Jump to content

Ελαφρόπετρα Αντί Για Βιολογικό Υλικό


Recommended Posts

Δεν είναι μπηχτές, είναι κουβέντες που έχουν ειπωθεί

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 108
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Επειδη δεν θα βγάλουμε πάλι άκρη , "scripta manent"

Link to comment
Share on other sites

Αν διαφωνεις με καποια πραγματα,μπορεις να γρψεις τη γνωμη σου ομορφα και ωραια!

Αλλα μπηχτες οπως αυτες που εριξες πριν λιγο δεν θα ανεχτω!

Και ξερεις πολυ καλα για ποιο πραγμα μιλαω!

Link to comment
Share on other sites

Μη το συνεχίζεις, εγω τις απόψεις μου τις λέω όμορφα και ωραία και τις τεκμηριώνω.

Τελος

Link to comment
Share on other sites

Εγω δεν εχω να συνεχισω κατι,οτι ηταν να πω το ειπα.εσυ συνεχιζεις τις μπηχτες σου.

Τελευταια φορα που στο λεω να σταματησεις.

Link to comment
Share on other sites

Θα σας παρακαλούσα όοοολους να χαλαρώσετε!!

Είμαστε πάλι εκτός θέματος όπως πολύ σωστά τόνισε ο safarpn από χτες. . .

Διαβάστε τον τίτλο του θέματος και αν έχετε να προσθέσετε κάτι επι της ουσίας θα χαρούμε όλοι να το διαβάσουμε :)

 

Για τα υπόλοιπα ελαφρόπετρα vs siporax ανοίξτε νέο θέμα ή συνεχίστε σε κάποιο από τα ήδη υπάρχοντα.

https://www.google.gr/search?q=%CE%95%CE%BB%CE%B1%CF%86%CF%81%CF%8C%CF%80%CE%B5%CF%84%CF%81%CE%B1+%CE%91%CE%BD%CF%84%CE%AF+%CE%93%CE%B9%CE%B1+%CE%92%CE%B9%CE%BF%CE%BB%CE%BF%CE%B3%CE%B9%CE%BA%CF%8C+%CE%A5%CE%BB%CE%B9%CE%BA%CF%8C+site:aquazone.gr&ie=utf-8&oe=utf-8&gws_rd=cr&ei=VfikVr_mB4ihsAGKyKHwDQ

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

................... "Η ελαφρόπετρα ή το κεραμικό υλικό (επώνυμο προιόν) είναι καλύτερο βιολογικό υλικό;" ή πρέπει να απαντήσουμε στην ερώτηση "Η ελαφρόπετρα μπορεί να χρησιμοποιηθεί σα βιολογικό υλικό;".

Αφού η αρχική ερώτηση ήταν αυτή, για εμένα η απάντηση είναι ΝΑΙ ΜΠΟΡΕΙ και μάλιστα με αποτελέσματα ισάξια ή σχεδόν ισάξια με εκείνα των επώνυμων βιολογικών υλικών που κυκλοφορούν στον ενυδρειακό χώρο. Αν τα αποτελέσματα είναι καλύτερα, έχει καλώς. Αν είναι ισάξια, έχει πάλι καλώς. Το οτι είναι σχεδόν ισάξια, δε κάνει την ελαφρόπετρα ακατάλληλη για βιολογικό υλικό. ........................

 

:bowdown: :bowdown: :bowdown:

 

Πιο πάνω δώθηκε ενα βίντεο που δείχνει το κατα πόσο είναι αποροφητικά και τέθηκε ενα ερώτημα κατα πόσο αυτό σημαίνει και περισσότερη αποίκηση .

 

H απάντηση είναι ναί , διότι οι πόροι που έχει είναι διαμπερείς και στο βίντεο που παραθέτω φαίνεται καθαρά και απο τη ποσότητα που συγκρατεί τελικά .

Εχω παρακολουθήσει αρκετα σεμινάρια εταιριών γυρω απο τα βιολογικά υλικά που προσφέρουν και έχω καταλήξει σε κάποια συμπεράσματα .

Πράγματι ενα υλικό καθορίζετε σαν βιολογικό απο τη πυκνότητα των πόρων του που μεταφράζετε σε τετραγωνικά μέτρα , το οτι οι πόροι είναι διαμπερής σημαίνει οτι στη περίπτωσή μας υπάρχει και καλύτερη οξυγόνωση στο εσωτερικό του .

