Jump to content

Ιδέες για στήσιμο


AgMa

Recommended Posts

Πηρα το θαρρος να πειραξω μια φωτο σου στο photoshop. 

post-61071-0-12244700-1455912622_thumb.jpg

Πως σου φαινεται?  Νομιζω οτι κατι τετοιο του παει. Και με λιγη moss πανω (δεν βρηκα ετοιμη φωτο με Moss πανω σε ριζα :D )

Link to comment
Share on other sites

Χαχαχαχαχααα ωραίος :) .

Αντώνη ωραίο φαίνεται ρε 'συ, εκτύπωσέ το να το κολλήσω στην πρόσοψη του ενυδρείου :P.

Πέρα απ' την πλάκα είναι ωραίο και σε ευχαριστώ για τον χρόνο που αφιέρωσες.

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Το υπόστρωμα βγάζει συχνά μεγάλες φυσαλίδες που πάνε γρήγορα στην επιφάνεια. Είναι φυσιολογικό; Εγκλωβισμένος αέρας είναι;

Link to comment
Share on other sites

Εγκλωβισμενος αερας ειναι,κανονια οταν βαζουμε το χαλικι ή την αμμο,κατα το στησιμο,ριχνουμε λιγο νερο και ανακατεβουμε καλα τον βυθο για να φυγει ο αερας.Τωρα στην δικη σου περιπτωση που εχεις υποστρωμα φυσικα δεν γινεται κατι τετοιο αλλα δεν νομιζω να εχεις και ιδιαιτερο προβλημμα,σε λιγες μερες θα εχει φυγει ο αερας.

Link to comment
Share on other sites

Έπρεπε να το κάνω απ' την αρχή ή γίνεται μόνο στα χαλίκι/άμμο και όχι στο υπόστρωμα;

Link to comment
Share on other sites

Έπρεπε να το κάνω απ' την αρχή ή γίνεται μόνο στα χαλίκι/άμμο και όχι στο υπόστρωμα;

Το ίδιο είχα κι εγώ όταν έστησα το ενυδρείο, λίγο εγώ κάθε βδομάδα με τις αλλαγές που ανακάτευα το βυθό, λίγο τα μαλαισιανά σαλιγκάρια και το φαινόμενο εξαφανίστηκε, χρειάζεται χρόνος κι υπομονή. 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Το πρώτο κλάδεμα μετά το στήσιμό του. Ήθελα να αφήσω την bacopa να περάσει την επιφάνεια του νερού να δω μήπως ανθίσει, αλλά δυστυχώς τα χαμηλά φύλλα που δεν φωτίζονται έχουν αρχίσει να δείχνουν σημάδια έλλειψης φωτισμού και επί της ευκαιρίας κλάδεψα και άλλα:

 

28_02_2016.jpg

 

28_02_2016_2.jpg

 

Το ξύλο όπως βλέπετε δεν έχει μπει ακόμη ( βασικά δεν έχει καν αγοραστεί :P ) αλλά είναι στα άμεσα σχέδια μου.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

το κενο που εχει μεινει στο ενυδρειο δυσκολα θα μου γεμιζε με ριζα χωρις να χρειαστει να ξεφυτεψεις.εγω θα εβαζα ενα συμπλεγμα πετρες ισως με μοςς δεμενες επανω τους

Link to comment
Share on other sites

Αγγελε να μου επιτρέψεις μία συμβουλή; Ετσι όπως το βλέπω είναι ανθρώπινο, δλδ. δεν είναι φυσικό γιατί τα έχεις πολύ τακτοποιημένα, είναι λες και καλλιεργείς, δώσε μία νότα τυχαίου να αποκτήσει φυσικότητα, κόψε τα μπροστά να αποκτήσει λίγο βάθος και βάλε μία μικρή ρίζα στο κέντρο να δέσεις και καμιά μος, αυτό θα σου δώσε ένα κεντρικό θέμα που θα πέφτει το μάτι και θα δώσει και μία αίσθηση φυσικού βυθού, προσωπική άποψη πάντα χωρίς παρεξήγηση έτσι;  :thumbsu:

Link to comment
Share on other sites

Η αλτερνανθέρα που έχεις είναι η rosanervig;

Link to comment
Share on other sites

Τι παρεξήγηση βρε, το είπα εξαρχής ότι δεν έχω φαντασία :P. Αν μου άρεσε το αποτέλεσμα, δεν θα ζητούσα γνώμες :).

Τις πέτρες τις φοβάμαι όπως γράφω και σε παλιότερο ποστ και δεν θέλω καν να δοκιμάσω γιατί (επιστημονικά αποδεδειγμένο) θα πέσω σε ασβεστολιθική.

Ελπίζω να αξιωθώ να πάρω την ρίζα μέχρι να στρώσει το ενυδρείο ώστε να ξεφυτέψω χωρίς φόβο. Η bacopa μάλλον θα πήγαινε καλύτερα στην πλάτη, έχει πιάσει πολύ χώρο στη μέση που την έχω.

Η alternanthera είναι η reineckii mini.

Link to comment
Share on other sites

Την bacopa επρεπε να την βαλεις πισω.....εκτος κι αν την μαζεψεις τερμα δεξια.... :)

Κατα τα αλλα,πολυ ομορφα και καθαρα ολα! 

