Jump to content

τσακωμος ραμιρεζι


giannispopi

Recommended Posts

παιδια εχω ενα ζευγαρι ραμιρεζι και απο χτες παρατηρησα το αρσενικο ραμιρεζι να κυνηγαει συνεχως και να μην αφηνει λεπτο σε ησυχια το θυλικο .....

ειναι φυσικο να γινεται αυτο??

Link to comment
Share on other sites

ειναι σιγουρα ενα αρσενικο και ενα θηλυκο.....

το θηλυκο ειναι πιο μικρο και εχει εντονο το ροζ σημαδι στην κοιλια...

λες να ειναι παιχνιδια ζευγαρωματος???

Link to comment
Share on other sites

Αν εχουν χρωματιστει και εντονα μπορει..

Θα δειξει τις επομενες μερες...

Πολλες φορες ο αρσενικος ειναι σκληρος απεναντι στην θυληκια ακομα και οταν εχουν αυγα ή ακομα και μωρα...

Link to comment
Share on other sites

μακαρι... το θηλυκο ειδικα εχει πολυ εντονο το κοκκινο στηνκοιλια

Link to comment
Share on other sites

Ριξε μια ματια εδω για το πως ειναι περιπου χρωματισμενα  τα  συγκεκριμενα ψαρια κατα την περιοδο αναπαραγωγης τους...

Επισης μπορεις να διαβασεις θεμα του φιλου μας του argy  που ειναι αναλυτικο....

Αν φτασεις να δεις μωρα ζητα οποσδηποτε βοηθεια για να μπορεσεις να τα κρατησεις..

Link to comment
Share on other sites

Και να γεννήσουν με σκαλάρια ,σαε και κορυντορας λίγο δύσκολο να βγούνε μικρά.

Link to comment
Share on other sites

Τιποτα ματιποτα δεν πλησιαζει τα ραμ οταν ειναι να αναπαραχθουν και ακομα περισοτερο οταν εχουν μωρα σε λιγοτερο απο 30 εκατοστα ...

Εμενα καναν μωρα σε ενυδρειο με 9 δισκους...

4 σκαλαρια..

11 κορυντορας...

30 καρδυναλιους..

9 οτοκυκλους..

ζευγαρακι ανσιστρους...

και κατι σαε(δεν μπορουσα να τα πιασω να τα βγαλω)

δεν θυμαμαι αν ειχα και τα φλαγκς εκεινη την εποχη...

Σχετικο βιντεο....

Link to comment
Share on other sites

ελα ρε ... σοβαρα.... αυτα ειναι.... για να δουμε τα δικα μου...

Link to comment
Share on other sites

ελα ρε ... σοβαρα.... αυτα ειναι.... για να δουμε τα δικα μου...

Μακαρι να σου κατσει..

Ειναι απο τα ψαρια που αξιζει να δεις γεννα τους...

Έγινε επεξεργασία - stathis spithas
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα! Γιαννη ειναι φυσιολογικο.Και τα δικα μου ετσι κανουν.Το αρσενικο την κυνηγαει για μερες.Καποια στιγμη το θυληκο αλλαζει χρωματισμους(πιο εντονα χρωματα κοκκινη κοιλιτσα) και μετα ολα μελι-γαλα.Καθοριζουν την περιοχη που θελουν μαζι και γεννανε αυγουλακια.3 φορες μου εχει τυχει αλλα μεχρι εκει.Ελπιζω να προχωρησεις κι'αλλο εσυ και να δεις ψαρακια

Link to comment
Share on other sites

Η υπαρξη ενος θυληκου κι ενος αρσενικου δεν σημαινει οτι ειναι απαραιτητα ζευγαρι. Μπορει απλα να την κυνηγαει γιατι δεν την γουσταρει.

Τα ραμ ειναι υπερπροστετευτικα αλλα στο τελος κυριαρχει ο νομος των πιθανοτητων αν υπαρχουν κι αλλα ψαρια μεσα.

Send from the heart of the Amazonas

Link to comment
Share on other sites

Η πιθανοτητα ειναι οχι μονο ζευγαρια να γινουν αλλα και αλλο αρσενικο να υπαρχει μεσα να ζευγαρωσει και με αυτο!!!

