Jump to content

Nέος για φυτεμένο στα 180 lit


Recommended Posts

Σωστή η παρατήρησή σου. Θα το δοκιμάσω αύριο, αν και έχω επιφυλλάξεις για το κατά πόσο χωράει το spray bar από την άλλη...

Όπως και να χει, το εσωτερικό θα βγεί μάλλον σε κάποια φάση. Το πιο πιθανόν πάλι είναι με τη μεγάλη αλλαγή του νερού.

Όντως για background έχω αγοράσει μπλέ σκούρο χαρτόνι. Αύριο θα μπει και αυτό

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 112
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Το έχω κάνει αυτό με το spray bar γι'αυτό σου το λεω!

Link to comment
Share on other sites

Το έχω κάνει αυτό με το spray bar γι'αυτό σου το λεω!

Χωράει πάνω από το εσωτερικό ή το έχεις δίπλα του?

Βρήκα κάπου μια τεχνική για να το βγάλω με χορδή κιθάρας, οπότε η αλλαγή δεν θα χρειαστεί. Άλλωστε για να το κάνω είναι φασαρία γιατί το ένα λάστιχο είναι λίγο κοντύτερο και μπορεί να μη φτάνει, ενώ για να γίνει αλλαγή πρέπει να αδειάσουνε kai οι σωλήνες από το νερό κλπ...

Απλά θα βγεί το εσωτερικό και όλα jet.

Link to comment
Share on other sites

Χωράει από δίπλα! Αλλά εφόσον βγάλεις όπως λες το εσωτερικό τότε δεν τίθεται θέμα!

Link to comment
Share on other sites

Νέες μετρήσεις σήμερα...

NH4 στα 5mg

NO2 στα κόκκινα της tetra, τα οποία δυστυχώς έχουνε μεγάλο εύρος, από 3,3 έως 33 mg.

ΝΟ3 τέλος στα 25mg :) οπότε και τα ΝΟ2 πρέπει να είναι στο άνω άκρο της βαθμίδας του τέστ της tetra.

Αυτά είναι... Την 7η μέρα έχω ΝΟ3 :angry2:;)

Μετά τις μετρήσεις προστέθηκε 2,5mg ΝΗ4.

Ο υαλοβάμβακας καθαρίστηκε και ομολογουμένως έβγαλε ΠΟΛΥ μπίχλα.

Τέλος στο αισθητικό κομμάτι, προστέθηκε μπλέ σκούρο φόντο (το οποίο δυστυχώς εξαιτίας της κιτρινοπρασινίλας φαίνεται πράσινο).

Μπήκε και το ξύλο, το οποίο με έχει ενθουσιάσει με την σπηλιά του και τις πιθανές θέσεις για θαμνάκια.

Ο βράχος μεταφέρθηκε μόνος του στην άλλη μεριά, όπου και δεν θα μπούνε πολλά φυτά, ενώ ψάχνω για άλλες παρόμοιες πετρούλες για να φτιάξω το στήσιμό της πιο φυσικό.

Το αποτέλεσμα παρακάτω...

post-3950-1177963280_thumb.jpg

Tην τετάρτη θα έχω και τις cold cathode λάμπες, οπότε θα στηθεί και το σύστημα moonlight, μαζί με τους ανεμιστήρες ψύξης για τις δύσκολες μέρες που έρχονται...

Έγινε επεξεργασία - dimkasta
Link to comment
Share on other sites

αντε και καλη αρχη..!!!

γνωμη μου ειναι αν σου αρεσει βεβαια,να σηκωσεις με περισσοτερο χαλικι την πισω πλευρα,ετσι ωστε να δωσεις αλλη διασταση και διαφορετικα επιπεδα στο ενυδρειο σου......

περιπου,κατι τετοιο.....

http://www.tsamisaquarium.gr/Selides/Thema...antaquarium.htm

Link to comment
Share on other sites

To χα ήδη στο μυαλό μου klaz, αλλά σε ευχαριστώ που μου το θύμισες...

Το αριστερό μέρος θα ψηλώσει κι άλλο, ενώ το υπόλοιπο πίσω μέρος θα έρθει περίπου στο ύψος που είναι τώρα το ξύλο.

