Jump to content

Αμμωνια στο νερο δικτυου και εμφιαλωμενου?


hms

Recommended Posts

Μετα απο πολλες μετρησεις στο νερο του ενυδρειου μου που ημουν σιγουρος οτι ειναι στρωμενο το τεστ της api nh3/nh4- εδειχνε 0.25 εκανα μετρηση και στο νερο του δικτυου οπου εβγαζε την ιδια χρωματικη ενδειξη 0.25

 

Πραγματοποιησα τεστ πριν απο λιγο σε ενυδρειο φιλου μου που ειναι στρωμμενο και τρεχει εδω και 4 χρονια με ενδειξη 0.25 και στο νερο του δικτυου του 0.25 σχεδον 0.5!!!!!!

 

Πραγματοποιησαμε και μετρηση σε πολυ γνωστο εμφιαλωμενο νερο με ενδειξη nh3/nh4- 1,5 !!!!!!!

 

Οι μετρησεις εγιναν πολλες φορες και με απολυτη ακριβεια.

 

Φταει πιθανη αστοχια του τεστ της api ή εχουμε αμμωνια στο νερο της βρυσης και πολυ παραπανω στο εμφυαλωμενο νερο ;

Link to comment
Share on other sites

Σε σπιτι φιλου μου εχω μετρησει αμμωνια στο νερο του αλλα ηταν απο το λαστιχο που εβαζε νερο στο ενυδρειο.Το εβλεπε ο ηλιος και μαλλον κατι γινοταν εκει γιατι βγαζοντας το λαστιχο και παιρνοντας νερο απο την ιδια βρυση ηταν πεντακαθαρο.Μηπως συμβαινει κατι παρομοιο?

 

Τωρα για το εμφιαλωμενο μου γενα αλλαες ερωτησεις..

Μηπως το τεστ ειναι ληγμενο?

Ξεπλενεις καλα τον δοκιμαστικο σωληνα μετα απο καθε μετρηση?

Αν υπαρχει και καποιο αλλο τεστ δοκιμασε να δεις αν δειχνει το ιδιο.

Link to comment
Share on other sites

Σε σπιτι φιλου μου εχω μετρησει αμμωνια στο νερο του αλλα ηταν απο το λαστιχο που εβαζε νερο στο ενυδρειο.Το εβλεπε ο ηλιος και μαλλον κατι γινοταν εκει γιατι βγαζοντας το λαστιχο και παιρνοντας νερο απο την ιδια βρυση ηταν πεντακαθαρο.Μηπως συμβαινει κατι παρομοιο?

 

Τωρα για το εμφιαλωμενο μου γενα αλλαες ερωτησεις..

Μηπως το τεστ ειναι ληγμενο?

Ξεπλενεις καλα τον δοκιμαστικο σωληνα μετα απο καθε μετρηση?

Αν υπαρχει και καποιο αλλο τεστ δοκιμασε να δεις αν δειχνει το ιδιο.

 

το τεστ ληγει το 2020 ειναι προσφατα αγορασμενο. ναι πλενω τον δοκιμαστικο σωληνα πριν απο καθε μετρηση και τον ξεπλενω με το νερο που θα κανω τη μετρηση πριν το γεμισω με αυτο το νερο για να εξαλειψω τη περιπτωση αλιωσης. Τα υγρα αντιδραστηρια κουνιουνται πολυ καλα πριν τη καθε χρηση και γενικα ακολουθω πιστα το πρωτοκολλο της ΑPI.

Link to comment
Share on other sites

Καλύτερα να δοκιμάσεις και με τεστ άλλης μάρκας για να καταλήξεις σε κάποιο ασφαλές συμπέρασμα. 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

δεν υπαρχει περιπτωση το εμφιαλομενο να εχει αμμωνια

σιγουρα κατι εχει το τεστακι. δοκιμασε με άλλο τεστ

αυτό δεν σημαινει πως τα api ,τα salifert κτλ, δεν είναι καλα,

απλα ετυχε.

 

Link to comment
Share on other sites

το πιο πιθανο ειναι να εχει κατι το τεστ ... το νερό του δικτύου και ειδικά στην επαρχία κατα καιρούς μπορεί να φέρει διάφορα αλλά το εμφιαλωμένο σίγουρα ότι έχει θα το εγραφε στην ταμπέλα του ! :)

 

Έγινε επεξεργασία - giannisss
Link to comment
Share on other sites

μου την εχει κανει κανει και εμενα αυτη τη ματσαραγκια η αμμωνια της api.

