοξο... :sword:

 

Αυτο απλα το ξεχνας.......

Σκεψου και την τρυπα στον πατο του ενυδρειου

 

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ όλους, περιμένω να ακούσω και τους φίλους που είπαν ότι θα μου γράψουν!

Τώρα το πλάτος είναι ιδιαίτερα στενό και ομολογώ πως δεν ήξερα ότι θα έχω πρόβλημα με τη κυκλοφορία του νερού!

Φίλε mouseman το sump δεν χωράει κάτω γιατί με τα βίας απομένουν 20 cm πλάτος, οπότε για στατικούς λόγους δεν μπορώ να κάνω τομή εκεί.

Grkts (πώς το διαβάζετε αυτό ρε man??? :icon_dance:) το τοιχάκι είναι 25 πόντους (φάρδος) όλο και όλο. Χάνω όμως τους 15 καθώς το επισκιάζει η λοξή πλάτη του καναπέ και ουσιαστικά δεν μπορώ να το χρησιμοποιήσω όλο σαν έδρα αν κι αυτό θα ήταν το ιδανικότερο.

Βασίλη όταν λες Αμαζόνιο εννοείς δίσκους???

το προσεξα Ανδρεα , οτι εχει καποια κλιση ο καναπες

αλλα  μια μικρη μετακινηση του  θα σε γλυτωνε απο αυτα που σου εχουν πει και οι προλαλησαντες

και φυσικα  υπαρχει και η αντικαρασταση του σαν εναλλακτικη :thumbsu:

παντα φιλικα και με λιγη δοση χιουμορ

Γρηγορης 

 

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Γρηγόρη η λύση της αντικατάστασης είναι πολύ δύσκολη! Η αλήθεια είναι πως μπορεί να μετακινηθεί ώστε να κερδίσω όλο το τοιχάκι, αλλά!

Α] Πρέπει να στερεωθεί κάπως ο καναπές γιατί έχει ταξιδιάρικη προσωπικότητα.

Β] Αν πλέον το έπιπλο πατήσει σε όλο το τοιχάκι, τότε κερδίζω λίγο στο πλάτος sump αλλά μετά περιορίζομαι πολύ σε ύψος!

 

Βασίλη γιατί λές να το αφήσω? Νομίζω πως είναι εφικτό!!!!

Το ότι γίνεται και στον πάτο δεν το είχα ξανακούσει! Παίζει κάνα θέμα να μελετήσω???

 

Καθημερινά αντιλαμβάνομαι όλο και περισσότερο πόσο ιδιαίτερο θα είναι και αυτό με προβληματίζει...

Link to comment
Share on other sites

Χμμμ υπάρχουν πολλές επιλογές! Ας ξεκινήσω με το σημείο που θα εγκατασταθέι η υπερχείλιση. Νομίζω πως η βέλτιστη τοποθεσία είναι το αριστερό πλαϊνό τζάμι [δηλαδή από τη μεριά της κολόνας]. Εκεί θα είναι σχεδόν αθέατη για τον παρατηρητή αλλά επιπρόσθετα είναι κοντά sump και δεν θα χρειαστούν πολλές σωληνώσεις. Εμπειρία δεν έχω, αλλά μπορώ να πω πως είμαι ανάμεσα σε αυτό που ονομάζει το παιδί εξωτερικό μπαλκόνι ή έναν πύργο, ο οποίος όμως θα χρησιμοποιεί όλο το πλαϊνό τζάμι γιατί δεν μου αρέσει να κάνει γωνία. Τι νομίζεται για αυτά τα δύο???

Link to comment
Share on other sites

Πανω κατω ειναι το ιδιο

μιας και στις δυο περιπτωσεις θα ρουφας ολο το φιλμ της επιφανειας

Εγω θα επελεγα το μπαλκονι γιατι φοβαμαι πως με το αλλο θα εχεις αρκετο θορυβο

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αχα, να κάτι που δεν ήξερα, μπράβο φίλε! Θα κοιτάξω να δω πώς μπορώ να προσαρμόσω κάτι τέτοιο στα σχέδια μου! Αν όμως τραβάω νερό [προς το sump] από την αριστερή μεριά τη φωτογραφίας, φαντάζομαι πως δεν μπορώ να το επιστρέφω πάλι από την ίδια μεριά έτσι? Το ρωτάω γιατί δεν θέλω να υπάρχουν σωληνώσεις από την δεξιά μεριά του ενυδρείου, καθώς θα είναι και η μεριά που φαίνεται από παντού.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...