Jump to content

Ελαφρόπετρα Αντί Για Βιολογικό Υλικό


Recommended Posts

Γίνε πιο συγκεκριμενος φίλε μου σε τι αναφέρεσε και δώσε παραδείγματα από την δική σου γνώση και εμπειρία. Αυτό ισχύει βέβαια για όλους μας :)

Εγώ την χρησιμοποιώ στο 270αρι, στο 60άρι, στη μικρή μου λιμνούλα και στη μεγάλη που φτιάχνω τώρα. 

Δεν έχω παράπονο. Αλλά τι να πω εγώ; Τα λένε όλα άτομα που την χρησιμοποιούν πολλά χρόνια.

Πάντως αν θέλω να φτιάξω κολιέ με βιολογικό υλικό θα προτιμήσω μακαρόνι χαχαχαχα. Αν το θέλω μόνο για αποίκηση, ευχαριστώ... δεν θα πάρω.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 108
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Εγώ την χρησιμοποιώ στο 270αρι, στο 60άρι, στη μικρή μου λιμνούλα και στη μεγάλη που φτιάχνω τώρα.

Δεν έχω παράπονο. Αλλά τι να πω εγώ; Τα λένε όλα άτομα που την χρησιμοποιούν πολλά χρόνια.

Πάντως αν θέλω να φτιάξω κολιέ με βιολογικό υλικό θα προτιμήσω μακαρόνι χαχαχαχα. Αν το θέλω μόνο για αποίκηση, ευχαριστώ... δεν θα πάρω.

Μιλησα βασικά για τα άστοχα σχόλια κατά πρώτον και κατά δεύτερον δεν είδα πουθενά να ειρωνεύομαι είτε την εμπειρία σου είτε τα γραφόμενα σου.

Οπότε εγώ το σταματω εδώ, ποιος έχει ή δεν έχει εμπειρία χρόνια μου πέρναγε σε ψιλά γράμματα.

Δεν μπαίνω σε τέτοιου τύπου ειρωνείες.

Καλό απόγευμα από μένα

Link to comment
Share on other sites

Εμενα αυτο το βιντεο παντως μου λυνει πολλες αποριες.

 

 

Και οσων αφορα τα λινκ του Τακη ειμαι ο μονος που δεν βλεπει καποια επισημη ερευνα περα απο την επιγραφη μιας εταιρειας για το προιον της και καποιες απαντησεις σε ενα φορουμ?

Γιατι αν ολοι βλεπουμε το ιδιο τοτε κλαιμαιν.

Ενδιαφέρον το βίντεο. δεν ξέρω αν η απορροφητικότητα σημαίνει και περισσότερη αποίκηση βέβαια. Ας πει κάποιος. 

Link to comment
Share on other sites

Μιλησα βασικά για τα άστοχα σχόλια κατά πρώτον και κατά δεύτερον δεν είδα πουθενά να ειρωνεύομαι είτε την εμπειρία σου είτε τα γραφόμενα σου.

Οπότε εγώ το σταματω εδώ, ποιος έχει ή δεν έχει εμπειρία χρόνια μου πέρναγε σε ψιλά γράμματα.

Δεν μπαίνω σε τέτοιου τύπου ειρωνείες.

Καλό απόγευμα από μένα

Οχι δεν ειπα οτι το υπονόησες! Εννοώ ότι αφού το λένε άτομα που το χρησιμοποιούν πολλά περισσότερα χρόνια η δική μου η άποψη δεν έχειτην ίδια βαρύτητα. Δηλ μόνος μου με ειρωνεύτηκα.

Link to comment
Share on other sites

Και βεβαια αυτο σημαινει.Γιατι αν δεν μπορει να απορροφησει το νερο (αρα και την αμμωνια και τα νιτρωδη που περιεχονται σε αυτο) ως το πιο βαθυ σημειο αρα δεν μας κανει ολο το κομματι για αποικηση αεροβιων βακτηριων.Τι να το κανω αν εχει πορους στους οποιους δεν φτανει το νερο αμεσα?

Link to comment
Share on other sites

Ενδιαφέρον το βίντεο. δεν ξέρω αν η απορροφητικότητα σημαίνει και περισσότερη αποίκηση βέβαια. Ας πει κάποιος.

Δεν συνδεονται συνηθως φιλε μου η αποικιση ενος υλικου εξαρταται απο το ποσο πορωδες ειναι και τι επιφανεια αποικισης προσφερει....

Με λιγα λογια αν το σιποραξ το τριβαμε σε σημειο που να γινοταν τελειως λειο θα εχανε την δυνατοτητα αποικισης του σε τεραστιο βαθμο..οχι ομως την αποροφητικοτητα του...

Οποτε μαλλον ειναι λαθος να συνδεουμε την αποικιση με την αποροφητικοτητα ενος βιολογικου υλικου...

