Jump to content

Αντιμετώπιση cyano.


Recommended Posts

Καλημέρα σε όλη την παρέα, το τελευταίο μήνα αντιμετωπίζω ένα μικρο αλλά ενοχλητικό πρόβλημα με το κυανό στο reef μου. Διαβάζοντας και στο φόρουμ μας και στο εξωτερικό είδα πολλούς που είχαν το ίδιο πρόβλημα, όμως κανείς δεν ανέφερε αν τελικά κατάφερε να το νικήσει και πως. Με ευκαιρία αυτό λοιπόν άνοιξα αυτό το thread. Θα ήθελα λοιπόν εδώ να αναφέρετε τι κινήσεις κάνατε και ποια από αυτές πιστεύετε πως βοήθησε κατά κύριο λόγο να απαλλαγείτε από αυτό.

Link to comment
Share on other sites

εγώ γιώργο στο 60άρι μου αρχικά έκανα σιφωνάρισμα αλλά επειδή ξέφυγε το καταπολέμησα με ερυθρομυκίνη και εξαφανίστηκε....τώρα βέβαια δεν είχα κοράλια σκληρά ιδιαίτερα και εκεί έχω έναν ενδοιασμό στην χρήση της αν επηρεάζει....στο 130άρι που μου πέταξε λίγο όταν άλλαξα δλδ ενυδρείο μόνο με σιφωνάρισμα έφυγε...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Γιωργο δυνατη κυκλοφορια και μειωσε τα φωτα μια ωρα μπρος-πισω

Και στην αλλαγη ρουφηξε οσο μπορεις ακομα και αραγωνιτη μαζι μην το φοβασαι

 

Το παν ομως ειναι η κυκλοφορια, αν υπαρχει σε ολο το ενυδρειο δεν ξαναπιανει

Εγω ετσι το καταπολεμησα, ο ενας χτυπαει διαγωνια προς τα πανω και ο αλλος απεναντι χτυπαει διαγωνια προς τα κατω

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλη την παρέα, το τελευταίο μήνα αντιμετωπίζω ένα μικρο αλλά ενοχλητικό πρόβλημα με το κυανό στο reef μου. Διαβάζοντας και στο φόρουμ μας και στο εξωτερικό είδα πολλούς που είχαν το ίδιο πρόβλημα, όμως κανείς δεν ανέφερε αν τελικά κατάφερε να το νικήσει και πως. Με ευκαιρία αυτό λοιπόν άνοιξα αυτό το thread. Θα ήθελα λοιπόν εδώ να αναφέρετε τι κινήσεις κάνατε και ποια από αυτές πιστεύετε πως βοήθησε κατά κύριο λόγο να απαλλαγείτε από αυτό.

Γιωργο δοκίμασε όπως ακριβως λέει το cyanoclean,δεν έχεις κανένα θέμα.

Το δοκιμασία με επιτυχία σε συνδυασμό μια φορά την βδομάδα microbacter.

Έγινε επεξεργασία - niknik
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Γιωργο δοκίμασε όπως ακριβως λέει το cyanoclean,δεν έχεις κανένα θέμα.

Το δοκιμασία με επιτυχία σε συνδυασμό μια φορά την βδομάδα microbacter.

+1000

Link to comment
Share on other sites

Μήπως χρησιμοποιείς αλάτι Red Sea? 

Link to comment
Share on other sites

Μήπως χρησιμοποιείς αλάτι Red Sea? 

 

Tropic marin pro, με το Red Sea Coral Pro δεν είχα ποτέ προβλήματα. 

 

Αλλα επειδή αυτό δεν είναι μέθοδος αντιμετωπισης καλύτερα να μην χαλάμε το thread, για να μπορέσουμε να έχουμε έναν μπούσουλα και εγώ και όποιος άλλος φίλος χρειαστεί. :)

Link to comment
Share on other sites

Tropic marin pro, με το Red Sea Coral Pro δεν είχα ποτέ προβλήματα. 