Η στήριξη της άμμου δεν θα γίνει με κάποιο ιδιαίτερο τρόπο... μόνο ρίχνωντάς την όπου χρειάζεται. Θα υπάρξει πρόβλημα έτσι?

Από φυτά, σκέφτομαι στις γωνίες να βάλω πυκνό rotala διαφόρων ειδών και χρωμάτων.

Ένα μέρος του εδάφους θα καλυφθεί με riccia και Pogostemon helferi.

Το κεντρικό τμήμα θα έχει τη μορφή ξέφωτου ώστε να κολυμπάνε ελεύθερα τα πλασματάκια όταν δεν θέλουνε να κρυφτούν.

Το "γρασίδι" θα κρατηθεί κάτω με τζουρίτσες από eleocharis. Eleocharis θα μπεί και σε διάφορες μεριές κοντά στις ρίζες του ξύλου και της πέτρας για να δώσει πιο ρεαλιστικό αποτέλεσμα.

Σε κάποια μεριά ίσως μπεί κάποια anubia nana.

Τέλος, για τον έλεγχο του φωτισμού και των ανεμιστήρων, θα χρησιμοποιήθεί σταδιακά ένα Basic Stamp της Parallax που έχω εδώ και καιρό να κάθεται... Καιρός είναι να κάνει και κάτι χρήσιμο.

Αλλά αυτά μαλλον αργότερα, όταν βάλω και το dimmable set των Τ5 που λέγαμε... :)

Link to comment
Share on other sites

To χα ήδη στο μυαλό μου klaz, αλλά σε ευχαριστώ που μου το θύμισες...

Το αριστερό μέρος θα ψηλώσει κι άλλο, ενώ το υπόλοιπο πίσω μέρος θα έρθει περίπου στο ύψος που είναι τώρα το ξύλο.

Η στήριξη της άμμου δεν θα γίνει με κάποιο ιδιαίτερο τρόπο... μόνο ρίχνωντάς την όπου χρειάζεται. Θα υπάρξει πρόβλημα έτσι?

θα το στηριξεις οπως μπορεις με μη ασβεστολιθικες πετρες οι οποιες θα μπορουσαν να ειναι μισοβυθισμενες......

παντως να ξερεις οτι τα κορυντορας οπως και πολλα γρηγορα γατοψαρα θα σου χαλασουν οποια κλιση και να δωσεις στο υποστρωμα....καθως βεβαια και η βαρυτητα...εσυ θα προσθετεις,θα προσθετεις.....και αυτο παλι φλατ θα γινεται......

καλη συνεχεια φιλε μου..... :);):angry2:

Link to comment
Share on other sites

Νέες μετρήσεις...

ΝΗ4, ΝΟ2 και ΝΟ3 είναι στα ύψη.

Η αμμωνία και τα νιτρώδη είναι εμφανώς στις τελευταίες σκάλες της κλίμακας και ακόμη πιο σκούρα.

Το ΝΟ3 είναι σήμερα στα 50mg.

(Tetra tests)

Επειδή η αμμωνία δεν φαίνεται να μειώνεται, σήμερα δεν θα προσθέσω άλλη για να δω το ρυθμό που καταναλώνεται από τα βακτηρίδια, μπας και σταδιακά αρχίσει να μειώνεται και το ΝΟ2.

Σαν γενική εμφάνιση τώρα, το ξύλο άρχισε και αυτό να βγάζει καφετίλα, η οποία σε συνδυασμό με την ήδη υπάρχουσα πρασινίλα και το σκούρο φόντο, έχουνε δώσει ένα ενδιαφέρον look βούρκου-υπονόμου :) το οποίο με στεναχωρεί πολύ....

Ελπίζω με τη μεγάλη αλλαγή και κανένα φίλτρο άνθρακα να βελτιωθεί η κατάσταση...

Link to comment
Share on other sites

Σαν γενική εμφάνιση τώρα, το ξύλο άρχισε και αυτό να βγάζει καφετίλα, η οποία σε συνδυασμό με την ήδη υπάρχουσα πρασινίλα και το σκούρο φόντο, έχουνε δώσει ένα ενδιαφέρον look βούρκου-υπονόμου :wootwoot: το οποίο με στεναχωρεί πολύ....

Ελπίζω με τη μεγάλη αλλαγή και κανένα φίλτρο άνθρακα να βελτιωθεί η κατάσταση...

