Jump to content

Νέος με φυτά , την βοήθεια σας!


Fred13

Recommended Posts

Καλησπέρα,

 

Κάνω προσπάθειες να βάλω φυτά στο 1ο μου ενυδρείο και θέλω την βοήθεια σας για τα λάθη που μπορεί να έχω κάνει.

 

Επισυνάπτω φωτογραφία.

 

Μέσα έχω ανούμπιες, βαλισνέρια σπιραλ , εγέρια , alternanthera, bacopa και θέλω να βάλω Moss java στο ξύλο μου.

 

Τις ανούμπιες τις έχω δέσει-κολήσει στο ξύλο και στις πέτρες. 

Τα υπόλοιπα τα έχω βάλει απευθείας στο υπόστρωμα.

 

Για την εγέρια άφησα και 2 στην επιφάνεια , μπορώ έτσι;

 

Την bacopa την έβαλα κοντοκουρεμένη στο κέντρο και γενικά θέλω να την κρατήσω κοντή...

 

Και το λάθος μου η alternanthera δεν ευδοκιμεί με το φως που της δίνω και φαίνεται πως έχει λίγα ψωμιά.

Στις ρίζες έχω ταμπλέτες λιπάσματος και μέρα παραμέρα βοηθώ με co2.

 

Βοηθήστε με για τυχόν λάθη και παραλείψεις.

 

Ευχαριστώ πολύ

post-61846-0-08505400-1453743662_thumb.jpg

post-61846-0-17305600-1453743697_thumb.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

Η alternanthera λες ότι δεν ευδοκιμεί με το φως που της δίνεις. Το οποίο είναι;;;

Επίσης λες ότι βοηθάς μέρα παρά μέρα με co2, ταμπλέτες έννοιες;

Πόσα λίτρα είναι το ενυδρείο σου; Πόσο καιρό τρέχει και με τι οργανισμούς;

Δίνετε βρε πληροφορίες, εσείς θα βγάζατε άκρη με αυτά τα ελάχιστα που μας λέτε;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

Η alternanthera λες ότι δεν ευδοκιμεί με το φως που της δίνεις. Το οποίο είναι;;;

Επίσης λες ότι βοηθάς μέρα παρά μέρα με co2, ταμπλέτες έννοιες;

Πόσα λίτρα είναι το ενυδρείο σου; Πόσο καιρό τρέχει και με τι οργανισμούς;

Δίνετε βρε πληροφορίες, εσείς θα βγάζατε άκρη με αυτά τα ελάχιστα που μας λέτε;

Eϊναι Led η λάμπα , έχω κινήσει γη και ουρανό να μάθω περισσότερες πληροφορίες για την απόδοση της και ακόμα δεν τα έχω καταφέρει. Ήταν της μαμάς του.

Απλά βλέπω την αλτερνανθερα που τα χαμηλά της φύλλα πέφτουν οπότε καταλαβαίνω πως πιθανότατα φταίει το φως.

 

Σε υγρή μορφή το βάζω. Το προΪον λέγεται Microbe-lift bio carbon. 

 

Το ενυδρείο είναι 90 λίτρα και τρέχει λιγότερο από 1 μήνα. Φιλοξενώ ένα ζευγάρι κριμπένσις και το στρώσιμο πραγματοποιείται με βακτήρια εμπορίου.

 

Εδώ έρχεται και άλλη μία ερώτηση που με προβληματίζει. Εγώ νο3 δεν μετράω ακόμα κανένα . Είμαι στο 0. Τα φυτά δεν έχουν θέμα στην παρούσα φάση;

 

Ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Share on other sites

Την egeria φυτεψε τη ολη μαζι οχι ενα εδω ενα εκει. Σαν ματσακι φαντασου. Τωρα αν θες να αφησεις και κανα δυο στην επιφανεια δεν πειραζει νομιζω αλλα δεν ξερω αν θα σου τραβηξει. Γενικα η egeria ειναι ρουφηχτρα νιτρικων.

Link to comment
Share on other sites

Την egeria φυτεψε τη ολη μαζι οχι ενα εδω ενα εκει. Σαν ματσακι φαντασου. Τωρα αν θες να αφησεις και κανα δυο στην επιφανεια δεν πειραζει νομιζω αλλα δεν ξερω αν θα σου τραβηξει. Γενικα η egeria ειναι ρουφηχτρα νιτρικων.

Ρουφίχτρα νιτρικών θετικά το λες αυτό ε;

 

Το ματσάκι για να κάτσει καλύτερα μεταξύ τους; Σκεφτόμουν αφού μεγαλώνει τόσο γρήγορα να σφηνώσω πίσω εκεί στα αριστέρα στο φίλτρο μου μερικά μεταφυτεύματα.