 

Αλλα επειδή αυτό δεν είναι μέθοδος αντιμετωπισης καλύτερα να μην χαλάμε το thread, για να μπορέσουμε να έχουμε έναν μπούσουλα και εγώ και όποιος άλλος φίλος χρειαστεί. :)

 

Δεν καταλαβαίνω τι εννοείς. Πως το χαλάω το thread?

Link to comment
Share on other sites

Δεν καταλαβαίνω τι εννοείς. Πως το χαλάω το thread?

 

Δεν το χαλάς απεναντίας με κάποια συγκεκριμένα αλάτια εχει παρατηρηθεί έξαρση του cyano σε αρκετά ενυδρεία.

Link to comment
Share on other sites

Συγνωμη Παναγιωτη, δεν ηθελα να σε προσβαλω απλα ηθελα ενα θεμα με μεθοδους που καποιοι το αντιμετωπισαν γιατι ηταν αυτο που πιστευω ελειπε απο το φορουμ, απλα αν κανουμε το θεμα μεγαλο και δυσαναγνωστο δεν θα ειναι καλο.   :) σιγουρα υπαρχουν πολλοι λογοι που μπορουν να προκαλεσουν κυανο!

 

Μπορουμε να συνεχισουμε το θεμα για το πως μπορει να βγηκε στο θεμα με την παρουσιαση του ενυδρειου μου, για να αφησουμε αυτο το θεμα για τις μεθοδους που καποιοι καταφεραν και το νικησαν! :)

Έγινε επεξεργασία - Marou
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν το χαλάς απεναντίας με κάποια συγκεκριμένα αλάτια εχει παρατηρηθεί έξαρση του cyano σε αρκετά ενυδρεία.

Για αυτό ακριβώς ρώτησα Θανάση.

Link to comment
Share on other sites

Σε εμένα όσες φορές έχει παρουσιαστεί το έχω καταπολεμήσει με chemoclean με ΠΟΛΥ και EXTRA  οξυγόνωση !!!!! αλλά μου ξαναβγαίνει μετά από κάποιο διάστημα 2-3 μήνες. Ψάχνω να βρω την αιτία που μάλλον είναι ένας από τους κυκλοφορητές.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Επισης ενας ελενχος της οσμωσης μπορει να δειξει σε το κατασταση βρισκετε και εαν το νερο που μαζευουμε ειναι αρκετα καθαρο( 0 TDS πχ) και απαλαγμενο απο στοιχεια που μπορει να προκαλεσουν εξαρσει.

Επισης να ξερουμε εαν ειχαμε καποιο θανατο, ακομα και ενα πολυ μικρο σαλιγκαρι ή ψαρακι μπορει να προκαλεσει τετοιο προβλημα.

Μετα ελενχο τις λαμπες(για οσους εχουν Τ5) ή το φασμα/χρωματισμο(για οσους εχουν LED με δυνατοτητα ρυθμισεις).

Ελατωμα μεχρι και σταματημα προσθετων οπως βιταμινες/αμινοξεα/κατεψυγμενες τροφες.

Καλες ροες, το Α και το Ω καμια φορα για προβληματα κυανου αλλα και αλγων.

Μεγαλες αλλαγες νερου, κανια φορα λυνουν και το προβλημα μονες τους,

Αυτα ειναι που κανω εγω και το κραταω τουλαχιστον σε χαμηλα επιπεδα οταν κανει την εμφανησει του και ισως με λιγη προσοχη να ερθει και το τελος του.

Έγινε επεξεργασία - Akridas66
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Το θεμα ειναι η ΑΙΤΙΑ του προβληματος και η αντιμετωπιση του με οσον το δυνατον φυσικους και ανωδυνους τροπους πριν καταφυγουμε στην ΕΥΚΟΛΗ λυση!!

