Jump to content

Nέος για φυτεμένο στα 180 lit


Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους. Είμαι νέος στο χώρο, αλλά με αρκετή όρεξη, αρκετή εμπειρία σε κατασκευές και αρκετά ενθουσιασμένος. Προειδοποίηση, ότι το πόστ θα είναι μεγάλο, καθώς θέλω να εξηγήσω ακριβώς τι θέλω να φτιάξω, ώστε να μπορέσετε κι εσείς να πείτε καμιά καλή ιδές και ενδεχομένως να με διορθώσετε, αλλά και για να μείνει σαν log, τόσο για μένα, όσο και για άλλους που θέλουνε κάτι παρόμοιο.

Αρχικά, αφού ξεκίνησα ψάξιμο, εντυπωσιάστηκα αρκετά με τα reefάκια. Δυστυχώς όμως το βαλάντιό μου είναι πιο περιορισμένο, οπότε στράφηκα γρήγορα και πάλι στο γλυκό νερό και ειδικά στα φυτεμένα ενυδρεία.

Αυτό που έχω στο μυαλό μου είναι ένα στα 240lit, φυτεμένο με ήπια ζωντανά και με μέτριες απαιτήσεις.

Συγκεκριμένα θέλω να ξεκινήσω σιγά σιγά με απλά πραματάκια για να μάθω κιόλας και μετά να βάλω κάτι πιο απαιτητικό:

Από ζωντανά μου άρεσε πολύ η οικογένεια των guppies, mollies κλπ παρεμφερή. Ιδανική περίπτωση, μιας και είναι ανθεκτικά για νέους στο χώρο, αλλά και αρκετά όμορφα και ενδιαφέροντα με τις γεννήσεις κλπ.

Από διάφορα άλλα, θα βάλω κάποιες γαριδούλες και σαλιγκάρια για να μαζεύουνε και την άλγη. Ίσως και κάποια καβουράκια αν υπάρχει κάτι ήσυχο.

Από φυτά μου άρεσαν πολύ κάποια φυτά που είδα να καλύπτουνε πλήρως το βυθό σαν γρασίδι, όπως η java-moss, αλλά και κάποια άλλα τα οποία όμως έιναι αρκετά απαιτητικά και τα άφησα. Μου άρεσαν αρκετά και οι java φτέρες που είναι σαν θαμνάκια. Από κει και πέρα θα αρχίσω σιγά σιγά να προσθέτω και άλλα, ανάλογα με το aquascape που θα κάτσει τελικά, αλλά και το φωτισμό που θα φτιάξω.

Αυτά για εισαγωγικά. Το σπάω τώρα σε 2ο πόστ, όπου θα σας πώ τι σκέφτομαι για το ενυδρείο και τον εξοπλισμό του.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 112
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Για ενυδρείο έχω διαλέξει το Rio της Juwell στα 240 lit, κυρίως για το μέγεθος, την εμφάνιση και την τιμή του. Η εταιρεία είναι γνωστή απ’ ότι βλέπω, αλλά θα ήθελα τη γνώμη σας για την ποιότητά του και για τα παρελκόμενα που έχει τόσο ποιοτικά, όσο και λειτουργικά.

Παραθέτω τα χαρακτηριστικά του από το manual (Δεν το έχω αγοράσει ακόμη. Το βρήκα στο site της Juwell)

Διαστάσεις: 121 x 41 x 55 cm

Bάρος με νερό περίπου: 253 κιλά

Φίλτρο εσωτερικό με

Filter wool (white pad)

Active Carbon Sponge (black)

Nitrate Removal Sponge (green)

Filter Sponge Coarse (blue)

Filter Sponge Fine (Blue)

Πιστεύετε ότι το συγκεκριμένο φίλτρο θα με καλύψει? Μήπως πρέπει να προμηθευτώ και να βάλω κάποιο επιπλέον υλικό μέσα?

Αντλία μέσα στο φίλτρο στα 1000. Δεν ξέρω τι απόδοση έχει, αλλά η ονομαστική της τιμή είναι πιστεύω αρκετά καλή. Έχει κάποιος εμπειρία με το συγκεκριμένο μηχάνημα? Θα χρειαστώ και κάποια 2η αντλία για να δυναμώσω κι άλλο την κυκλοφορία?

200W Heater με τριμεράκι (δεν ξέρω αν είναι θερμοστάτης ή απλά ροοστάτης)

Νομίζω ότι θα χρειαστώ ένα μεγαλύτερο με θερμοστάτη.