Δεν ειναι κριμπ...

Τα ραμ στο κοινωνικο χανονται ειτε απο το φιλτρο οταν τα βγαζουν για βολτα οι γονεις ειτε απο τους ιδιους οταν τα τρωνε για να ξαναζευγαρωσουν...

Δεν θα μπορουσε να υσχησει ο νομος των πιθανοτητων γιατι απλα τιποτα δεν πλησιαζει και χανονται πολυ πιο πριν..

Γιαυτο τον λογο πρεπει να μπουν σε ξεχωριστο ενυδρειο και να μεγαλωσουν μονα τους..

Αν ζευγαρωσουν γραψε να σε βοηθησουμε γιατι δυστηχως τα χανουμε απο αμελεια βλεποντας τα να μεγαλωνουν "ανετα" στο κοινωνικο...

Έγινε επεξεργασία - stathis spithas
Link to comment
Share on other sites

Ειχα εξι μικρογεωφαγους, 4 αρσενικα και 2 θυληκα! Μονο δυο ζευγαρωσαν. Τα αλλα απλα δεν γουσταραν!

Αυτο ειναι το βιντεο απο μια γεννα τους που φαινεται καθαρα οτι δεν αφηνουν ουτε τα κορυ κοντα.

Αυτη ειναι η καταληξη!

Link to comment
Share on other sites

Και τι φταιμε εμεις που οι θυληκες ηταν κακομουτσουνες;;;:-P

Αλλο τα βολιβιανα αλλο τα γερμανικα ραμ θοδωρη...

Τα αλτοσπινοσακια ειναι μεν ξαδερφακια αλλα εχουν και διαφορες αρκετες..

Μεσα σε αυτες ειναι και οι προτιμησεις τους στο ζευγαρωμα..

Στα γερμανικα..

Εχει αναφερθει μια θυληκια να ζευγαρωνει συχρονως με τρια αρσενικα...

Στο δικο μου ενυδρειο ο αρσενικος ζευγαρωσε με δυο θυληκες την μια μετα την αλλη και πιο πριν ειχε ζευγαρωσει με αλλη...

Τα αποτελεσματα τα εβαλα και εγω σε βιντεακια πιο πανω...

Link to comment
Share on other sites

Αυτο που λες δεν εχει καμια σημασια. Μπορει να ζευγαρωσουν αλλα μπορει και να μην γουσταρουν κιολας.

Και κοιτα να δεις τι εγινε, το ζευγαρι το εδωσα στο georgerocks και μπηκε μονο του σε 60αρι. Εκει οχι μονο δεν ζευγαρωνουν αλλα ο αρσενικος την εχει τρελλανει στο κυνηγι την κακομοιρα.

Send from the heart of the Amazonas

Έγινε επεξεργασία - Sturm
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ακομα και το κυνηγι ειναι μερος του παιχνιδιου..

Ισως να μην βρηκαν τις συνθηκες που θελαν...

Θοδωρη μιλαμε για αλλο ειδος...

Το ζευγαρι που ειχα εγω ξεκινησε διαφορετικα απο τον argy ζευγαρωνοντας...

Μετα οταν εχασε την θυληκια ζευγαρωσε με αλλη...

Οταν τα εδωσε σε αλλο ενυδρειο δεν ξαναζευγαρωσαν...

Στο δικο μου οταν τα πηρα ζευγαρωσαν ξανα και οταν "εφαγε" την θυληκια ζευγαρωσε με μια καινουργια...

Και οταν λεμε ζευγαρωμα εννοειται οτι ολοι ειδαμε μωρα..

Οχι μονο αυγα γιατι αυτο λεγεται αποπειρα ζευγαρωματος..

Μετα τι θες να υσχηριστω οτι δεν ζευγαρωνουν ευκολα σαν ειδος;;

Πρεπει να βρουν τις αναλογες συνθηκες αρχικα αλλιως μια ζωη ξυλο θα παιζουν χωρις να δεις μωρα και αν δεις αυγα θα τα φανε...

Link to comment
Share on other sites

Σαν ειδος ζευγαρωνουν ευκολα αλλα οχι απαραιτητα. Δεν ειναι και γκαπυ η ζεμπρα ντανιο.

