Jump to content

Ελαφρόπετρα Αντί Για Βιολογικό Υλικό


Recommended Posts

νομιζω αυτη ειναι http://www.praktiker.gr/p/elafropetra-6-12mm-12lt-7290

 

καλο πλυσιμο γιατι εχει πολυ σκονη κτλπ και αν θες βγαζεις τους μαυρους κοκκους οχι οτι κανουν κακο απλα δεν ειναι πορωδοι

 

Αυτή από το praktiker είναι μια χαρά. ΑΛΛΑ το σωστό είναι να την ξεδιαλέξουμε με προσοχή και να βγάλουμε όλα τα σκουρα κομμάτια, κρατάμε μόνο τα ‘‘άσπρα‘‘.

Έγινε επεξεργασία - lingistis
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 108
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Έχει δοκιμάσει κανείς ελαφρόπετρα αντί για βιολογικό υλικό;

Αν ναι, είχε αποτελέσματα;

Πια ελαφρόπετρα να χρησιμοποιήσω(τεχνητή, φυσική);

Χρειάζεται κάποια επεξεργασία πριν μπει στο ενυδρείο;

Μιας και εχει συζητηθει απειρες φορες το θεμα. 

Αυτο που θα ρωτησω εγω.

Σε τη φιλτρο ( φιλτρα ) θα το βαλεις?

Σε τη ενυδρειο θα μπει?

Με τη ψαρια? 

Με τη αριθμο ψαριων?

Έγινε επεξεργασία - giorgosmarios
Link to comment
Share on other sites

1. Στο bluewave 5

2. 220 lt

3. neon tetras, black tetras, placostomus, red cherries

4. 20-30 ψάρια

 

takis_gt

Χωράω 2 κιλά βιολογικό υλικό.

Καλά είναι;

Έγινε επεξεργασία - NikosAthanasiadis
Link to comment
Share on other sites

Μιας και εχει συζητηθει απειρες φορες το θεμα. 

Αυτο που θα ρωτησω εγω.

Σε τη φιλτρο ( φιλτρα ) θα το βαλεις?

Σε τη ενυδρειο θα μπει?

Με τη ψαρια? 

Με τη αριθμο ψαριων?

 

 

Όπως είπα και πριν, προσωπικά έχω συζητήσει και έχω δώσει σε παιδιά με πολλά και διαφορετικά φίλτρα, με πολλά και διαφορετικά ενυδρεία , και από ψάρια , από χρυσόψαρα μέχρι δίσκους. Και μια που μιλάμε για ψάρια , έχω στα χρυσόψαρα (τέρατα) με θερμοκρασία 14,5 βαθμούς, από τους χειρότερους συνδυασμούς, και ταΐζω DIY κατεψυγμένες τροφές, και έχω και στα συννεφάκια, και αυτά στους 14,5 βαθμούς, που ως γνωστό , οι χαμηλές θερμοκρασίες δεν βοηθούν στην ανάπτυξη βιολογίας.

Link to comment
Share on other sites

Μα εγω δεν εγραψα πουθενα οτι η ελαφροπετρα δεν κανει.

Εγω εγραψα οτι δεν την θεωρω το καλυτερο βιολογικο υλικο.

Αλλο το ενα αλλο το αλλο.

Link to comment
Share on other sites

1. Στο bluewave 5

2. 220 lt

3. neon tetras, black tetras, placostomus, red cherries

4. 20-30 ψάρια

 

takis_gt

Χωράω 2 κιλά βιολογικό υλικό.

Καλά είναι;

 

Χωρις μηχανικη φιλτρανση?