Επαρκείς οξυγόνωση με κατάλληλο μέγεθος του κάθε ενός πόρου μεταφράζετε σε καλύτερη αποίκηση βακτιρίων .

Τα υλικά που κατασκευάζονται απ τον άνθρωπο έχουν σίγουρα μικρότερες αστοχίες σε σχέση με τα φυσικά υλικά , ώς προς το μέγεθος των πόρων τη διαπερατότητα και την ασφάλεια οτι είναι αδρανή υλικά .

Τωρα αν θέλετε να εμβαθύνεται περισσότερο και να κάνετε τις συγκρίσεις σας θα πρέπει να υπολογίσετε το μέγεθος των βακτιρίων και το κατα πόσο χωράνε στους πόρους των βιολογικών υλικών μας και κατα πόσο είναι απαραίτητο όλοι οι πόροι να είναι διαμπερής ._

 

Υγ. 1 Στο υπογραμισμένο περιμένω απάντηση .

 

Τγ2. Πάντως οι εκφράσεις που διάβασα ποιο πάνω απο τον takis_gt που είπε :

 

.................. Ένα κόλλημα και μια αρτηριοσκλήρυνση σε κάτι που δεν ξέρουν και δεν έχουν εμπειρία, λες και γίνεται για να υπάρχει μόνο μια αντίδραση, χωρίς λόγο και αιτία. Γενικότερα βέβαια έχω παρατηρήσει τέτοιους είδους αντιδράσεις , και σε άλλα θέματα , αλλά να μη ξεφεύγω από το θέμα μας.

    ..................... ξεκολλήστε

 

Έχω να του απαντήσω : Μήπως μιλάς για το εαυτό σου ;

 

Link to comment
Share on other sites

Φίλε takis_gt θεωρό τον αντίλογο, την διαφωνία και γενικά τον σκεπτικισμό ως το μέγιστο καλό σε έναν διάλογο, αν συμφωνούσαμε όλοι σε όλα ο κίνδυνος της λανθασμένης πληροφόρησης είναι τεράστιος. Όπως έγραψα και το ξαναλέω για τρίτη φορά δεν είδα κανείς να διαφωνεί για την ελαφρόπετρα ως ένα καλό υλικό φίλτρανσης.

Το όλο θέμα άρχισε όταν ο Κώστας αμφισβήτησε την ελαφρόπετρα ώς το καλύτερο υλικό από όλα τα επώνυμα που κυκλοφορούν.

Είναι δικαίωμα του καθενός να διαφωνεί και να θέτει της αμφιβολίες του.

Και ξανά γράφω, το ότι όλοι με την ελαφρόπετρα δεν είχαν πρόβλημα και δεν θα έχουν πρόβλημα στα ενυδρεία τους δεν σημαίνει αυτομάτως όμως ότι είναι καλύτερη από τα άλλα υλικά. Αυτό είναι μια ένδειξη ότι είναι καλή η ελαφρόπετρα αλλά όχι απόδειξη ότι έχει μεγαλύτερη ικανότητα αποίκησης.

 

Σίγουρα εδώ μιλάμε για μικρές διαφορές που στην τελική δεν παίζουν κανένα ρόλο στο τελικό αποτέλεσμα. 

Εγώ δεν μπορώ να πώ ποιο προϊών είναι πρώτο, δεύτερο, τρίτο, κοκ ούτε για τα επώνυμα ούτε για την ελαφρόπετρα με 100% βεβαιότητα. Μπορώ να πω με βεβαιότητα ότι αν κάποιος βάλει ελαφρότερα δεν θα έχει κανένα απολύτως πρόβλημα όπως και με όλα τα άλλα επώνυμα προϊόντα.

 

Link to comment
Share on other sites

Όσοι υποστηρίζεται τα πανάκριβα υλικά δώστε επίσημα λινκ. βίντεο που συγκρίνουν το σιποραξ με υλικά που το μιμούνται τα έχουμε δει. Λινκ που να καταρρίπτουν την ανωτερότητα της ελαφρόπετρας ή ότι δεν είναι Μάτριξ, ούτε ένα! Μόνο λόγια και υπονοούμενα!

