Jump to content

Νεκρα καρχαριακια!


Recommended Posts

Καλησπερα σας μολις γυρισα σπιτι και βρηκα τα δυο μου καρχαριακια στην επιφανει με τις κοιλιες τους φουσκομενες σαν μπαλονια?Ολα ειναι καλα απο μετρισεις το ενυδρειο ειχε στρωσει εδω και 5 μερες.Τι μπορει να συνεβει???

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σας μολις γυρισα σπιτι και βρηκα τα δυο μου καρχαριακια στην επιφανει με τις κοιλιες τους φουσκομενες σαν μπαλονια?Ολα ειναι καλα απο μετρισεις το ενυδρειο ειχε στρωσει εδω και 5 μερες.Τι μπορει να συνεβει???

Τα καρχαριάκια πόσο καιρό τα φιλοξενούσες στο ενυδρείο σου? Μπορείς να μας δώσεις τιμές απο μετρήσεις?

Σαν dropsy ακούγεται, αλλα αν είναι αυτό θα έπρεπε να είχες σημάδια ασθένειας και τις προηγούμενες μέρες.

Link to comment
Share on other sites

Τα καρχαριάκια πόσο καιρό τα φιλοξενούσες στο ενυδρείο σου? Μπορείς να μας δώσεις τιμές απο μετρήσεις?

Σαν dropsy ακούγεται, αλλα αν είναι αυτό θα έπρεπε να είχες σημάδια ασθένειας και τις προηγούμενες μέρες.

Τα φιλοξενουσα εδω και 7 ημερες περιπου.Οι μετρησεις ειναι πολυ καλες ολες μηδενικες με υγρα τεστ. ΡΗ 7.1

Σκληροτητα φυσιολογικη κολυμπουσαν συνεχεια στο ιδιο μερος τις τελευταιες τρεις μερες και ανεβαιναν γρηγορα στην επιφανεια επαιρναν ανασα και κατεβαιναν παλι πολυ γρηγορα.

Link to comment
Share on other sites

Τα φιλοξενουσα εδω και 7 ημερες περιπου.Οι μετρησεις ειναι πολυ καλες ολες μηδενικες με υγρα τεστ. ΡΗ 7.1

Σκληροτητα φυσιολογικη κολυμπουσαν συνεχεια στο ιδιο μερος τις τελευταιες τρεις μερες και ανεβαιναν γρηγορα στην επιφανεια επαιρναν ανασα και κατεβαιναν παλι πολυ γρηγορα.

Mε όλες τις μετρήσεις μηδενικές σε καινούργο ενυδρείο πως ξέρεις πως έχει ολοκληρωθεί ο κύκλος του αζώτου?

Είσαι σίγουρος πως έχει στρωθεί το ενυδρείο σου? Πόσο καιρό είναι σε λειτουργεία και πως το έστρωσες?

Έγινε επεξεργασία - giannisg
Link to comment
Share on other sites

Mε όλες τις μετρήσεις μηδενικές σε καινούργο ενυδρείο πως ξέρεις πως έχει ολοκληρωθεί ο κύκλος του αζώτου?

Είσαι σίγουρος πως έχει στρωθεί το ενυδρείο σου? Πόσο καιρό είναι σε λειτουργεία και πως το έστρωσες?

Εγω δεν σου εδωσα να καταλαβεις σωστα σορυ.περασα απο τα 120 λιτρα ηδη στρωμενου ενυδρειου στα 200 λιτρα.

Link to comment
Share on other sites

αυτο παλι δεν μας λεει και πολλα.....μη στα βγαζουμε με το τσιγκελι..!!!!

δωσε μας πληρη στοιζεια του ενυδρειου σου,ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ σου,αμμωνια,νιτρικα ,σκληροτηξτες κλπ....τι φιλτρο εχεις,καθε ποτε κανεις αλλαγες,τι ψαρια εχεις μεσα,θερμοκρασιες..ΤΑ ΠΑΝΤΑ..

προσπαθουμε να σε βοηθησουμε ολοι μας...εαν εχουμε λιγες πληροφοριες,δεν μπορουμε να σε βοηθησουμε σωστα.....

Link to comment
Share on other sites

αυτο παλι δεν μας λεει και πολλα.....μη στα βγαζουμε με το τσιγκελι..!!!!

δωσε μας πληρη στοιζεια του ενυδρειου σου,ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ σου,αμμωνια,νιτρικα ,σκληροτηξτες κλπ....τι φιλτρο εχεις,καθε ποτε κανεις αλλαγες,τι ψαρια εχεις μεσα,θερμοκρασιες..ΤΑ ΠΑΝΤΑ..

προσπαθουμε να σε βοηθησουμε ολοι μας...εαν εχουμε λιγες πληροφοριες,δεν μπορουμε να σε βοηθησουμε σωστα.....