Συστημα Φωτισμού με ηλεκτρονικό ballast και 2 λάμπες 120cm 38W

Το συγκεκριμένο δίνει κάλυψη 0,15W ανά λίτρο. Είναι μάλλον λίγο. Οι λάμπες δεν ξέρω τι τεχνολογίας είναι, αλλά λογικά σε τέτοιο μέγεθος θα μπορέσω εύκολα να προσθέσω μεγαλύτερες Τ5. Dimmer μπορεί να μπεί σε τέτοιες λάμπες?

Αυτά σχετικά με το ενυδρείο.

Το επόμενο πόστ θα αφορά το υπόστρωμα, το χαλίκι, το aquascaping, καθώς και κάποιες αρχικές ιδέες για φυτά.

Έγινε επεξεργασία - dimkasta
Link to comment
Share on other sites

Στρώσιμο ένα λεπτό στρώμα λεπτό χαλαζία στον πάτο για να προστατέψει την επιφάνειά του.

Υπόστρωμα της Sera (δεν θυμάμαι το όνομα) το οποίο είδα να χρησιμοποιούνε αρκετοί εδώ μέσα με καλά αποτελέσματα.

Από πάνω χαλίκι λάβας μαύρο, ώστε να ευνοήσει τα φυτά και τη στήριξή τους. Δεν θα βάλω τιγράκια ώστε να τραυματιστούνε, ενώ απ’όσο διάβασα, και στα guppies αρέσει το σκούρο έδαφος. Επιπλέον, το μαύρο θα δώσει περισσότερη ζωντάνια στα χρώματα τόσο των ψαριών, όσο και των φυτών.

Το στρώσιμο θα γίνει χωρίς φυτά. Για τέστ σκέφτομαι να πάρω της ΑΡΙ.

Μόλις στρωθεί το φίλτρο και τα νιτρικά, θα βάλω μέσα τα πρώτα αλγοβόρα να κρατάνε τα μπόσικα, μαζί με αρκετή java moss. Το πόσο και πού θα εξαρτηθεί από το πώς θα στηθούνε τα υπόλοιπα στοιχεία του ντεκόρ. Εδώ θα ήθελα να μου προτείνετε κάποιο σχετικά πυκνό ή ψηλό για να κρύψει το άσχημο φίλτρο.

Σχετικά με τα αλγοβόρα, κάπου είχα διαβάσει ότι χρειάζεται ένα κάθε 10 λίτρα. Δεν είναι πάρα πολλά? Σκέφτομαι κάπου 10 Caridina Japonica (Υπάρχει κάποια χρωματιστή για γλυκό νερό?) και 4-5 Neritina natalensis ή apple snails. Μήπως υπερβάλλω με την ποσότητα δεδομένου ότι και τα guppies τρώνε κάποια άλγη?

Κάπου εκεί, θα μπεί και το πρώτο κοπαδάκι guppies. Σκέφτομαι αρχικά γύρω στα 10.

Αργότερα ίσως προστεθούνε mollies ή platties. Ανάλογα τα κέφια.

Τώρα για το aquascaping μου άρεσε πολύ το φυτεμένο του filoxenos. Με βραχάκια και ρίζες. Ειδικά με το μέγεθος νομίζω ότι έχω μεγάλη ελευθερία κινήσεων. Οπότε θα πάρω κάτι τέτοιο. Για το background σκεφτόμουνα ένα μονόχρωμο σκούρο μπλέ, το οποίο με το δυνατό φώς θα φαίνεται μπλέ του ωκεανού ας το πούμε.

Σαν τελικές πινελιές θα βάλω στάνταρ Moonlight ιδιοκατασκευή.

Link to comment
Share on other sites

Προχώρα ακάθεκτος και καθώς στρώνει το ενυδρείο σου διάβασμα διάβασμα διάβασμα.

Η Juwel είναι πολλή αξιόπιστοι κατασκευάστρια εταιρία και το εσωτερικό φίλτρο της καλό είναι, αλλά η περισσότερη το αφαιρούνε και τοποθετούν ένα εξωτερικό διότι προσφέρει περισσότερα πλεονεκτήματα.

Αφού μπήκες που μπήκες στον κόπο θα σου σύστηνα να τοποθετήσεις από τώρα Τ5. Για μελλοντικά να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο.

Από χαλίκι να προτιμήσεις μια διάμετρο περίπου 3 χιλιοστά και όχι μαύρο φαίνεται αφύσικο. Το καφετί κάνη μια χαρά την δουλεία του.