Link to comment
Share on other sites

μου την εχει κανει κανει και εμενα αυτη τη ματσαραγκια η αμμωνια της api.

 

λες να μιλησω με την εταιρεια ; δε μπορει ενα τεστ το οποιο το πληρωσα και πανακριβα σε σχεση με τις αλλες εταιρειες να βγαζει οτι θελει..

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, ΟΛΑ τα άμεσης μέτρησης χημικά τεστς είναι 1. προσεγγιστικά & 2 σε ένα βαθμό ανακριβή.

Είναι πολύ καλές ενδείξεις για να δούμε που βρίσκονται τα πράγματ στο ενυδρείο μας (και πάλι υπάρχει περίπτωση αστοχίας - και όχι μόνο επειδή μπορεί να φταίει η εταιρία - πιο απίθανο - αλλά και η αλυσίδα διακίησης εμπορίας ή ακόμα και εμείς - όλοι άθελά μας). Το θέμα μπορεί να ονομάζεται πιθανόν ακόμα και ΕΠΙΜΟΛΥΝΣΗ (θα πώ κάτι χονδοειδές- π.χ. 1. κατουράω  ή πιάνω κάτι οργανικό και δεν πλένω τα χέρια μου, ή 2. βάζω το κουταλάκι του τέστ μου κάπου που είναι "λερωμένα" με αζωτούζες ενώσεις που μπορούν να δώσουν αμμωνία κλπ κλπ.).

 

Δεν ΥΠΑΡΧΕΙ περίπτωση σε νερό της αστικής ύδρευσης να υπάρχει αμμωνία εκτός και αν κάποιος έχει τρυπήσει τη σωλήνα έξω από το ρολόι μας και έχει κατουρήσει μέσα. Αν γινότνα ποτέ κάτι τέτοιο θα γινόταν ο ΚΑΚΟΣ ΧΑΜΟΣ σε μέσα και όχι μόνο.

Ειδικά όταν το τεστ μου δείχνει μέτρηση στο νερό της ύδρευσης και στο εμφυαλωμένο...πρέπει να πονηρευτώ....

Αυτό είναι μία πρόχειρη ανάλυση...

Link to comment
Share on other sites

εχω νεα..

 

μετρησεις με salifert και sera σε νερο δικτυου και ενυδρειου, 0 και απο τις δυο εταιρειες. Συνεπως η ''αξιοπιστη ΑPI'' ειχε αστοχια στο προιον της.

Link to comment
Share on other sites

εχω νεα..

 

μετρησεις με salifert και sera σε νερο δικτυου και ενυδρειου, 0 και απο τις δυο εταιρειες. Συνεπως η ''αξιοπιστη ΑPI'' ειχε αστοχια στο προιον της.

 

Χωρις να θελω να κανω τον συνηγορο του διαβολου ολες οι εταιρειες παγκοσμιως εχουν

αστοχια σε καποιο προιον.

 

Link to comment
Share on other sites

εχω νεα..

 

μετρησεις με salifert και sera σε νερο δικτυου και ενυδρειου, 0 και απο τις δυο εταιρειες. Συνεπως η ''αξιοπιστη ΑPI'' ειχε αστοχια στο προιον της.

 

Αν και από τη πρώτη στιγμή ήθελα να το κάνω, νομίζω οτι μετά τις καινούργιες μετρήσεις πρέπει να γίνει αλλαγή του τίτλου θέματος τουλάχιστον σε  Αμμωνια στο νερο δικτυου και εμφιαλωμενου?

Για να μην είμαστε εντάξει, ως προς όλους. :)

Link to comment
Share on other sites

Αν και από τη πρώτη στιγμή ήθελα να το κάνω, νομίζω οτι μετά τις καινούργιες μετρήσεις πρέπει να γίνει αλλαγή του τίτλου θέματος τουλάχιστον σε  Αμμωνια στο νερο δικτυου και εμφιαλωμενου?

Για να μην είμαστε εντάξει, ως προς όλους. :)

 

ναι φυσικα αλλαξε το :)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...