Jump to content

Restart κοινωνικό "φυτεμένο" αρχάριου!!


Antwnis Mpok

Recommended Posts

και γω  όταν είχα αγοράσει το δικό μου, επειδή ήταν μεταχειρισμένο το είχα καθαρίσει με μπόλικο νερό και ξύδι. είχα διαβάσει ότι δεν κάνει καλό το πλήσιμο με χλωρίνη.

Link to comment
Share on other sites

Η χλωρινη (https://el.m.wikipedia.org/wiki/%CE%A7%CE%BB%CF%89%CF%81%CE%AF%CE%BD%CE%B7)οταν αναμυγνειεται με το νερο εξατμιζεται πολυ γρηγορα...

Η χρηση της ειναι καθαρα απολυμαντικη...

Το χλωριο συγκεκριμενα ειναι στοιχειο (με την πιο γνωστη του χημικη ενωση να δημιουργει το αλατι) και αυτο που υπαρχει στο νερο μας περισοτερο απο ολα να ειναι το ανυδρο υγρο χλωριο..

http://www.eyath.gr/swift.jsp?CMCCode=160605&amp%3BextLang=

Ο αθρακας δεσμευει το χλωριο αναλογα με την ροη του νερου και την πυκνοτητα του ανθρακα....

Τα περισοτερα ομως φιλτρα ανθρακα (οπως τα οικιακα)κανουν απο 97%+ δεσμευση χλωριου...

http://www.vita.gr/mindandbody/alternative/article/5417/gia-na-exete-pio-katharo-nero-5417/

Βεβαια υπαρχουν και αλλοι τροποι εξαλειψης του οπως το αντιχλωριο....

Αυτα απο μια γρηγορη ματια στο διαδυκτιο....

Έγινε επεξεργασία - stathis spithas
Link to comment
Share on other sites

Ευχάριστο πολύ για της απαντήσεις....

Και μια νέα ερώτηση όταν γεμίζω από το λάστιχο που έχω στο μπαλκόνι το ενυδρείο για τις πρώτες ώρες γεμίζει παντού φυσαλίδες αέρα στα τζάμια,Φυτα,ξύλα,φίλτρο παντου και με την ώρα φεύγουν μια μια και πάνε στην επιφάνεια.....

Είναι τπτ ανησυχητικό?όταν γεμίζω από Κούβα δεν έχω φυσαλίδες....

Link to comment
Share on other sites

δεν είναι τίποτα αυτό. μη σε προβληματίζει. όταν βάλεις ψάρια δεν θα το έχεις αυτό το πρόβλημα γιατί θα γεμίζεις μόνο από κουβά, αφού πρέπει να βάζεις αντιχλώριο και να αφήνεις το νερό να έρχεται σε περίπου ίδια θερμοκρασία με αυτό του ενυδρείου.

Link to comment
Share on other sites

Απ' όσο ξέρω δεν είναι ο ίδιος χρόνος για όλες τις ρίζες. Είναι ανάλογα το είδος του ξύλου.

Link to comment
Share on other sites

Μια ρίζα πόσο καιρό θέλει να βουλιάξει?

 

Ανάλογα με το είδος του ξύλου (συνήθως) μπορεί να κάνει από μια βδομάδα έως και δεκαπέντε μέρες.

Θα συντόμευε η διαδικασία αν κατάφερνες να το κρατήσεις βυθισμένο, δένοντας κάποια πέτρα η να το σφηνώσεις στις κόντρες ή με οποιοδήποτε άλλο τρόπο σκεφτείς. :)

Link to comment
Share on other sites

Ευχάριστο πολύ για της απαντήσεις....

Και μια νέα ερώτηση όταν γεμίζω από το λάστιχο που έχω στο μπαλκόνι το ενυδρείο για τις πρώτες ώρες γεμίζει παντού φυσαλίδες αέρα στα τζάμια,Φυτα,ξύλα,φίλτρο παντου και με την ώρα φεύγουν μια μια και πάνε στην επιφάνεια.....

Είναι τπτ ανησυχητικό?όταν γεμίζω από Κούβα δεν έχω φυσαλίδες....

 

 

Γράφεις οτι κάνεις αλλαγές νερού απ`ευθείας από την βρύση...

Έχεις βάλει ψάρια μέσα ή όχι ακόμη??