Και κλασικα ξανακανανε την εμφανιση τα γνωστα βιντεο ,που δεν αποδεικνυουν τιποτα απλα παραπλανουν.....

Η μονη ερευνα παραμενει αυτην της seachem, που οι αλλες εταριες μην εχοντας στοιχεια να την καταριψουν, βαζουν "παπαγαλακια" να φορτωνουν παραπλανητικα βιντεακια στο νετ....το κακο ειναι οτι εξακολοθουν να αναμεταδιδονται και εδω!

Έγινε επεξεργασία - gregkn73
Link to comment
Share on other sites

Και κλασικα ξανακανανε την εμφανιση τα γνωστα βιντεο ,που δεν αποδεικνυουν τιποτα απλα παραπλανουν..... Η μονη ερευνα παραμενει αυτην της seachem, που οι αλλες εταριες μην εχοντας στοιχεια να την καταριψουν, βαζουν "παπαγαλακια" να φορτωνουν παραπλανητικα βιντεακια στο νετ....το κακο ειναι οτι εξακολοθουν να αναμεταδιδονται και εδω!

 

Θέλεις να πείς οτι είναι ψέμα αυτό που βλέπουμε οτι το υγρό αποροφάτε ;

Τι κουβέντα είναι αυτή που λές ότι " το κακο ειναι οτι εξακολοθουν να αναμεταδιδονται και εδω! " .

Το έκανες εσύ ο ίδιος το πείραμα και διαπίστωσες το αντίθετο ;

Δεν καταλαβαίνω την επίθεσή σου , ή μάλλον μπορώ να την καταλάβω αν δεν διάβασες τις σημειώσεις μου για το θέμα .

Αλήθεια το δικό σου το λίνκ που είναι ;

Έγινε επεξεργασία - ΣΤΑΜΑΤΗΣ
Link to comment
Share on other sites

Δεν θα μπω στη διαδικασία να απαντήσω σε ερωτήσεις άσχετες με το θέμα γιατί τότε θα υπάρξουν πάλι εντάσεις που θα είναι εκτός θέματος και πολύ φοβάμαι πω θα κλειδώσει το θέμα του φίλου και είναι κρίμα. Όποιος θέλεις ας ανοίξει ένα νέο θέμα που να έχει σχέση όμως με τη συμπεριφορά του καθενός αλλά και τον τρόπο και τον λόγο που γίνεται αντίλογος, και να μιλήσουμε ακόμα και για τη αρτηριοσκλήρυνση και το πόσο ανοικτός είμαι σε διαφορετικές μεθόδους και διαδικασίες.

Ότι ήταν να πω για την ελαφρόπετρα το είπα, και με στοιχεία αλλά και με απόψεις από προσωπική εμπειρία που έχω από τη χρήση της

Καλή συνέχεια

 

Link to comment
Share on other sites

Δεν χρειαζεται οι ποροι να ειναι τελειως διαμπερεις αρκει να υπαρχει ροη στα σημεια που αποικουνται για να μπορει να υπαρχει και η αναλογη συνεχεια...

Μιλωντας για τα βιολογικα υλικα και αποροφητικοτητα καπου αναφερθηκε το σφουγγαρι που σε αποροφητικοτητα εχει την πρωτια απο ολα τα παραπανω υλικα των βιντεο αλλα οι δυνατοτητες αποικισης ειναι μηδαμινες...

Μηπως σε ολο αυτο το παιχνιδι τις αποικισης των βακτηριων και της ποιοτητας των βιολογικων υλικων (και της ελαφροπετρας συγκεκριμενα για να μην ξεφευγω απο το θεμα)ξεχναμε εναν βασικο παραγοντα που λεγεται ροη;;και οταν υπαρχει αυτος εναν δευτερο την εν δυναμη ικανοτητα περιοχων αποικισης ενος υλικου(ανεξαρτητα με την φυση το μεγεθος και το σχημα των βακτηριων);

Μηπως δεν πρεπει να συγκρινουμε την ποιοτητα των βιολογικων υλικων με βαση την αποροφητικοτητα αλλα αλλους παραγοντες ογκομετρικους οπως ανεφερθηκε ποιο πανω...