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Μιχάλη τέτοια βίντεο έχω δει πάρα πολλά. Θεωρώ πως άλλο το φαινόμενο του τριχοειδή σωλήνα και άλλο αν υπάρχουν πόροι ή όχι αλλά και το αντίθετο. Και ένα σφουγγάρι το ίδιο θα κάνει και αν είναι και με ψιλές τρύπες θα το κάνει ακόμα καλύτερα και θα απορροφήσει υγρό πολλαπλάσιο του όγκου του και του βάρους του. Και μη ξεχνάμε πως το βιολογικό υλικό είναι μέσα στο νερό, και το νερό θα διεισδύσει μέσα στο υλικό θέλουμε δεν θέλουμε.

Όσο για τα λινκ είναι η επίσημη θέση μιας εταιρίας που συγκρίνει το προϊόν της με άλλο ανταγωνίστριας εταιρίας, αυτό δεν το κάνει μια εταιρία για πλάκα, γιατί η ανταγωνίστρια θα της ζητήσει τη μάνα της και το πατέρας αν της κάνει μια μήνυση για δυσφήμηση, μια εταιρία δεν το κάνει αυτό μόνο για να κερδίσει εντυπώσεις, και το φόρουμ που λες είναι το φόρουμ της seachem που πελάτες ή υποψήφιοι πελάτες κάνουν τις ερωτήσεις τους, και οι απαντήσεις είναι πάλι η επίσημη θέση της εταιρίας, και όταν μια εταιρίας δημοσιοποιεί της απαντήσεις της δεν είναι για πλάκα. Όλα αυτά δεν είναι απλά μια σκέτη περιγραφή ενός προϊόντος, για να το κάνει μια εταιρία πρέπει να έχει αποδείξεις.

 

Και εγώ θα ξανακάνω μια ερώτηση, ποιος είχε πρόβλημα με το βιολογικό υλικό του ;

Αρκεί βέβαια να έχει τον κατάλληλο όγκο. Προσωπικά δεν έχω διαβάσει ποτέ κάτι τέτοιο, όλοι είναι ευχαριστημένοι, και κανείς δεν είπε πως είχε πρόβλημα και έβαλε στον ίδιο όγκο άλλο βιολογικό υλικό και λύθηκε το πρόβλημα του. Και το ξαναλέω δεν θα θεωρήσω την ελαφρόπετρα καλύτερη από κάποιο άλλο, και ας λέει η Seachem ότι θέλει, τότε ποια είναι η διαφορά ; Τα λεφτά είναι η διαφορά, τίποτε άλλο. Για αυτό όποιος τα έχει ας τα δίνει, εγώ προτιμώ να τα φάω σε σουβλάκια και μπύρες. Για αυτό μη τσακωνόμαστε για το αν θα γίνει πιο πλούσια η sera ή η seachem ή οποιαδήποτε άλλη εταιρία, εγώ κοιτάω να κάνω τη δουλειά μου καλά και κοιτάζω και τη τσέπη μου, και να φάει και ένα κομμάτι ψωμί ο σουβλατζής ης γειτονιάς μου.

Τώρα, όποιος άλλος λέει πως το τάδε είναι καλύτερο από την ελαφρόπετρα , έβαλε ελαφρόπετρα και δεν έμεινε ικανοποιημένος ; Αν δεν το έχει κάνει, καλύτερα ας μη μιλάει, προφανώς δεν ξέρει.Το έχω ξαναπεί πως θεωρώ καλύτερη την ελαφρόπετρα γιατί κάνει εξίσου καλά τη δουλειά της με τα άλλα βιολογικά υλικά αλλά είναι τσάμπα. Γιατί και siporax έχω αγοράσει αλλά και symbionit και μουντζώνω ακόμα τον εαυτό μου για τα 35 Ευρώ που έδωσα για 1 κιλό, με πιάσανε Κώτσο 

 

 

 

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Μπράβο ρε Τάκη, λύνεις όλες τις απορίες. Και εγώ το σκέφτηκα αυτό με το σφουγγάρι αλλά δεν ήμουν σίγουρος.

ΥΓ. Δεν το γράφω ειρωνικά! Ήμαρτον. Μερικοί βλέπουν ειρωνείες παντού! Δεν έχω ειρωνευτεί ποτέ.

 

Link to comment
Share on other sites

Και βεβαια αυτο σημαινει.Γιατι αν δεν μπορει να απορροφησει το νερο (αρα και την αμμωνια και τα νιτρωδη που περιεχονται σε αυτο) ως το πιο βαθυ σημειο αρα δεν μας κανει ολο το κομματι για αποικηση αεροβιων βακτηριων.Τι να το κανω αν εχει πορους στους οποιους δεν φτανει το νερο αμεσα?

Μιχαλη τα πραγματα ειναι απλα βουτα ενα κοκκο ελαφροπετρας στο νερο και βγαλτο κατευθειαν...

Βαζω στοιχημα πως αν την διαλυσεις θα ειναι μουσκεμα παντου..