Εάν τοποθετήσεις σαλιγκάρια να ξέρης ότι μπορεί να έχεις αργότερα πρόβλημα με τα φυτά σου.

Εάν δεν σκοπεύεις να βγάλεις το φίλτρο η καλλίτερη μέθοδος για να καλυφτεί είναι να κολλήσεις μαύρη ηφαιστειακή πέτρα (μικρά κομματάκια), εκεί πάνω μεγαλώνουν μετά ότι θέλεις ας τα πούμε αναρριχητικά φυτά και καλύπτουν σε λίγο καιρό το φίλτρο πλήρες.

Σε όλα τα άλλα δεν έχω καμιά ένσταση. :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

ΟΚ αγόρασα τελικά το ΡΙΟ στα 180 lit.

Τεστάκια υγρά της Τέτρα.

Πρώτη μέτρηση PH της βρύσης είναι 7,5.

Ένα τσουβαλάκι ψιλό χαλαζιακό χαλικάκι και 5κιλα sera floredepot για υπόστρωμα.

Πήρα και μια πετρούλα που μου άρεσε και ένα ξυλάκι έτσι για να έχω κάτι να ξεκινήσω το τοπίο.

Δυστυχώς Σαββατιάτικα δεν μπόρεσα να βρώ αμμωνία. το φαρμακείο είχε μόνο στικάκια.

Αύριο ξεκινάω καθάρισμα και το χαλίκι και στη συνέχεια στρώσιμο. Μέχρι τη Δευτέρα πιστεύω να μου έχουνε λυθεί και κάποιες απορίες ώστε να ξεκινήσω πιο γερά.

Θα ανοίξω ξεχωριστά τόπικς, αλλά τα βάζω κι εδώ για να είναι μαζεμμένα.

Στο εσωτερικό φίλτρο δεν υπάρχει τρόπος στήριξης του substrat pro. Κάπου διάβασα ότι μπορεί να χρησιμοποιηθεί κάλτσα αντί για διχτάκι. Υποθέτω γυναικεία νάυλον?

Κατά τη διάρκεια του στρωσίματος, πρέπει να γίνονται καθημερινές αλλαγές νερού 30%?

Αμμωνία πότε σταματάμε να βάζουμε?

Υπάρχει περίπτωση να εμφανιστεί άλγη? Φωτισμό χρησιμοποιούμε?

Tα διάφορα αρθράκια είναι λίγο μη καθαρά σε αυτά τα θέματα...

Link to comment
Share on other sites

Κατά την διάρκεια του στρωσίματος δεν κάνουμε αλλαγές νερού, πιο αναλυτικά διάβασε το παρακάτω λινκ

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=100

Link to comment
Share on other sites

Ι τσουβαλάκι = 5 κιλά.

Χαλίκι θα χρειαστείς τουλάχιστον άλλα 15-20 κιλά...

Link to comment
Share on other sites

Μπορώ να πώ ότι προς στιγμήν με άγχωσες. Ευτυχώς όμως το τσουβαλάκι ήτανε 25κιλο :thumbup:

Μετά από κάπου 8 ώρες ενασχόλιση, το ενυδρείο μου είναι έτοιμο για στρώσιμο. Παρακάτω παραθέτω ένα μικρό log του τι έκανα.

Ξεκίνησα με βράσιμο της πέτρας που βρήκα και του ξύλου. Η πέτρα είναι πλέον οκ. Το ξύλο θα παραμείνει για όλη τη διάρκεια του στρωσίματος σε κουβά με νερό για να φύγει η μπίχλα-κιτρινίλα που βγάζει.

Σειρά είχε το πλύσιμο της χαλαζιακής άμμου για το πρώτο στρώμα κάτω από το floredepote. (ΠΩΠΩ πολύ μανούρα... Ίσως το πιο βαρετό στάδιο...)

Στρώθηκε αρχικά κάπου 1μιση δάχτυλο χαλικάκι 3-5 mm.

Συνέχεια είχε το floredepot της Sera. Απλώθηκε ομοιόμορφα 10 κιλά, δίνοντας κάπου 1-2 cm υπόστρωμα.

Ακολούθησε η υπόλοιπη άμμος, δίνοντας άλλα 3 περίπου εκατοστά βάθος στο έδαφος.

post-3950-1177268599_thumb.jpg

Συνέχεια είχε το φίλτρο και το γέμισμα.

