Jump to content

1300 λιτρα θηρευτές


amazonios

Recommended Posts

Τι θα παιξουμε ναυμαχια?Και δικιο να εχεις οταν λες οτι θα βυθισεις τα περισσοτερα ενυδρεια των μελων κ αντε να τα ανασυρετε....χτυπαει ασχημα,θαρρώ.

+1..

Τα λιτρα δεν λενε και πολλα Δαμιανε οταν δεν συνοδευονται απο τον αντιστοιχο χομπιστα...

Τιποτα προσωπικο ξερεις ποσο σε γουσταρω και οτι δεν σε θεωρω ασυνειδητο χομπιστα..

Υπαρχουν παιδια που κραταν νανοενυδρεια που πολλοι απο εμας ισως οσο και να προσπαθησουμε να μην μπορουμε να τα στησουμε...

Απο θεμα λιτρων πιστευω οτι θα σε αναγκασουν τα ιδια τα ψαρια να προσαρμοστεις ειτε πηγαινοντας σε περισοτερα ειτε δινοντας τα...

Ετσι αλλαξαμε οι πολλοι τα ενυδρεια μας πηγαινοντας σε μεγαλυτερα...

Τις απαιτησεις και το προφιλ τον καθε ψαριων λιγο πολυ ολοι τα γνωριζουμε προτου τα βαλουμε οποτε καλυτερα μην συνεχιστει αυτη η συζητηση(γνωμη μου και συγνωμη κιολας)γιατι δεν βγαζει πουθενα...

Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρείο είναι υπεροχο κ τεράστιο για τις τωρινές αναγκες τα υπερκαλύπτει αργότερα θα σκεφτώ τι θα κανω

Πολύ πιθανό ν λίμνη στο υπόγειο

Και μια συμβουλή δεν είναι μόνο οι δίσκοι ψαρια ευδρειου και ποσοι εδω μεσα διατηρουν δεκα δισκους σε 400 κ 500 λιτρα ενω ξερουμε ολοι οτι χρειαζινται 100 λ ο καθενας

Ολοι διακοσμητικά ψάρια διατηρούμε, γεννιούνται σε σκλαβιά και μεγαλώνουν φυλακισμένα χωρις να αναπτύσουν ελεύθερα χαρακτήρα

Ας μεινουμε σε συμβουλες και προτάσεις για βελτιωση συνθηκων δεν ωφελει ουδενα να κανει τον έξυπνο ο ενας στον αλλο εδώ μέσα...

Link to comment
Share on other sites

ΔΕΝ καταλαβαίνω τι έγινε (τα έβγαλε και όλα bold)... ΑΝ μπορεί κάποιος mod. ας τα συγχωνεύσει.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

fixed

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρείο είναι υπεροχο κ τεράστιο για τις τωρινές αναγκες τα υπερκαλύπτει αργότερα θα σκεφτώ τι θα κανω

Πολύ πιθανό ν λίμνη στο υπόγειο

Και μια συμβουλή δεν είναι μόνο οι δίσκοι ψαρια ευδρειου και ποσοι εδω μεσα διατηρουν δεκα δισκους σε 400 κ 500 λιτρα ενω ξερουμε ολοι οτι χρειαζινται 100 λ ο καθενας

Ολοι διακοσμητικά ψάρια διατηρούμε, γεννιούνται σε σκλαβιά και μεγαλώνουν φυλακισμένα χωρις να αναπτύσουν ελεύθερα χαρακτήρα

Ας μεινουμε σε συμβουλες και προτάσεις για βελτιωση συνθηκων δεν ωφελει ουδενα να κανει τον έξυπνο ο ενας στον αλλο εδώ μέσα...

 

 

Τώρα "μπήκες στα χωράφια μου"... και όπως φαίνεται... ΔΕΝ τα γνωρίζεις καλά τα πράγματα.

Αυτό που γράφεις είναι ανακριβές. Οι 10 (και αρκετοί παραπάνω) ενήλικοι δίσκοι μπαίνουν σε 400-500 λίτρα... άλλα είναι τα προβλήματα (για τα οποία φυσικά υπάρχει λύση). Το κακό είναι ότι εξ' αιτίας αυτής της φήμης... κάποιοι βάζουν 5-6 δισκάκια σε 180-250λιτρα... και αυτό είναι μεγαλύτερο λάθος.

ΑΝ θέλεις, μπορείς να τα διαβάσεις στο κείμενο μου...

http://www.aquazone.gr/forums/topic/97473-%CF%80%CF%8C%CF%83%CE%B1-%CE%BB%CE%AF%CF%84%CF%81%CE%B1-%CF%87%CF%81%CE%B5%CE%B9%CE%AC%CE%B6%CE%BF%CE%BD%CF%84%CE%B1%CE%B9-%CE%B5%CF%80%CE%B9%CF%84%CE%AD%CE%BB%CE%BF%CF%85%CF%82-%CE%BF%CE%B9-%CE%B4%CE%AF%CF%83%CE%BA%CE%BF%CE%B9-%CE%AD%CE%BD/

 

Το τελευταίο σκέλος της απάντησης σου, θα αποφύγω να το σχολιάσω (διάβασε το πάλι και ΙΣΩΣ καταλάβεις ότι ήταν άσχημο/άσκοπο/αφελές... και πολλούς ακόμα χαρακτηρισμούς, θα μπορούσα να του δώσω).