Και μιλαμε για μηδενικη ροη...

Έγινε επεξεργασία - stathis spithas
Link to comment
Share on other sites

Μιας και εγω το εχω γυρισει στην ελαφροπετρα... :)

Εχω αλλαξει ολα μου τα φιλτρα, σε ελαφροπετρα.

Ακομη και στις πιο ευαισθητες γαριδες.

Αν δειτει και της sera το υλικο μετα απο καιρο αλειωνεται.

Η ελαφροπετρα ειναι φθηνο υλικο και το ανανεωνεις οικονομικα.

Οποιοδηποτε υλικο και να βαλεις στο φιλτρο λειτουργει σαν βιολογικο υλικο, ακομη και απλο χαλικακι να βαλεις μεσα , μια βιολογια θα την παισει.

Γενικα ολο το ενυδρειο πιανει βιολογια δεν ειναι μονο το φιλτρο....

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Τελικά παλεύουμε τόση ώρα για να δούμε ποιός θα κερδίσει στην ερώτηση "Η ελαφρόπετρα ή το κεραμικό υλικό (επώνυμο προιόν) είναι καλύτερο βιολογικό υλικό;" ή πρέπει να απαντήσουμε στην ερώτηση "Η ελαφρόπετρα μπορεί να χρησιμοποιηθεί σα βιολογικό υλικό;".

Αφού η αρχική ερώτηση ήταν αυτή, για εμένα η απάντηση είναι ΝΑΙ ΜΠΟΡΕΙ και μάλιστα με αποτελέσματα ισάξια ή σχεδόν ισάξια με εκείνα των επώνυμων βιολογικών υλικών που κυκλοφορούν στον ενυδρειακό χώρο. Αν τα αποτελέσματα είναι καλύτερα, έχει καλώς. Αν είναι ισάξια, έχει πάλι καλώς. Το οτι είναι σχεδόν ισάξια, δε κάνει την ελαφρόπετρα ακατάλληλη για βιολογικό υλικό. Είναι σα να ρωτάμε με τι αυτοκίνητο να πηγαίνουμε στη δουλειά μας, με Μερσεντές ή Τoyota; και τα δύο σε πάνε στη δουλειά σου είναι η απάντηση γιατί απλά αυτή ήταν η ερώτηση! τα υπόλοιπα τα θεωρώ ψιλά γράμματα.

Έγινε επεξεργασία - Safarpn
  • Like 8
Link to comment
Share on other sites

Τελικά παλεύουμε τόση ώρα για να δούμε ποιός θα κερδίσει στην ερώτηση "Η ελαφρόπετρα ή το κεραμικό υλικό (επώνυμο προιόν) είναι καλύτερο βιολογικό υλικό;" ή πρέπει να απαντήσουμε στην ερώτηση "Η ελαφρόπετρα μπορεί να χρησιμοποιηθεί σα βιολογικό υλικό;".

Αφού η αρχική ερώτηση ήταν αυτή, για εμένα η απάντηση είναι ΝΑΙ ΜΠΟΡΕΙ και μάλιστα με αποτελέσματα ισάξια ή σχεδόν ισάξια με εκείνα των επώνυμων βιολογικών υλικών που κυκλοφορούν στον ενυδρειακό χώρο. Αν τα αποτελέσματα είναι καλύτερα, έχει καλώς. Αν είναι ισάξια, έχει πάλι καλώς. Το οτι είναι σχεδόν ισάξια, δε κάνει την ελαφρόπετρα ακατάλληλη για βιολογικό υλικό. Είναι σα να ρωτάμε με τι αυτοκίνητο είναι καλό να πηγαίνουμε στη δουλειά μας, με Μερσεντές ή Τoyota; και τα δύο σε πάνε στη δουλειά σου είναι η απάντηση γιατί απλά αυτή ήταν η ερώτηση! τα υπόλοιπα τα θεωρώ ψιλά γράμματα.

+1000

Link to comment
Share on other sites

Τελικά παλεύουμε τόση ώρα για να δούμε ποιός θα κερδίσει στην ερώτηση "Η ελαφρόπετρα ή το κεραμικό υλικό (επώνυμο προιόν) είναι καλύτερο βιολογικό υλικό;" ή πρέπει να απαντήσουμε στην ερώτηση "Η ελαφρόπετρα μπορεί να χρησιμοποιηθεί σα βιολογικό υλικό;".