Αν ναι συγνωμη αλλα δεν εχουμε τετοιες δυνατοτητες πατωντας πληκτρα στον υπολογιστη και αν εχουμε να το κανουμε σωστα και οχι με εικασιες...

Αν μου λεγατε τι θα με εκανε να χρησιμοποιησω το συγκεκριμενο υλικο σιγουρα δεν θα ηταν ενα βιντεο οποιασδηποτε εταιριας ή ιδιωτη με ή χωρις συμφεροντα...

Πιο πολυ θα ψηνομουν απο καποιο φιλο που θα το χρησιμοποιουσε σαν υλικο φιλτρανσης για να προσεξει αυτο που γουσταρει (το ενυδρειο του)..

Παντως...

Ενα μικροβιολογικο εργαστηριο ισως μας ελυνε την απορια για το ποσα βατηρια και σε τι σχημα και σε τι μεγεθος μικρομετρων μπορει να δεχτει σαν αποικιση ανα τετραγωνικο το συγκεκριμενο βιολογικο υλικο ή οποιοδηποτε αλλο μας ενδιαφερει...

Οποτε...

Απλα τα πραγματα υπαρχει μετρηση;;;

Δεν υπαρχει...αρα..

Τι εχουμε στα χερια μας...τιποτα...

Με λιγα λογια τρωγομαστε-τρωγοσαστε στην κυριολεξια για μια τρυπα στο νερο...

Καλη τυχη λοιπον στα συμπερασματα που θα βγουν γιατι ερευνα εγω προσωπικα δεν ειδα στις 4 σελιδες που διαβασα...

Έγινε επεξεργασία - stathis spithas
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σε ολους. Δεν ξερω αν τελικα βγαινει καποιο αποτελεσμα αππ τις συζητησεις του ειδους.

Σιγουρα η ελαφροπετρα κανει - ειναι βιολογικο υλικο.

Τωρα δεν πιστευω οτι μπορουμε να καταλαβουμε αν καποιο υλοκο ειναι καλυτερο απο καποιο αλλο, παρα μονο σε επιπεδι εργαστηριου. Ας καταθεσει λοιπον ο καθενας την εμπειρια που εχει με το υλικο που χρησιμοποιει χωρις εντασεις.

Ειπωθηκε κατι πολυ σωστο παραπανω.

Αληθεια ειναι κανεις δυσαρεστημενος με το υλικο που χρησιμοποιει; Και αν ναι ΠΩΣ το καταλαβε;;;

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Πάντως για βιολογικό υλικό βάζουν και αυτά τα πλαστικά στρογγυλά πράγματα που δεν ξέρω πως τα λένε. Αυτά δεν έχουν καθόλου (μα καθόλου) απορροφητικότητα. Αλλά για να τα βάζουν θα πιάνουν βιολογία. Νομίζω ότι ίσως είναι παραπλανητικά αυτά τα βίντεο. Βέβαια ακόμα κι αν είναι παραπλανητικά μπορεί όντως να είναι καλύτερο υλικό αυτό που "κερδίζει" αλλά θέλουν να το δείξουν με κάποιον εντυπωσιακό τρόπο. Θα συμφωνήσω ότι μόνο στο εργαστήριο μπορούμε να μάθουμε την αλήθεια.  Όλα αυτά βέβαια δεν ξέρω αν έχουν και τόση σημασία καθώς όλα αυτά κάνουν τη δουλειά. Άλλο την κάνει 100%,άλλο την κάνει 110% καιτα υπόλοιπα 10 περισσεύουν. 

Σάμπως αν βάλουμε σε ένα ενυδρειάκι 50 λίτρα με έναν μονομάχο 50 κιλά βιολογικό θα έχει περισσότερη βιολογία από τονα βάλουμε 1-2 λίτρα βιολογικό;

Link to comment
Share on other sites

Πιστευω η διαφορα ελαφροπετρας και καποιου αλλου βιολογικου ειναι καθαρα στο για ποσο χρονικο διαστημα κραταει το καθενα την βιολογια του.

Αυτο για να το δεις θα πρεπει την ιδια ποσοτητα στο ιδιο ενυδρειο να την παρακολουθησεις και να δεις σε ποσο βαθος χρονου θα αρχισουν να μεταβαλονται οι τιμες.

