Jump to content

Μπορεί να γίνει?


Recommended Posts

Καλημέρα :wootwoot:

Εδώ και τρείς μήνες έχω γίνει κάτοχος ενυδρείου 220 λίτρα και φιλοξενεί μέσα Αφρικάνες. Οι μετρήσεις είναι καλές με μηδενικά τα ΝΟ2 & ΝΗ3 και όλα βαίνουν καλά.

Αρχικά όντα επένδυσα στην άμμο, δεν βρήκα αυτό που ήθελα και απλά έβαλα άμμο ολόλευκο που δεν μου πολυάρεσε για να είμαι ειλικρινής. Εδώ και μια βδομάδα το κατάστημα όπου αγοράζω τα υλικά μου, έχει φέρει μια άμμο λεπτή και σε χρώμα μπεζ προς offwhite αυτή έψαχνα ως χρώμα, γιατί και οι πέτρες που έχω βάλει έχουν το ίδιο χρώμα.

Θα ήθελα να ρωτήσω τους έμπειρους αν είναι εφικτή μια αλλαγή της άμμου, με δεδομένο ότι το ενυδρείο είναι στρωμένο και φιλοξενεί κιόλας 6 ψάρια.

(εξυπακούεται ότι η καινούργια άμμος θα πληθεί τόσο σχολαστικά, όσο να μην υπάρχει καθόλου σκόνη).

Είναι εφικρό? :thumbup::buttrock::buttrock:

Link to comment
Share on other sites

Εφόσον το ενυδρείο σου είναι καλά στρωμένο και ιδιαίτερα το φίλτρο τότε δεν βλέπω κανένα πρόβλημα εφόσον μπορέσεις να τοποθετήσεις τα ψάρια κάπου αλλού για κάποιο μικρό χρονικό διάστημα και να κρατήσεις το 50% από το νερό του ενυδρείου σου.

Και όπως ανέφερες σχολαστικό πλύσιμο της άμμου

Link to comment
Share on other sites

Εφόσον το ενυδρείο σου είναι καλά στρωμένο και ιδιαίτερα το φίλτρο τότε δεν βλέπω κανένα πρόβλημα εφόσον μπορέσεις να τοποθετήσεις τα ψάρια κάπου αλλού για κάποιο μικρό χρονικό διάστημα και να κρατήσεις το 50% από το νερό του ενυδρείου σου.

Και όπως ανέφερες σχολαστικό πλύσιμο της άμμου

Φίλε Χρήστο, το φίλτρο μου είναι εξωτερικό και αυτό με βοηθάει ιδιαίτερα. Για να είμαι ειλικρηνής νόμιζα ότι υπέβαλλα μια χαζή ερώτηση και το σκεφτόμουν μια βδομάδα τώρα.

Κάτι άλλο να ρωτήσω. Αφού η αλλαγή της άμμου γίνει, μετά από πόση ώρα μπορεί να μεταφερθούν τα ψάρια πίσω στο ενυδρείο τους? (τώρα βέβαια θα μου πεις όταν το νερό καθαρίσει. Είναι έτσι?)

Τέλος πάντων όλα καλά και σε ευχαριστώ!!! :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Κάτι άλλο να ρωτήσω. Αφού η αλλαγή της άμμου γίνει, μετά από πόση ώρα μπορεί να μεταφερθούν τα ψάρια πίσω στο ενυδρείο τους? (τώρα βέβαια θα μου πεις όταν το νερό καθαρίσει. Είναι έτσι?)

Ακριβώς!

:buttrock:

Πρώτα περιμένεις να καθαρίσει το νερό και μετά βάζεις τα ζωντανά!

Καλό θα ήταν να υπάρχει υαλοβάμβακας στο φίλτρο και να αντικατασταθεί (όταν και αν χρειαζεται)!

:thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς!

:wootwoot:

Πρώτα περιμένεις να καθαρίσει το νερό και μετά βάζεις τα ζωντανά!

Καλό θα ήταν να υπάρχει υαλοβάμβακας στο φίλτρο και να αντικατασταθεί (όταν και αν χρειαζεται)!

:buttrock:

Παιδιά, με καλύψατε απόλυτα και σας ευχαριστώ! :thumbup::buttrock:

Link to comment
Share on other sites

Το προηγούμενο Σαββατοκύριακο αλλάξαμε υπόστρωμα άμμο και διαρύθμιση στο 60lt ενυδρείο μας. Τα ψάρια μεταφέρθηκαν σε μεγάλο κουβά, με νερό από το ενυδρείο (περίπου 50%), στον οποίο το εξωτερικό φίλτρο λειτουργούσε συνεχώς. Στον κουβά προστέθηκαν τα υλικά του εσωτερικού φίλτρου. Με μια πετσέτα σκεπάστηκε ο κουβάς, ώστε ν' αποφύγουμε ατυχήματα. Ένα ποσοστό της τάξης του 25% του υπόλοιπου νερού του ενυδρείου κρατήθηκε χωριστά, λόγω χώρου. Η διαδικασία διήρκεσε περίπου 3 ώρες, χωρίς να υπάρξει κανένα πρόβλημα.

Καλή επιτυχία

Link to comment
Share on other sites

Το προηγούμενο Σαββατοκύριακο αλλάξαμε υπόστρωμα άμμο και διαρύθμιση στο 60lt ενυδρείο μας. Τα ψάρια μεταφέρθηκαν σε μεγάλο κουβά, με νερό από το ενυδρείο (περίπου 50%), στον οποίο το εξωτερικό φίλτρο λειτουργούσε συνεχώς. Στον κουβά προστέθηκαν τα υλικά του εσωτερικού φίλτρου. Με μια πετσέτα σκεπάστηκε ο κουβάς, ώστε ν' αποφύγουμε ατυχήματα. Ένα ποσοστό της τάξης του 25% του υπόλοιπου νερού του ενυδρείου κρατήθηκε χωριστά, λόγω χώρου. Η διαδικασία διήρκεσε περίπου 3 ώρες, χωρίς να υπάρξει κανένα πρόβλημα.

Καλή επιτυχία

Παιδιά, συγνώμη που ρωτάω πράγματα που για σας είναι αυτονόητα. Ήδη έχω πει ότι νόμιζα ότι ήταν αδύνατον να πραγματοποιηθεί τέτοιο πράγμα. Χαίρομαι όμως που μπορώ τελικά να το πράξω.

Τώρα λίγο για την διαδικασία. Το Σάββατο κιόλας αγοράζω καινούργιο ενυδρείο 150λίτρα, κενό για μελλοντικούς σκοπούς στησίματος ενός νέου ενυδρείου. Πολύ πιθανόν μόνο Πλέκο. Αυτό θα με βοηθήσει τα μέγιστα στην μεταφορά και εγκατάσταση των ψαριών για λίγο.

Σας ευχαριστώ και πάλι.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...