Jump to content

Teoxan Soft Paradise


teoxan

Recommended Posts

Κινειτε Θωδωρη σε καλα επιπεδα ο αντιφωσφωρος αλλαζει βασει των μετρησεων και μονο.Αραγωνιτη μπορεις να βαλεις ως εξης κοψε ενα μπουκαλι του νερου λιγο ποιο κατω απο τον πατο και το κρατας ορθιο με το στομιο προς τα κατω ,προσθετεια τον αραγονιτη και τον κατευθυνεις εκει που θελεις.Με το καλο.

Link to comment
Share on other sites

Κινειτε Θωδωρη σε καλα επιπεδα ο αντιφωσφωρος αλλαζει βασει των μετρησεων και μονο.Αραγωνιτη μπορεις να βαλεις ως εξης κοψε ενα μπουκαλι του νερου λιγο ποιο κατω απο τον πατο και το κρατας ορθιο με το στομιο προς τα κατω ,προσθετεια τον αραγονιτη και τον κατευθυνεις εκει που θελεις.Με το καλο.

 

Ευχαριστώ Νίκο, να'σαι καλα!  :)

Link to comment
Share on other sites

Θεοδωρή με γείες φίλε! Η gorgonia είναι απίστευτή! με την anthelia προσοχή γιατι μπορεί να σου πιασει το βράχο όλο σε χρόνο dt ;)

Link to comment
Share on other sites

Θοδωρη πολυ ομορφα, μεγεια και ο ριακτορας

Ποσα ml αντιφωσφωρο εβαλες;

Παιδια δεν εχουμε ολοι hanna να μετραμε φωσφωρικα

Εγω ξερω μια φορα τον μηνα

Έγινε επεξεργασία - vasilis4x4
Link to comment
Share on other sites

Καλοδούλευτος ο ριάκτορας. Πολύ όμορφες οι προσθήκες σου!

Link to comment
Share on other sites

Θοδωρη πολυ ομορφα, μεγεια και ο ριακτορας

Ποσα ml αντιφωσφωρο εβαλες;

Παιδια δεν εχουμε ολοι hanna να μετραμε φωσφωρικα

Εγω ξερω μια φορα τον μηνα

 

 

Καλοδούλευτος ο ριάκτορας. Πολύ όμορφες οι προσθήκες σου!

 

Eυχαριστώ παιδιά! Βασίλη έβαλα 200 γραμμάρια.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα παιδιά,

 

Επειδή...δουλεια δεν είχε ο διάολος.... το περασμένο Σαββατοκύριακο έκανα ενα mini restart..Αφού είχα πια απελπιστεί με το απίστευτο detritus που μάζευα και τα νιτρικά είχαν πάλι εκτοξευτεί στα 50, άδειασα ολο τον νερό, βγήκε απιστευτη λάσπη κάτω απο τους βράχους...Κι ολα αυτα χωρις να εχω πια αραγωνίτη..

 

Καθαρίστηκε ολος ο βράχος, άλλαξε λίγο το aquascape,προστέθηκε καινούργιος αραγωνίτης και 150 λίτρα φρέσκο νερό. Εχουν δοθεί και σχεδόν ολα τα ψάρια, δυο έχουν μείνει στο sump.

 

Εδω και μια βδομάδα τα νιτρικά είναι σταθερά στο 5, δεν θελω να πάω και πιο κάτω λόγω lps και soft.

 

Αποφάσισα να το κάνω γιατι εχανα αρκετά Lps λογω πολυ ψηλών νιτρικών. Ευτυχως πρόλαβα τη welsophylia και κάπως τωρα εχει αρχίσει να συνέρχεται. Εχασα ομως μια galaxea.

 

Πέρα απο λίγο διατομική τις πρώτες μέρες που έφυγε τωρα δεν εχω άλλα προβλήματα. Προστεθηκε και ενα pipefish που σήμερα ξεκίνησε να τρώει cyclops. Πολυ ιδιαίτερο και όμορφο ψάρι.

 

Επίσης εχω δυο μικρά percula και μιας και υπάρχει αγάπη στις ανεμώνες προστέθηκε μια άσπρη πανέμορφη carpet. Εχω ακομα μια rock anemone, δυο bubble, μια condylactis και βέβαια μια tube που ζει και βασιλεύει.

 

Μου φαίνεται θα το πάω για ανεμονιέρα.. :P

 

Το σχέδιο είναι να φέρω 4-5 φραγκάκια soft στο frag swap για να αλαφρύνω λίγο επεiδή αναπτύσσονται πολυ. Ιδιαίτερα τα hairy mushrooms.

 

Kαι να δούμε μηπως μπει και ενα lion fish.