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου εχει τελειώσει ο κύκλος του αζώτου; Αν ναι τοτε πριν την αλλαγή του νερου θα πρεπει να μετράς ΝΟ3 ~20.

Αν εχεις στρωμένο το φίλτρο και μετράς νιτρικά 0 τοτε πρεπει να ρίξει συμπλήρωμα για να τα ανεβάσεις. Πρεπει να κρατάς μια ισσοροπια.

Πολλα νιτρικά = κακό για τα ψαρια αλλά καλό για τα φυτά

Μέτρια νιτρικά = καλό για όλους

Καθολου νιτρικά = καλό για τα ψαρια αλλά κακό για τα φυτά

Οταν έχουμε φυτά ταχείας ανάπτυξης τραβάνε πιο γρήγορα τα θρεπτικά συστατικά απο το βυθό/νερο. ( σε ενα νέο ενυδρειο δεν έχουμε πολλα συστατικά)

Οταν έχουμε υψηλή θερμοκρασία , υπαρχει πιο γρήγορη ανάπτυξη και φυσικά το παραπάνω σε σχέση με τα θρεπτικά συστατικά .

Για μένα ενα υγρό γενικό λιπάσματακι πρεπει να το ρίξεις γιατι τα φυτά περνούν τα θρεπτικά συστατικά και απο τα φύλλα...... Όχι μόνο απο τις ρίζες.

Link to comment
Share on other sites

Το αν τα φυτα θα εχουν προβλημα θα στο δειξουν τα ιδια. Μπορει να εχεις τοσα νιτρικα οσα χρειαζονται τα φυτα και γιαυτο και δεν μετρας. Εξαλλου, με δυο ψαρακια μεσα τι νιτρικα να παραχθουν; Ποσο να φανε και ποσο να ενεργηθουν;

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου εχει τελειώσει ο κύκλος του αζώτου; Αν ναι τοτε πριν την αλλαγή του νερου θα πρεπει να μετράς ΝΟ3 ~20.

Αν εχεις στρωμένο το φίλτρο και μετράς νιτρικά 0 τοτε πρεπει να ρίξει συμπλήρωμα για να τα ανεβάσεις. Πρεπει να κρατάς μια ισσοροπια.

Πολλα νιτρικά = κακό για τα ψαρια αλλά καλό για τα φυτά

Μέτρια νιτρικά = καλό για όλους

Καθολου νιτρικά = καλό για τα ψαρια αλλά κακό για τα φυτά

Οταν έχουμε φυτά ταχείας ανάπτυξης τραβάνε πιο γρήγορα τα θρεπτικά συστατικά απο το βυθό/νερο. ( σε ενα νέο ενυδρειο δεν έχουμε πολλα συστατικά)

Οταν έχουμε υψηλή θερμοκρασία , υπαρχει πιο γρήγορη ανάπτυξη και φυσικά το παραπάνω σε σχέση με τα θρεπτικά συστατικά .

Για μένα ενα υγρό γενικό λιπάσματακι πρεπει να το ρίξεις γιατι τα φυτά περνούν τα θρεπτικά συστατικά και απο τα φύλλα...... Όχι μόνο απο τις ρίζες.

Ο κύκλος είναι προς τα τελειώματα του αλλά όχι ακόμα δεν έχει ολοκληρωθεί!

 

Τώρα όπως λέει και ο φίλος Sturm αν παράγονται ήδη κάποια νο3 και μου τα τρώνε αμέσως δεν ξέρω πως μπορώ να το διαπιστώσω.

 

Έχω και κάποιες ταμπλέτες ferrotabs οι οποίες τρέφουν την στήλη νερού με Iron, potassium, sulphur , manganese , molybenum, zinc, boron, cobalt και copper.

 

Αυτές είναι ταμπλέτες οι οποίες δεν θάβονται αλλά τις βάζεις σε κάποια σημεία με καλή ροή πάνω στην άμμο. Ίσως θα μπορούσα να τις δοκιμάσω αφού τις έχω. Απλά δεν ξέρω αν πρέπει πρωτού χρησιμοποιούμε κάτι να έχουμε μετρήσει αν πράγματι λείπει αυτό το κάτι από τα φυτά μας.

Link to comment
Share on other sites

Θελω λιγο να αναφερθώ στον φωτισμό μου και να με βοηθήσετε. Το ενυδρειο εχει από τη μάνα του led φωτισμό και τα μόνα στοιχεία που δίνει ειναι η κατανάλωση 16 watt.

Αλλά στοιχεία δεν δίνει, τους κυνηγάω να μάθω αλλά ακόμα τιποτα.