Χρησιμοποίησα αρχικά μόνο τα μπλέ σφουγάρια, χωρίς καν τον υαλοβάμβακα για να μαζέψει το χοντρό μπλέ τα σκουπιδάκια από το υπόστρωμα και την άμμο, ενώ το ακροφύσιο της αντλίας στράφηκε προς τα κάτω για να ανακατέυει τα σκουπιδάκια από το έδαφος.

Αύριο μετά τη δουλειά θα προσθέσω το substrat pro και τον υαλοβάμβακα, για να ξεκινήσω και την αμμωνία.

Τέλος τοποθετήθηκαν ο θερμαντήρας, η αντλία και το θερμόμετρο.

Σειρά είχε το γέμισμα. Δυστυχώς το λάστιχο δεν έφτανε, οπότε τη δουλειά έκανε ο κουβάς καθαρίσματος της άμμου. Μιλάμε για πολλά δρομολόγια όμως...

Σύντομα το ενυδρείο ήτανε γεμάτο.

post-3950-1177268934_thumb.jpg

Τα μαύρα στίγματα είναι οι φυσαλίδες του αέρα που έμειναν κολλημένες από το γέμισμα...

Συνέχεια παρακάτω...

Έγινε επεξεργασία - dimkasta
Link to comment
Share on other sites

Τέλος τοποθετήθηκε και η πέτρα σε μια προσωρινή θέση για να δω πως φαίνεται... Το αποτέλεσμα είναι αρκετά όμορφο (χιχιχι ενθουσιασμός για ένα άδειο ενυδρείο... :thumbup: )

post-3950-1177269430_thumb.jpg

Τρελλό εφφέ οι φυσαλίδες που είναι στοιχισμένες σε επίπεδα, όπως γέμιζε με τον κουβά... :buttrock:

Μια πρώτη μέτρηση του PH έδειξε γύρω στο 7,5 (tetra test υγρό)

Τέλος τοποθετήθηκαν 20g αποχλωριωτικό της ΑΡΙ.

Συνέχεια έχει αύριο η "βιολογικοποίηση" του φίλτρου, καθαρισμός του πρώτου μπλέ, τοποθέτηση υαλοβάμβακα και έναρξη του κύκλου αζώτου με αμμωνία

Έγινε επεξεργασία - dimkasta
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι πρέπει να προσθέσεις χαλίκι. Καλό είναι να έχεις 5-7 εκατοστά συνολικά μαζί με το υπόστρωμα. Επίσης, μην μπεις στη διαδικασία να στρώσεις με αμμωνία, είναι χαμένος χρόνος. Γέμισέ το φυτά, όσο πιο πολλά μπορείς και ασχολήσου με την επιλογή και το συνδυασμό των ψαριών που θα μπουν μετά σιγά-σιγά. Διάβασε για το στήσιμο ενός φυτεμένου εδώ: http://rexgrigg.com/cycle.htm

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι πρέπει να προσθέσεις χαλίκι. Καλό είναι να έχεις 5-7 εκατοστά συνολικά μαζί με το υπόστρωμα.

Το έδαφος είναι περίπου 6 εκατοστά

1μιση cm χαλίκι κάτω κάτω

2 cm υπόστρωμα

3 cm χαλίκι από πάνω

Στις φωτό δεν φαίνεται περίπου το μισό εξαιτίας του διακοσμητικού πλαισίου που έχει το ενυδρείο.

Έτσι κι αλλιώς όμως θα προσθέσω κι άλλη και για λόγους aquascaping.

Για το στρώσιμο με φυτά θα το ψάξω

Πωπω μεγάλη ανακούφιση... Με πιάνει τρελλή κατάθλιψη στην ιδέα να το έχω άδειο κανα μήνα...

Ευχαριστώ πολύ

Έγινε επεξεργασία - dimkasta
Link to comment
Share on other sites

ΟΚ λοιπόν

Μπήκε σήμερα το Substrat στο φίλτρο μέσα σε πολύ σέξυ γυναικεία διχτυωτή κάλτσα.

Τα υλικά που μπήκανε είναι με τη σειρά από την είσοδο του νερού προς την έξοδο

Υαλοβάμβακας

Μπλέ σφουγγάρι ψιλότρυπο

substrat σε θέσεις για 2 μπλέ σφουγγάρια

substrat σε άλλες 2 θέσεις για μπλέ σφουγγάρι.

