Jump to content

Newa more 30nr reef


Kostas85

Recommended Posts

Σας παρουσιάζω και το μικρό μου.Είναι καινούριο και τρέχει μόνο 5 μήνες.

 

 

NEWA MORE 30NR(5 μήνες λειτουργίας)

διαστάσεις 30x30x30

7w led strip(εργοστασιακό)

skimmer(εργοστασιακό)

φίλτρο(εργοστασιακό)(άνθρακας,phosguard,np-bactopellets)

sicce voyager nano 2000l/h κυκλοφορητής

2-3 ζωντανός βράχος

 

Corals

Yellow gorgonian sea fun

Blastomussa wellsi red green

Blastomussa wellsi dark red

Ricordea yuma white purple

Zoanthus watermelon

Zoanthus green bay packer

Zoanthus blowpops

Zoanthus la lakers

Zoanthus orange brown

Zoanthus sunny d

Zoanthus red eye

Zoanthus purple

Montipora capricornis brown x2

Star polyps green

Sinularia mushroom finger

Caulastrea curvata metallic green

Euphyllia divisa x2

Acanthastrea echinata orange grey

Acanthastrea echinata orange red

Acanthastrea lordhowensis grey blue

Acanthastrea lordhowensis red

 

Invertebrates 

Trochus snail x2

Nassarius snail x2

Lysmata amboinensis

Peppermint shrimp

Red sea star

 

Fish

Amphiprion ocellaris x2

 


Παραμετροι νερου

Αλατοτητα :1025

Θερμοκρασια :26°-27°

Ph:8,1

Kh :10

Mg: 1400

Ca :400

PO4: 0,01

NO3 :5-10


 


Τροφη-διατηρηση παραμετρων

Brime shrimp,mysis shrimp(4/7)

Sera marine gvg mix(3/7)

Coral smoothie(2/7)

Ultra lps fauna marine(1/7)

Fuel aquavitro(2/7)

Magnesium seachem(3/7)

Builder seachem(2/7)

Calcium seachem(2/7)

Bioactive professional tropic marine(2/7)

Zootonic tropic marine(2/7)


 

post-53313-0-50068100-1454624159_thumb.jpg

post-53313-0-46354000-1454624171_thumb.jpg

post-53313-0-50284200-1454624212_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - rastaman
caps removed from topic title.
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλοριζικο φιλε μου,διαφωνο που εξεχει το ενυδρειο απο τον παγγο.Πολυ ομορφο ειδικα η γοργονια,οι γαριδες πως τα πανε μεταξυ τους?Καλη συνεχεια.

Link to comment
Share on other sites

Καλοριζικο φιλε μου,διαφωνο που εξεχει το ενυδρειο απο τον παγγο.Πολυ ομορφο ειδικα η γοργονια,οι γαριδες πως τα πανε μεταξυ τους?Καλη συνεχεια.

Καλημερα φιλε Νικο,ευχαριστω.

Παρολο που φαινεται οτι εξεχει, η βαση του παταει ολη στον παγκο και πιστεψε με δεν ειναι επικινδυνο αλλιως δεν υπηρχε περιπτωση να το βαλω εκει.Ναι η γοργονια ειναι φοβερο κομματι και μου παει πολυ καλα(την εχω 4μηνες και τρωει σχεδον καθε μερα).

Με τις γαριδες δεν ειχα ιδιαιτερο προβλημα.Η obionensis μπηκε πρωτη και στην συνεχεια σε ενα κοραλλι εμφανιστηκε μια aptaisia,οποτε ειπα να δοκιμασω την peppermint.Στην αρχη την κυνηγισε λιγο λογο μεγεθους κιολλας, αλλα τωρα συνυπαρχουν μια χαρα.

Link to comment
Share on other sites

Πάρα πολύ ωραίο!!Έχεις μεγάλη ποικιλία σε κοράλια! Αλλαγές κάθε πότε κάνεις;Εβδομαδιαίες; Οι Euphylliες σου έχουν δημιουργήσει κάποιο θέμα με τα άλλα κοράλια;

Έγινε επεξεργασία - gallos
Link to comment
Share on other sites

Πάρα πολύ ωραίο!!Έχεις μεγάλη ποικιλία σε κοράλια! Αλλαγές κάθε πότε κάνεις;Εβδομαδιαίες; Οι Euphylliες σου έχουν δημιουργήσει κάποιο θέμα με τα άλλα κοράλια;

Σευχαριστω.Αλλαγες κανω περιπου ανα 35-45 μερες(περιπου 8λιτρα).Με τις εφυλιες δεν ειχα ποτε προβλημα ουτε στο μεγαλο ενυδρειο.σου εχουν δημιουργησει εσενα προβλημα?