Όπως είπα και πριν, προσωπικά έχω συζητήσει και έχω δώσει σε παιδιά με πολλά και διαφορετικά φίλτρα, με πολλά και διαφορετικά ενυδρεία , και από ψάρια , από χρυσόψαρα μέχρι δίσκους. Και μια που μιλάμε για ψάρια , έχω στα χρυσόψαρα (τέρατα) με θερμοκρασία 14,5 βαθμούς, από τους χειρότερους συνδυασμούς, και ταΐζω DIY κατεψυγμένες τροφές, και έχω και στα συννεφάκια, και αυτά στους 14,5 βαθμούς, που ως γνωστό , οι χαμηλές θερμοκρασίες δεν βοηθούν στην ανάπτυξη βιολογίας.

Τα εχουμε πει και αλλη φορα.

Δεν μπορεις να στηριξεις ενα 600 λιτρα ενυδρειο με ενα fluval 205 με 10 δισκους με ελαφροπετρα.

Ολα ειναι σχετικα με τα λιτρα, τα ψαρια ( ειδος ) ποσοτητα ψαριων  και ποσοτητα τροφης.

Σιγουρα ο οικονομικος παραγων ειναι ενα θεμα. Αλλα δεν ο μονος που μπορεις να στηριξεις ενα ενυδρειο.

Link to comment
Share on other sites

Καθε φορα τα ιδια και τα ιδια...

 

Ρε παιδια υπαρχουν πολλες επιλογες και ο καθε ενας κανει αυτο που μπορει και που νομιζει σωστο.Ολα τα βιολογικα υλικα που πωλουνται ειναι διαφορετικα,οπως και σε καθε ειδος.

 

Εγω για παραδειγμα εχω τηλεφωνο των 100 ευρω,ο Βασιλης εχει τηλεφωνο των 800 ευρω.Μπορω να γυρισω και να πω οτι ειναι το ιδιο???

Οτι φτανει η τσεπη του καθε ενος και αναλογως για τι δουλεια το θελει.Κατα τη γνωμη μου καλα κανει και ρωταει ο Μητσος.Στο ενυδρειο που περιγραφεις φιλε Νικο και εγω ελαφροπετρα θα εβαζα.Αλλα αν ειχα ενα σωστο δισκαδικο (οπως πρεπει να ειναι) που στοιχιζε 1500 ευρω και αλλα 800 τα ψαρια τοτε δεν θα εβαζα ελαφροπετρα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Χωρις μηχανικη φιλτρανση?

Τα εχουμε πει και αλλη φορα.

Δεν μπορεις να στηριξεις ενα 600 λιτρα ενυδρειο με ενα fluval 205 με 10 δισκους με ελαφροπετρα.

Ολα ειναι σχετικα με τα λιτρα, τα ψαρια ( ειδος ) ποσοτητα ψαριων και ποσοτητα τροφης.

Σιγουρα ο οικονομικος παραγων ειναι ενα θεμα. Αλλα δεν ο μονος που μπορεις να στηριξεις ενα ενυδρειο.

Με ενα fluval 205 σιγουρα οχι. Με ενα σαμπ ομως με καμια 10 λιτρα ελεφροπετρα σιγουρα ναι. Το θεμα δεν ειναι η χρηση της ελεφροπετρας εδω, φιλε Δημητρη , αλλα η ποσοτητα της. Σωστα; Στο παραδειγμα που αναφερεις το φιλτρο που λες θα ηταν ανεπαρκες ακομη και γεματο με οτιδηποτε....; )
Link to comment
Share on other sites

1. Στο bluewave 5

2. 220 lt

3. neon tetras, black tetras, placostomus, red cherries

4. 20-30 ψάρια

 

takis_gt

Χωράω 2 κιλά βιολογικό υλικό.

Καλά είναι;

 

Προσωπικά πιστεύω πως ότι και να βάλεις το ίδιο είναι, και θα εννοείς 2 λίτρα και όχι 2 κιλά :)

τα 2 λίτρα καλά ειναι, ο πλεκόστομος όμως να μην είναι ο κλασσικος γιατι θα θέλει 200 λίτρα μόνος του κάποια στιγμή.