Αφού η αρχική ερώτηση ήταν αυτή, για εμένα η απάντηση είναι ΝΑΙ ΜΠΟΡΕΙ και μάλιστα με αποτελέσματα ισάξια ή σχεδόν ισάξια με εκείνα των επώνυμων βιολογικών υλικών που κυκλοφορούν στον ενυδρειακό χώρο. Αν τα αποτελέσματα είναι καλύτερα, έχει καλώς. Αν είναι ισάξια, έχει πάλι καλώς. Το οτι είναι σχεδόν ισάξια, δε κάνει την ελαφρόπετρα ακατάλληλη για βιολογικό υλικό. Είναι σα να ρωτάμε με τι αυτοκίνητο να πηγαίνουμε στη δουλειά μας, με Μερσεντές ή Τoyota; και τα δύο σε πάνε στη δουλειά σου είναι η απάντηση γιατί απλά αυτή ήταν η ερώτηση! τα υπόλοιπα τα θεωρώ ψιλά γράμματα.

Ακόμα κι αν έχεις πάρει τη Μερσεντες 30.000 ενώ το Τογιοτα 10.000; χαχα πλάκα κάνω

Link to comment
Share on other sites

Τελικά παλεύουμε τόση ώρα για να δούμε ποιός θα κερδίσει στην ερώτηση "Η ελαφρόπετρα ή το κεραμικό υλικό (επώνυμο προιόν) είναι καλύτερο βιολογικό υλικό;" ή πρέπει να απαντήσουμε στην ερώτηση "Η ελαφρόπετρα μπορεί να χρησιμοποιηθεί σα βιολογικό υλικό;".

Αφού η αρχική ερώτηση ήταν αυτή, για εμένα η απάντηση είναι ΝΑΙ ΜΠΟΡΕΙ και μάλιστα με αποτελέσματα ισάξια ή σχεδόν ισάξια με εκείνα των επώνυμων βιολογικών υλικών που κυκλοφορούν στον ενυδρειακό χώρο. Αν τα αποτελέσματα είναι καλύτερα, έχει καλώς. Αν είναι ισάξια, έχει πάλι καλώς. Το οτι είναι σχεδόν ισάξια, δε κάνει την ελαφρόπετρα ακατάλληλη για βιολογικό υλικό. Είναι σα να ρωτάμε με τι αυτοκίνητο να πηγαίνουμε στη δουλειά μας, με Μερσεντές ή Τoyota; και τα δύο σε πάνε στη δουλειά σου είναι η απάντηση γιατί απλά αυτή ήταν η ερώτηση! τα υπόλοιπα τα θεωρώ ψιλά γράμματα.

 

Ετσι ακριβώς

Link to comment
Share on other sites

Ακόμα κι αν έχεις πάρει τη Μερσεντες 30.000 ενώ το Τογιοτα 10.000; χαχα πλάκα κάνω

Για να καταλάβεις τί εννοώ, πάρε το παράδειγμά μου με τα αυτοκίνητα και άκου πιθανή συζήτηση......

- ....ναι αλλά το δικό μου είναι Μερσεντές

- Εμένα Τoyota αλλά με πάει στη δουλειά μου όπως σε πάει κι εσένα η Μερσεντές

- Ναι αλλά εμένα με πάει με περισσότερη ασφάλεια

- Εγω δε τρέχω και επιπλέον το συντηρώ σωστά για να μη βγάζει προβλήματα και με σκοτώσει

- Ναι αλλά το δικό μου κοστίζει 30.000 ευρώ ένω το δικό σου 10.000 ευρώ

- Ναι αλλά με πάει στη δουλειά όπως το δικό σου και το έκανα με 20.000 ευρώ λιγότερα

- Ναι αλλά εμένα με γουστάρουν περισσότερες γκόμενες

- Εγω δε πήρα το αμάξι για να βγάζω γκόμενες, για άλλη δουλειά το πήρα

- Ναι αλλά το δικό μου είναι καλύτερο, πως να το κάνουμε!!!

- ΟΚ αλλα αν το δικό σου χρειαστεί service θα το πληρώσεις χρυσάφι, για να το γεμίσεις βενζινη θα το πληρώσεις χρυσάφι, για τέλη κυκλοφορίας θα πληρώσεις χρυσάφι εγώ οχι και ξέρεις και κάτι άλλο;;;;; ΜΕ ΠΑΕΙ ΣΤΗ ΔΟΥΛΕΙΑ ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΤΟ ΔΙΚΟ ΣΟΥ!!!

 

(Βάλε τώρα όπου Μερσεντές το επώνυμο βιολογικό υλικό και όπου Τοyοtα την ελαφρόπετρα)

Μην αρχίσετε "παιχνιδάκια" με τα αυτοκίνητα, ένα απλο παράδειγμα εφερα.

Το ποστ μη θεωρηθεί σπαμ, είναι η άποψή μου από μια άλλη οπτική γωνία.

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Αφού διαβασα όλο το θέμα :) Πήρα την απόφαση να πώ την ταπεινή μου γνώμη , όλα αυτά τα χρόνια για τα φίλτρα μου στα ενυδρεία αγόραζα το γνωστό siporax , πρίν 4 μήνες χρειάστηκε να χρησιμοποιήσω μια δεξαμενή 500 λίτρων για καραντίνα και ήθελα περίπου 10 λίτρα βιολογικού υλικού για φίλτρανση .......όπως καταλαβαίνεται το σιποραξ 10 λίτρα βγαίνει ο κούκος αηδόνι , οπότε πήρα ένα σακί ελαφρόπετρα http://www.praktiker.gr/p/elafropetra-22-40mm-12lt-7292 .