 

 

Kαι φωτό..Προσέξτε ενα απο τα δυο αγαπημένα μου pom-pom που εχει ξεθαρεψει και κυκλοφορεί και με τα φωτα ανοιχτά. Το άλλο το βλέπω μονο το βράδυ.Μεγαλώνουν μια χαρά.

 

 

 

post-21208-0-20544200-1464532315_thumb.jpg

post-21208-0-96043900-1464532335_thumb.jpg

post-21208-0-46176200-1464532354_thumb.jpg

post-21208-0-95915200-1464532373_thumb.jpg

post-21208-0-19872800-1464532382_thumb.jpg

post-21208-0-09554500-1464532390_thumb.jpg

post-21208-0-07786800-1464532398_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Θωδωρη μονο καλο του εκανες ,το θεμα ειναι οτι δεν τα εχανες με τα πολλα νιτρικα,θεωρω οτι χανονουσαν απο συνδυασμο πραγματων οπως φωσφωρικα λιγη και και κακη ροη  μικρο σκιμερ,ανεβοκατεβασμα θερμοκρασιας η αλατοτητας,η καποια βακτηριακη μολυνση.Τωρα οσον αφορα το lion με το pom pom μεσα 99& δεν θα το ξαναδεις.Ευχομαι να μεις εκει στις τιμες και οχι αλλα προβληματα.

Link to comment
Share on other sites

Εχεις δίκιο Νίκο, μάλλον ηταν συνδυασμός πραγμάτων. Το θεμα του skimmer ελπίζω να λυθεί μεσα στο καλοκαίρι με την αγορά καινούργιου και μεγαλύτερου, απο φωσφορικά δουλεύει ο ριάκτορας και με τη ροή το παλεύω για το καλύτερο.

 

Θα δουμε, εχει πολυ δρόμο ακομα για να συνέλθει.

Link to comment
Share on other sites

Θοδωρη μακαρι να πανε ολα καλυτερα!

Καλη επανεκινηση :thumbsu:

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο Θωδορή χαίρομαι που όλα πάνε καλά. Ένα καλό σκίμμερ είναι τελικά επένδυση στο θαλασσινό. Φοβερό και πολύ ιδιαίτερο το pipefish. Καλή συνέχεια.

Link to comment
Share on other sites

Θοδωρη μακαρι να πανε ολα καλυτερα!

Καλη επανεκινηση :thumbsu:

 

 

 

Μπράβο Θωδορή χαίρομαι που όλα πάνε καλά. Ένα καλό σκίμμερ είναι τελικά επένδυση στο θαλασσινό. Φοβερό και πολύ ιδιαίτερο το pipefish. Καλή συνέχεια.

 

Ευχαριστώ παιδιά, να'στε καλά! Θα δούμε στη συνέχεια πως θα πάει, το pipefish ειναι μια χαρά. Τρώει cyclops και συνέχεια τσιμπολογάει απο το βράχο.

Link to comment
Share on other sites

Τα σεβη μου τεο οχι μονο για την υπομονη σου αλλα και για την υπομονη σου :bow:

Ωραιες φωτο και ομορφα κ ιδιαιτερα ζωντανα!

Link to comment
Share on other sites

Τα σεβη μου τεο οχι μονο για την υπομονη σου αλλα και για την υπομονη σου :bow:

Ωραιες φωτο και ομορφα κ ιδιαιτερα ζωντανα!

 

Σ' ευχαριστώ Μιχάλη μου, τι να κάνουμε. Ενα πολυ αγαπημένο χόμπι έχουμε και το κρατάμε με χίλια ζόρια. Η ψυχοθεραπεία μας είναι. :P

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Μπραβο ρε Θοδωρη!!! Παρα τα οσα εχεις περασει το ενυδρειο σου δειχνει υγιεστατο.Πανεμορφα και τα pom pom και το pipefish.

Στάλθηκε από το Valencia2_Y100pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα όπως χάζευα το ενυδρείο, πρόσεξα οτι τα κοράλλια μου έδειχαν πιο "ζωντανά", πιο υγιή. Δεν ξέρω πως να το περιγράψω αλλά νομίζω οτι υπάρχουν μερες ή και συγκεκριμένες ώρες της μερας που τα κοράλλια

δείχνουν τον καλύτερο εαυτό τους. Τέλος πάντων, μπορει να κάνω και λάθος.

Πήρα μερικές φωτογραφίες, εχουν περάσει 10 μερες απο τότε που έβαλα τον αραγωνίτη. Δεν εχω δει κάτι αρνητικό ως τώρα.

 

Στις φωτό θα δείτε και τα νεα μου κοράλλια, ένα υπέροχο bubble και μια caulastrea.

