Jump to content

Φίλτρο άμμου και υπόστρωμα άμμου


chrism

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους,

 

Μετά από 25 χρόνια ενασχόλησης με τα ενυδρεία, και μία μικρή τριετή παύση λόγων υποχρεώσεων, ενεργοποιώ εκ νέου το ενυδρείο μου (320 lt ) για τους αγαπημένους μας δίσκους.

Παλαιότερα ασχολήθηκα με επιτυχία 5 χρόνια αλλά με εκτροφής (6 υπέροχα δισκάκια).

Αυτά που θα σας ρωτήσω αφορούν πράγματα που δεν είχα κάνει οπότε και θα ήθελα τις γνώμες σας.

 

1) Φίλτρο άμμου. Γενικά θεωρούνται τα καλύτερα. Οπότε και σκέφτομαι τώρα να βάλω κάποιο αλλά δεν βρίσκω (αφού δεν μπορούμε να φέρουμε από έξω). Γνωρίζει κανείς που μπορώ να βρω;

2) Ως υπόστρωμα αυτή τη φορά θα χρησιμοποιήσω άμμο (εκτός του φυτικού υποστρώματος). Πιστεύετε ότι θα έχω θέμα με pleco λόγω του ψιλού κόκκου της άμμου;; (Παλαιότερα με τους δίκους συμβίωναν άψογα σε 6.2 ph)

3) Επίσης όσον αφορά το ''σκούπισμα'' με τη γνωστή και μη εξαιρετέα σκούπα της αγοράς, θα έχω θέμα με την άμμο;

4) Όσον αφορά το φιλτράρισμα σκέφτομαι ένα 2080 και ίσως ένα σαν το 2217 (ως μηχανικό - χημικό) πριν το φίλτρο άμμου. Έχει δοκιμάσει κανείς τέτοιο συνδυασμό;

 

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Φίλε chrism,

1. Τα φίλτρα άμμου έχουν ξεπεραστεί πλέον και για αυτό δεν βρίσκεις, έχω ένα λειτουργικό παροπλισμένο να στο έδινα αλλά με άμμο δεν μπορεί να λειτουργήσει.

2. Με τα pleco δεν θα έχεις κανένα θέμα λόγο άμμου

3. Και με τη σκούπα θα είσαι οκ

4. Συνδυασμός 2080 και 2217... Πάρα πολύ καλός! 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μπορει να εχεις θεμα με τους πλεκο και τους δισκους τους αρεσει να τους 'καβαλανε'...

Αυτα τα δυο φιλτρα που αναφερεις και χωρις φιλτρο αμμου ειναι υπεραρκετα για τα λιτρα σου οτι ψαροσυνθεση και να βαλεις...

Υποστρωμα και αμμο δεν θα στο προτεινα καλυτερα ταμπλετες...

Αν ομως εχεις σκοπο να το κανεις φυτεμενο δεν χρειαζεται η σκουπα κατα την γνωμη μου γιατι τα παντα θα γινονται λιπασμα...

Αν εχεις ομως σκοπο να την χρησιμοποιησεις η ποσοτητα αμμου που θα σου τραβαει ειναι αμελητεα αν εισαι προσεκτικος...

Έγινε επεξεργασία - stathis spithas
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αν βάλεις κατάλληλα την έξοδο των φίλτρων η άμμο Σου θα είναι σαν καινουργια.εγώ πριν την αλλαγή ανακατεύω λίγο την μισή για τυχών αέρια στην επόμενη αλλαγή την άλλη μισή.Καλώς ήρθες!!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ παιδιά για τη βοήθεια. 

Όσον αφορά τα pleco, παλιά είχα ένα goldie μόνο του οπότε δεν πείραζε τους δίσκους. Τώρα μάλλον δεν θα το ξανακάνω γιατί μπορεί και να έτυχε (αν και σε ξένα forums ο goldie είναι επιλογή αν κάποιος θέλει με το ζόρι να βάλει).

 

Τη σκούπα την έχω δουλέψει αρκετά, αλλά όχι σε άμμο ( στο reef ποτέ δεν τη χρησιμοποιούσα), οπότε από προσοχή άλλο τίποτα.

 

Και πάλι thanks

Link to comment
Share on other sites

Οτι pleco έχω στο προφίλ μου είχα μαζί με τους δίσκους για χρόνια χωρίς ποτέ κανένα πρόβλημα,

βέβαια υπάρχουν και αρκετά είδη που βεντουζάρουν πάνω στους Δίσκους και γεύονται την βλέννα...

Link to comment
Share on other sites

Οτι pleco έχω στο προφίλ μου είχα μαζί με τους δίσκους για χρόνια χωρίς ποτέ κανένα πρόβλημα,

βέβαια υπάρχουν και αρκετά είδη που βεντουζάρουν πάνω στους Δίσκους και γεύονται την βλέννα...

Και οσο και να φαινεται παραξενο το εχω δει και με οτοκυκλους...
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ παιδιά για τη βοήθεια.

Όσον αφορά τα pleco, παλιά είχα ένα goldie μόνο του οπότε δεν πείραζε τους δίσκους. Τώρα μάλλον δεν θα το ξανακάνω γιατί μπορεί και να έτυχε (αν και σε ξένα forums ο goldie είναι επιλογή αν κάποιος θέλει με το ζόρι να βάλει).

Τη σκούπα την έχω δουλέψει αρκετά, αλλά όχι σε άμμο ( στο reef ποτέ δεν τη χρησιμοποιούσα), οπότε από προσοχή άλλο τίποτα.

Και πάλι thanks

Ο συγκεκριμενος οντως δεν τους πειραζει οπως και πολλα ειδη L...
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...