Link to comment
Share on other sites

Εϊναι όμορφο φίλε αλλά όπως προηγήθηκε και παραπάνω σε βλέπω να δυσκολεύεσαι με την ρίζα.

 

Πιο εύκολο θα ήταν να βάλεις ένα σχεδόν επίπεδο mangrove ξύλο , που είναι ευθύ και κάνει καμιά κούρμπα παρά ρίζα.

Στην ανάγκη βέβαια ξεφυτεύεις και μεταφυτεύεις με γνώμονα την ρίζα. Να την γεμίσεις. Δεν πειράζει, θα πάνε λίγο πίσω τα φυτά λόγω μεταφύτευσης αλλά δεν θα έχεις πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Τι λέτε, καλύτερο; Ή μήπως να βγάλω την ανούμπια να μείνει σκέτο το ξύλο; Μπήκε και λίγο java fern που είχα:

 

08_03_2016.jpg

 

08_03_2016_2.jpg

 

08_03_2016_3.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Να σου πω την αληθεια,θα προτειμουσα καποιο αλλο ξυλο,πχ red moor.

Αυτο που εχεις βαλει τωρα,θα χαθει ρε συ μεσα στα φυτα.

Link to comment
Share on other sites

Ήταν απ' το μικρό ενυδρείο και είπα να μην πάει χαράμι, αλλά να σου πω την αλήθεια ούτε εμένα μ' αρέσει :P

Link to comment
Share on other sites

Το java fern το έβγαλα, δεν μου άρεσε. Θα φύγει και το ξύλο και αποφάσισα τελικά στο σημείο που λέγαμε να μπει ξύλο, να προσθέσω και άλλο eleocharis mini. Θα "προσπαθήσω" να το κάνω να στρίβει κάπως και να καταλήγει στην ludwigia, ελπίζοντας ότι αυτό θα είναι το κεντρικό σημείο του ενυδρείου.

Έχω μια απορία: πως μπορώ να σταματήσω την ανάπτυξη του eleocharis σε κάποια σημεία; Αν κάνω δρόμο προς την ludwigia όπως το έχω στο μυαλό μου, σε λίγο καιρό θα πετάξει δρομείς και θα χαθεί αυτό το εφέ που θέλω να πετύχω.

Και μερικές σημερινές φωτογραφίες:

 

13_03_2016.jpg

 

13_03_2016_3.jpg

 

13_03_2016_2.jpg

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Καλα παει το ενυδρειακι.

Αυτο που ρωτας για την ελεοχαρις,απλα θα πρεπει να ξεφυτευεις τα σημεια που δεν θελεις να παει.

Δεν νομιζω να μπορεις να κανεις κατι διαφορετικο Αγγελε.

Link to comment
Share on other sites

Μπραβο ρε συ. Εχει γινει πολυ ομορφο. Κανα ψαρακι θα βαλεις η ακομα?

Link to comment
Share on other sites

Εκτός απ' την bacopa, είμαι ευχαριστημένος προς το παρόν με την ανάπτυξη των φυτών.

Τι βάζουν όταν φτιάξουν κάποιοι λόφους με διαφορετικά χαλίκια και υψώματα και δεν θέλουν να πέσει το λοφάκι; Δεν θυμάμαι τι υλικό είναι, αλλά κάτι τέτοιο σκεφτόμουν ώστε να σταματήσω την εξάπλωση του eleocharis σε συγκεκριμένα σημεία.

Όχι ψαράκια δεν έχουν μπει ακόμη, η αμμωνία έχει μηδενίσει, τα νιτρώδη είναι στα ύψη και περιμένω τα νιτρικά να εμφανιστούν.

Link to comment
Share on other sites

Εχει γίνει καταπληκτικό, για την bacopa μην ανησυχείς, είναι πολύ αργής ανάπτυξης, το κόκκινο κάτω αριστερά θύμισέ μου ποιο είναι; 

Link to comment
Share on other sites

Alternanthera reineckii mini. Υποτίθεται έπρεπε να βγάζει ένα μωβ χρώμα σύμφωνα με εικόνες που κυκλοφορούν στο ίντερνετ, αλλά μάλλον πέφτει photoshop. Μόνο τα φύλλα απ' την κάτω μεριά τους είναι μωβ.

Link to comment
Share on other sites

Αγγελε ξερω πιο υλικο λες αλλα δεν θυμαμαι και εγω πως το λενε.

Αλλα και αυτο να βαλεις,η ελεοχαρις θα το πηδαει απο πανω και θα συνεχιζει,γιατι αυτο μπαινει μεσα στο χαλικι για να μη φαινεται.

Πιστευω οτι η μονη λυση ειναι το ξεφυτεμα των σημειων που δεν θες.

Link to comment
Share on other sites

Μμ μάλιστα, δεν με βολεύει. Αν βάλω και άλλο γρασίδι γενικά για να καλύψει το κενό, θα έχω θέμα που σε λίγο καιρό οι δρομείς του θα μπερδέψουν με τις ρίζες των υπόλοιπων φυτών;

Έγινε επεξεργασία - AgMa
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...