μην ανυσηχεις....προφανως δεν εχεις δει πραγματικο βιοτοπο ε...????? :angry2::);)
Link to comment
Share on other sites

μην ανυσηχεις....προφανως δεν εχεις δει πραγματικο βιοτοπο ε...????? :angry2::);)

:wootwoot:

Έχω μεγαλώσει προάστια Θεσσαλονίκης και Χαλκιδική, ενώ αγαπάω πολύ και τα ταξιδάκια, οπότε έχω μια καλή ιδέα από βιότοπους/ποταμάκια/κανάλια κλπ...

Απλά δεν είναι κάτι που θέλω στο σαλόνι μου :D

Απλά έχω κάτι πολύ πιο διαυγές στο μυαλό μου οπότε με απογοητεύει λιγάκι η παρούσα κατάσταση...

Βέβαια μάλλον είναι θέμα χρόνου, οπότε απλά κάνω υπομονή... :hysterical:

Link to comment
Share on other sites

ακριβως ετσι εχουν τα πραγματα......

Link to comment
Share on other sites

OK εφ' όσον το στρώσιμο πήρε το δρόμο του, έχω αρχίσει να σκέφτομαι τα πρώτα ζωντανά.

Την πρώτη βδομάδα σκοπεύω να βάλω μέσα καμιά 10αριά Caridina japonica και 3-4 apple snails.

Τη δεύτερη θα προσθέσω κάποιο κοπαδάκι (10?) όπως neon tetra, ροδόσοτομους ή καρδινάλιους.

Την τριτη θα βάλω ένα ζευγάρι ramirezi ή gourami.

Θα προηγηθεί βέβαια το φύτεμα με το μεγάλο άλλαγμα του νερού.

Καμιά ένσταση/πρόταση/παρατήρηση?

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ φίλε δεν έχω καμιά παρατήρηση σχετικά με τους κατοίκους του ενυδρείου σου απλά

θα ήθελα πρώτα να σε συγχαρώ για τη μεθοδικότητά σου που σίγουρα αργότερα θα σε αμείψει αφού έτσι θα αποφύγεις πολλά προβλήματα.

Το μόνο που θα ήθελα να πω είναι ότι στη θέση σου δεν θα αφαιρούσα το εσωτερικό φίλτρο (έχοντας αρκετή εμπειρία με ενυδρεία RIO). Θα το κρατούσα παράλληλα με το εξωτερικό (κάτι που έχω κάνει και στα δύο RIO που διατηρώ). Το εσωτερικό φίλτρο της Juwel είναι πολύ καλό με σωστή κυκλοφορία και αρκετό χώρο για υλικά, και δεν νομίζω ότι τα 5-6 λίτρα που θα κερδίσεις αφαιρώντας το είναι σημαντικά. Μπορείς δε εύκολα να το κρύψεις με μία valisneria, έναν εχινόδορο ή κάποιο άλλο φυτό όπως μια ντοματιά.

Η ταυτόχρονη χρήση του με το 2026 μόνο ωφέλη θα σου δώσει. Όμως θα πρέπει να μεταφέρεις την έισοδο του 2026 αριστερά και την επιστροφή του μπορείς να την έχεις αριστερά στο πλαινό τζάμι για να αποφύγεις να ειναι κοντά στην είσοδο. Εγώ αφαιρώ το spray bar και βάζω ένα κομμάτι σωλήνα 12/16 που οδηγεί την εκροή στην αριστερή πλευρά κοντά στο μπροστινό τζάμι ώστε να αυξάνω σχετικά και την ανάδευση του νερού σε εκείνη την πλευρά. Για να γίνει αυτό δεν θα αποφύγεις βέβαια να κόψεις ένα τετράγωνο κομμάτι στην αριστερή γωνία του πίσω flap αλλά έτσι θα έχεις πολύ καλύτερο χειρισμό των σωλήνων εισαγωγής εξαγωγής.

Η απόφαση δική σου. Συνέχισε με όρεξη και σίγουρα θα έχεις ένα εξαιρετικό αποτέλεσμα.

Φιλικά

Ανδρέας

Έγινε επεξεργασία - acg301
Link to comment
Share on other sites

Νέες μετρήσεις και ΌΛΑ είναι στα ύψη... ΝΗ4, ΝΟ2 και ΝΟ3 όλα είναι στις τελευταίες βαθμίδες των τέστ...