 

Λουκά, ευχαριστώ παρα πολύ! Το bubble τα σπάει! 

 

Aαα.. έβαλα και μοντιπόρα plate πορτοκαλί απο το frag swap. Οχιιι..δεν πρόκειται να ξαναγυρίσω στα...σκληρά..Αλλα αυτο εχει όμορφο χρώμα και είναι κι εύκολο. Ταιριάζει κιόλας νομιζω.

 

Κατα τα άλλα, οι ανεμώνες μου είναι μια χαρά, η carpet δεν μας καταδέχεται, είναι κάτι μερες που είναι πίσω απο το βράχο και για να τη δω κάνω τον ακροβάτη.

 

 

 

post-21208-0-89796300-1465337810_thumb.jpg

post-21208-0-45658800-1465337821_thumb.jpg

post-21208-0-81995100-1465337832_thumb.jpg

post-21208-0-44835500-1465337841_thumb.jpg

post-21208-0-53691400-1465337871_thumb.jpg

post-21208-0-37684500-1465337881_thumb.jpg

post-21208-0-62879200-1465337889_thumb.jpg

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

καλορίζικα τα νέα κοράλια....καλά αυτό το pipefish πρέπει να έχει πολύ πλάκα....

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο θοδωρή πραγματικά πολύ χαίρομαι. Στο ενυδρείο σου τελικά δείχνει πολύ πιο όμορφο απ΄ότι σε μένα. Το μόνο φίλε δεν ξέρω μήπως έχει μικρή απόσταση από την εφύλια. Όταν πέφτει το φως βγάζει τεράστια πλοκάμια και θα γίνεται χαμός μεταξύ τους. Για παρατήρησέ το λίγο αυτό. Κατά τα άλλα τα σπάει το ενυδρείο!!

Link to comment
Share on other sites

καλορίζικα τα νέα κοράλια....καλά αυτό το pipefish πρέπει να έχει πολύ πλάκα....

 

Ευχαριστώ φίλε μου, να'σαι καλά! Το pipefish είναι υπέροχο ψαράκι, αλωνίζει ολο το ενυδρείο και το βράδι αν δεν ξερεις οτι υπάρχει νομίζεις οτι είναι κομμάτι του βράχου!

 

Πολυ ωραια τα κοραλακια σου Θοδωρη!!!

Βασίλη ευχαριστώ!

 

Μπράβο θοδωρή πραγματικά πολύ χαίρομαι. Στο ενυδρείο σου τελικά δείχνει πολύ πιο όμορφο απ΄ότι σε μένα. Το μόνο φίλε δεν ξέρω μήπως έχει μικρή απόσταση από την εφύλια. Όταν πέφτει το φως βγάζει τεράστια πλοκάμια και θα γίνεται χαμός μεταξύ τους. Για παρατήρησέ το λίγο αυτό. Κατά τα άλλα τα σπάει το ενυδρείο!!

 

Ευχαριστώ Λουκά! Είναι οντως πολυ κοντά στην εφυλία, θα δω μήπως τη μετακινήσω την εφυλία.

Link to comment
Share on other sites

Το πας πολύ ωραία!!!Με τον αραγωνίτη μου αρέσει ακόμα πιο πολύ!!!

 

Keep reefing ;)

Ευχαριστώ φίλε μου! Οπως και να το κάνουμε ο αραγωνίτης δίνει άλλη ομορφιά.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πολυ ωραιες και καθαρες φωτο θοδωρη μου,ευχαριστουμε ρε φιλε!!

Η πρωτελευταια φωτο... :wub:  :wub:

Πραγματικα πολυ ωραια ζωντανα και ειδικα το ψαρακι ειναι διαμαντι ^_^

Να τα χαιρεσαι και φτου φτου!

Link to comment
Share on other sites

Τπ lps αδικο σου αρχιζει και ομορφαινει,να το χαιρεσ,και ωραιες φωτο Θωδορη. :thumbsu:

Link to comment
Share on other sites

Πολυ ωραιες και καθαρες φωτο θοδωρη μου,ευχαριστουμε ρε φιλε!!

Η πρωτελευταια φωτο... :wub:  :wub:

Πραγματικα πολυ ωραια ζωντανα και ειδικα το ψαρακι ειναι διαμαντι ^_^

Να τα χαιρεσαι και φτου φτου!

 

Τπ lps αδικο σου αρχιζει και ομορφαινει,να το χαιρεσ,και ωραιες φωτο Θωδορη. :thumbsu:

 

Eυχαριστώ πολύ παιδιά, να χαίρεστε και τα δικά σας διαμάντια!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...