Jump to content

Ιδέες για στήσιμο


AgMa

Recommended Posts

Ευχαριστώ :).

Συνέχεια έχει ο πόλεμος με την green beard, με ταλαιπωρεί απ' το 15άρι που είχα τον μονομάχο. Δεν μπορώ να καταλάβω τι ανισορροπία τηρούσα εκεί και το συνεχίζω ακόμη. Το excel την απομάκρυνε λίγο, αλλά αναπτύσσεται γρήγορα ακόμη και στα νέα φύλλα.

Link to comment
Share on other sites

Ο πόλεμος δεν τελειώνει ποτέ.  Εγώ σήμερα καθάρισα και τα δύο τζάμια που ήταν φουλ στη gsa και ταυτόχρονα σιφονάριζα.  Τώρα το βράδυ μου φάνηκε ότι μου κλείνει το μάτι λίγη bba και έριξα αμέσως excel και βλέπουμε.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Και η green water επέστρεψε ξανά. Έχω ξεκινήσει συσκότιση απ' την Κυριακή, κλειστό το co2 και σταμάτησα τα λιπάσματα. Αύριο θα ξεσκεπάσω να δω τι κάναμε.

Άλλαξαν και την juwel day που είχα στα 9000k με μια sera daylight (ακριβή βέβαια, ελπίζω να κάνει δουλειά) να δω μήπως γλιτώσω απ' την green beard.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Τζίφος τελικά η συσκότιση, είναι ημίμετρο. Τα βήματα που ακολούθησα:

50% αλλαγή νερού, κλειστό το co2, διέκοψα τα λιπάσματα, έκλεισα τα φώτα και τύλιξα το ενυδρείο με κουβέρτες και σακούλα σκουπιδιών μαύρη για 4 μέρες.

Την τέταρτη μέρα, ξεσκέπασα το ενυδρείο και έκανα ακόμη μια αλλαγή 50%.

Το ενυδρείο είχε καθαρίσει, αλλά μετά από 3-5 μέρες επέστρεψε η άλγη ξανά. Έκανα πάλι συσκότιση με τον ίδιο τρόπο που έκανα και πριν. Ίδια αποτελέσματα. Πάλι την έχω.

Είναι η τρίτη φορά που επανέρχεται, την πρώτη είχα χρησιμοποιήσει μια δανεική uv για 4 μέρες (ίσως έφταιξα και εγώ εδώ που δεν την άφησα μια 'βδομάδα να λειτουργεί, αλλά ήταν δανεική και την χρειαζόταν πίσω).

Τα φυτά με τόσες συσκοτίσεις την έχουν ακούσει, ειδικά η ludwigia έχει λιώσει σε κάποια σημεία.

 

Τώρα ψάχνω να αγοράσω μια uv να την λειτουργήσω καμιά εβδομάδα γιατί έχει αρχίσει να με κουράζει.

 

Και κάτι που παρατήρησα σχετικά με την green dust ( και απ΄αυτή έχω :P ):

 

https://vid.me/y83A

 

Βλέπετε ότι εκεί που υπάρχει ροή δεν υπάρχει άλγη; Το αναφέρει και στο rotala butterfly:

 

gda.jpg

Link to comment
Share on other sites

Άγγελε καλημέρα,

 

Σίγουρα παίζει τον ρόλο της η κυκλοφορία. Νομίζω πάντως ότι την άκουσε λίγο το σύστημα και αποσυντονίστηκε.. Λίγο οι συσκοτίσεις ,λίγο οι αυξομειώσεις του co2.

 

Θες να μου θυμήσεις τι φάσματα χρησιμοποιείς στις λάμπες; Χρησιμοποιείς ακόαμ τις Juwel τις 8000κ;

 

Σχετικά με την γρήγορη αναπνοή και εμένα το κάνανε και φύγανε μερικοί 1-2 φορές για ανάσα στην επιφάνεια. Το είχα πολύ τσίτα και το έριξα.  Aν θέλεις βάλε και άλλη ανατάραξη στην επιφάνεια με έναν μικρό κυκλοφορητή να έχεις καλή ανταλλαγή αερίων.

Link to comment
Share on other sites

Ναι το ξέρω ότι αποσυντονίστηκε με 2 συσκοτίσεις, αλλά αφού αυτή ήταν η λύση τι να έκανα;

Λάμπα έβγαλαν την day και έβαλα στη θέση της τη sera daylight brilliant 6000k, αλλά με λίγο ψάξιμο στα μήκη κύματος που εκπέμπει, είδα ότι είναι χειρότερη απ' την day και τις ξαναέβαλα όπως ήταν.