NH3/NH4=0 NO2=0 NO3=2 - 2.5 Θερμοκρασια σταθερη 26 βαθμους.2 αγγελοψαρα 2 γκουραμι ενα πλακοστομο.Φιλτρο εξωτερικο 1000λτ την ωρα με μπλε σφουγγαρι κεραμικο μακαρονι με χοντρο πορο μακαρονι με λεπτο πορο και παλι μπλε σφουγγαρι.Δεν εχω φυτα.Σκληροτητα μου εχουν τελειωσει τα τεστ αλλα θυμαμαι οτι ηταν απολυτα φυσιολογικη.Ολα τα τεστ ειναι υγρα της aquarium pharmaceuticals.

Link to comment
Share on other sites

με τα ψαρια που εχεις,+τα ψαρια που ψοφησαν,ειχες ιχθυοφορτιση που δεν δικαιολογουνε να εχεις νιτρικα 3.......????

αλλαγες νερου καθε ποτε κανεις,και ποσο..???

μετρησεγια νιτρικα το νερο της βρυσης σου,και μετα μετρησε και το νερο του ενυδρειου σου για να δεις τι γινεται.....(να υποθεσω οτι οταν εκανες τη μεταφορα απο το ενα ενυδρειο στο αλλο,απλα μετακινησες το φιλτρο σου χωρις να κανεις κατι αλλο..)

Link to comment
Share on other sites

Οχι ακριβως.... ειχα αποκλεισει οσοτου να γινει η αποχλωριωση του καινουριου νερου για 45 λεπτα περιπου και μετα το εωαλα παλι σε λειτουργεια και εριξα την επομενη μερα αμπουλα βακτηριων.Αλλαγες καθε εβδομαδα 20-30%.Θα μετρησω αυτα που μου ειπες.

Link to comment
Share on other sites

Οχι ακριβως.... ειχα αποκλεισει οσοτου να γινει η αποχλωριωση του καινουριου νερου για 45 λεπτα περιπου και μετα το εωαλα παλι σε λειτουργεια και εριξα την επομενη μερα αμπουλα βακτηριων.Αλλαγες καθε εβδομαδα 20-30%.Θα μετρησω αυτα που μου ειπες.

Ειχα αποκλεισει το φιλτρο ενοουσα

Link to comment
Share on other sites

Με συγχωρεις αλλα δεν καταλαβα το )φιλτρο που εχεις τωρα στο νεο ενυδρειο το ειχες και στο παλιο;

2)το μπολιασες με υλικο απο το παλιο φιλτρο; 'η 3)το εστρωσες ριχνοντας ετοιμα βακτηρια;

Link to comment
Share on other sites

Οταν λες ότι είχες αποκλείσει το φίλτρο τι ακριβώς εννοείς? Πως το έκανες αυτό? Μπήκε έστω και για λίγο σε μη αποχλωριομένο νερό?

Link to comment
Share on other sites

Οχι ειχα κλεισει και τις δυο βανες του.Τωρα αν μπηκαν καποια ml θα ειναι τοσο προβλημα?

Link to comment
Share on other sites

Εντυπωση μου κανει που ανεβεναν καθε τοσο επανω να παρουν αερα ... Εχεις αεραντλια μεσα ? αν οχι γινετε αναταραξη της επιφανειας σου απο το φιλτρο ...

Θεμα ιχθυοφωστησης δε νoμιζω πως τιθετε με 2 σκαλαρια μεσα 2 γκουραμι και τα "καρχαριακια" που φαναταζομε οτι λες τα rainbow shark gia 200λτ ενυδρειο μιλαμε ... μην ειμαστε υπερβολικοι ...

Τα γκουραμια ποιο ειδος ειναι ?

Link to comment
Share on other sites

Εντυπωση μου κανει που ανεβεναν καθε τοσο επανω να παρουν αερα ... Εχεις αεραντλια μεσα ? αν οχι γινετε αναταραξη της επιφανειας σου απο το φιλτρο ...

Θεμα ιχθυοφωστησης δε νoμιζω πως τιθετε με 2 σκαλαρια μεσα 2 γκουραμι και τα "καρχαριακια" που φαναταζομε οτι λες τα rainbow shark gia 200λτ ενυδρειο μιλαμε ... μην ειμαστε υπερβολικοι ...

Τα γκουραμια ποιο ειδος ειναι ?

Δεν ξερω φιλε μου για τα γκουραμια.Αεραντλια υπαρχει και σε αρκετη ενταση.

Link to comment
Share on other sites

Aπο την άλλη φίλε μου, δεν είναι απαραίτητο να φταις εσυ για ότι συνέβει... Μπορεί τα ψαράκια σου να ήταν άρρωστα και να σου έτυχε το "λαχείο". Έχει συμβεί σε πολλούς απο εμάς γι' αυτό και κρίνεται απαραίτητο να έχεις ένα ενυδρείο καραντίνα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...