Jump to content

Ελαφρόπετρα Αντί Για Βιολογικό Υλικό


Recommended Posts

Έχει δοκιμάσει κανείς ελαφρόπετρα αντί για βιολογικό υλικό;

Αν ναι, είχε αποτελέσματα;

Πια ελαφρόπετρα να χρησιμοποιήσω(τεχνητή, φυσική);

Χρειάζεται κάποια επεξεργασία πριν μπει στο ενυδρείο;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 108
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Γεια σου Νικο, ναι παρα πολλοι χομπιστες χρησιμοποιουν την ελαφροπετρα και μαλιστα θεωρειται το καλυτερο υλικο για αποικιση βακτηριδιων πανω του λογω των πορων που εχει.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Η ελαφροπετρα ειναι βιολογικο υλικο..

Πολλες μεγαλες εταιριες οπως η εχειμ και η seachem την πουλαν συσκευασμενη...

Πανφτηνη θα βρεις στο practiker που με μια ψιλοδιαλογη και καλο πλησιμο δεν εχει να ζηλεψει τιποτα απο αυτη που πουλαν στα πετ...

Αυτα περιληπτικα..

Κανε μια αναζητηση θα βρεις πολλα θεματα παρομοια με αυτο που ανοιξες που θα σου λυσουν τις απορειες..

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τι διαλογή και επεξεργασία θέλει;

Τι ελαφρόπετρα χρειάζεται, φυσική από φαρμακεία ή μια απλή από τα soupermarkets;

Έγινε επεξεργασία - NikosAthanasiadis
Link to comment
Share on other sites

νομιζω αυτη ειναι http://www.praktiker.gr/p/elafropetra-6-12mm-12lt-7290

 

καλο πλυσιμο γιατι εχει πολυ σκονη κτλπ και αν θες βγαζεις τους μαυρους κοκκους οχι οτι κανουν κακο απλα δεν ειναι πορωδοι

Link to comment
Share on other sites

Εγώ την τρέχω στο φίλτρο μου εδώ και ένα χρόνο, απο τα καλυτερα υλικά πιστεύω

Την έχω πάρει απο γνωστό καταστημα ενυδρειακων

Link to comment
Share on other sites

Το καλυτερο βιολογικο υλικο δεν ειναι αλλα την χρησιμοποιουν πολλοι.

Πορωδες ειναι ολα τα βιολογικα υλικα,οχι μονο η ελεφροπετρα.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ την τρέχω στο φίλτρο μου εδώ και ένα χρόνο, απο τα καλυτερα υλικά πιστεύω

Την έχω πάρει απο γνωστό καταστημα ενυδρειακων

Πια εχεις χρησιμοποιησει Δαμιανε;;την ματριξ ή της εχειμ;;
Link to comment
Share on other sites

Χρησιμοποιώ κι εγώ παράλληλα με siporax. Μια χαρά δουλειά κάνει και μόνη της. Από ΠΡΑΚΤΙΚΕΡ 1,99€ τα 12 κιλά αν θυμάμαι καλά. Τεράστια ποσότητα με μηδαμινό κόστος. Όπως είπε ο φίλος παραπάνω, καλό ξέπλυμα και αφαίρεση των μαύρων κομματιών. Πολλοί τη χρησιμοποιούν και μόνη της στα φίλτρα για χρόνια τώρα με αποτελέσματα αξιόλογα.

Link to comment
Share on other sites

Το καλυτερο βιολογικο υλικο δεν ειναι αλλα την χρησιμοποιουν πολλοι.

Πορωδες ειναι ολα τα βιολογικα υλικα,οχι μονο η ελεφροπετρα.

 

ραστα ειχα διαβασει αρθρο που με αναλυση στο μικροσκοπιο η συνηθης ελαφροπετρα ηταν πολυ πιο πορωδη απο τα υπολοιπα βιολογικα ενδρειακα υλικα

 

λογικα αυτο δε σημαινει 'καλυτερη' αποικηση ?