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικα χρησιμοποιω ελαφροπετρα στα φιλτρα μου. Το ενυδρειο τρεχει απροβληματιστα , πανω απο 1,5 χρονο. Δεν ξερω αν θα εδινα χρηματα για κατι αλλο. Οχι γιατι ειναι χειροτερα υλικα, αλλα αφου κανω μια χαρα την δουλεια μου με αυτην.

ΥΓ Ας κανω και λιγο το συνηγορο του διαβολου.... γνωριζω οτι πολλα ενυδρειακα καταστηματα κρατανε το συστημα των προθηκων-ενυδρειων που εχουν, με ελαφροπετρα σαν βιολογικο...

Link to comment
Share on other sites

Έβαλα 2 κιλά βιολογικό υλικό.

Σε λίτρα δε ξέρω πόσο είναι.:(

Πλακόστομος θα μπει με τελικό μέγεθος 15 εκ. το πολύ.;)

Link to comment
Share on other sites

giorgosmarios μηχανικό φιλτράρισμα έχω με μισό λίτρο χώρο για τα σφουγγάρια. :)

argy1 δίσκοι θα μπούνε αργότερα, αφού αποκτήσω λίγη ακόμη πείρα στα ενυδρεία, γιατί αν βάλω τώρα, με δύο χρόνια ασχολίας, δεν τους βλέπω να ζούνε ούτε για 1 μήνα.

Έγινε επεξεργασία - NikosAthanasiadis
Link to comment
Share on other sites

Προσωπικα χρησιμοποιω ελαφροπετρα στα φιλτρα μου. Το ενυδρειο τρεχει απροβληματιστα , πανω απο 1,5 χρονο. Δεν ξερω αν θα εδινα χρηματα για κατι αλλο. Οχι γιατι ειναι χειροτερα υλικα, αλλα αφου κανω μια χαρα την δουλεια μου με αυτην.

ΥΓ Ας κανω και λιγο το συνηγορο του διαβολου.... γνωριζω οτι πολλα ενυδρειακα καταστηματα κρατανε το συστημα των προθηκων-ενυδρειων που εχουν, με ελαφροπετρα σαν βιολογικο...

 

Ναι και επισης εχουν τεραστια ψαρια σε γυαλες των τριαντα λιτρων,μονομαχους σε 250μλ νερου και επιθετικα ψαρια μαζι με ηρεμα που στην πραγματικοτητα ειναι γευμα τους.Ο λογος ειναι οτι η διαμονη τους στα πετσοπ ειναι περιαστασιακη και σκοπος τους δεν ειναι να μεγαλωσουν τα ψαρια με γαλλικα και πιανο αλλα να ζησουν λιγες μερες εκει μεχρι να πουληθουν.Αρα λοιπον δεν πρεπει να αντιγραφουμε τα συστηματα αυτα ή να τα εχουμε σαν προτιπο.

 

Απλα συμπληρωνω :)

Link to comment
Share on other sites

Μα εγω δεν εγραψα πουθενα οτι η ελαφροπετρα δεν κανει.

Εγω εγραψα οτι δεν την θεωρω το καλυτερο βιολογικο υλικο.

Αλλο το ενα αλλο το αλλο.

Με τι στοιχεια το λες; ο Τακης σου παρουσιαζει επισημα στοιχεια ππυ προκυπτουν απο ερευνα, δειχνοντας την κατα πολυ μεγαλυτερη ανωτεροτητα του ματριξ-ελαφροπετρας εναντι του substrate pro. Εσυ τι γνωμη σου σε τι τη στηριζεις;

Καθε φορα τα ιδια και τα ιδια...

Ρε παιδια υπαρχουν πολλες επιλογες και ο καθε ενας κανει αυτο που μπορει και που νομιζει σωστο.Ολα τα βιολογικα υλικα που πωλουνται ειναι διαφορετικα,οπως και σε καθε ειδος.

Εγω για παραδειγμα εχω τηλεφωνο των 100 ευρω,ο Βασιλης εχει τηλεφωνο των 800 ευρω.Μπορω να γυρισω και να πω οτι ειναι το ιδιο???