Link to comment
Share on other sites

Σευχαριστω.Αλλαγες κανω περιπου ανα 35-45 μερες(περιπου 8λιτρα).Με τις εφυλιες δεν ειχα ποτε προβλημα ουτε στο μεγαλο ενυδρειο.σου εχουν δημιουργησει εσενα προβλημα?

Όχι δεν μου έχει δημιουργήσει, απλά είχα διαβάσει ότι που μπορεί να επιτεθούν σε κοντινά κοράλια όταν ψάχνουν για τροφή.

Link to comment
Share on other sites

Για σου φιλε μου να σε ρωτήσω κατι βλεπω οτι εχεις μικρό ενυδρείο με παρα πολλα Κοραλία και κανεις αλλαγές καθε μηνα περίπου θελω να δω αν κανεις καθε μηνα αλλαγή αν ειναι σωστο

Link to comment
Share on other sites

Για σου φιλε μου να σε ρωτήσω κατι βλεπω οτι εχεις μικρό ενυδρείο με παρα πολλα Κοραλία και κανεις αλλαγές καθε μηνα περίπου θελω να δω αν κανεις καθε μηνα αλλαγή αν ειναι σωστο

Καλησπερα φιλε.

Για εμενα δεν υπαρχει σωστο η λαθος οταν μιλαμε για ενυδρεια.Αρκει αυτο που κανεις να ειναι προσαρμοσμενο πανω στις αναγκες του ενυδρειου σου,και να φερνει αποτελεσματα.Για παραδειγμα στο συγκεκριμενο ενυδρειο κανω αλλαγες ανα 40μερες περιπου το 25% ενω στο μεγαλο που εχω(125l) ανα 30μερες το 35%.Καποιος μπορει να ειχε επιλεξει να κανει απο την αρχη βδομαδιαιες αλλαγες μικροτερης ποσοτητας και οντως να ειχε τα αποτελεσματα που εχω και εγω.

Αν εχεις καταλαβει τις αναγκες του ενυδρειου σου(παραμετροι,συνθηκες,αλλαγες κ.α) και αυτα που επιλεγεις να κανεις εχουν σωστα αποτελεσματα τοτε εισαι οκ.

Για να μην παρεξηγηθω προσωπικη αποψη.

Link to comment
Share on other sites

σε ευχαριστω πολυ απλα εχω διαβαση τοσα κ με εχουν τρομαξει μια χαρα μου ελησες την απορια

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ομορφο το νανάκι ;)

Μπράβο, πολύ όμορφο και ωραία ζωντανα

Ευχαριστω πολυ,

Σημερα ειχα και κατι καινουριες προσθηκες.θα ανεβασω κι αλλες φωτογραφιες το σαββατο.

Έγινε επεξεργασία - nwarr3n85
Link to comment
Share on other sites

Αυτη την εβδομαδα προσθεσα μια led ταινια 7 watt day light, κυριως λογω των χρωματων των κοραλιων.εχω προσθεσει και μερικες ακομα φωτογραφιες

post-53313-0-28286100-1455374819_thumb.jpg

post-53313-0-29203200-1455374827_thumb.jpg

post-53313-0-16265400-1455374836_thumb.jpg

post-53313-0-87418200-1455374844_thumb.jpg

post-53313-0-75981000-1455374852_thumb.jpg

post-53313-0-93249900-1455374861_thumb.jpg

post-53313-0-15077800-1455374874_thumb.jpg

post-53313-0-03587000-1455374884_thumb.jpg

post-53313-0-88773500-1455374897_thumb.jpg

post-53313-0-16464000-1455374907_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αυτη την στιγμη εχω 11watt λευκη και 3 watt μπλε.θα δω πως θα πανε ετσι και μηπως αλλαξω στον μελλον και αφαιρεσω λευκο και βαλω μπλε.Αλλα γενικα φωτισε πολυ το ενυδρειο και τα κοραλλια τρεχουν καλυτερα και σε χρωματα.φαινεται η διαδορα στο διαστημα των 10ημερων.

Link to comment
Share on other sites

Πολύ λευκό δεν είναι?

Μήπως έχεις θέματα με τα κοράλλια αργότερα?