Κάποια άλλη ανισορροπία πρέπει να είναι υπεύθυνη για την πράσινη άλγη που είχα στα φύλλα της ludwigia. Έβαλα από πάνω της την juwel day που εκπέμπει σε περισσότερο μπλε και ως γνωστόν τα κόκκινα φυτά απορροφούν μπλε φάσμα.

Link to comment
Share on other sites

Kρίμα που δεν μπορείς να παίξεις με απλές εμπορίου. Είναι πιθανότατα οι πιο ασφαλείς.

 

Οι καρδινάλιοι σου πως πάνω; Εμένα σήμερα αναπνέουν τόσο γρήγορα σαν να τους κυνηγάνε δεκάδες άγριες κιχλίδες...

Link to comment
Share on other sites

Γενικά και οι δικοί μου αναπνέουν γρήγορα. Στην αρχή νόμιζα ότι είχα ψηλά το διοξείδιο, αλλά και κλειστό όταν το είχα δεν άλλαξε τίποτα.

Έγινε επεξεργασία - AgMa
Link to comment
Share on other sites

Μεγάλος πόλεμος αυτή η green water. Πήρα λάμπα uv στα 9watt με δικό της κυκλοφορητή και είπα αυτή τη φορά να μην σταματήσω τίποτα από ρουτίνες. Ούτε co2, ούτε φως ούτε λιπάσματα. Έχασα μερικά φυτά όταν τα είχα κάνει αυτά, αλλά είχα πολύ γρηγορότερα αποτελέσματα.

Εδώ μερικές φώτο με την εξέλιξη:

Πρώτη μέρα:

 

DSC01285.jpg

 

Δεύτερη μέρα:

 

DSC01286.jpg

 

Τρίτη μέρα:

 

DSC01288.jpg

Έγινε επεξεργασία - AgMa
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Το ενυδρείο πλέον καθάρισε απ' την green water και δεν έχει επανεμφανιστεί εδώ και 10 μέρες. Πιστεύω ότι τέλειωσε και αυτό. 10 μέρες δούλευε η uv η οποία από μόνη της έκανε λίγη δουλειά γιατί δεν έκανα ούτε συσκότιση και δεν σταμάτησα ούτε διοξείδιο ούτε λιπάσματα. Οπότε τα έκανα αυτά έχανα φυτά.

Με την uv λοιπόν μεγάλες αλλαγές ~60-70% και κατάργηση τις μιας λάμπας τέλειωσε η green water.

Πλέον είμαι με 2x24w T5, η μία daylight και η άλλη grolux. Σε loumen έπεσα αρκετά, αλλά τα φυτά δεν δείχνουν κάποιο πρόβλημα, εκτός απ' την ludwigia που κοκκινίζει δύσκολα πλέον.

Αυτό που παρατήρησα και μου κίνησε την περιέργεια, είναι η alternanthera reineckii mini. Τα κάτω φύλλα της που ήταν στην σκιά των πιο ψηλών φύλλων, έχουν ωραίο χρώμα χωρίς άλγη. Αφαίρεσα φύλλα τα οποία το μισό ήταν στη σκιά και το άλλο μισό το χτυπούσε το φως (το ίδιο φύλλο) και το σημείο που το χτυπούσε το φως είχε πράσινη άλγη ενώ το υπόλοιπο ήταν πεντακάθαρο.

Πραγματικά το ενυδρείο σου μιλάει αν το παρατηρήσεις.

Έγινε επεξεργασία - AgMa
Link to comment
Share on other sites

Μπράβο ρε Άγγελε βάλε και καμία φωτό να το δούμε. Εγω με τη grolux πάντως δεν έμεινα ευχαριστημένος, την έχω αλλάξει εδώ και 4 μέρες γιατί όποτε τη βάζω τα φυτά αρχίζουν και χάνουν το χρώματα τους. Ίσως βέβαια απλά να προσαρμόζονται και να θέλουν το χρόνο τους, αλλα δεν περίμενα αφού με την προηγούμενη λύση ήμουν ευχαριστημένος.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ορίστε και φώτο:

 

k0ly6p.jpg

 

Επίσης μιας και ασχολήθηκα με τον φωτισμό, έφτιαξα και ένα "υποτυπώδες" σύστημα ανατολής-δύσης. Έχω 2 μπάλαστ τα οποία ήταν συνδεδεμένα σε σειρά και άναβαν όλες οι λάμπες μαζί ταυτόχρονα.