Το μόνο που μπορω οπτικά να επιβεβαιώσω ειναι ότι κοιτώντας κατάματα την λάμπα εχει ένα έντονο λευκό φως. Ίσως προς στιγμή νομίζεις ότι μπλεδιζει όπως σε τυφλώσει αλλά οχι ειναι λευκό. Πολυ διαφορετικό από μια φθορισμου που ειδα σε μαγαζί η οποία έδειχνε πιο κίτρινο πιο γήινο το φως της.

Η ερώτηση ειναι αν αξίζει να μπω στην διαδικασία για αλλαγή λάμπας και ιστορίες κλπ κλπ προκειμένου να κρατήσω το καπάκι η αν τα εύκολα σχετικά φυτά μου θα ευδοκιμησουν και με αυτή;

Να σημειώσω πως το φως δείχνει να διαχέεταί μέσα κανονικά χωρίς σκιερά σημεία.

Ολα αυτα στα 90λιτρα.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Έγινε επεξεργασία - Light0r
Link to comment
Share on other sites

Η λαμπα σου μαλλον δεν κανει.

Το οτι πεφτουν τα κατω φυλλα ειναι περισσοτερο θεμα φωτισμου αλλα και αλλων παραγωντων.

Τα νιτρικα πρεπει να υπαρχουν,δεν γινεται να εχεις 0,τα φυτα σου πεινανε ετσι.Θα πρεπει να ξεκινησεις υγρο για νιτρικα η να ταιζεις περισσοτερο.Ποσο ταιζεις τωρα?

Τον οργανικο ανθρακα τον ριχνεις καθημερινα,οχι μερα παρα μερα και οσο λεει για τα λιτρα σου.Αν και στα λιτρα σου δεν κανει και πολλα πραγματα.

Θα χρειαστεις γενικο λιπασμα σιγουρα. Οι ταμπλετες κανουν μονο για τα φυτα που τρεφονται απο τις ριζες.

Οι bacopa δυσκολα θα σου παει ετσι οπως την κουρευεις κοντη.

Link to comment
Share on other sites

Πέφτουν τα κάτω φύλλα μόνο της αλτερνανθερα. Εκει δείχνει να εχει θέμα.

ΓΙατι ο οργανικος δεν κάνει πολλά; Εννοείς πως στα λίτρα αυτα καλύτερα να ειχα ολοκληρωμένο σύστημα;

Εχεις να μου προτείνεις ένα καλο γενικό λίπασμα να αγοράσω;

Επίσης, αν παρω γενικό λίπασμα να μην βάζω ταμπέλες για την στήλη νερού ε;

Ταΐζω ελάχιστα γιατι ειμαι σε τελειωματα του κύκλου!

Link to comment
Share on other sites

Πέφτουν τα κάτω φύλλα μόνο της αλτερνανθερα. Εκει δείχνει να εχει θέμα.

ΓΙατι ο οργανικος δεν κάνει πολλά; Εννοείς πως στα λίτρα αυτα καλύτερα να ειχα ολοκληρωμένο σύστημα;

Εχεις να μου προτείνεις ένα καλο γενικό λίπασμα να αγοράσω;

Επίσης, αν παρω γενικό λίπασμα να μην βάζω ταμπέλες για την στήλη νερού ε;

Ταΐζω ελάχιστα γιατι ειμαι σε τελειωματα του κύκλου!

 

Πεφτουν σ αυτο το φυτο γιατι αυτο θελει πιο πολυ φως απο τα υπολοιπα.

Αλλο οργανικος ανθρακας,αλλο co2.Οργανικος ανθρακας δεν ειναι ακριβως co2 αλλα υποκαταστατο και δεν δινει αναπτυξη στα φυτα,πιο πολυ τα διατηρει.Και πιο πολυ ειναι για μικρα ενυδρεια.

Γενικο λιπασμα της seachem παρε.

Ταμπλετες δεν θα ριχνεις.

Link to comment
Share on other sites

Το excel δηλαδή;

Ειμαι καθοδον!

Link to comment
Share on other sites

Το πήρα. Ερώτηση κρισεως. Μετράω 0.25 νο2 παρόλο που ΕΧΩ αλλάξει νερο και ΕΧΩ ρίξει βακτήρια. Τι να ΚΑΝΩ;

Link to comment
Share on other sites

Οκ πήρα το flourish και έβαλα την πρώτη δόση στα 85 περίπου καθαρά λίτρα 2 ml.

Στις μετρήσεις που εκανα εκεί εχω 0,25 νο2 και για πρώτη φορά μέτρησα νο3 γύρω στα 5!