Link to comment
Share on other sites

Το αν η ελαφρόπετρα είναι καλύτερη από άλλα υλικά ή όχι είναι μια μεγάλη κουβέντα, όπως και αν άλλα υλικά είναι καλύτερα από την ελαφρόπετρα.

Τα αποτελέσματα από τη χρήση έχουν δείξει πως είναι ένα πάρα πολύ αξιόπιστο βιολογικό υλικό, και πάνω από όλα είναι υπέρ-φθηνή.

Υπάρχει επίσης μια μεγάλη συζήτηση αν το Matrix της Seachem είναι ελαφρόπετρα. Άδω ο κόσμος το έχει τούμπανο και η μάνα του καμάρι. Η Seachem δεν απαντάει  αλλά εμμέσως πλην σαφώς με φτηνές δικαιολογίες δεν θέλει να φανεί πως είναι ελαφρόπετρα.

http://www.seachem.com/support/forums/showthread.php?t=7609

Παίρνοντας τώρα υπό όψη την επίσημη θέση της Seachem πως είναι πολύ καλύτερο το Matrix από άλλα επώνυμα βιολογικά υλικά, που αυτό στην Αμερική δεν το λες για πλάκα γιατί θα πληρώσεις τα μαλιά της κεφαλής σου, και θεωρόντας πως το Matrix είναι ελαφρόπετρα , μας δίνει να καταλάβουμε πως η ελαφρόπετρα είναι ένα πάρα πολύ καλό βιολογικό υλικό

 

BET surface area measurements indicate that Matrix™ contains nearly 10 times the specific surface area of Substrat Pro, and more than 20 times the specific surface area of MicroMec. Practically all the specific surface area of both Substrat Pro and MicroMec are in the range of pore diameters to be biologically useful, while some of the surface area of Matrix is in pores that are reserved for physical and chemical processes, not biological processes. Estimates from two different pore geometries indicate that Matrix contains between 4 to 4.5 times the biologically active surface area of Substrat Pro, and between 8 to 9 times the biologically active surface area of MicroMec.

 

http://www.seachem.com/Products/product_pages/Matrix.html

http://www.seachem.com/support/SpecificSurface.pdf

 

Προσωπικά την έχω βάλει σε πάρα πολλά φίλτρα, μικρά μεσαία και μεγάλα, όποιος μου ζητάει μπόλι δεν του δίνω μπόλι, αλλά του γεμίζω το φίλτρο, και ταυτόχρονα κάνω μερική αλλαγή του δικού μου βιολογικού υλικού, τα αποτέλεσματα είναι παραπάνω απο ικανοποιητικά, δεν έχει υπάρξει ποτέ κάποιο πρόβλημα.

Απο εκει και πέρα είναι δικιά σας απόφαση.

Έγινε επεξεργασία - takis_gt
  • Like 5
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Γειά σου βρε Τάκη με το θαυματουργό μπόλι σου.Τώρα που θα πάρω το νέο φίλτρο λέω να σε επισκεφτώ.

Όχι ότι δεν έχω ελαφρόπετρα, ένα τσουβάλι πήρα από Praktiker, (θα σου φέρω ένα κουβά) και έχω και στο άλλο ενυδρείο που τρέχει... 

αλλά έτσι για το γούρι....

 

είμαι και λίγο προληπτικός !!! :notfair:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Γειά σου βρε Τάκη με το θαυματουργό μπόλι σου.Τώρα που θα πάρω το νέο φίλτρο λέω να σε επισκεφτώ.

Όχι ότι δεν έχω ελαφρόπετρα, ένα τσουβάλι πήρα από Praktiker, (θα σου φέρω ένα κουβά) και έχω και στο άλλο ενυδρείο που τρέχει... 

αλλά έτσι για το γούρι....