Οτι φτανει η τσεπη του καθε ενος και αναλογως για τι δουλεια το θελει.Κατα τη γνωμη μου καλα κανει και ρωταει ο Μητσος.Στο ενυδρειο που περιγραφεις φιλε Νικο και εγω ελαφροπετρα θα εβαζα.Αλλα αν ειχα ενα σωστο δισκαδικο (οπως πρεπει να ειναι) που στοιχιζε 1500 ευρω και αλλα 800 τα ψαρια τοτε δεν θα εβαζα ελαφροπετρα.

Το θεμα δεν ειναι πιο ειναι value of money, αλλα οτι η ελαφροπετρα των 0.15ε/λιτρο, ειναι με επισημα στοιχεια πολυ καλυτερη απο το substrate pro των 25€/λιτρο. Εχετε στοιχεια που να αποδεικνυουν οτι ειναι καλυτερα τα αλλα; αν ναι δωστε τα, ωστε καποιος αν τα εψει να τα σκασει....

Αλλα να τα σκασει για να αγορασει υποδεεστερο προιον, ειναι τουλαχιστον κοροιδια!!!

Link to comment
Share on other sites

Καθε φορα τα ιδια και τα ιδια...

 

Ρε παιδια υπαρχουν πολλες επιλογες και ο καθε ενας κανει αυτο που μπορει και που νομιζει σωστο.Ολα τα βιολογικα υλικα που πωλουνται ειναι διαφορετικα,οπως και σε καθε ειδος.

 

Εγω για παραδειγμα εχω τηλεφωνο των 100 ευρω,ο Βασιλης εχει τηλεφωνο των 800 ευρω.Μπορω να γυρισω και να πω οτι ειναι το ιδιο???

Οτι φτανει η τσεπη του καθε ενος και αναλογως για τι δουλεια το θελει.Κατα τη γνωμη μου καλα κανει και ρωταει ο Μητσος.Στο ενυδρειο που περιγραφεις φιλε Νικο και εγω ελαφροπετρα θα εβαζα.Αλλα αν ειχα ενα σωστο δισκαδικο (οπως πρεπει να ειναι) που στοιχιζε 1500 ευρω και αλλα 800 τα ψαρια τοτε δεν θα εβαζα ελαφροπετρα.

 

Σε αυτό το θέμα πολύ φοβάμαι Μιχάλη πως δεν είναι έτσι , πιστεύω πως οι τιμές είναι καθαρά θέμα marketing των εταιριών.