Link to comment
Share on other sites

Το flourish πρόσεξέ το γιατί χωρίς διοξείδιο και καλό φωτισμό θα σε γεμίσει άλγες αφού θα είναι αργή η ανάπτυξη και δεν θα το απορροφάνε, ξεκίνα με το 1/3 της δόσης άποψή μου για κανά μήνα και ανεβάζεις αν δεν δημιουργηθούν άλγες σιγά σιγά, ούτως ή άλλως το νερό έχει πολλά απ τα στοιχεία που χρειάζονται τα φυτά, εγώ ταυτόχρονα με το μεγάλο έχω κι ένα 15λιτρο με τα ίδια φυτά αλλά χωρίς διοξείδιο και λιπάσματα πέραν νιτρικών γιατί δεν υπάρχουν ψάρια να δημιουργηθούν οπότε πρέπει να ρίχνω εγώ και τα φυτά πάνε μια χαρά χωρίς βέβαια την τρομερή ανάπτυξη αλλά χωρίς άλγες και χωρίς να δείχνουν σημάδια έλλειψης. Το καλύτερο για τα ψάρια και τα φυτά είναι να έχεις τα νιτρικά στο 10, εκεί τα έχω εγώ και τα φυτά πάνε τραίνο και στα δύο ενυδρεία. 

Link to comment
Share on other sites

Οκ πήρα το flourish και έβαλα την πρώτη δόση στα 85 περίπου καθαρά λίτρα 2 ml.

Στις μετρήσεις που εκανα εκεί εχω 0,25 νο2 και για πρώτη φορά μέτρησα νο3 γύρω στα 5!

 

Οταν οι τιμές των  NO2 γίνουν  μηδέν, και έχεις συγχρόνως μετρήσιμα NO3 τότε θα έχει ολοκληρωθεί ο κύκλος.

Link to comment
Share on other sites

Λέει στην δοσολογια να χρησιμοποιείται 1 με 2 φορές την εβδομάδα.

Από αυτα που μου λες καλο ειναι να ρίχνω 1 φορά την εβδομάδα και οχι 2 και με τον καιρό να δώ για την αύξηση.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω Σωτήρη! Κανω μικρές αλλαγές με prime και βάζω βακτήρια προσπαθώντας να τα κρατάω χαμηλά.

Ελπίζω να μη ταλαιπωρούνται τα κριμπ μου γιατι ειναι κρίμα.

Τον έφαγα τον γάιδαρο πάντως..

Link to comment
Share on other sites

Λέει στην δοσολογια να χρησιμοποιείται 1 με 2 φορές την εβδομάδα.

Από αυτα που μου λες καλο ειναι να ρίχνω 1 φορά την εβδομάδα και οχι 2 και με τον καιρό να δώ για την αύξηση.

Ναι, παθών είμαι γι αυτό στο λέω να σε προλάβω. 

Link to comment
Share on other sites

Λέει στην δοσολογια να χρησιμοποιείται 1 με 2 φορές την εβδομάδα.

Από αυτα που μου λες καλο ειναι να ρίχνω 1 φορά την εβδομάδα και οχι 2 και με τον καιρό να δώ για την αύξηση.

Ναι, παθών είμαι γι αυτό στο λέω να σε προλάβω. Καλύτερα μάλιστα αυτή τη μία φορά να τη σπάσεις σε 2 ή και 3 δόσεις μέρα παρά μέρα δηλαδή, επίσης καλό θα ήταν κάθε βδομάδα να κάνεις γενναία αλλαγή 50% του νερού για να μη συσωρεύονται τα λιπάσματα. 

Έγινε επεξεργασία - Ρομποτής Κωνσταντίνος
Link to comment
Share on other sites

Ωραια κατάλαβα το παω με σύνεση και αν μετά τον μήνα δεν δώ άλγες κλπ προχωράω πιο άνετος.

Μπορω αυτή τη δόση των 2 μλ να την σπάω μέσα στην εβδομάδα 1+1.

Link to comment
Share on other sites

Ωραια κατάλαβα το παω με σύνεση και αν μετά τον μήνα δεν δώ άλγες κλπ προχωράω πιο άνετος.

Μπορω αυτή τη δόση των 2 μλ να την σπάω μέσα στην εβδομάδα 1+1.

Αυτό ακριβώς σου είπα, το βλέπω πολύ πάντως για τα 80 λίτρα σου, εγώ στα 100 βάζω συνολικά 2ml σπασμένα σε 3 δόσεις, βέβαια είναι λιγότερα απ αυτά που μου πρότειναν επειδή είχα άλγες αλλά είπα να το πάω σιγά σιγά μέχρι να εξαφανιστούν και μετά ανεβαίνω αν δω ελλείψεις που πάντως και μ αυτή την ποσότητα δε βλέπω προς το παρόν. 

Link to comment
Share on other sites

Μου ειπες παραπάνω για το co2. Αν βάλω κανονικό σύστημα co2 θα ΕΧΩ αποτέλεσμα στα εύκολα φυτα; Αξίζει τα λεφτά;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...