4 μήνες μετά δεν έχω κανένα πρόβλημα ίσα ίσα έχω να πώ μόνο καλά για την ελαφρόπετρα ;) και μάλιστα σκέφτομαι απο τώρα για κατασκευή νέου φίλτρου με ελαφρόπετρα για την μεγάλη μου λίμνη .

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μάλλον εγώ έχω μείνει ακόμη πείσω αφού χρησιμοποιώ ακόμη της πλαστικές βιομπαλες και λίγο κοφτό μακαρόνι. :)

Αλλά μπορώ να καμαρώνω για το ποιο φτηνά υλικό φιλτρανσης αφού τα υλικά είναι τα μαμισια και δεν πλέρωσα ούτε λεπτό παραπάνω.

 

Κάποτε υπήρχε η μάδα να αφαιρούμε τα μαμίσια υλικά από το φίλτρο και να βάζουμε τα εξειδικευμένα αφού και καλά γίναμε μετρ της φίλτρανσης.

Τώρα μας έπιασε το οικονομικό και το ρίξαμε στην ελαφρόπετρα, αναρωτιέμαι έχετε όλοι τόσο φορτωμένα ενυδρεία που θέλετε τόσο εξειδικευμένε φιλτρανση;

 

Τώρα για το αν η ελαφρόπετρα είναι εξίσου καλό υλικό ή και καλύτερο από κάποια επώνυμα υλικά νομίζω ότι όλοι κάνετε εικασίες.

Για να μάθουμε ποιο υλικό είναι καλύτερο θα πρέπει να κάνουμε ένα πείραμα που δεν είναι περίπολο αλλά χρονοβόρο και ακριβό.

Έως τότε ο κάθε ένας θα λέει το κοντό και το μακρύ του.

 

Link to comment
Share on other sites

Χρήστο , αν όσοι το χρησιμοποιούμε και δεν έχουμε κανένα πρόβλημα, το αντίθετο θα έλεγα, κάνουμε μια χαρά τη δουλειά μας , που κάνουμε εικασίες ;

Και δεν νομίζω πως όσοι το χρησιμοποιούμε ήδη, λέμε το μακρύ μας ή το κοντό μας, την εμπειρία μας λέμε, και τα αποτελέσματα από τη χρήση της ελαφρόπετρας. Απορώ όμως πως αυτοί που δεν το έχουν χρησιμοποιήσει έχουν άποψη, και συγκεκριμένα δείχνουν μια έντονη αντίδραση, και μάλιστα για ένα υλικό που δεν έχει ακουστεί ποτέ πως δεν λειτούργησε σωστά. Ένα κόλλημα και μια αρτηριοσκλήρυνση σε κάτι που δεν ξέρουν και δεν έχουν εμπειρία, λες και γίνεται για να υπάρχει μόνο μια αντίδραση, χωρίς λόγο και αιτία. Γενικότερα βέβαια έχω παρατηρήσει τέτοιους είδους αντιδράσεις , και σε άλλα θέματα , αλλά να μη ξεφεύγω από το θέμα μας. 

Όποιος έχει απορία ή τη περιέργεια να μάθει και να δει πως λειτουργεί, δεν έχει παρά στο επόμενο ενυδρείο που θα στήσει να χρησιμοποιήσει ελαφρόπετρα, και να έρθει μετά να μας πει τη γνώμη του, αν θέλει βέβαια.   Να ξέρεται όμως πως με τέτοιου είδους αντιδράσεις δεν πάει το χόμπι μπροστά, αλλά ούτε και εμείς σαν άνθρωποι και χομπίστες. Με κολλήματα δεν υπάρχει πρόοδος, ας μάθουν κάποιοι να ακούν και άλλες απόψεις, δεν θα χάσουν, όλοι κερδίζουμε, και επίσης δεν τα ξέρουν όλα, συνέχεια όλοι μαθαίνουμε και κάτι καινούριο, μη σας φοβίζει το καινούριο ή το διαφορετικό, ακούστε  , δοκιμάστε , ξεκολλήστε

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Με ενα fluval 205 σιγουρα οχι. Με ενα σαμπ ομως με καμια 10 λιτρα ελεφροπετρα σιγουρα ναι. Το θεμα δεν ειναι η χρηση της ελεφροπετρας εδω, φιλε Δημητρη , αλλα η ποσοτητα της. Σωστα; Στο παραδειγμα που αναφερεις το φιλτρο που λες θα ηταν ανεπαρκες ακομη και γεματο με οτιδηποτε....; )

 

Πολυ σωστα. Αυτο ειναι που θελω να αναφερω.

Τον ογκο του φιλτρου.

