Jump to content

Η ελαφρόπετρα σαν βιολογικό υλικό .


Recommended Posts

Λόγω του ότι τις τελευταίες ημέρες έχει γίνει αρκετή κουβέντα γύρο απο την ελαφρόπετρα , λέω να συγκεντρώσουμε εδω όλα τα στοιχεία που μπορούμε να μαζέψουμε , καθώς και τις απόψεις .

Εμένα η άποψή μου είναι πως η ελφρόπετρα της Σαντορίνης και όχι τις Νισύρου ( έρχετε δεύτερη )  είναι απο τα καλύτερα υλικά που μπορούν να χρησιμοποιηθούν σαν υλικό φίλτρου .

Μας ζητάει λίγο περισσότερο χώρο στα φίλτρα μας , αλλά έχει το πλεονέκτημα οτι λειτουργεί σαν αποροφητικό αμμωνίας στην αρχή και στη πορεία βοηθά στο να μην ανεβαίνει γρήγορα στα ενυδρεία μας το Νο3 μέσω της αναερόβιας διαδικασίας που δημιουργείτε στο εσωτερικό της .

Βέβαια σαν φυσικό υλικό που είναι υπόκεινται σε διακυμάνσεις .

Στην επιλογή κοκομετρίας θα σας πω κάτι που θα σας φανεί παράξενο αλλά είναι αποτέλεσμα αυτών που έχω δεί .

Αναλόγως το μέγεθος των ψαριών που θα βάλουμε στο ενυδρείο μας , θα επιλέξουμε και την ανάλογη κοκομετρία στην ελαφρόπετρα για καλύτερα αποτελέσματα .

Για παράδειγμα σε ενα ενυδρείο με Όσκαρ θα βάλουμε μεγαλύτερη ελαφρόπετρα απ ότι σε ενα ενυδρείο με Νέον .

Δεν θυμάμαι ακριβώς τις κοκομετρίες που προσφέρωνται στην αγορά αλλά εγω για μικρά ψάρια θα έβαζα απο 4-8 χιλιοστα και σε μεγάλα θα έβαζα 8- 12 .

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 83
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Σταματη δεν εχω ιδεα απο ποια περιοχη ειναι αυτη που πηρα, ηταν ελληνικο προιον παντως , την αγορασα απο αγροτικο μαγαζι.

3 ευρω το τσουβαλακι, δεν εχει την ιδια κοκομετρια εχει και μεγαλα κοματια και μικρα, αλλα θελει καλο πλυσιμο πριν την χρησιμοποιήσεις.

Την εχω βαλει σχεδον σε ολα  τα ενυδρεια μου, ανικατεστησα της sera το χυμα που ειχα γιατι ειχαν αλοιωθει με τον καιρο, και μου εχει περισεψει το  μισο τσουβαλι. :)

Αν και νομιζω σαν ποσοτητα χωραει περισσοτερη ελαφροπετρα απο τι της sera το υλικο.

Διαφορες με τα επωνημα προιοντα τουλαχιστο στα δικα μου ενυδρεια δεν εχω δει καμια απολυτως....

Την εχω βαλει και στα γαριδαδικα , και στις πιο ευαισθητες σε παραμετρους γαριδες..

Το καλο ειναι οτι ειναι φθηνο υλικο και μπορεις να το ανανεωνεις οικονομικα.

Link to comment
Share on other sites

Σταματη, που την βρισκουμε αυτην της Σαντορινης;

Send from the heart of the Amazonas

Link to comment
Share on other sites

Την έχει τσεκάρει κανείς με μελάνι όπως στο βίντεο εδώ; Μόλις το ανακάλυψα αυτό το βίντεο, τσέκαρα αμέσως το βιολογικό υλικό που έχω στο μονομαχοενυδρείο μου και το αποτέλεσμα ήταν σαν του πρώτου βιολογικού που έχει βάλει ο τύπος. Μάλλον ήταν για μηχανική φίλτρανση και όχι βιολογική.

Link to comment
Share on other sites

Σταματη, που την βρισκουμε αυτην της Σαντορινης;

Send from the heart of the Amazonas

 

Εγω την είχα πάρει απο μια μάντρα με ελαφρόπετρα στο Κηφισό μέσα στα πρακτορεία δεν θυμάμαι την οδό για να σου πω .

Πιο χαρακτηριστικά για να σου πω είναι πίσω απο το Σταματίου , κάπου εκεί μέσα .

Πάνε αρκετά χρόνια απο τότε .