Και θα φέρω ένα τρανταχτό παράδειγμα, το siporax έχει περίπου 15 Ευρώ το κουτί που έχει 1 λίτρο, υπάρχει όμως και το χύμα με 5 Ευρώ το λίτρο, και είναι ακριβώς το ίδιο υλικό, αυτά τα 10 Ευρώ διαφορά είναι μόνο η συσκευασία ; Κοστίζει πιο πολύ το χαρτόνι από το υλικό ; Πληρώνουμε και το χαρτόνι δηλαδή που θα το πετάξουμε. Πριν είπα πως είδα Substrat με 8 Ευρώ τα 250 ml και 17 το 1 λίτρο, τελικά τι πληρώνουμε ; υλικό ή συσκευασία και χαρτόνι ; Να υπάρχει μια λογική διαφορά, αλλά όχι και έτσι. Πιστεύω πως οι εταιρίες ξεκινούν με ένα ποσό που είναι η προώθηση και η συσκευασία και μετά η αξία αυτού καθ' εαυτού του υλικού. Πιστεύω πως πληρώνουμε αέρα κοπανιστό και brand name και όχι υλικό. Θα μου πει και κάποιος άλλος πως υπάρχουν και έξοδα έρευνας, δεν φτιάξανε βρε παιδιά και φάρμακο για το καρκίνο που θέλει κλινικές έρευνες και μελέτες 20 χρόνια. Εγώ υποστηρίζω πως πληρώνουμε το κόστος προώθησης πρώτα και μετά το υλικό, ειδικά σε κάτι που είναι ιδιαίτερα απλό, και που η ιστορία έχει δείξει πως υπήρχαν λύσεις πολύ πριν αυτές οι εταιρίες βγάλουν αυτά τα προϊόντα, απλά έπρεπε και αυτές να βγάλουν κάτι άλλο για να υπάρχουν στο χώρο. Τώρα αν κάποιος θέλει να υποστηρίξει 10 τέρατα χρυσόψαρα ή 10 δίσκους και να βάλει 100 ml βιολογικό υλικό γιατί το φίλτρο του δεν χωράει παραπάνω, ας δώσει τα χρήματα να πάρει ένα λίγο πιο μεγάλο φίλτρο, που θα τα δώσει μια φορά μόνο , και όχι να δώσει ένα σκασμό λεφτά για να πάρει ένα υλικό πανάκριβο αλλά είναι μόνο 100ml , που δεν πιστεύω πως υπάρχουν υλικά με τέτοιες διαφορές ή καλύτερα τα υλικά έχουν ελάχιστες έως καμία διαφορά. Και από την άλλη, για σκεφτείτε και αυτό, υλικό με τεράστια επιφάνεια αποίκησης, μα σε τόσο μικρό όγκο αν έχεις τεράστια επιφάνεια , θα έχεις πολύ μικρούς πόρους που θα βουλώνουν γρήγορα, άρα πρέπει να υπάρχει μια χρυσή τομή, τόση επιφάνεια αρκεί να μη βουλώνει, και όλα αυτά φαίνονται στη πράξη. Δεν έχω ακούσει ποτέ από κάποιον να έχει παράπονο από το υλικό του, όλοι είναι ευχαριστημένοι, και που είναι η διαφορά ; Μόνο στο κόστος, ε εκεί είναι η διαφορά , στο κόστος , που το πληρώνουμε εμείς, άρα δεν είναι ακριβώς ότι πληρώνεις παίρνεις, αλλά πληρώνεις για λες έχω "αυτό" τίποτα παραπάνω. Για αυτό μη χολοσκάμε για το τι προωθούν οι εταιρίες, αυτές θέλουν να πουλήσουν και εμείς θέλουμε να κάνουμε καλά τη δουλεία μας 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Ναι και επισης εχουν τεραστια ψαρια σε γυαλες των τριαντα λιτρων,μονομαχους σε 250μλ νερου και επιθετικα ψαρια μαζι με ηρεμα που στην πραγματικοτητα ειναι γευμα τους.Ο λογος ειναι οτι η διαμονη τους στα πετσοπ ειναι περιαστασιακη και σκοπος τους δεν ειναι να μεγαλωσουν τα ψαρια με γαλλικα και πιανο αλλα να ζησουν λιγες μερες εκει μεχρι να πουληθουν.Αρα λοιπον δεν πρεπει να αντιγραφουμε τα συστηματα αυτα ή να τα εχουμε σαν προτιπο.

Απλα συμπληρωνω :)

Το οτι τα ψαρια φιλοξενουνται για λιγο καιρο στα πετ δεν σημαινει οτι η ελαφροπετρα δεν τους κανει για βιολογικο υλικο. Αντιθετα θα ελεγα οτι εφ' οσον μιλαμε για επιχειρησεις με πολλα λιτρα νερο ειναι μονοδρομος το αποδοτικο (και στην τσεπη υλικο). Τωρα για τα αλλα που αναφερεις , ποτε δεν ειπα οτι πρεπει να τα εχουμε ως παραδειγμα....
Link to comment
Share on other sites

Με τι στοιχεια το λες; ο Τακης σου παρουσιαζει επισημα στοιχεια ππυ προκυπτουν απο ερευνα, δειχνοντας την κατα πολυ μεγαλυτερη ανωτεροτητα του ματριξ-ελαφροπετρας εναντι του substrate pro. Εσυ τι γνωμη σου σε τι τη στηριζεις;