Θα σου θυμίσω απλά ότι... το ψάρι με το οποίο ασχολήθηκα... ζει από 25 μέχρι 50 χρόνια. Θα αναμένω για τουλάχιστον μερικά από αυτά (λόγω και της αυξημένης ηλικίας μου)... να βλέπω τα video (του) που θα ανεβάζεις (και να σχολιάζω).-

Link to comment
Share on other sites

quote name="diskus fan" post="1100622" timestamp="1457899974"]

Να υποθέσω ότι... ΑΝ είχες ασχοληθεί με το θαλασσινό... θα έβαζες ένα νεογέννητο δελφίνι (υπάρχει και η γαλάζια φάλαινα... σε περίπτωση που σου αρέσει το χρώμα, όπως σε μένα) ;

Οτάν ξαναβουτηξεις Φερέ ένα οτι μπορεσεις να πιάσεις....

Έγινε επεξεργασία - amazonios
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Γιαυτό τον την έβαλα δεν ξέρω και το φύλο του

Link to comment
Share on other sites

Ουτε εγω γνωριζω πολλα μονο οτι τα θυληκα γινονται πολυ μικροτερα και οτι γενιουνται και λιγοτερα γιαυτο και πουλιουνται και ακριβοτερα...:-P

Link to comment
Share on other sites

Ουτε εγω γνωριζω πολλα μονο οτι τα θυληκα γινονται πολυ μικροτερα και οτι γενιουνται και λιγοτερα γιαυτο και πουλιουνται και ακριβοτερα...:-P

Δαμιανε πλακα κανω εεε...;;;

Μαλλον αρσενικο ειναι (αν και δεν βοηθαει το βιντεο)γιατι εχουν δυο αγκιστρα σαν μικρες ουρες αριστερα και δεξια απο την κυρια ουρα..

Οι θυληκες δεν τα εχουν...

Link to comment
Share on other sites

Το αρσενικό είναι στην αριστερή εικόνα, διαφορά αρσενικό με θηλυκό

 

Potamotrygon_hystrix_bold_zpsgpmjrkqo.pn

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το αρσενικό είναι στην αριστερή εικόνα, διαφορά αρσενικό με θηλυκό

Potamotrygon_hystrix_bold_zpsgpmjrkqo.pn

Ναι αυτο που ελεγα..

Μπορεις να μου στειλεις την σελιδα που το βρηκες αν μπορεις;;

Link to comment
Share on other sites

Από την Google το βρήκα από ένα forum στο εξωτερικό εδώ

 

http://www.monsterfishkeepers.com/forums/threads/sexing-mini-marble-stingrays.654773/

 

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ για την κατατοπιση άρα άντρα έχω κι εγώ νόμιζα ότι είναι γυναίκα που σκουπίζει το βυθό συνεχώς....

Link to comment
Share on other sites

Από την Google το βρήκα από ένα forum στο εξωτερικό εδώ

Σε ευχαριστω!!

Εμπαινα seriously fish και δεν μπορουσα να βρω πληροφοριες..

http://www.monsterfishkeepers.com/forums/threads/sexing-mini-marble-stingrays.654773/

Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρείο είναι όμορφο και τα ψάρια επιβλητικά.

 

Η γνώμη μου βέβαια είναι πως αυτά τα ψάρια είναι ακατάληλα για ενυδρείο σπιτιου. Ένας θείος μου που έχει 1 πακού σε 2400 μόνο του και πάλι διαφωνώ..Χρειάζονται πάρα πάρα πολύ νερό για κολύμπι..

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

ισχυει. τετοιου μεγεθους πλασματα ειναι κριμα να μενουν σε τοσο περιορισμενο χωρο για αυτα. γενικα οι θηρευτες (για εμενα) δεν ειναι ψαρια για σπιτικο ενυδρειο, για λιμνη θα μπορουσε.
φιλικα παντα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρείο είναι όμορφο και τα ψάρια επιβλητικά.

 

Η γνώμη μου βέβαια είναι πως αυτά τα ψάρια είναι ακατάληλα για ενυδρείο σπιτιου. Ένας θείος μου που έχει 1 πακού σε 2400 μόνο του και πάλι διαφωνώ..Χρειάζονται πάρα πάρα πολύ νερό για κολύμπι..

2400 ή 240?

Link to comment
Share on other sites

2400 ή 240?

2.400 εντοιχισμένο :P  χααχα και στα δικά μας!

Έγινε επεξεργασία - Light0r
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μερικές επιπλέον πληροφορίες...

 

http://diszhal.info/english/other/en_Potamotrygon_motoro.php

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρείο είναι όμορφο και τα ψάρια επιβλητικά.

 

Η γνώμη μου βέβαια είναι πως αυτά τα ψάρια είναι ακατάληλα για ενυδρείο σπιτιου. Ένας θείος μου που έχει 1 πακού σε 2400 μόνο του και πάλι διαφωνώ..Χρειάζονται πάρα πάρα πολύ νερό για κολύμπι..

Ασε το τζοκερ και πιασε τον θειο!

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Παμε λοιπον....εχουμε αλλαγες αναχωρησαν προ ημερων για τους νεους ιδιοκτητες- πατερες ενα chichla,ο aligator gar,ο paroon shark και η festae και προστεθηκε μια silver arow 60 cm .Αφαιρεθηκαν μεροικα ξυλα για να εχει χωρο το motoro που εφτασε 40 εκ και αντικατασταθηκε η αεραντλια με επαγγελματικη ενυδρειοπονιας-υδροπονιας hailea aco-208 εδω να δεις δυναμη και αναταραξη με τους ρυθμιστες στο μεσο τους

Link to comment
Share on other sites

Καμμια ιδεα για τα σωληνακια που τα ξεκολαει συνεχως το motoro.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...