Ο Τακης στο ενυδρειο που εχει με τα χρυσοψαρα, αυτο το ( φιλτρο ) πλεξι ειναι τοσο μεγαλο που μεχρι και για

δισκους ειναι αρκετο.

Αρα το θεμα ειναι ο ογκος του φιλτρου που θα δεχθει το καθε υλικο.

Μην επανερχωμαστε στα ιδια και στα ιδια. ειναι απλα τα πραγματα και μην τα κανουμε λες και ειναι ολοκληρη επιστημη.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πολυ σωστα. Αυτο ειναι που θελω να αναφερω.

Τον ογκο του φιλτρου.

Ο Τακης στο ενυδρειο που εχει με τα χρυσοψαρα, αυτο το ( φιλτρο ) πλεξι ειναι τοσο μεγαλο που μεχρι και για

δισκους ειναι αρκετο.

Αρα το θεμα ειναι ο ογκος του φιλτρου που θα δεχθει το καθε υλικο.

Μην επανερχωμαστε στα ιδια και στα ιδια. ειναι απλα τα πραγματα και μην τα κανουμε λες και ειναι ολοκληρη επιστημη.

 

Δημήτρη (Δημήτρη δεν σε λένε ; ) , όσο όγκο θα έβαζες από κάποιο άλλο υλικό , τον ίδιο όγκο θα βάλεις και ελαφρόπετρα. Σε ένα εξωτερικό φίλτρο δεν έχεις επιλογές, θα βάλεις όσο χωράνε τα καλαθάκια, σε ένα σαμπ όσο το σχεδίασες από την αρχή. Σε ένα εξωτερικό φίλτρο ή σε ένα σαμπ θα έβαζες διαφορετικούς όγκους αν έβαζες siporax και άλλο αν έβαζες Substrat ;Το ίδιο και με την ελαφρόπετρα, δεν είπε κανείς πως θα βάλουμε λιγότερη ελαφρόπετρα από όσο θα βάζαμε κάποιο άλλο υλικό. Για να το πει κάποιος θα πρέπει και να το αποδείξει. Ασχετα αν εγω το εχω πει πως έχω βάλει σε μικρά φίλτρα, για πολύ μικρά μιλάμε, ελαφρόπετρα στο κουτάκι του άνθρακα, ναι το έχω κάνει και τα αποτελέσματα ήταν άριστα. Εκει που σωστά κάποιος άλλος θα έλεγε να μπει mini siporax, εγώ έβαλα ελαφρόπετρα και είχα άμεσα μηδενισμο αμμωνίας και νιτρωδών, αυτο δεν είναι μία απόδειξη ; Δεν είχα και άλλες επιλογές για να δώσω μπόλι, το έκανα και δούλεψε

Link to comment
Share on other sites

Ναι βρε παλληκαρι μου.

Και παλι λεμε, τη ψαρια θα φιλοξενησεις και ποσα.

Τα ιδια σχεδον λεμε!

 

Ναι Δημητρη με λενε.

Link to comment
Share on other sites

Ναι βρε παλληκαρι μου.

Και παλι λεμε, τη ψαρια θα φιλοξενησεις και ποσα.

Τα ιδια σχεδον λεμε!

 

Ναι Δημητρη με λενε.

 

Αυτό Δημήτρη έχει σχέση για οποιοδήποτε βιολογικό υλικο χρησιμοποιήσεις και όχι μόνο για την ελαφρόπετρα, και όπως είπα πριν έχει την ίδια σχέση όπως με τα υπόλοιπα γνωστά επώνυμα βιολογικα υλικά. Αν πρέπει να βάλεις 3 λίτρα siporax ή substrat ή matrix , θα βάλεις και 3 λίτρα ελαφρόπετρα, αν πρέπει 10 , 10 και ελαφρόπετρα κοκ. Καμία διαφορά, μόνο στη τσέπη σου.

Και για να φέρω το παράδειγμα με τα αυτοκίνητα που ειπε ο Παναγιώτης (safarpn), και τα 2 Mercedes είναι αλλά το ένα στο χαρίσανε και δεν έχει το σήμα της Mercedes. και πλήρωσες μόνο τις πινακίδες. Σε χαλάει να σου χαρίσουνε μια Mercedes αλλά να μην έχει το σήμα ; Service καυσιμα τέλη κυκλοφορίας και ασφάλεια τα ίδια και να πληρώσεις μόνο τις πινακίδες ;

Link to comment
Share on other sites

Χρήστο , αν όσοι το χρησιμοποιούμε και δεν έχουμε κανένα πρόβλημα, το αντίθετο θα έλεγα, κάνουμε μια χαρά τη δουλειά μας , που κάνουμε εικασίες ;