Το θεμα δεν ειναι πιο ειναι value of money, αλλα οτι η ελαφροπετρα των 0.15ε/λιτρο, ειναι με επισημα στοιχεια πολυ καλυτερη απο το substrate pro των 25€/λιτρο. Εχετε στοιχεια που να αποδεικνυουν οτι ειναι καλυτερα τα αλλα; αν ναι δωστε τα, ωστε καποιος αν τα εψει να τα σκασει....

Αλλα να τα σκασει για να αγορασει υποδεεστερο προιον, ειναι τουλαχιστον κοροιδια!!!

 

Πιστευεις οτι σε κοροιδευουμε?

Λες να σου δινουμε λαθος πληροφοριες? Για ψαξου λιγο...

Link to comment
Share on other sites

Ωραίο θέμα!

Και ο ψαμμιτης σε μια τανγκανικα πχ ως διάκοσμος,με ένα κυκλοφορητη να έχει ροή επάνω του,θα μπορούσε να χρησιμεύσει ω1 βιολογικό υλικό.

Η ελαφροπετρα μπαίνει ως υλικό εδώ και χρόνια, κυρίως σε μεγάλες δεξαμενές και λίμνες.

Σε ένα ενυδρείο όμως 300 λίτρων, με λογική ιχθυοφορτωση και φίλτρο ένα 2217 τι θα βαζατε;

Σίγουρα όπως είπε ο Τάκης, πληρώνουμε την επωνυμία, την έρευνα, ότι είναι χόμπι και φτάνει η τιμή σε τέτοια ύψη. Σε μικρά φίλτρα και ενυδρεία είναι όμως πιο βολικά αυτά τα υλικά.

Σε 2215 πχ πόσο πέτρα να βαζαμε;θα είχε σωστή ροή πχ το νερό, ώστε να εκμεταλλευτώ το υλικό;

Κ μην ξεχνάμε και την λάβα επίσης.

Τρόποι υπάρχουν σίγουρα πολλοί.

Επίσης κουβέντα για πολλά λίτρα υλικών γίνεται τα τελευταία χρόνια, που οι τιμές έπεσαν. Παλιά πω τα κραταγαμε;

Κάθε πλευρά έχει τα + και -

:)

Link to comment
Share on other sites

Σε αυτό το θέμα πολύ φοβάμαι Μιχάλη πως δεν είναι έτσι , πιστεύω πως οι τιμές είναι καθαρά θέμα marketing των εταιριών.