Στο εικαστικό μέρος, ήρθανε σήμερα οι λάμπες cold cathode. Ένα ζευγάρι μπλέ και ένα λευκό, ενώ χρησιμοποιήθηκαν μία από κάθε χρώμα, για να είναι το αισθητικό αποτέλεσμα όσο το δυνατόν πιο κοντά στο φεγγαρόφως. Δυστυχώς το αποτέλεσμα δεν μπόρεσε να αποτυπωθεί όπως είναι στην ψηφιακή μου. Μόνο σε φάση video μπόρεσαν να γραφτούνε τα χρώματα όπως είναι στο σκοτάδι, και αυτό στιγμιαία, αφού οι ηλεκτρονικές light compensation βλακείες αλλοιώνουνε το αποτέλεσμα... Ώρες ώρες νοσταλγώ την SLR μου...

Το video παρακάτω δείχνει το αποτέλεσμα, το οποίο μπορώ να πώ ότι με ενθουσίασε.

DSCN1821.MOV

Το inverter έχει τοποθετηθεί στην πίσω μεριά του ενυδρείου, ενώ όλα τα καλώδια είναι με κλιπσάκια για εύκολη αφαίρεση. Ελπίζω να μην έχω κάποιο βραχυκύκλωμα...

Οι λάμπες οδηγούνται από ένα πακάκι 12V@1A. Δοκίμασα αρχικά και ένα στα 9V για πιο χαμηλό φωτισμό, αλλά δυστυχώς το αποτέλεσμα είναι να πάρω το inverter στο χέρι και το δωμάτιο να γεμίσει από την χαρακτηριστική ηλεκτρονικο-τσίκνα.

Ο διακόπτης έχει τοποθετηθεί μαζί με τις λάμπες στο πίσω φλάπ του καπακιού. Οι λάμπες έχουνε πιαστεί με πλαστικά συγκράτησης καλωδίων.

Ταυτόχρονα για να μην έχω και αργότερα ξανατρυπήματα, άνοιξα και τρύπες για ανεμιστήρες με ποτηροτρύπανο και τοποθέτησα προσωρινά μέχρι να βρώ τον ανάλογο controller και fanguards. Ο controller που ξέθαψα ενώ έχει ότι χρειάζομαι, από θερμοστάτη, probes, μέχρι και συναγερμό, δυστυχώς τα προκαθορισμένα επίπεδα ενεργοποίησης των ανεμιστήρων και του συναγερμού είναι πάνω από τους 50 βαθμούς (προφανώς για PC) οπότε είναι μάλλον άχρηστος...

Δεν μπορεί κάπου θα βρώ κάτι παρόμοιο...

Το αποτέλεσμα φαίνεται πιο κάτω

post-3950-1178143416_thumb.jpg

post-3950-1178143436_thumb.jpg

Στο πρακτικό κομμάτι, βρήκα ένα πλαστικό βαρέλι 60 λίτρων με 19 ευρό, οπότε είμαι έτοιμος και με το θέμα των αλλαγών. Το μόνο που λείπει είναι ένας θερμαντήρας, αλλά με τον καιρό που κάνει λογικά δεν θα τον χρειαστώ σύντομα...

Link to comment
Share on other sites

Guest orck

τα συγχαρητηρια μου για την παρουσιαση που κανεις για το ενυδρειο σου και τις φωτογραφεις

νομιζω οτι οι τρυπες που εχεις κανει ειναι πολυ μικρες για τους ανεμηστηρες που εχεις, ισως να σου κανουν και πολυ θορυβο εξαιτιας αυτου

το moonlight πως θα το κανεις; φανταζομαι ενα κιτ ccfl λαμπες με το σχετικο inverter, σε χρωμα μπλε κοκκινο σωστα;

τι ωρες θα το αναβεις; δεν θα ενοχλιουνται τα ψαρια;

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια.

Για τους ανεμιστήρες έχεις δίκιο για τον αριστερό. Είναι 12cm και η τρύπα 8. Θα το δώ για το θόρυβο, αν και μιας και θα χρησιμοποιήσω ελεγκτή με PWM θα ρυθμίζει την ταχύτητα, οπότε δεν θα έχω πρόβλημα...