 

Link to comment
Share on other sites

Την έχει τσεκάρει κανείς με μελάνι όπως στο βίντεο εδώ; Μόλις το ανακάλυψα αυτό το βίντεο, τσέκαρα αμέσως το βιολογικό υλικό που έχω στο μονομαχοενυδρείο μου και το αποτέλεσμα ήταν σαν του πρώτου βιολογικού που έχει βάλει ο τύπος. Μάλλον ήταν για μηχανική φίλτρανση και όχι βιολογική.

 

Ναι την έχω τσεκάρει με αυτό το τρόπο και συμπεριφέρεται λίγο καλύτερα απο το Μatrix που δείχνει το βίντεο .

Link to comment
Share on other sites

Σταμάτη θα συνοψίσω με λίγα λόγια την άποψη μου για την ελαφρόπετρα.

 

-Κάνει για βιολογικό υλικό, ΝΑΙ κάνει.

-Είναι καλύτερο από τα επώνυμα, ΔΕΝ γνωρίζω και αν είναι ή δεν είναι σίγουρα η διαφορές είναι άνευ σημασίας για τους χομπιστες.

-Πρέπει ο κάθε ένας να βάλει ελαφρόπετρα στο ενυδρείο του ΟΧΙ αν τον αρκεί αυτό που έχει γιατί να το αλλάξει. Εξάλλου εγώ έχω συνεχώς έλλειψη σε ΝΟ3 και δεν θέλω ένα υλικό που να με κατεβάζει το ΝΟ3. Μάλιστα ουκ ολίγες φορές αφαιρούσα βιολογικό υλικό από το ενυδρείο μου όταν ήταν ζούγκλα.

 

Το καλύτερο υλικό είναι αυτό που έχουμε ανάγκη εμείς στο ενυδρείο μας.

 

Τέλος αν το δω από την μεριά της αξίας για τα χρήματα τότε την κατατάσσω στο Νο 1 βιολογικό υλικό.-

 

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

 

Εμένα η άποψή μου είναι πως η ελφρόπετρα της Σαντορίνης και όχι τις Νισύρου ( έρχετε δεύτερη )  είναι απο τα καλύτερα υλικά που μπορούν να χρησιμοποιηθούν σαν υλικό φίλτρου .

.

από όσο γνωρίζω η μοναδική (νόμιμη) εξόρυξη ελαφρόπετρας γίνεται στη νήσο Γυαλί του δήμου Νισύρου 

http://www.ypeka.gr/LinkClick.aspx?fileticket=o1emGtXvR2s%3d&tabid=294&language=el-GR

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά.

Εμενα σαν προσωπική εμπειρία και άποψη επιδη έχω χρησιμοποιήσει 2 επώνυμα βιολογικά υλικά και ελαφρόπετρα δεν έχω παρατηρήσει καμια διαφορά σε ποιότητα παρα μόνο στην τιμή όπου οπος αναφέρθηκε σε ενα αλο ποστ πος τα Α επώνυμα βιολογικά κοστηζουν πχ. 5-7€ το 500γρ. η μλ.δεν θυμάμαι καλα! ενο το κοστος της ελαφρόπετρας ανέρχεται 2€ τα 12λτ.

Δεν ξερω αλλα είμαι της λογικής καλιτερα ποσότητα παρα επώνυμα ( βέβαια δεν ισχύι παντού και πάντα αυτο που λέω).

Πχ παω και περνώ μια φόρμα στα 14€ απο 1 μαγαζί με ρούχα παω και κάπου αλου και με τα ίδια λεφτά περνώ 2 φόρμες οι οποίες μου βγενουν και πιο ανθεκτικές στο χρόνο. ( πάλι δεν ισχύει για όλα αυτο το παράδειγμα).

Link to comment
Share on other sites

Το θέατρο του παραλόγου συνεχίζεται! Αφού λίγο πριν αμφισβητήθηκε, τώρα ξαφνικά έγινε το καλύτερο βιολογικό υλικό. Φυσικά όχι της Νισύρου, που όλοι οι αδαείς χομπιστες γνωρίζουμε, αλλά της Σαντορίνης! Ευχαριστουμαι Σταμάτη που μας "ανοιγεις" τα μάτια!

Link to comment
Share on other sites

Το θέατρο του παραλόγου συνεχίζεται! Αφού λίγο πριν αμφισβητήθηκε, τώρα ξαφνικά έγινε το καλύτερο βιολογικό υλικό. Φυσικά όχι της Νισύρου, που όλοι οι αδαείς χομπιστες γνωρίζουμε, αλλά της Σαντορίνης! Ευχαριστουμαι Σταμάτη που μας "ανοιγεις" τα μάτια!