Send from the heart of the Amazonas

Link to comment
Share on other sites

Οχι δεν ειναι οπως δεν ειναι και οτοκυκλοι πχ που δεν θα δεις μωρα ποτε...

Απλα θελουν συγκεκριμενες συνθηκες για να ζευγαρωσουν αν τις βρουν θα μπουν στην διαδικασια αναπαραγωγης...

Εκει ειναι αυτο που εχουμε παρεξηγησει με τα συγκεκριμενα ψαρια και μιλαω και για μενα πρωτα απο ολους γιατι και εγω τα θεωρουσα δυσκολα να ζευγαρωσουν..

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει και η παράμετρος όπου... ο αρσενικός την σκοτώνει.

Ο διάκοσμος και το μέγεθος του ενυδρείου... βοηθάει αρκετά σε μια τέτοια περίπτωση, ώστε να αποφευχθεί το μοιραίο.-

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Δυστηχως αν θελει να την φαει ο ατιμος θα την κυνηγησει παντου...

Ο δικος μου 2 εφαγε σε καμποσους μηνες πριν και αφου μπηκε στο δικο μου ενυδρειο...

Link to comment
Share on other sites

Δυστηχως αν θελει να την φαει ο ατιμος θα την κυνηγησει παντου...

Ο δικος μου 2 εφαγε σε καμποσους μηνες πριν και αφου μπηκε στο δικο μου ενυδρειο...

 

Ο δικος σου (πρωην δικος μου) εχει φαει αλλη μια στο δικο μου ενυδρειο που ηταν 100 λιτρα ενα ζευγαρι μονα τους.Και κοντευε να ξεκανει και την δευτερη πριν τους δωσω.

 

Η επομενη μου προσπαθεια με αυτα τα ψαρια θα ηταν σε ενυδρειο του μετρου με δυο ζευγαρια,να δω πως θα συμπεριφερθουν ετσι.

Πολυ ταπεραμεντο τα ramirezi ρε γ@μ"το...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ο δικος σου (πρωην δικος μου) εχει φαει αλλη μια στο δικο μου ενυδρειο που ηταν 100 λιτρα ενα ζευγαρι μονα τους.Και κοντευε να ξεκανει και την δευτερη πριν τους δωσω.

Η επομενη μου προσπαθεια με αυτα τα ψαρια θα ηταν σε ενυδρειο του μετρου με δυο ζευγαρια,να δω πως θα συμπεριφερθουν ετσι.

Πολυ ταπεραμεντο τα ramiθrezi ρε γ@μ"το...

Γιαυτο γραφω πριν και αφου μπηκε στο ενυδρειο μου...

Μιχαλη το ξερεις καλα και εσυ αν ο αρσενικος ειναι ...... δεν την αφηνει σε χλωρο κλαρι την θυληκια...

Ουτε οι ριζες ουτε τα φυτα ουτε δεκαμετρο ενυδρειο δεν την σωζουν την κακομοιρα αν δεν παει με τα νερα του...

Βλεπω ομως σου εχουν μεινει αποθημενο εεε;;χαχαχαχα

Έγινε επεξεργασία - stathis spithas
Link to comment
Share on other sites

Θελω καποια στιγμη να δοκιμασω σε μεγαλυτερο ενυδρειο και με περισσοτερα ψαρια γιατι αν μιλαμε για ζευγρι η προσωπικη μου εμπειρια λεει οτι οσα μετρα και να ειναι θα την κυνηγησει,θα την στρεσαρει και με την πρωτη ευκαιρια θα την βρει καποια ασθενεια ενω θα ειναι εξουθενωμενη.Κουραστηκα να το βλεπω αυτο στο ενυδρειο μου.Εγω θελω ενα ενυδρειο που να μην βαζω μεσα χερια και αποχες να χωριζω καθε τρεις και λιγο τα ψαρια επειδη εχουν γεννα.Φυσικα με κερδισε η αφρικη και ειδικα η ταγκανικα με τους δεσμους που αναπτυσουν τα ψαρια μεταξυ τους και την ιεραρχια,αλλα τα ραμ ομολογω οτι ειναι απωθημενο και θα καποια στιγμη θα επανελθω,ελπιζω σοφοτερος τοτε ;)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...