η κιτρινη γοργονια ειναι φο-βε-ρηηηη

Η αληθεια ειναι πως θα ηθελε λιγο πιο μπλε

Αυτη την στιγμη εχω 11watt λευκη και 3 watt μπλε.θα δω πως θα πανε ετσι και μηπως αλλαξω στον μελλον και αφαιρεσω λευκο και βαλω μπλε.Αλλα γενικα φωτισε πολυ το ενυδρειο και τα κοραλλια τρεχουν καλυτερα και σε χρωματα.φαινεται η διαδορα στο διαστημα των 10ημερων.

Link to comment
Share on other sites

η κιτρινη γοργονια ειναι φο-βε-ρηηηη

Η αληθεια ειναι πως θα ηθελε λιγο πιο μπλε

Τελικα μετα απο 1-2 μερες ανοιξε εντελως και η μπλε.

post-53313-0-85404000-1455725960_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Φιλέ μου καλησπέρα... Ήθελα να σε ρωτησω απο που αγορασες αυτό το ενυδρείο!

Φιλε μου αν ενδιαφερεσαι το πουλαω.θα δωσω και το μεγαλο που εχω(125λιτρα) και θα παρω ενα 240.θα βγαλω αγγελια σε λιγο με λεπτομεριες.

Link to comment
Share on other sites

Ναι με ενδιαφέρει φιλέ μου. Το μονο που μένω Χαλκιδικη και δεν ξέρω αν είσαι διατεθημένος να κανεις αποστολές! Θα περιμένω την αγγελία σου!

Link to comment
Share on other sites

Ναι με ενδιαφέρει φιλέ μου. Το μονο που μένω Χαλκιδικη και δεν ξέρω αν είσαι διατεθημένος να κανεις αποστολές! Θα περιμένω την αγγελία σου!

Κοίτα αν θέλεις μπορώ να στο στειλω αλλά με ευθύνη δική σου.Το ενυδρείο είναι σε άριστη κατάσταση και μου κόστισε 250 μαζί με το καπάκι.οι κυκλοφορίτες περίπου 50ε. Δες το στο site που ανέβασα όλα του τα χαρακτηριστικά.ενδιαφέρεσαι για όλο μαζί με τον βράχο και τα κοραλλια?σε ρωτάω γιατί μου ζητάνε τα κοράλλια να ξέρω.

Link to comment
Share on other sites

Ναι φυσικά θα είναι με δική ευθύνη φιλέ αλλά ξέρεις κάτι. Δεν λέω οτι είσαι παράλογος στην τιμή αφού το αγοραστές πριν απο 5 μηνες το ενυδρείο αλλά είναι ακριβό για 30 λίτρα μονο! Καλυτερα να πάρω το 125 λίτρα που εβαλες σαν αγγελία που είναι σχεδόν τα ίδια χρήματα. Χωρίς να παρεξηγηθω και να σε προσβαλω δεν φταις εσύ που είναι ακριβό το ενυδρείο απλα μου φαίνονται πολλά λεφτα για τα λίτρα!

Link to comment
Share on other sites

Ναι φυσικά θα είναι με δική ευθύνη φιλέ αλλά ξέρεις κάτι. Δεν λέω οτι είσαι παράλογος στην τιμή αφού το αγοραστές πριν απο 5 μηνες το ενυδρείο αλλά είναι ακριβό για 30 λίτρα μονο! Καλυτερα να πάρω το 125 λίτρα που εβαλες σαν αγγελία που είναι σχεδόν τα ίδια χρήματα. Χωρίς να παρεξηγηθω και να σε προσβαλω δεν φταις εσύ που είναι ακριβό το ενυδρείο απλα μου φαίνονται πολλά λεφτα για τα λίτρα!

Δεν διαφωνώ απλα το μικρο τα εχει ολα και εργοστασιακα ειναι κατασκευασμενο για reef.για να φτοιαξεις κατι πληρες σε αυτα τα λιτρα για θαλασσινο με δικα σου πραγματα θα πας κοντα στα 150-180.οποτε με 60 παραπανω πηρα κατι εργοστασιακο και κομψο. τις τιμες της εβαλα βασει το ποσο κανουν τωρα καινουρια και σε τι κατασταση βρισκονται.ευχαριστω παντως.αν ενδιαφερεσαι για καποιο μου στελνεις

Link to comment
Share on other sites

Ναι φυσικά είναι πολύ ομορφο το ενυδρείο και τα έχει όλα και γιαυτό σε ρωτησα απο που το πήρες το ενυδρείο γιατί σε τοσα λίτρα δεν ξαναειδα σκιμερ. Οστωσο απο που το αγορασες γιατί Ελλάδα δεν το βρήκα πουθενά! Ναι αν θελησω κάτι σου στελνω.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...