 

Τελικά εσυ πρέπει να έχεις πρόβλημα οταν βλέπεις η κουβέντα στα θέματα να εξελίσετε ομαλά .

Κάτι πρέπει να πείς για να ανάψεις τα αίματα !!!

Link to comment
Share on other sites

Το θέατρο του παραλόγου συνεχίζεται! Αφού λίγο πριν αμφισβητήθηκε, τώρα ξαφνικά έγινε το καλύτερο βιολογικό υλικό. Φυσικά όχι της Νισύρου, που όλοι οι αδαείς χομπιστες γνωρίζουμε, αλλά της Σαντορίνης! Ευχαριστουμαι Σταμάτη που μας "ανοιγεις" τα μάτια!

 

Το θεμα ειναι πολυ καλο και προσοδοφορο για συζητηση.Επισης ειναι πολυ ενδιαφερον για οποιον διαβαζει απλα χωρις να συμμετεχει.

Ειναι κριμα λοιπον να χαλαει με ειρωνικα σχολια.

 

Να σου πω επισης οτι ο Σταματης απειρες φορες στην κυριολεξια εχει ανοιξει τα ματια πολλων απο εμας εδω μεσα.

 

Ηρεμια λοιπον και ομορφη συζητηση ειναι οτι καλυτερο.

 

Εντελως φιλικα :)

Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση.

 

Λες οτι η ελαφρόπετρα στο εσωτερικό της σχηματίζει τόσο μικρούς πόρους που επιτρέπει στο εσωτερικό της αναερόβια διαδικασία. Αυτό θεωρητικά σημαίνει όμως ότι διαβρώνεται γρηγορότερα από τα βιολογικά υλικά του εμπορίου. Άρα αν λοιπόν κάποιος αποφασίσει να στήσει ενυδρείο και να χρησιμοποιήσει σαν βιολογικό υλικό την ελαφρόπετρα, τότε θα πρέπει να προνοεί να αλλάζει ένα μέρος του βιολογικού του υλικού πιο συχνά απ' ότι θα το άλλαζε αν χρησιμοποιούσε πχ. siporax.

Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση.

 

Λες οτι η ελαφρόπετρα στο εσωτερικό της σχηματίζει τόσο μικρούς πόρους που επιτρέπει στο εσωτερικό της αναερόβια διαδικασία. Αυτό θεωρητικά σημαίνει όμως ότι διαβρώνεται γρηγορότερα από τα βιολογικά υλικά του εμπορίου. Άρα αν λοιπόν κάποιος αποφασίσει να στήσει ενυδρείο και να χρησιμοποιήσει σαν βιολογικό υλικό την ελαφρόπετρα, τότε θα πρέπει να προνοεί να αλλάζει ένα μέρος του βιολογικού του υλικού πιο συχνά απ' ότι θα το άλλαζε αν χρησιμοποιούσε πχ. siporax.

 

Και με αφορμη αυτο εγω να ρωτησω και κατι αλλο.

Αν οντως στο εσωτερικο βοηθα την αναεροβια βιολογια τοτε δεν περνα οξυγονο,αρα δεν βοηθα στην αεροβια βιολογια,αρα δεν εχει την ιδια αποικισημοτητα με ενα αλλο βιολογικο υλικο πχ σιποραξ?

Link to comment
Share on other sites

Και με αφορμη αυτο εγω να ρωτησω και κατι αλλο.

Αν οντως στο εσωτερικο βοηθα την αναεροβια βιολογια τοτε δεν περνα οξυγονο,αρα δεν βοηθα στην αεροβια βιολογια,αρα δεν εχει την ιδια αποικισημοτητα με ενα αλλο βιολογικο υλικο πχ σιποραξ?

Στο εσωτερικο του σιροπαξ συντελειται επισης απονιτροποιηση μεσω αναεροβιων βακτηριων, ειδικα αν τοποθετηθει σε μικρη σχετικα κυκλοφορια. Αυτην την ιδιοτητα του διαφημιζει και η σερα που το παραγει, και αρκετοι πλεον με θαλασσινα ενυδρεια το χρησιμοποιουν για μειωσουν τα νιτρικα- με μεγαλη επιτυχια οπως ισχυριζονται. Οπως και το ματριξ-ελαφρπετρα. Τα σωστα βιολογιακα υλικα θα πρεπει να εξασφαλιζουν τις αναγκαιες συνθηκες και για αεροβια αλλα και για ανεροβια δραση βακτηριων.
Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση.