Σύνδεσα το καθένα ξεχωριστά με δικό του χρονοδιακόπτη και έτσι η daylight ανάβει 15 λεπτά μετά την grolux και σβήνει πάλι 15 λεπτά πριν την grolux, εξομοιώνοντας έτσι την ανατολή και την δύση του ηλίου με την ροζ λάμπα.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Είναι απίστευτο αυτό το πράγμα με την green water. Επέστρεψε και έχει αρχίσει να με κουράζει. Προφανώς έκανε 10 μέρες να επιστρέψει επειδή χαμήλωσα τον φωτισμό.

Ξαναέβαλα την uv σε λειτουργία και αύριο θα κάνω μια αλλαγή 50%. Τι άλλο να κάνω χωρίς να χάσω φυτά;

Link to comment
Share on other sites

Είναι απίστευτο αυτό το πράγμα με την green water. Επέστρεψε και έχει αρχίσει να με κουράζει. Προφανώς έκανε 10 μέρες να επιστρέψει επειδή χαμήλωσα τον φωτισμό.

Ξαναέβαλα την uv σε λειτουργία και αύριο θα κάνω μια αλλαγή 50%. Τι άλλο να κάνω χωρίς να χάσω φυτά;

Πάντως και η φωτογραφία που έβαλες από πάνω Άγγελε φαίνεται να μην έχει καθαρίσει τελείως το ενυδρείο...

Link to comment
Share on other sites

Το παρατήρησα και εγώ αλλά νόμιζα ότι έδειχνε έτσι μουντό επειδή αφαίρεσα λάμπα.

Για να απαλαχτείς απ' αυτή την άλγη απ' ό,τι έχω παρατηρήσει, πρέπει να κλείσεις διοξείδιο, φώτα & συσκότιση, σταματάς λιπάσματα, βάζεις uv και κάνεις μέρα παρά μέρα αλλαγές νερού για 10 μέρες. Μόνο έτσι θα είσαι σίγουρος ότι πέθανε και το τελευταίο ίχνος, γιατί αυτό είναι το ζήτημα! Να μην μείνει καθόλου άλγη γιατί πολλαπλασιάζεται.

Μετά βέβαια από όλα αυτά, αποχαιρετάς και τα φυτά.

Έγινε επεξεργασία - AgMa
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Σκέφτομαι να βάλω κανένα δυο ανσιστράκια. Και για να έχω βοήθεια στις άλγες αλλά και για περισσότερη ζωντάνια στο ενυδρείο. Σκεφτείτε ότι αντάλλαξα κλαδέματα με φίλο και χάρηκα που είχαν λαθρεπιβάτες! Παίζει να είμαι και ο μόνος που το έχει πάθει αυτό και να αντιδράσει έτσι :P.

Γενικά δεν μπορώ να βάλω σαλιγκάρια γιατί έχω μαλακό νερό.

Επειδή όμως δεν ξέρω τίποτα για αυτά τα ψαράκια, μπορώ να τα βάλω με το flourite και το γρασίδι που έχω ή θα τα κάνουν μπάχαλο;

Link to comment
Share on other sites

Γενικα τα ανσιστρους ειναι λιγο ατσουρμπαλα στις κινησεις τους και δεν πολυ κανουν για φυτεμενα ενυδρεια.Υπαρχει περιπτωση να σου σπασουν η ξεριζωσουν καποια φυτα.

Καλυτερα για μενα να βαλεις οτοκυκλους,ταιριαζουν καλυτερα σε φυτεμενο,ειναι πιο λεπτεπιλεπτα και δεν χαλανε τιποτα.

Link to comment
Share on other sites

Έχουμε κάποιο προφίλ Κώστα; Γιατί δεν βρίσκω τίποτα.

Μπορείς να μου πεις μερικά πράγματα γι' αυτά; Κάπου πήρε το μάτι μου ότι είχες παλιά. Είναι κοπαδόψαρα; Από συνθήκες;

Link to comment
Share on other sites

http://www.seriouslyfish.com/species/otocinclus-macrospilus/

 

Tα έχω μερικές εβδομάδες...

 

Συνοπτικα, μην καθαρίσεις τα τζάμια σου αν είναι να βάλεις για να βρούνε φαγητο. Ρώτα εκεί που θα τους πάρεις αν τους έχουνε κάποιες εβδομάδες για να βεβαιωθείς πως έχουν φάει και δες ότι είναι σκούροι και όχι θαμποί. Επίσης δες από κάτω αν έχουν κόκκινη κοιλίτσα. Να τους πάρεις ομαδούλα.

 

Συνήθως τείνουν να πεθαίνουν από αφαγία γιατί δεν πάνε εύκολα σε τροφές εμπορίου. Εμένα το wafer της άλγης δεν το πλησιάζουν. 