Για το moonlight, όπως βλέπεις και στο βίντεο έχει ήδη τοποθετηθεί. Είναι 2 λάμπες Cold Cathode των 30cm. Η μία είναι μπλέ και η άλλη λευκή. Το φώς είναι ελάχιστα εντονότερο από αυτό που είχα στο μυαλό μου, αλλά αν αφήσω μόνο τη μία πάσχει ο χρωματισμός του φωτός. Με την μπλέ είναι πολύ μπλέ, και με τη λευκή κοκκινίζει λιγάκι.

Ο συνδυασμός τους δίνει ένα απίστευτο ψυχρό χρώμα, πολύ κοντά στο χρώμα του φεγγαρόφωτου. Δυστυχώς δεν είναι δυνατή η τροφοδοσία με λιγότερα volt, γιατί καίγεται το inverter, αλλά με την προσθήκη των φυτών κλπ η κατάσταση θα γεμίσει ακόμη περισσότερες σκιές, οπότε δεν θα υπάρχει πρόβλημα...

Η φωτοπερίοδός του θα είναι μερικές ώρες αφού κλείσουνε οι κυρίως λάμπες και αφού σκοτεινιάσει, περίπου μέχρι τις 1-2, οπότε και θα σβήνει. Τα ψάρια δε νομίζω ότι θα ενοχληθούνε, μιας και είναι αρκετά κοινή πρακτική η χρήση τέτοιων λύσεων χωρίς να παρουσιάζονται προβλήματα.

Link to comment
Share on other sites

Nέες μετρήσεις

Επιτέλους η αμμωνία άρχισε να δείχνει σημάδια μείωσης, φτάνοντας τα 3mg περίπου.

Συμπλήρωσα 2,5mg. Ελπίζω να άρχισε η αντίστροφη μέτρηση.

Δυστυχώς τα ΝΟ2 είναι ακόμη στα ύψη χωρίς εμφανή σημάδια μείωσης...

Link to comment
Share on other sites

H αμμωνία έχει φτάσει επιτέλους στο σημείο να μηδενίζεται κάθε 24 ώρες από τα 3mg.

Συμπληρώνω κάθε φορά αντίστοιχη ποσότητα, για να συντηρείται η αποικία.

Αντίθετα το NO2 δεν δείχνει ακόμη σημάδια μείωσης.

Άντε πάμε 3η βδομάδα. Ελπίζω στο τέλος της να έχω πράμα που σαλεύει... :)

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου η αναμονή και ο σχεδιασμός ενός καινούριου ενυδρείου δίνουν αναντικατάστατα συναισθήματα! Βέβαια και το μετά έχει την χάρη του, αλλά κατά την γνώμη μου οι ώρες που περνά κάποιος καθώς φαντάζεται την μελλοντική εικόνα του ενυδρείου του, είναι το ωραιότερο κομμάτι. Μου κάνει μεγάλη εντύπωση η μεθοδικότητα με την οποία προσεγγίζεις το θέμα.Μπράβο! Καλή αρχή σου εύχομαι και εγώ με την σειρά μου χωρίς δυσάρεστα απρόοπτα.

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου μπραβο!! Τρομερη οργανωση..

Μερικες "παρατηρησεις"..

Νομιζω οτι το εσωτερικο φιλτρο μπορεις να το βγαλεις αφου το εξωτερικο σου ειναι αρκετο..

Για φωτισμο εχεις αποφασισει κατι? Καπου ειπες για Τ5..

Για διοξειδιο? Η μπουκαλα νομιζω οτι ειναι η μονη λυση..

Συγχαρητηρια και καλη συνεχεια!!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τα καλά σας λόγια.

Το εσωτερικό θα το κρατήσω σαν μηχανικό φίλτρο μόνο με 1-2 σφουγγάρια και υαλοβάμβακα, ενώ θα χρησιμοποιείται και σαν reactor για το CO2.

Για τις Τ5 περιμένω ένα πακετάκι, καθώς και σύστημα "ξημέρωμα-νύχτωμα".

Για το CO2 αρχικά θα έχω DIY. Αργότερα αν αποφασίσω να βάλω κανένα πιο δύσκολο ψάρι και χρειάζομαι απόλυτα σταθερό PH, θα πάρω και φιάλη με ηλεκτροβάνα και ελεγκτή.