Και θα φέρω ένα τρανταχτό παράδειγμα, το siporax έχει περίπου 15 Ευρώ το κουτί που έχει 1 λίτρο, υπάρχει όμως και το χύμα με 5 Ευρώ το λίτρο, και είναι ακριβώς το ίδιο υλικό, αυτά τα 10 Ευρώ διαφορά είναι μόνο η συσκευασία ; Κοστίζει πιο πολύ το χαρτόνι από το υλικό ; Πληρώνουμε και το χαρτόνι δηλαδή που θα το πετάξουμε. Πριν είπα πως είδα Substrat με 8 Ευρώ τα 250 ml και 17 το 1 λίτρο, τελικά τι πληρώνουμε ; υλικό ή συσκευασία και χαρτόνι ; Να υπάρχει μια λογική διαφορά, αλλά όχι και έτσι. Πιστεύω πως οι εταιρίες ξεκινούν με ένα ποσό που είναι η προώθηση και η συσκευασία και μετά η αξία αυτού καθ' εαυτού του υλικού. Πιστεύω πως πληρώνουμε αέρα κοπανιστό και brand name και όχι υλικό. Θα μου πει και κάποιος άλλος πως υπάρχουν και έξοδα έρευνας, δεν φτιάξανε βρε παιδιά και φάρμακο για το καρκίνο που θέλει κλινικές έρευνες και μελέτες 20 χρόνια. Εγώ υποστηρίζω πως πληρώνουμε το κόστος προώθησης πρώτα και μετά το υλικό, ειδικά σε κάτι που είναι ιδιαίτερα απλό, και που η ιστορία έχει δείξει πως υπήρχαν λύσεις πολύ πριν αυτές οι εταιρίες βγάλουν αυτά τα προϊόντα, απλά έπρεπε και αυτές να βγάλουν κάτι άλλο για να υπάρχουν στο χώρο. Τώρα αν κάποιος θέλει να υποστηρίξει 10 τέρατα χρυσόψαρα ή 10 δίσκους και να βάλει 100 ml βιολογικό υλικό γιατί το φίλτρο του δεν χωράει παραπάνω, ας δώσει τα χρήματα να πάρει ένα λίγο πιο μεγάλο φίλτρο, που θα τα δώσει μια φορά μόνο , και όχι να δώσει ένα σκασμό λεφτά για να πάρει ένα υλικό πανάκριβο αλλά είναι μόνο 100ml , που δεν πιστεύω πως υπάρχουν υλικά με τέτοιες διαφορές ή καλύτερα τα υλικά έχουν ελάχιστες έως καμία διαφορά. Και από την άλλη, για σκεφτείτε και αυτό, υλικό με τεράστια επιφάνεια αποίκησης, μα σε τόσο μικρό όγκο αν έχεις τεράστια επιφάνεια , θα έχεις πολύ μικρούς πόρους που θα βουλώνουν γρήγορα, άρα πρέπει να υπάρχει μια χρυσή τομή, τόση επιφάνεια αρκεί να μη βουλώνει, και όλα αυτά φαίνονται στη πράξη. Δεν έχω ακούσει ποτέ από κάποιον να έχει παράπονο από το υλικό του, όλοι είναι ευχαριστημένοι, και που είναι η διαφορά ; Μόνο στο κόστος, ε εκεί είναι η διαφορά , στο κόστος , που το πληρώνουμε εμείς, άρα δεν είναι ακριβώς ότι πληρώνεις παίρνεις, αλλά πληρώνεις για λες έχω "αυτό" τίποτα παραπάνω. Για αυτό μη χολοσκάμε για το τι προωθούν οι εταιρίες, αυτές θέλουν να πουλήσουν και εμείς θέλουμε να κάνουμε καλά τη δουλεία μας

+1...
Link to comment
Share on other sites

+ 1000 στην ελαφρόπετρα. 

Μπορώ να πω ότι μερικά παραδείγματα δεν τα βρήκα και πολύ σχετικά!  :usd:

Link to comment
Share on other sites

Πιστευεις οτι σε κοροιδευουμε?

Λες να σου δινουμε λαθος πληροφοριες? Για ψαξου λιγο...

Ρε φιλέ να παρεξηγήσεις ψάχνει; Κοροϊδία είναι να πετάει κάποιος για υποδεέστερο προϊόν εκατονταπλάσιο χρήματα! Ψαχτηκα και μετά εγρεαψα αυτά που έγραψα. Εσύ γιατί δεν γραφείς ξεκάθαρα ταις πληροφορίες που έχεις και πετάς απλά υπονοούμενα? Ο Τάκης έδωσε λινκ. Το αμφισφητεις; Έχεις κάποιο άλλο να το αντικρούει; Όσοι υποστηρίζεται τα πανάκριβα υλικά δώστε επίσημα λινκ. βίντεο που συγκρίνουν το σιποραξ με υλικά που το μιμούνται τα έχουμε δει. Λινκ που να καταρρίπτουν την ανωτερότητα της ελαφρόπετρας ή ότι δεν είναι Μάτριξ, ούτε ένα! Μόνο λόγια και υπονοούμενα! Έγινε επεξεργασία - gregkn73
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ρε φιλέ να παρεξηγήσεις ψάχνει; Κοροϊδία είναι να πετάει κάποιος για υποδεέστερο προϊόν εκατονταπλάσιο χρήματα! Ψαχτηκα και μετά εγρεαψα αυτά που έγραψα. Εσύ γιατί δεν γραφείς ξεκάθαρα ταις πληροφορίες που έχεις και πετάς απλά υπονοούμενα? Ο Τάκης έδωσε λινκ. Το αμφισφητεις; Έχεις κάποιο άλλο να το αντικρούει; Όσοι υποστηρίζεται τα πανάκριβα υλικά δώστε επίσημα λινκ. βίντεο που συγκρίνουν το σιποραξ με υλικά που το μιμούνται τα έχουμε δει. Λινκ που να καταρρίπτουν την ανωτερότητα της ελαφρόπετρας ή ότι δεν είναι Μάτριξ, ούτε ένα! Μόνο λόγια και υπονοούμενα!