Μπλέ σφουγγάρι ψιλότρυπο

Επίσης προστέθηκαν σήμερα

5ml NH4

20ml Stress Coat API

45ml Stress Zyme API

Έγινε μέτρηση κάπου 3 ώρες αργότερα με Tetra tests και έχουμε

ΝΗ4 ~ 5mg (OK)

Στο καπάκι προστέθηκε κάπου ένα μπετόνι με νερό από στρωμένο ενυδρείο (ευχαριστώ πολύ το Νίκο - pesciolino)

Η μέτρηση μετά από κανα μισάρωρο έδειξε μηδενικά ΝΟ2 και 3.

Τέλος το PH είναι κάπου στο 8!!! Μάλλον πολύ....

Θερμοκρασία 25 και ανεβαίνει (Λογικά μέχρι τους 30 που το χω ρυθμίσει)

Βέβαια έκανα μάλλον πατάτα και έβαλα το substrat άπλυτο μέσα, οπότε επικρατεί μια τρελλή θολούρα. Πιστεύω μέσα στις επόμενες ημέρες να κάνει δουλειά ο υαλοβάμβακας, ο οποίος θα ελέγχεται καθημερινά.

Ο Νίκος μου έδωσε επίσης και αρκετά κλαδέματα (ευχαριστώωωωωωωωωω). Μιας όμως και για να γίνει το στρώσιμο με φυτά χρειάζεται πυκνοφύτευση, τα έβαλα προσωρινά σε ένα φυτώριο-μπολάκι με νερό από το ενυδρείο, το οποίο και θα αλλάζεται καθημερινά, μέχρι να βρώ και άλλα φυτά. (αύριο έχει ψώνια...)

Link to comment
Share on other sites

θα βαλεις φυτα και πηγες τη θερμοκρασια στους 30..???? γιατι...???

ποιος σου ειπε οτι χρειαζεται ''στρωμενο νερο''....???κατι τετοιο δεν ισχυει.

το substrut δεν νομιζω οτι το πλενουμε.....

Link to comment
Share on other sites

Φυτά όχι ακόμη. Τα έχω σε ξεχωριστό φυτωριάκι. Όσο μένει άδειο μόνο θα το έχω στους 30, μιας και έτσι ευννοείται ο μεταβολισμός των βακτηριδίων.

Το νερό περιέχει βακτηρίδια που θα κάνουν γρηγορότερα την αρχή του κύκλου έτσι δεν είναι? Θα ήτανε καλύτερα μέσα από φίλτρο, αλλά μην είμαστε και πλεονέκτες.

Το substrat ήδη άρχισε και καθαρίζει. Έκανα ήδη και ένα καθάρισμα στον υαλοβάμβακα που είχε μαζέψει πάνω την Άρτα και τα Γιάννενα.

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς απ ότι φαίνεται, όπως και να στήσω το ακροφύσιο της αντλίας, το νερό μπροστά από το εσωτερικό φίλτρο παραμένει σχετικά στάσιμο.

Μάλλον πρέπει να κάνω κάτι είτε με την αντλία, είτε να πάρω εξωτερικό φίλτρο...

Link to comment
Share on other sites

Καλό θα ήταν να βάλεις ένα εξωτερικό φίλτρο το οποίο χωράει και πιο πολλά υλικά φιλτραρίσματος και μεγαλυτερη ποσότητα :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς το budget είναι περιορισμένο και έχουνε προτεραιότητα άλλα πιο απαραίτητα εξαρτήματα...

Link to comment
Share on other sites

Το μπιτόνι η αντλία και ο θερμαντήρας για την προετοιμασία νερού δεν είναι απαραίτητα εκτός και αν έκανες αλλαγές από α/ο ή είχες θαλασσινό. Μπορείς να κάνεις τις αλλαγές σου με το σωλήνα απευθείας γεμίζοντας αργά το ενυδρείο και συμπληρώνοντας αντιχλώριο. Το φιλτράρισμα είναι πολύ πιο σημαντικό ειδικά μέχρι να παρουν μπρος τα φυτά σου. Σκέψου για το εξωτερικό τώρα που είναι άδειο το ενυδρείο ακόμα και ξυλώνεται εύκολα το εσωτερικό φίλτρο. Κυκλοφορούν πολύ καλές προσφορές για το 2217.

Έγινε επεξεργασία - neon
Link to comment
Share on other sites

φιλε σε ιδιο ενυδρειο εχω το δικο του φιλτρο και ενα eheim 2217 και δουλευουν και τα δυο.Το θεμα της φιλτρανσης ειναι πολυ βασικος παραγοντας.