 

Λες οτι η ελαφρόπετρα στο εσωτερικό της σχηματίζει τόσο μικρούς πόρους που επιτρέπει στο εσωτερικό της αναερόβια διαδικασία. Αυτό θεωρητικά σημαίνει όμως ότι διαβρώνεται γρηγορότερα από τα βιολογικά υλικά του εμπορίου. Άρα αν λοιπόν κάποιος αποφασίσει να στήσει ενυδρείο και να χρησιμοποιήσει σαν βιολογικό υλικό την ελαφρόπετρα, τότε θα πρέπει να προνοεί να αλλάζει ένα μέρος του βιολογικού του υλικού πιο συχνά απ' ότι θα το άλλαζε αν χρησιμοποιούσε πχ. siporax.

 

Δεν το γνωρίζω αν διαβρώνετε ταχύτερα , οπτικά μετα απο χρήση 15 ετών σε 50 ενυδρεία δεν παρατήρησα κάτι τέτοιο , χωρίς να το αποκλείω , απλά αυτό δεν το είχα στο μυαλό μου .

 

Και με αφορμη αυτο εγω να ρωτησω και κατι αλλο.

Αν οντως στο εσωτερικο βοηθα την αναεροβια βιολογια τοτε δεν περνα οξυγονο,αρα δεν βοηθα στην αεροβια βιολογια,αρα δεν εχει την ιδια αποικισημοτητα με ενα αλλο βιολογικο υλικο πχ σιποραξ?

 

Και εγω ακριβώς αυτό πιστεύω ειδικά με το σιποραξ και το εχφισουβστρατ .

Αυτό όμως θεωρητικά .

Κάποτε είχα ανοίξει ενα θέμα με το πόσο βιολογικό υλικό χρειαζόμαστε να έχουμε σε ενα ενυδρείο και μάλλον ήταν στη κατηγορία του Σήμεκ , που είχε δώσει την απάντηση ότι δεν υπάρχει κάποια επίσημη έρευνα .

Και το αναφέρω αυτό γιατί θεωρώ οτι για να συγκρίνουμε το ένα υλικό με το άλλο θα πρέπει να βάλουμε τον ίδιο όγκο σε ενα φίλτρο και να πάρουμε μετρίσεις για την αερόβια βιολογία . Πως όμως να το κάνουμε αν δεν γνωρίζουμε τις ποσότητες απο κάποιο σημείο αναφοράς .

Εχω δε την εντύπωση ότι χρησημοποιούμε πολύ μεγάλες ποσότητες σε βιολογικό υλικό στα ενυδρεία μας που δεν μας βοηθούν ( και καλύτερα ) να βγάλουμε συμπέρασμα για το ποιό είναι καλύτερο υλικό .

Με αυτό θέλω να πω οτι αν σε ένα ενυδρείο χρειαζόμστε 1000 βακτήρια για να επεξεργαστούν το νερό του ενυδρείου και εμείς θα βάλουμε βιολογικό υλικό απο μια εταιρία που στο ενα λίτρο υλικού αποικούν 100000 βακτήρια και απο μια άλλη που πάλι στο ενα λίτρο αποικούν 20000 βακτήρια , δεν θα καταλάβουμε κάποια διαφορά .

Τωρα στο εσωτερικό του σιποραξ δεν γίνετε απονιτροποίηση και δεν νομίζω να λέει κάτι τέτοιο η Sera , μάλλον θα λέει οτι οτι μπορεί να χρησιμοποιηθεί το σίποραξ και σε ειδικό φίλτρο απονιτροποίησης που πράγματι εκεί θέλουμε συγκεκριμένα επίπεδα Redox για να μη τα πάρει και τα σηκώσει όλα .

Link to comment
Share on other sites

Ξέχασα να πω ότι την αλλαγή στα βιολογικά υλικά την κάνουμε γιατί μπουκώνουν οι πόροι των υλικών και όχι επειδή φθείρονται .

Αν βάλουμε πολύ καλά μηχανικά προφίλτρα θα δούμε ότι και μικρότερη ποσότητα βιλογικού υλικού θα χρειαστούμε και μεγαλύτερη διάρκεια ζωής θα έχουμε .

Αυτό το πρόσεξα όταν χρησιμοποιούσα τα φίλτρα της Lifegard και απο εκεί έβγαλα το συμπέρασμα οτι κάνουμε μεγάλη χρήση βιολογικών υλικών .