Link to comment
Share on other sites

Το στρώνεις με κάποιον τρόπο για να μπουν τα ψάρια ??

Συγχωραμε για τις πολλές ερωτήσεις απλά προσπαθώ να καταλάβω σε τι φάση βρίσκεσαι γιατί όσες φορές και αν

εχω διαβάσει και τις δυο σελίδες του θέματος δεν καταλαβαίνω εκτός και αν μου διαφευγει κάτι :(

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν εχεις ρυπους η βιολογια θα "αποδυναμωθει".Με τις αλλαγες νερου απο την βρυση απ ευθειας παλι χανεις αποικιες βακτηριων.

Οταν θα βαλεις ψαρια θα χρειαστει μεγαλη προσοχη για να μην πω οτι θα πρεπει να ξαναμπολιασεις...

Link to comment
Share on other sites

Η διαδικασία που κάνω είναι να βγαλω τελείως το εσωτερικό φίλτρο από μέσα να αδειασω με το λάστιχο ,να ξανα γεμισω με το λαστιχο,να ρίξω αντιχλωριο και να ξαναβάλω το φίλτρο....

Link to comment
Share on other sites

Η διαδικασία που κάνω είναι να βγαλω τελείως το εσωτερικό φίλτρο από μέσα να αδειασω με το λάστιχο ,να ξανα γεμισω με το λαστιχο,να ρίξω αντιχλωριο και να ξαναβάλω το φίλτρο....

Θα ήταν πολύ πιο εύκολο να προετοιμάζεις το νερό της αλλαγής σε ένα δοχείο, και να μην κάνεις όλη αυτή τη διαδικασία.

Επίσης πρέπει να λάβεις υπ όψην ότι τώρα το χειμώνα το νερό που προσθέτεις κατευθείαν από την βρύση έχει μεγάλη διαφορά θερμοκρασίας από το νερό του ενυδρείου. :) 

Link to comment
Share on other sites

Έκατσε τελικά και η ρίζα και μπήκαν μερικές Γαριδες για αρχή πιο μετά θα μπει ένα κοπαδακι από ψάρια που πάνε με της Γαριδες

Κάποια πρόταση?

post-61971-0-20111600-1477681890_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ψαράκια που δεν έχουν αναφερθεί προβλήματα στη συγκατοίκηση τους με τις γαρίδες είναι iriatherina werneri, Pseudomugil gestudae, Furcatus

Μετά από λίγο καιρό θα σου πω και για τα Tanichthys albonubes  που τώρα έβαλα στο ενυδρείο μου για safe με τις γαρίδες. :)

Link to comment
Share on other sites

Ααααα!!! Τι πανέμορφα ψαράκια είναι αυτά?

Έχουμε κανένα πιο εξειδικευμένο μαγαζί για αυτά τα πιο "σπάνια" ψάρια; Γτ εγώ σε όσα έχω πάει μόνο γκαμπι,δίσκους και αγγελοψαρα έχουν....

Και της iriatherina που βρήκα ήταν ένα μικρό θαύμα!!!

(αθήνα μένω)

Link to comment
Share on other sites

Ααααα!!! Τι πανέμορφα ψαράκια είναι αυτά?

Έχουμε κανένα πιο εξειδικευμένο μαγαζί για αυτά τα πιο "σπάνια" ψάρια; Γτ εγώ σε όσα έχω πάει μόνο γκαμπι,δίσκους και αγγελοψαρα έχουν....

Και της iriatherina που βρήκα ήταν ένα μικρό θαύμα!!!

(αθήνα μένω)

Κατά καιρούς φέρνουν τα περισσότερα μαγαζιά. Απλά θέλει λίγο υπομονή και θα τα βρείς

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Το ενυδρείο πάει πολύ καλά εκτός από λίγη bba Που έχει ξεφυτρώσει εδω και εκει.....θα μπει οσονούπω και λίγη moss πάνω στο ξύλο να κρύψει τα σπασμένα κομμάτια...

20161226_173527-1108x831.jpg

20161226_173608-1108x831.jpg

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ωραιο εχει γινει. Τα κοκκινα φυτα στα δεξια ισως πρεπει να τα μετακινησεις προς το κεντρο, γιατι η "ντοματια" εχει γινει θηριο κ τα σκεπαζει. Ψαρακια θα βαλεις τελικα?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 1 month later...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...