 

Φιλε μου,καλο ειναι να μην ειρωνευεσαι και ουτε να εχεις αυτο το υφακι!

Εγω δεν σου μιλαω ετσι!

Ο καθενας δαλεγει το υλικο που θελει.

Βλεπεις να εγραψα καπου οτι το ενα ειναι καλυτερο απο το αλλο?

Εγραψα οτι το substract ειναι καλυτερο απο την ελαφροπετρα η το αντιθετο?

Εγραψα τη γνωμη μου και ειπα οτι δεν θεωρω την ελαφροπετρα το καλυτερο βιολογικο υλικο που υπαρχει.

Σταματηστε επιτελους να παρερμηνευεται αυτα που γραφει καποιος.

Ελεος δηλαδη μ αυτο το πραγμα! Διαβαστε καλυτερα τι γραφει ο αλλος και μετα απαντηστε!Μη γραφετε απλα για να την πειτε σε καποιον!

Αυτα και τελος!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου,καλο ειναι να μην ειρωνευεσαι και ουτε να εχεις αυτο το υφακι!

Εγω δεν σου μιλαω ετσι!

Ο καθενας δαλεγει το υλικο που θελει.

Βλεπεις να εγραψα καπου οτι το ενα ειναι καλυτερο απο το αλλο?

Εγραψα οτι το substract ειναι καλυτερο απο την ελαφροπετρα η το αντιθετο?

Εγραψα τη γνωμη μου και ειπα οτι δεν θεωρω την ελαφροπετρα το καλυτερο βιολογικο υλικο που υπαρχει.

Σταματηστε επιτελους να παρερμηνευεται αυτα που γραφει καποιος.

Ελεος δηλαδη μ αυτο το πραγμα! Διαβαστε καλυτερα τι γραφει ο αλλος και μετα απαντηστε!Μη γραφετε απλα για να την πειτε σε καποιον!

Αυτα και τελος!

Παντως ουτε να σε ειρωνευτω ηθελα , ουτε να δτην πω. Αν το πηρες ετσι, ειλικρηνα συγνωμη.
Link to comment
Share on other sites

+ 1000 στην ελαφρόπετρα.

Μπορώ να πω ότι μερικά παραδείγματα δεν τα βρήκα και πολύ σχετικά! :usd:

Γίνε πιο συγκεκριμενος φίλε μου σε τι αναφέρεσε και δώσε παραδείγματα από την δική σου γνώση και εμπειρία. Αυτό ισχύει βέβαια για όλους μας :)
Link to comment
Share on other sites

Εμενα αυτο το βιντεο παντως μου λυνει πολλες αποριες.

 

 

Και οσων αφορα τα λινκ του Τακη ειμαι ο μονος που δεν βλεπει καποια επισημη ερευνα περα απο την επιγραφη μιας εταιρειας για το προιον της και καποιες απαντησεις σε ενα φορουμ?

Γιατι αν ολοι βλεπουμε το ιδιο τοτε κλαιμαιν.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...