Βεβαια αν το υλικο Α κρατησει τρια χρονια και η ελαφροπετρα δυομιση και το Α υλικο εχει το κιλο 20 ευρω και ελαφροπετρα 4 ευρω , τοτε πιο θεωρειται καλυτερο υλικο;

Ειναι και τα λεφτα ενας σημαντικος παραγοντας πιστευω οταν υπαρχει μεγαλη διαφορα.

Link to comment
Share on other sites

Πιστευω η διαφορα ελαφροπετρας και καποιου αλλου βιολογικου ειναι καθαρα στο για ποσο χρονικο διαστημα κραταει το καθενα την βιολογια του.

Αυτο για να το δεις θα πρεπει την ιδια ποσοτητα στο ιδιο ενυδρειο να την παρακολουθησεις και να δεις σε ποσο βαθος χρονου θα αρχισουν να μεταβαλονται οι τιμες.

Βεβαια αν το υλικο Α κρατησει τρια χρονια και η ελαφροπετρα δυομιση και το Α υλικο εχει το κιλο 20 ευρω και ελαφροπετρα 4 ευρω , τοτε πιο θεωρειται καλυτερο υλικο;

Ειναι και τα λεφτα ενας σημαντικος παραγοντας πιστευω οταν υπαρχει μεγαλη διαφορα.

 

Αν δεν ηταν η οικονομικη κατασταση που ειναι σημερα, πιστευατε οτι θα μιλαγαμε με τοσα ποστ η με τοσα

θεματα αν η ελαφροπετρα ( που ειναι οικονομικη ) κανει για βιολογικο η οχι.

Εγω νομιζω πως οχι.

Εχουμε μαθει οτι η τεχνολογια προχωραει.

Γιατι σε πολλα θεματα αναφερουμε και προτεινουμε σε συνχομπιστες προιοντα που ειναι νεας τεχνολογιας

( κι ας ειναι ακριβα ).

Δεν ειναι οτι μας βολευει, αλλα ειναι η πραγματικοτητα και η εξελιξη.

Ειναι πολλοι παραγοντες που θα πρεπει να δουμε.

Το να ανοιγουμε πανομοιοτυπα θεματα με το ιδιο αποτελεσμα τις συζητησης δεν νομιζω να προχωραμε!

Link to comment
Share on other sites

συμφωνουμε, αλλα μηπως οπως σε πολλα πραγματα ετσι και στα ενυδριακα πολλα προιοντα ειναι απατη και ενω στοιχιζουν τιποτα εχουν τρομερη αξια οταν πωλουνται απο συγκεριμενη μαρκα ;

 

και πες οτι να παρω ενα jean levis και ας το πληρωσω παρα πανω λογω ονοματος

 

αλλα μοδα και στα βιολογικα υλικα? :P

Έγινε επεξεργασία - hms
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μην προσπαθουμε να συγκρινουμε ανομοιοτυπα πραγματα!

Link to comment
Share on other sites

Πάμε ξάνα . . .

 

Θα σας παρακαλούσα όοοολους να χαλαρώσετε!!

Είμαστε πάλι εκτός θέματος όπως πολύ σωστά τόνισε ο safarpn από χτες. . .

Διαβάστε τον τίτλο του θέματος και αν έχετε να προσθέσετε κάτι επι της ουσίας θα χαρούμε όλοι να το διαβάσουμε :)

 

Για τα υπόλοιπα ελαφρόπετρα vs siporax ανοίξτε νέο θέμα ή συνεχίστε σε κάποιο από τα ήδη υπάρχοντα.

https://www.google.gr/search?q=%CE%95%CE%BB%CE%B1%CF%86%CF%81%CF%8C%CF%80%CE%B5%CF%84%CF%81%CE%B1+%CE%91%CE%BD%CF%84%CE%AF+%CE%93%CE%B9%CE%B1+%CE%92%CE%B9%CE%BF%CE%BB%CE%BF%CE%B3%CE%B9%CE%BA%CF%8C+%CE%A5%CE%BB%CE%B9%CE%BA%CF%8C+site:aquazone.gr&ie=utf-8&oe=utf-8&gws_rd=cr&ei=VfikVr_mB4ihsAGKyKHwDQ

 

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω πλεον πως το θεμα δεν εχει να κανει με το πιο ειναι πιο καλο υλικο αλλα με το ποσο εγωιστες ειμαστε. Δηλαδη, ενας την λεει σε εναν αλλο και ο αλλος που δεν σηκωνει μυγα στο σπαθι του δεν αφηνει τιποτα να πεσει κατω και ξεκιναει το πανηγυρι. 