Βέβαια η χρήση πολύ καλών μηχανικών φίλτρων είναι άκρως δαπανηρή .

Έγινε επεξεργασία - ΣΤΑΜΑΤΗΣ
Link to comment
Share on other sites

Κάθε βιολογικό υλικό μπορεί να χρησιμοποιηθεί για νιτροποίηση κα απονιτροποίηση αρκεί να προσαρμόσουμε την ταχύτητα του νερού με την οποία διαπερνά το υλικό.

 

Σε κάποιες περιπτώσεις απονιτροποίηση γίνεται και στην ελαφρόπετρα ιδιαίτερα σε μεγάλη κοκκομετρία ελαφρόπετρας, επειδή η ελαφρόπετρα είναι ένα φυσικό υλικό σε κάποιες ελαφρόπετρες μεγάλης κοκκομετρίας και σε συνδυασμό με τα οργανικά υπολείμματα που μαζεύει το φίλτρο  μπορεί στο κέντρο η διέλευση του νερού να γίνεται με αργούς ρυθμούς από ότι στην εξωτερική επιφάνεια τη πέτρας με αποτέλεσμα να πέφτει το οξειδοαναγωγικό καθεστώς κάτω από -50mv όπου εκεί επιτελείτε η απονιτροποίηση.

Αυτομάτως αυτή η κατάσταση έχει ως αποτέλεσμα να μειώνονται τα νιτροποιητικά βακτήρια και να αυξάνονται τα απονιτροποιητικά.  Πρακτικά αυτή η μείωση των μεν και η αύξηση των δε είναι μη μετρήσιμη για το χόμπι μας και μικρής σημασίας.

Εκτός αυτού παρόλο που έχουμε μια μείωση της επιφάνειας των  νιτροποιητικων βακτήριων να είναι πάλι μεγαλύτερη η εναπομείναν  νιτροποιητική επιφάνεια σε σχέση με άλλα υλικά.

Και τέλος αν έχουμε καλά προφίλτρα ή αν έχουμε αυξημένη ροή νερού σε σχέση με το βιολογικό υλικό, ή αν καθαρίζουμε το φίλτρο κάθε 6 μήνες τότε ίσος η απονιτροποίηση μπορεί να μην επιτελεστεί ποτέ.

Όσοι έχετε μηχάνημα redox θα έχετε διαπιστώσει πόσο δύσκολα είναι να έχουμε ένα οξειδοαναγωγικό καθεστώς κάτω από -50mv.

 

Έχω ένα ακόμη θεωρητικό ερώτημα, για ποιο λόγο όμως η κατάσταση αυτή μπορεί να επιταχύνει την διάβρωση του υλικού; Δηλαδή τα απονιτροποιητικά βακτήρια έχουν διαβρωτικές ικανότητες και τα νιτροποιητικά όχι.

Link to comment
Share on other sites

.............

Και τέλος αν έχουμε καλά προφίλτρα ή αν έχουμε αυξημένη ροή νερού σε σχέση με το βιολογικό υλικό, ή αν καθαρίζουμε το φίλτρο κάθε 6 μήνες τότε ίσος η απονιτροποίηση μπορεί να μην επιτελεστεί ποτέ.

...........

 

Χρήστο η ελαφρόπετρα απο τη φύση της έχει κλειστούς πόρους και όσο και να την καθαρίσεις σε 40 μέρες θα ξεκεινήσει η απονιτροποίηση .

 

Link to comment
Share on other sites

Χρήστο η ελαφρόπετρα απο τη φύση της έχει κλειστούς πόρους και όσο και να την καθαρίσεις σε 40 μέρες θα ξεκεινήσει η απονιτροποίηση .

 

Για αυτό και γράφω Σταμάτη ίσος ώστε να μην θεωρηθώ απόλυτος :)

Link to comment
Share on other sites

τι ειναι νιτροποίηση κα απονιτροποίηση ? ειμαι καινουργιος στ ενυδρεια

 

Νιτροποίηση είναι η μετατροπή των νιτρώδων σε νιτρικά ιόντα από τα βακτήρια που ζουν στο βιολογικό υλικό του ενυδρείου μας. Αυτό είναι μια φυσιολογική διαδικασία που συμβαίνει σε όλα τα στρωμένα ενυδρεία.