 

Γιατι οπως προαναφερθηκε θα ξαναπαρουσιαστει μελλοντικα

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

επειδη εχω και εγω το ιδιο προβλημα....εριξα 2 φορες cemiclean k ξαναβγεικε..εριξα A-balance zeovit...kai τιποτα...τωρα ριχνω CyanoClean αλλα δεν βλεπω διαφορα...

τουλαχιστον με το cemiclean φευγει αλλα μου εμφανιστεικε παλι και τισ 2 φορεσ στον ιδιο μηνα...δεν εχω οσμωση ομως και δεν νομιζω οτι αυτο ειναι η αιτια απλα μεροσ του προβληματος..

κυκλοφορια εχω 2 maxspect 130 gyre kαι επιστροφη 600λ αρα πολυ καλα στα 450λ καθαρα π ειμαι...οσον αφορα ψαρια που πεθαινουν κτλπ ειναι κ αυτο προβλημα μιασ που  ειχα απολειες εκεινο το διαστημα που ειχα κ εχω κιανο..και αλαξα το aquascape για καλιτερη κυκλοφορια και αν παθει καπιο ψαρι κατι να μπορω να το εντοπισω..

καπια συμβουλη για να βοηθηθουμε ολοι.............

 

Link to comment
Share on other sites

Εγώ παλι εχω βάλει 3 φορές το cemiclean και εχει άριστα αποτελέσματα. Σίγουρα παρατήρησα ότι η τ5 που ειχα πριν παω σε λεντ μου έκαναν ζημιά οταν περνούσαν το χρόνο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

επειδη εχω και εγω το ιδιο προβλημα....εριξα 2 φορες cemiclean k ξαναβγεικε..εριξα A-balance zeovit...kai τιποτα...τωρα ριχνω CyanoClean αλλα δεν βλεπω διαφορα...

τουλαχιστον με το cemiclean φευγει αλλα μου εμφανιστεικε παλι και τισ 2 φορεσ στον ιδιο μηνα...δεν εχω οσμωση ομως και δεν νομιζω οτι αυτο ειναι η αιτια απλα μεροσ του προβληματος..

κυκλοφορια εχω 2 maxspect 130 gyre kαι επιστροφη 600λ αρα πολυ καλα στα 450λ καθαρα π ειμαι...οσον αφορα ψαρια που πεθαινουν κτλπ ειναι κ αυτο προβλημα μιασ που  ειχα απολειες εκεινο το διαστημα που ειχα κ εχω κιανο..και αλαξα το aquascape για καλιτερη κυκλοφορια και αν παθει καπιο ψαρι κατι να μπορω να το εντοπισω..

καπια συμβουλη για να βοηθηθουμε ολοι.............

φυσικα και η ελειψη οσμωσης μπορει να ειναι προβλημα, στην θεση σου θα επερνα ενα μικρο φθηνο compact συστημα να κανω την δουλεια... κανα 60ρι βγαινει περιπου απο Water Waves.

 

δεν μας ειπες τι φωτισμο εχεις ομως....

 

εαν ειναι εντονο το προβλημα(που καταλαβαινω οτι ειναι) ανοιξε ενα νεο θεμα να σε βοηθεισουμε να απαλαγεις....

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλησπερα προτεινω συχνες αλλαγες λιγο περιορισμο στον φωτισμο. επισης οσες φορες εχω αντιμετοπισει το ιδιο προβλημα με εχει βοηθησει πολυ το ψαρι phalaena κανει δουλεια...

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως το αντιμετώπισα με καλύτερη κυκλοφορία(όσο μπορούσα) και με μακροάλγη στο sump (chaeto). Κυριολεκτικά λειτουργεί πολύ ανταγωνιστικά στην απορρόφηση νιτρικών και το εξουδετερώνει!

Link to comment
Share on other sites

βαζεις βακτηρια?

σε μενα εξαφανιστηκε όταν αλαξα  βακτηρια

από special blend σε microbacter7

εννοείται ότι εχεις ελεγξει όλα αυτά που εχουν

αναφερθεί περι φωτισμου ,κυκλοφοριας,οξυγονωση κτλ

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...