Link to comment
Share on other sites

2215 ή 2217 ή 2222 ή 2224? (τα τελευταία έχουνε και βάνες)

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω οτι ολα αυτα τα φιλτρα τα δινουν με τα βανακια τους

Link to comment
Share on other sites

Σημερινές μετρήσεις

ΡΗ 7,5

ΝΗ4 5mg

NO2 0mg

NO3 0mg

Σηκωσέ το το τιμημένο το NO2.... :thumbup: (O ασυγκράτητος.... :buttrock: )

Τελικά μάλλον θα πάω μετά από συμβουλή του neon για το 2026 που έχει αρκετά + σε σχέση με τα υπόλοιπα.

Link to comment
Share on other sites

Έγινε σήμερα εγκατάσταση του 2026 :thumbup:

Πλέον στο tank επικρατούνε συνθήκες τραμουντάνας, καθώς δουλεύει στο 100%. Θα το αφήσω λίγο να τραβήξει τη θολούρα και θα το χαμηλώσω μια ιδέα.

Για ρίξτε μια ματιά στο πως το τοποθέτησα.

post-3950-1177615434_thumb.jpg

Μπήκε έτσι γιατί ήτανε ο μόνος τρόπος για να κλείνει το καπάκι χωρίς να κοπεί, αλλά νομίζω ότι κάνει καλή δουλειά στην κυκλοφορία.

Ο σωλήνας εισαγωγής ήταν λίγο μεγάλος, με αποτέλεσμα να βρίσκει στην άμμο και να εξέχει. Έκοψα κάπου 7 εκατοστά και τώρα είναι Jet.

Kατά τα άλλα, το substrat μεταφέρθηκε από το εσωτερικό στο 2026, ενώ ο θερμαντήρας τοποθετήθηκε εξωτερικά στο παλιό φίλτρο γιατί μέσα που ήτανε τα πράματα μένουνε λίγο στάσιμα (υπάρχει κυκλοφορία αλλά μάλλον δεν αρκεί για να μεταφέρει τη θερμότητα.

Τέλος το μηχάνημα χώρεσε τέλεια στο έπιπλο του Rio και πλέον γουργουρίζει χαρούμενα στο καινούριο του σπίτι.

post-3950-1177615448_thumb.jpg

Καμιά συμβουλή?

Οι μετρήσεις NO2/3 παραμένουνε στο 0.

Link to comment
Share on other sites

Και ΝΑΙ σήμερα μετά από 2 μέρες απουσίας, φάνηκε αρκετά ανεβασμένη ποσότητα NO2, ενώ και το NO3 έκανε κάπως αισθητή την παρουσία του, πλησιάζοντας κάπως τη δεύτερη διαβάθμιση της κλίμακας. ;)

Δυστυχώς πρώτα έριξα αμμωνία και μετά σκέφτηκα να κάνω τις μετρήσεις, οπότε αύριο με το κλείσιμο του 24ώρου θα την μετρήσω για να δώ το ρυθμό κατανάλωσής της, ενώ η δόση της θα μειωθεί στα 2,5mg.

Δυστυχώς η πρασινίλα παραμένει στο νερό. Ευτυχώς δεν έχει δείξει σημάδια να μαζεύεται πάνω στο τζάμι ή στο υπόστρωμα, οπότε το πιο πιθανό είναι να προέρχεται από το floredepot, για το οποίο βρήκα αρκετές μαρτυρίες ότι προκαλεί πρασίνισμα του νερού.

Αν δεν υποχωρίσει σύντομα, λογικά θα εξαφανιστεί με την πρώτη μεγάλη αλλαγή νερού (όταν μηδενιστούνε τα ΝΟ2 και η NH4) και την τοποθέτηση άνθρακα στο φίλτρο.

Τέλος, το ξύλο έχει σταματήσει να βγάζει εμφανή βρώμα, οπότε αύριο θα τοποθετηθεί και αυτό, για να δω τι θα κάνω περίπου και με τα φυτά.

Το 2026 αποδεικνύεται σκυλί :)

Link to comment
Share on other sites

Αν αλάξεις τις θέσεις στα λάστιχα του φίλτρου σου θα είναι μάλλον καλύτερα! Δηλαδή η είσοδος από την άλλη πλευρά όπου δεν υπάρχει το εσωτερικό φίλτρο και κάθετε ποιο σωστά! και η έξοδπς με το spray bar από την άλλη!

Για πλάτη τι θα κάνεις? Κάτι σε σκούρο μπλε ή μαύρο?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...