Και δεν νομίζω πως όσοι το χρησιμοποιούμε ήδη, λέμε το μακρύ μας ή το κοντό μας, την εμπειρία μας λέμε, και τα αποτελέσματα από τη χρήση της ελαφρόπετρας. Απορώ όμως πως αυτοί που δεν το έχουν χρησιμοποιήσει έχουν άποψη, και συγκεκριμένα δείχνουν μια έντονη αντίδραση, και μάλιστα για ένα υλικό που δεν έχει ακουστεί ποτέ πως δεν λειτούργησε σωστά. Ένα κόλλημα και μια αρτηριοσκλήρυνση σε κάτι που δεν ξέρουν και δεν έχουν εμπειρία, λες και γίνεται για να υπάρχει μόνο μια αντίδραση, χωρίς λόγο και αιτία. Γενικότερα βέβαια έχω παρατηρήσει τέτοιους είδους αντιδράσεις , και σε άλλα θέματα , αλλά να μη ξεφεύγω από το θέμα μας. 

Όποιος έχει απορία ή τη περιέργεια να μάθει και να δει πως λειτουργεί, δεν έχει παρά στο επόμενο ενυδρείο που θα στήσει να χρησιμοποιήσει ελαφρόπετρα, και να έρθει μετά να μας πει τη γνώμη του, αν θέλει βέβαια.   Να ξέρεται όμως πως με τέτοιου είδους αντιδράσεις δεν πάει το χόμπι μπροστά, αλλά ούτε και εμείς σαν άνθρωποι και χομπίστες. Με κολλήματα δεν υπάρχει πρόοδος, ας μάθουν κάποιοι να ακούν και άλλες απόψεις, δεν θα χάσουν, όλοι κερδίζουμε, και επίσης δεν τα ξέρουν όλα, συνέχεια όλοι μαθαίνουμε και κάτι καινούριο, μη σας φοβίζει το καινούριο ή το διαφορετικό, ακούστε  , δοκιμάστε , ξεκολλήστε

Κανείς εδώ δεν ανέφερε ότι η ελαφρόπετρα δεν κάνει δουλειά και φυσητά κάνει δουλειά.-

 

Αλλά το ερώτημα που τέθηκε έμμεσα είναι αν η ελαφρόπετρα είναι καλύτερη ή όχι από τα άλλα υλικά όσο δεν μιλάμε με αποδείξεις τότε σαφώς κάνουμε  εικασίες.

Δεν είναι απόδειξη ότι η ελαφρόπετρα είναι καλύτερη από τα χψ υλικά επειδή δεν  έχουμε προβλήματα. Ιδιαίτερα αν έχουμε φυτά εκεί ακόμη περισσότερο δεν μπορούμε να ξέρουμε. Η περιπλοκότατα της βιολογίας του ενυδρείου δεν μας επιτρέπει να βγάζουμε έτσι εύκολα συμπεράσματα.

 

Επίσεις όταν θέλουμε να μιλήσουμε για ένα υλικό αν είναι καλύτερο ή όχι επικεντρωνόμαστε στο υλικό και όχι στην τιμή, άλλο το ένα άλλο το άλλο, γιαπί και να με αποδείξεις ότι η ελαφρόπετρα είναι 20% χειρότερη από το χψ υλικό εγώ λόγο κόστους θα έπαιρνα ελαφρόπετρα ό άλλος που δεν τον ενδιαφέρουν τα λεφτά θα έπαιρνε το καλύτερο.

 

Κάποιοι έγραψαν και σωστά έγραψαν ότι η ελαφρόπετρα θεωρείτε ως καλύτερο υλικό δηλαδή δεν το αποδείξαμε αλλά θεωρούμε ότι είναι καλύτερο, όπως και καλά κάνουν κάποιοι να το αμφισβητούν ως καλύτερο υλικό εφόσον δεν έχουμε τεκμηριωμένες αποδείξεις.

 

Όπως είπα ποιο πιάνω τεκμηριωμένες αποδείξεις μπορούμε να έχουμε μόνο με πείραμα.

Αν θέλουμε να πάμε το χόμπι μπροστά τότε δεν πρέπει να μιλάμε με το αίσθημα που μας δίνει το υλικό αλλά με αποδείξεις και όταν δεν έχουμε αποδείξεις απλά λέμε την γνώμη μας και τίποτε παραπάνω.

 

Δυστυχώς όμως σε αρκετά θέματα παρόμοιας φύσης προσπαθούμε με ατεκμηρίωτα επιχειρήματα να πείσουμε τον άλλων για την ορθότητα των λόγων μας.