Link to comment
Share on other sites

Τέλος της τρίτης εβδομάδας στρωσίματος και το ΝΟ2 έχει αρχίσει και δείχνει τα πρώτα σημάδια μείωσης. Ακόμη πολύ ψηλά αλλά έχω την εντύπωση ότι μειώνονται...

Νέες εξελίξεις μετά μετά από δυναμική παρέμβαση του neon.

Αγοράστηκε dimmable balast T5 osram με 35 ευρό :) (Πολύ επαγγελματίες στον Σκρέκη. Άψογη εξυπηρέτηση)

Αγοράστηκαν Osram Daylight και Gro-Lux 30W σε αντικατάσταση των "μαμά" λαμπών της Juwell και διαφορά είναι παραπάνω από εμφανής, τόσο στη φωτεινότητα, όσο και στα χρώματα.

post-3950-1178820822_thumb.jpg

Κατά τα άλλα θα μπούνε σύντομα και οι δύο Τ5 στα 39W, οπότε θα έχω συνολικά κάπου 98W τα οποία είναι αρκετά για αυτά που σκέφτομαι. Περιμένω και το σύστημα "νυχτώματος", οπότε όλα jet.

Ο neon τέλος με προμήθευσε με έναν κυριολεκτικά "ΚΟΥΒΑ" από φυτά, τα οποία ελπίζω να διατηρηθούνε μαζί με του pesciolino και από βδομάδα με το καλό να μπούνε στο νέο τους σπίτι.

Link to comment
Share on other sites

Tέλος της 3ης εβδομάδας και ΝΑΙ....

Το ΝΟ2 είναι σχεδόν 0... ;)

Γύρισα σπίτι από Θεσσαλονίκη και δεν έβλεπα την ώρα να κάνω μέτρηση...

Έγινε μια αλλαγή περίπου 80-90%, φυτεύτηκε με τα κλαδέματα του neon και του pisciolino προστέθηκε αντιχλώριο και αφέθηκε για καμιά ώρα μόνο με την αντλία για να ανακατευτεί καλά το αντιχλώριο.

Στη συνέχεια μπήκε σε λειτουργία και το 2026, το οποίο όμως ξεπάτωσε αρκετά από τα rotala... :angry2:

Επειδή είμαι ψιλολιώμα τώρα θα το αφήσω έτσι και θα το συμμαζέψω αύριο με την προσθήκη των πρώτων ενοίκων οι οποίοι θα είναι 10 Caridina Japonica και 5 apple snails αν βρώ.

Το αποτέλεσμα είναι αυτό που φαίνεται παρακάτω :)

post-3950-1179099665_thumb.jpgpost-3950-1179099701_thumb.jpg

Όπως βλέπετε και η gro-lux κάνει θαύματα με τα κόκκινα...

Αύριο θα μπεί και το σύστημα του CO2, καθώς και οι 2 Τ5 με το ballast τους...

Η φωτοπερίοδος ορίστηκε από τις 10 το πρωί μέχρι τις 8 το βράδυ. Από κει αναλαμβάνει το moonlight μέχρι τις 2 το βράδυ, οπότε και το τάνκ θα μένει σκοτεινό.

Όταν έρθει και το σύστημα "νυχτώματος", θα οριστεί ο μισός χρόνος μέσα στο 10ωρο και ο μισός επιπλέον της φωτοπεριόδου.

Άντε να δούμε...

Έγινε επεξεργασία - dimkasta
Link to comment
Share on other sites

Καλή αρχή στην υδροκηπουρική!

Βάλε κι άλλα φυτά τώρα στην αρχή για να βοηθήσουν να ισορροπήσει το σύστημα και να αποφύγεις τις πρώτες άλγες. Νομίζω ότι οι 10 ώρες φωτισμού είναι υπεραρκετές για αρχή. Θα τις έκανα 8-9. Βάλε και το CO2 και μην ανάψεις τις Τ5 πριν το γεμίσεις φυτά. Πρόσθεσε και 7-8 οτόκυκλους. Παρακολούθα και τις τιμές σου τώρα τις πρώτες μέρες και κυρίως ΝΗ4.

Υ.Γ. Πάρε τηλ. να περάσεις να πάρεις φυτά. Έπεσε πετσοκοφτική και υπάρχει στοκ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...