 

Αν όμως έχεις άλγη , κυρίως πράσινη,κάνεις  καλη προσαρμογή και περάσουν μερικές μέρες , πιθανότατα να σου ζήσουν για χρόνια :) Eίναι αρκετά ντροπαλοί. Κίνηση θα δεις μόνο αν είναι σε ομάδα και όσον αφορά την κατανάλωση της άλγης τρώνε αρκετές χωρίς να πειράζουν τίποτα. Δεν μπορούν να χαλάσουν κάτι.

 

Για εμένα που τους έχω είναι μία ωραία επιλογή.

Link to comment
Share on other sites

Ομάδα των πόσων; Έχω ήδη 10 καρδινάλιους οι οποίοι κινούνται οριακά μέχρι την μέση του ενυδρείου. Μήπως θα έχω θέμα που θα κολυμπάνε και αυτοί χαμηλά;

Απ' ό,τι κατάλαβα, έχει μεγάλη σημασία η προσαρμογή.

Link to comment
Share on other sites

Ομάδα των πόσων; Έχω ήδη 10 καρδινάλιους οι οποίοι κινούνται οριακά μέχρι την μέση του ενυδρείου. Μήπως θα έχω θέμα που θα κολυμπάνε και αυτοί χαμηλά;

Απ' ό,τι κατάλαβα, έχει μεγάλη σημασία η προσαρμογή.

Και εμένα έτσι κινούνται. Σχετικά χαμηλά. Πάνε ψηλότερα στο φαγητό ή σε ανύποπτες στιγμές αλλά σε γενικές γραμμές κινούνται στο κέντρο.

 

Για εμένα δεν θα έχεις πρόβλημα. Δεν πρόκειται κανείς να στρεσσάρει τον άλλο. Αν ήταν να στρεσσαριστεί κάποιος αυτός θα ήταν ο ότο αλλά δεν νομίζω να το κάνει.

 

Και για μένα. Μέθοδο σταγόνας 2 ωρίτσες , του έχεις αφήσει άλγη να φάει και παράγοντας τύχη.

Είναι παρεξηγημένοι αλλά εγώ δεν έχω για την ώρα κακά αποτελέσματα. Έχω χάσει έναν στους 7 τις πρώτες μέρες που τον είχα βάλει και δεν ήμουν τόσο στρωμένος όσο εσύ.

 

Κάνε εσύ τα σωστά βήματα από την αγορά μέχρι την προσαρμογή μέσα στο ενυδρείο και καλά θα πάει. Κάποιοι τους δίνουν άγριους ή τουλάχιστον έτσι λένε και αυτό δυσκολεύει λίγο ακόμα τη φάση.

 

Μία ομάδα γύρω στους 5 θα είναι οκ για να αισθάνονται μία σχετική ασφάλεια.

Link to comment
Share on other sites

Ομάδα των πόσων; Έχω ήδη 10 καρδινάλιους οι οποίοι κινούνται οριακά μέχρι την μέση του ενυδρείου. Μήπως θα έχω θέμα που θα κολυμπάνε και αυτοί χαμηλά;

Απ' ό,τι κατάλαβα, έχει μεγάλη σημασία η προσαρμογή.

Μεγάλο ρόλο παίζει και η ωρίμανση/παλαιότητα του ενυδρείου,,,

Link to comment
Share on other sites

Τα ψαρακια αυτα ειναι μια χαρα για φυτεμενο ενυδρειο και χωρις αλγη.

Πλεον αυτα τα ψαρια δεν ειναι ολα αγρια οπως παλιοτερα,τα περισσοτερα ειναι αναπαραγωγης οπωτε τα πραγματα ειναι πιο ευκολα.

Αν δεν εχεις αλγη μη σε ανησυχει,τους δινεις λαχανικα και τα τρωνε μια χαρα.

Μια 5αδα στα λιτρα σου ειναι μια χαρα.

Link to comment
Share on other sites

Ορίστε και φώτο:

 

k0ly6p.jpg

 

Επίσης μιας και ασχολήθηκα με τον φωτισμό, έφτιαξα και ένα "υποτυπώδες" σύστημα ανατολής-δύσης. Έχω 2 μπάλαστ τα οποία ήταν συνδεδεμένα σε σειρά και άναβαν όλες οι λάμπες μαζί ταυτόχρονα.

Σύνδεσα το καθένα ξεχωριστά με δικό του χρονοδιακόπτη και έτσι η daylight ανάβει 15 λεπτά μετά την grolux και σβήνει πάλι 15 λεπτά πριν την grolux, εξομοιώνοντας έτσι την ανατολή και την δύση του ηλίου με την ροζ λάμπα.

Είναι βιοφίλμ αυτό που βλέπω στην επιφάνεια ή είναι η ιδέα μου;;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...