(παρακαλώ μην παίρνεις την τελευταία πρόταση προσωπικά αναφέρομε γενικά)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Χρήστο, αν θεωρήσουμε πως η ελαφρόπετρα είναι το ίδιο ακριβώς υλικό με το  Matrix , τι άλλο πρέπει να αποδείξουμε δηλαδή ; Και η κουβέντα δεν γίινεται γιατι η ελαφρόπετρα είναι καλύτερη, αλλά πως τα άλλα τα επώνυμα είναι καλύτερα απο την ελαφρόπετρα, και αυτό χωρίς επιχειρήματα. Για τον ίδιο λόγο θα πρέπει να κάνουμε πειράματα και στα υπόλοιπα επώνυμα προϊόντα, για την ελαφρόπετρα τι μας χαλάει ; επειδή δεν είναι επώνυμο προϊόν αλλά φυσικό ;  Και στη κουβέντα έπεσαν απόψεις από εμένα αλλά και από άλλους από προσωπικές εμπειρίες. Το αν είναι καλύτερο από άλλα προϊόντα , προσωπικά λίγο με ενδιαφέρει, και η πράξη έδειξε πως δεν υστερεί σε τίποτα, όπως δεν υστερούν και τα υπόλοιπα. Αυτό δεν φτάνει ; δεν βγαίνει το συμπέρασμα πως το υλικό λειτουργεί καλά ; Και μάλιστα σε ενυδρεία που δεν υπάρχουν φυτά, άδεια, μόνο ψάρια , και αυτά τέρατα και σε συνθήκες που δεν ευνοείται η βιολογία.Τώρα αν πρέπει να πάρουμε τα μικροσκόπια στα χέρια και να μετράμε βακτήρια , είναι άλλο θέμα. Θα αλλάξει κάτι ; Μας ενδιαφέρει το αποτέλεσμα ή όχι ; Και το ξαναλέω, δεν θεωρώ καλύτερη σε απόδοση  την ελαφρόπετρα από τα άλλα υλικά, η σχέση όμως απόδοση/κόστος , που η απόδοση είναι η ίδια και μένει μόνο η διαφορά κόστους, τότε είναι σαφώς πολύ καλύτερο βιολογικό υλικό. Τώρα αν κάποιος θέλει να παίξει με τα ml , δηλαδή έβαλα 1 λίτρο ελαφρόπετρα , και με 950ml siporax έκανα την ίδια δουλειά , και με 945ml substrat, ε ας κάτσει να παίξει, κοιτάμε το δέντρο και χάνουμε το δάσος, εγώ έχω το καλύτερο και εσύ έχεις το χειρότερο. Kαι το άσχημο στο θέμα μας είναι πως υπάρχουν απόψεις από άτομα που δεν έχουν δει ελαφρόπετρα πως είναι, έτσι στο ξεκάρφωτο. Και το ξαναλέω, όποιος έχει απορίες ή τη περιέργεια, στο επόμενο ενυδρείο του ας δοκιμάσει ελαφρόπετρα, θα χάσει το πολύ 2 Ευρώ, και κάποιο χρόνο. Τώρα όποιος θέλει ας μπει στο τρυπάκι να κάτσει να κάνει πειράματα για να αποδείξει το αυτονόητο. Προσωπικά είπα την άποψη μου , που βγαίνει από τη χρήση, από τη πράξη και όχι από τη θεωρεία και από λόγια του αέρα. Αν τώρα κάποιος θέλει να διυλίσει το κώνωπα , ας το κάνει.

Μετοχές στο Praktiker δεν έχω για να προτρέπω να αγοράζουν ελαφρόπετρα.

Επίσης πιστεύω πως αν όλη αυτή η κουβέντα γινότανε για κάποιο επώνυμο υλικό δεν θα είχαν γραφτεί τόσα πολλά , ούτε τέτοιες αντιπαραθέσεις, και το έχουμε ξαναδεί αυτό, αντίλογους χωρίς ουσία, και αυτό είναι που μου προκαλεί εντύπωση, ότι έγινε για την αμμωνία και ότι θα γίνει αύριο αν ανοίξουμε κουβέντα για τα LED, αντίλογος μόνο και μόνο για να υπάρχει, χωρίς επιχειρήματα, αντίλογος γιατί  «έτσι μάθαμε», μήπως θα πρέπει να ανοίξουμε λίγο τους ορίζοντες και να πάμε παρακάτω ;  

 

Link to comment
Share on other sites

Επίσης πιστεύω πως αν όλη αυτή η κουβέντα γινότανε για κάποιο επώνυμο υλικό δεν θα είχαν γραφτεί τόσα πολλά , ούτε τέτοιες αντιπαραθέσεις, και το έχουμε ξαναδεί αυτό, αντίλογους χωρίς ουσία, και αυτό είναι που μου προκαλεί εντύπωση, ότι έγινε για την αμμωνία και ότι θα γίνει αύριο αν ανοίξουμε κουβέντα για τα LED, αντίλογος μόνο και μόνο για να υπάρχει, χωρίς επιχειρήματα, αντίλογος γιατί  «έτσι μάθαμε», μήπως θα πρέπει να ανοίξουμε λίγο τους ορίζοντες και να πάμε παρακάτω ;  

 

Τις μπιχτες αστες εξω απο το θεμα...και ξερεις πολυ καλα τι εννοω!

Έγινε επεξεργασία - rastafarian
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...