Απλα πρεπει να μαθουμε τροπους! Ολοι μας!

Βιολογικο υλικο το ενα βιολογικο και το αλλο! Οι διαφορες στην αποικιση νομιζω πρεπει να ειναι μικρες. Οποτε παιζουμε σε αλλο θεμα, οπως δηλαδη κοστος, χρονο ζωης κτλ!

Οποτε αφηστε τους κοκορισμους, get a life και πειτε απλα την γνωμη σας και τελος!

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Δεν θα σχολιασω τιποτα απο τα παραπανω γιατι απλα δεν θελω.

θα πω την γνωμη μου μονο για την ελαφροπετρα.

Οταν εφτιαξα την εσωτερικη λιμνη 6000 λιτρα ηξερα οτι θα εμπαιναν μεγαλα ψαρια και πολυ ρυπογονα, 

ετσι επρεπε να φτιαξω ενα μεγαλο φιλτρο για να μπορει να σταθει το συστημα σωστα...

φτιαχνοντας μεγαλο φιλτρο ( χωραει περιπου 50-60 λιτρα βιολογικο υλικο.) καταλαβαινετε οτι ηταν αδυνατον 

να κοιταξω οποιοδηποτε επωνυμο βιολογικο υλικο. ψαχνοντας και διαβαζοντας αποφασισα να βαλω ελαφροπετρα.

εδω και 2 χρονια περιπου το ενυδρειο ειναι μια χαρα, καθαρισμος υλικων δεν εχει γινει ακομη, τα ψαρια ειναι υγιεστατα και τερατα, 

και το συμαντικο ειναι οτι μερα παρα μερα ταιζω 1 κιλο γαυρο η' γοπακι...  τροφη δηλαδη οτι χειροτερο για να βρωμισει το νερο στο ενυδρειο μας....

ειμαι απολυτα ικανοποιημενος απο την επιλογη μου και γεμισα το φιλτρο μου με 10 ευρω περιπου....

αυτη ειναι η αποψη μου για την ελαφροπετρα!!!!!

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Από προσωπική εμπειρία, δε θα σύστηνα την ελαφρόπετρα σε "σφιχτούς"κάδους με δυνατή ροή. Σε πλαινό σαμπ 20 λίτρων με eheim compact 2000, βούλωνε πολύ γρήγορα και σίγουρα δεν έφευγες για διακοπές ήσυχος. Την αντικατέστησα με siporax.

Link to comment
Share on other sites

http://www.seachem.com/support/SpecificSurface.pdf

 

Οι εκτιμησεις απο δυο διαφορετικες γεωμετρησεις των πορων ολων των υλικων, δειχνουν τελικα οτι το matrix που ειναι ΕΛΑΦΡΟΠΕΤΡΑ εχει συγκριτικα 4 εως 4.5 φορες βιολογικα ενεργη επιφανεια απο οτι το Substrat Pro, και 8 εως 10 φορες απο οτι το MicroMec.

 

Επιστημονικη ερευνα υπογραμμενη απο :
George L. Batten Jr., Ph.D http://www.mrbatten.com/Pages/AboutUs.aspx

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ όλα τα μέλη που με βοήθησαν να καταλάβω αν κάνει η ελαφρόπετρα για βιολογικό υλικό, και που μοιράστηκαν τις απόψεις τους μαζί μας.

Θα σας παρακαλούσα όμως να μην τσακώνεστε για πράγματα τα οποία δεν έχουν αποδειχθεί, γιατί το θέμα θα κλειδωθεί άδικα. :(

Κατανοώ ότι υπάρχουν έρευνες και videos και πολλά άλλα παραδείγματα που αποδεικνύουν ότι η ελαφρόπετρα είναι καλύτερη ή χειρότερη από επώνυμες μάρκες βιολογικών υλικών, αλλά κατά την γνώμη μου, θα βρεθεί λύση μόνο με εργαστηριακά πειράματα κ.τ.λ.

 

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων :)

Έγινε επεξεργασία - NikosAthanasiadis
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...