Jump to content

Μανδαρίνος είναι όντως δύσκολα ψάρια ή μύθος?


perix21

Recommended Posts

Θέλω να βάλω στο Reef μου 1 ζευγάρι μανδαρίνους...και μου λένε ότι είναι πολύ δύσκολα και πολύ μικρό ποσοστό επιβιώνει...

Έχουν θέματα με το φαγητό λένε. ..αλήθεια ή μύθος?

Link to comment
Share on other sites

Ο μανταρινος είναι ένα υπέροχο ψάρι που όμως θέλει ώριμα ενυδρεία !

Ο λόγος ότι συνήθως δεν τρέφεται με την κοινή τροφή των υπολοίπων ψαριών !

Προτιμά κοπιποδα αμφιποδα και γενικά ζωάκια του βράχου !

Αποφεύγουμε να τον βάλουμε σε μικρά ενυδρεία διότι μετά από λίγο δεν θα εχει να φάει !

Είχα παλιά στο πρώτο μου ενυδρείο , δυστυχώς μετά από 6 μήνες μας άφησε !

Απλά γιατί ήταν ένα νέο ενυδρείο και εγώ δεν πρόσθετα συχνά κοπιποδα !

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση....Όταν λέμε ώριμο ενυδρείο τι ακριβώς εννοούμε?

Πόσο καιρό να τρέχει?

Link to comment
Share on other sites

Τόσο οσο να μπορεί στηρίζει τους οργανισμούς παραπάνω να ζούνε και να αναπαράγονται πιο γρήγορα από ότι καταναλώνεται !

Εγώ στη θέση σου θα έβαζα πρώτα κοπιποδα αμφιποδα ζωντανά με την κατάλληλη προσαρμογή για κανα μήνα και μετά μανταρινο !

Το ενυδρείο σου ποσό καιρό τρέχει ;

Εχει ζωντανό βράχο ;

Ποσά λίτρα είναι ;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

να τρεχει τουλαχιστον 8 με 12 μηνες και να υπαρχει μεγαλη επαρκεια ζωντανεις τροφης(κοπιποδα κατα βαση), με σταθερες τιμες. εαν υπαρχει τροφη τοτε θα τα παει-πανε περιφημα.

 

εγω στο 120λιτρο ειχα εναν για περιπου 3 χρονια χωρις το παραμικρο, δυστηχως και εμενα με αφησε(πριν 3 μηνες περιπου) αλλα πρεπει να ηταν απο φυσικα αιτια καθως τροφη υπηρχε και υπαρχει ακομα....

 

μια καλη λυση ειναι να ριχνει τα κοπιποδα στο σαμπ, σε καποιο χωρισμα με βραχο, αυτα με το καιρο θα αναπαραχθουν και θα παρασυρονται προς το κεντρικο ενυδρειο, για πιο γρηγορα βαζεις και μια καλη ποσοτητα αμεσως στο κεντρικο, 1-2 βδομαδες μετα βαζει και το ζευγαρι.

 

προσοχη στην προσαρμογη τον κοπιποδων γιατι στο σακουλακι τους η αλατοτητα ειναι περιπου 1011 και θελουν αρκετη ωρα προσαρμογης με την μεθοδο της σταγονας.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Ξέθαψα λίγο το θέμα για να ρωτήσω δύο πράγματα διότι είμαι νέος στα θαλασσινά... Επιρρεαζει καθόλου κοραλια είτε αλλά μικρά ψάρια? 

Επισης τι είναι τα κοπιποδα? Τα πουλάνε κάπου? 

Link to comment
Share on other sites

πριν 26 λεπτά, το μέλος kalmichalis έγραψε:

Ξέθαψα λίγο το θέμα για να ρωτήσω δύο πράγματα διότι είμαι νέος στα θαλασσινά... Επιρρεαζει καθόλου κοραλια είτε αλλά μικρά ψάρια? 

Επισης τι είναι τα κοπιποδα? Τα πουλάνε κάπου? 

Ειναι ενα ιδιαίτερο ψάρι με περιορισμένες διατροφικές συνήθειες ! Χρειάζεται ενα ώριμο ενυδρείο πλούσιο σε ζωντανές τροφές (κοπιποδα , αμφιποδα κτλ)!

Ναι , πωλούνται σε ενυδρειακα μαγαζιά απο 2,5εως 3 ευρώ το σακουλάκι ! Για να τα διατηρήσεις ζωντανά πολυ καλή προσαρμογή !

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Δεν πειραζει τιποτα ομως εαν υπολογισεις οτι τρωει 200 κοπιποδα την μερα καταλαβαινεις οτι θελει ωριμο ενυδρειο και συχνες προσθηκες αυτων.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς όπως τα λένε τα παιδιά. Και στο μέλλον πιθανόν να σου τρώει και κατεψυγμένη όπως εμένα. 

Link to comment
Share on other sites

Για την κατεψυγμένη δεν βάζω και το χέρι μου στην φωτιά.... Γιατί μπορεί να κάνει πολύ καιρό μέχρι να φάει......

Το καλύτερο είναι να έχουμε ζωντανό βράχο στο SUMP και κατα καιρούς να παίρνουμε ενα κομμάτι και να το βαζουμε

 στο ενυδρείο και αντίστροφα μέχρι να μπολιαστεί πάλι το άλλο....  και ετσι θα εχεις παντα κοπιποδα.... απλα θελει λιγο εμπειρία.....:geek:

Link to comment
Share on other sites

Σαν την χαετο στο σαμπ δεν υπαρχει καλυτερος τροπος χιλιαδων κοπιποδων.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Εμενα παντως δεν τρωει κατεψυγμενη αν και τον πηρα με αυτη την εντυπωση...

Τρωει ομως οτιδηποτε ζωντανο..

Και αρτεμια..

Κοπιποδα παλι καλα ηταν γεματος ο βραχος παρολο που το ενυδρειο ειναι φρεσκο γιατι τον πηρα ζωντανο(αν και τελευταια τρωνε μπουλινγκ και δεν ξεμυτανε οπως στην αρχη)...

Τωρα φτιαχνω "αποικια" στο σαμπ με χαετο οπως αναφερει και ο Νικος πιο πανω..

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...