 

είμαι και λίγο προληπτικός !!! :notfair:

 

Οποτε θες Λάμπρο :)

 

Link to comment
Share on other sites

Σαν αντοχη Στον χρονο ειναι το ιδιο με τα με αλλα βιολογικα υλικα η θελει αλλαγη πιο νωρις;

Link to comment
Share on other sites

Σαν αντοχη Στον χρονο ειναι το ιδιο με τα με αλλα βιολογικα υλικα η θελει αλλαγη πιο νωρις;

 

Τα 2 πρώτα χρόνια δεν την είχα αλλάξει αλλά ουτε και την ειχα βρασει, απλά που και που την ξεβγαζα με νερό ενυδρείου, δεν είχε πάθει τίποτα. Μετά την έδινα μπολι. Αφου όμως δεν αξίζει να την βράζεις,την πετάς ή την δίνεις μπολι και  απλά παίρνεις άλλη, ειναι τόσο φθηνή που δεν συμφέρει ουτε να την βράσεις.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εγω θα πω ενα μπραβο στον NikosAthanasiadis που ανοιγει νεα θεματα,ρωταει,διαβαζει κ ξεψαχνιζει τα παντα για να εχει ενα σωστο κ οικονομικο ενυδρειο.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

ραστα ειχα διαβασει αρθρο που με αναλυση στο μικροσκοπιο η συνηθης ελαφροπετρα ηταν πολυ πιο πορωδη απο τα υπολοιπα βιολογικα ενδρειακα υλικα

 

λογικα αυτο δε σημαινει 'καλυτερη' αποικηση ?

 

Δεν φτανει μονο αυτο που λες.Δες ποσο μεγαλη επιφανεια αποικησης δινουν τα γνωστα βιολογικα πχ eheim substract η της sera.

Επισης τα γνωστα βιολογικα δεν στουμπωνουν ευκολα και αντεχουν πολυ στο χρονο.Εχω βιολογικο υλικο eheim substract 6 χρονια και δεν το εχω αλλαξει ποτε και ακομα ιδιο ειναι.

Μπορει να κανει η ελαφροπετρα για βιολογικο υλικο,αλλα το καλυτερο δεν νομιζω οτι ειναι.

Σε μεγαλα φιλτρα μπορει να κανει δουλεια,σε μικρα ομως μαλλον ειναι καλυτερα να μπαινει κανονικο βιολογικο υλικο.

Link to comment
Share on other sites

Δεν φτανει μονο αυτο που λες.Δες ποσο μεγαλη επιφανεια αποικησης δινουν τα γνωστα βιολογικα πχ eheim substract η της sera.

Επισης τα γνωστα βιολογικα δεν στουμπωνουν ευκολα και αντεχουν πολυ στο χρονο.Εχω βιολογικο υλικο eheim substract 6 χρονια και δεν το εχω αλλαξει ποτε και ακομα ιδιο ειναι.

Μπορει να κανει η ελαφροπετρα για βιολογικο υλικο,αλλα το καλυτερο δεν νομιζω οτι ειναι.

Σε μεγαλα φιλτρα μπορει να κανει δουλεια,σε μικρα ομως μαλλον ειναι καλυτερα να μπαινει κανονικο βιολογικο υλικο.

 

Παίρνοντας υπό όψη ότι το Matrix είναι ελαφρόπετρα τότε ειδικά με το Substrat Pro , η ελαφρόπετρα έχει κοντά στις 10 φορές μεγαλύτερη επιφάνεια από το Substrat Pro ή 4 με 4,5 μεγαλύτερη  βιολογικά δραστική επιφάνεια. Και αυτά είναι επίσημα στοιχεία.