 

Η απονιτροποίηση είναι μια άλλη διαδικασία, την οποία κάνουν επίσης βακτήρια και η οποία έχει να κάνει με την μετρατοπή των νιτρικών αυτών ιόντων σε ελεύθερο άζωτο. Ρίξε μια ματιά εδώ: http://www.aquazone.gr/forums/topic/98-%CE%BF-%CE%BA%CF%8D%CE%BA%CE%BB%CE%BF%CF%82-%CF%84%CE%BF%CF%85-%CE%B1%CE%B6%CF%8E%CF%84%CE%BF%CF%85/

 

.Έχω ένα ακόμη θεωρητικό ερώτημα, για ποιο λόγο όμως η κατάσταση αυτή μπορεί να επιταχύνει την διάβρωση του υλικού; Δηλαδή τα απονιτροποιητικά βακτήρια έχουν διαβρωτικές ικανότητες και τα νιτροποιητικά όχι.

 

Γιατί αν το υλικό έχει περισσότερους μικροπόρους από το siporax πχ τότε εκθέτει μεγαλύτερη επιφάνεια στην κυκλοφορία και διαβρώνεται πιο γρήγορα. Συν ότι σε περιβάλλον τόσο χαμηλής κυκλοφορίας, θα μπουκώνει από σωματίδια πιο εύκολα. Έτσι το σκέφτηκα.

 

Σχετικά με το siporax, στο σεμινάριο της sera είχε ειπωθεί ότι στο εσωτερικό του μπορεί να γίνει απονιτροποίηση.

 

Έγινε επεξεργασία - Astra
Link to comment
Share on other sites

.

Τωρα στο εσωτερικό του σιποραξ δεν γίνετε απονιτροποίηση και δεν νομίζω να λέει κάτι τέτοιο η Sera , μάλλον θα λέει οτι οτι μπορεί να χρησιμοποιηθεί το σίποραξ και σε ειδικό φίλτρο απονιτροποίησης που πράγματι εκεί θέλουμε συγκεκριμένα επίπεδα Redox για να μη τα πάρει και τα σηκώσει όλα .

 

https://www.sera.de/en/products/in_category/filter-media-301/product/sera-siporax-professional-15-mm.html

 

"Not only nitrifying and denitrifying bacteria multiply within the siporax biofilms"

 

http://www.sera.de/en/sera-service/sera-interactive/faq/details/article/quick-or-slow-water-flow-in-the-filter.html

 

"a special nitrate removing slow flux filter with flow rates of a few liters per hour....................... while the slox flux filter breaks down the formed nitrate into harmless nitrogen gas, which then escapes into the atmosphere"

 

http://www.sera.fr/fr/services-sera/sera-interactif/faq/details/article/wie-kann-man-einen-bypass-filter-zur-denitrifikation-bauen.html

 

"Hello,

Could you please give me a suggestion about building and connecting a bypass filter with sera siporax for denitrification?

the construction principle is actually very easy: All you need is a chamber equipped with intake and an outlet connectors, which is filled with sera siporax (0.5 liters per each 200 liters of water). For example, you can use a canister filter that you do not need any more otherwise. It is then operated passively, i.e. without the built-in motor. You can even take out the impeller entirely as to improve water flow.

The bypass filter is connected to the biofilter by splitting the biofilter outlet via an adjustable T-piece in a way that about 1 % of the outlet water are directed into the nitrate filter, the rest is of course directed back into the aquarium, just like the nitrate filter outlet.

Both filters can also be internal filters, they are then connected in a similar way. It is important that the nitrate filter, has no direct connection to the air and is operated with a slow water flow as to ensure low oxygen conditions.

 

Best regards

sera GmbH

Dr. Bodo Schnell"

Link to comment
Share on other sites

Αγγλικά δεν γνωρίζω , οπότε δεν καταλαβαίνω .

Link to comment
Share on other sites

................................

 

Σχετικά με το siporax, στο σεμινάριο της sera είχε ειπωθεί ότι στο εσωτερικό του μπορεί να γίνει απονιτροποίηση.

 

Οτι μπορεί να χρησιμοποιηθεί σε φίλτρο που θα μας κάνει την απονιτροποίηση , όχι οτι ταυτόχρονα έχει το κάθε δαχτυλίδι αερόβια και αναερόβια βακτήρια .

Και μάλιστα μας είχαν πεί και οτι αυξάνονται κατα πολύ οι αποδόσεις αυτων των φίλτρων , με τη χρήση του .

Και λογικό κατ εμέ αφού είναι τόσο πορώδες και διαμπερές υλικό .

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...