 

BET surface area measurements indicate that Matrix™ contains nearly 10 times the specific surface area of Substrat Pro, and more than 20 times the specific surface area of MicroMec. Practically all the specific surface area of both Substrat Pro and MicroMec are in the range of pore diameters to be biologically useful, while some of the surface area of Matrix is in pores that are reserved for physical and chemical processes, not biological processes. Estimates from two different pore geometries indicate that Matrix contains between 4 to 4.5 times the biologically active surface area of Substrat Pro, and between 8 to 9 times the biologically active surface area of MicroMec.

http://www.seachem.com/Products/product_pages/Matrix.html

 

Τώρα για τα 6 χρόνια που λες, στα 6 αυτά χρόνια θα πρέπει να το έχεις βγάλει και να το βράσεις τουλάχιστον 2 φορές, και για 1 λίτρο Substrat θα έχεις δώσει τουλάχιστον 10 Ευρώ, με τα 10 Ευρώ έχεις πάρει 60 λίτρα Ελαφρόπετρα και δεν την βράζεις, την πετάς και βάζεις καινούρια ή την χαρίζεις για μπόλι ;).

Για τα μικρά φίλτρα , έχω δώσει σε αρκετό κόσμο ελαφρόπετρα, και ειδικά εδώ από το ΑΖ,  πέταξα τον άνθρακα που έχουν σε αυτό το κουτάκι τα μικρά φίλτρα και τους το γέμισα ελαφρόπετρα. Τα αποτελέσματα ήταν άμεσα.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορώ να πω ότι έχω πείρα από άλλα βιολογικά υλικά, αλλά αυτό που ξέρω από την δική μου περίπτωση, είναι ότι ο Τάκης όντως μου έβγαλε τον άνθρακα από το μικρό εσωτερικό μου φίλτρο, και το γέμισε με ελαφρόπετρα από το δικό του φίλτρο και το ενυδρείο έτρεξε άμεσα χωρίς κανένα πρόβλημα. και βιολογία στο full.

Το ίδιο έγινε και αργότερα που γέμισα το καλάθι στο μεγαλύτερο εξωτερικό φίλτρο που πήρα (πάλι μόνο ελαφρόπετρα σαν βιολογικό υλικό) και επίσης όλα τρέχουν τέλεια.

Προφανώς και τα άλλα προιόντα είναι πορώδες και κάνουν μια χαρά τη δουλειά τους, απλά το θέμα είναι ότι το ένα υλικό κάνει σκάρτα 2 ευρώ και έχεις ελαφρόπετρα για χρόνια.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

To substract pro δεν το εχω βρασει ποτε στα 6 χρονια που το εχω.

Που και που το πλενω λιγο με νερο ενυδρειου για να φυγουν τα πολλα.

Οπωτε,10 ευρω για 6 χρονια ειναι τιποτα ;)

Link to comment
Share on other sites

Αν έχεις φίλτρο που χωράει μόνο 1 λίτρο βιολογικό υλικό , λες εντάξει, αν θες όμως πολλά λίτρα το κόστος μεγαλώνει αρκετα.

Και τώρα που έψαξα ειδα τιμές με 8 Ευρώ τα 250 ml ή 17 & 20 Ευρώ το λίτρο, σε σχεση με τα 2 Ευρώ τα 12 λίτρα είναι λεφτά. Δηλαδή αν κάποιος θέλει 5 λίτρα είναι 85 ή 100 Ευρώ, άλλο 85 και άλλο 2 , και θα έχεις και για μία αντικατάσταση. Ακόμα και 1 λίτρο να θες, άλλο 17 και άλλο 2, και όχι για 6 χρόνια , αλλά για 36 χρόνια αν αλλάζεις 1 λίτρο κάθε 3 χρόνια.

Και εγω δεν θα στηριχτώ και να πω πως η ελαφρόπετρα είναι καλύτερη, είναι το ίδιο αποτελεσματική με τα άλλα, τότε ακόμα και 250 ml,  θα δώσεις 8 Ευρώ , γιατι να μη δώσεις 2 ; να πάρεις ελαφρόπετρα για πάντα και με τα άλλα 6 να παρεις μια τροφούλα :)

Έγινε επεξεργασία - takis_gt
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...