Jump to content

Project Βιοτοπικης Προσέγγισης Αμαζονίου και Παραπόταμων.


Irakles

Recommended Posts

Συμφωνώ Δημήτρη. Για γέννα μαζί με δίσκους δε το συζητάω γιατί αλλάζει πολύ το σενάριο. Γι' αυτό διάλεξα μόνο αρσενικά για το δισκάδικο. :D

:D

Σίγουρα, αλλά οι πιο πολλοί θα πάνε στο μαγαζί, θα πάρουν ένα κοπαδάκι ψαριών σε πολύ μικρό μέγεθος και δεν θα ( μπορέσουν ) να δουν αρσενικά και θηλυκά. Και το πάρτι θα ξεκινήσει :D

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Λοιπον κατι ψήνεται!!! Χθες μπηκαν οι πρώτοι κάτοικοι!!! Κατι αμερικανάκια απο το suriname... να ευχαριστήσω πολυ το μελος του φορουμ μας SOTIRIS!!

Χθες μετα την προσαρμογή τους κρύβονταν αλλα πιο βράδυ δςν μπόρεσα να αντισταθώ και τοτε άνοιξα φωτα.... δεν πανικοβληθηκαν αλλα ηταν στην πισω πλευρά του ενυδρείου... εφαγαν κανονικά.... σήμερα δεν μπορω να πλησιάσω το ενυδρείο έρχονται για φαγητό... νομιζω έχουμε βρει κατι κοινο!!! Το φαΐ!!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Λοιπον κατι ψήνεται!!! Χθες μπηκαν οι πρώτοι κάτοικοι!!! Κατι αμερικανάκια απο το suriname... να ευχαριστήσω πολυ το μελος του φορουμ μας SOTIRIS!!

Χθες μετα την προσαρμογή τους κρύβονταν αλλα πιο βράδυ δςν μπόρεσα να αντισταθώ και τοτε άνοιξα φωτα.... δεν πανικοβληθηκαν αλλα ηταν στην πισω πλευρά του ενυδρείου... εφαγαν κανονικά.... σήμερα δεν μπορω να πλησιάσω το ενυδρείο έρχονται για φαγητό... νομιζω έχουμε βρει κατι κοινο!!! Το φαΐ!!!

Θελουμε φωτος..
Link to comment
Share on other sites

Θα γίνει κανονική παρουσιαση αλλα σε λιγες μερες να εχω και χρόνο γιατι με τη δουλειά εχω κανει τη νυχτα μερα....

Link to comment
Share on other sites

Θα γίνει κανονική παρουσιαση αλλα σε λιγες μερες να εχω και χρόνο γιατι με τη δουλειά εχω κανει τη νυχτα μερα....

 

Τάιζε καλά,  και ανέβασε καμιά φώτο είμαστε όλοι ανυπόμονοι. :D

Link to comment
Share on other sites

Αναμενουμε...

Link to comment
Share on other sites

Το βράδυ λογικα θα εχω χρόνο για ενα βιντεακι!!!!

Link to comment
Share on other sites

Για το ματι σας μονο μερικες φωτογραφίες και ενα βιντεακι απο το τάισμα των surinamensis που είναι οι μόνοι κάτοικοι μεχρι τώρα (το bloodworm το εξαφάνισα την αρτεμια οχι τοσο.)... δεν εχει τελειώσει ακομα η ψαροσυνθεση ουτε ο τελικος διάκοσμος αν και μονο καποιο ευκολο φυτο θα προστεθεί... εχω υπόψιν μου για λευκοκεφαλα.

Ακουω παρατηρήσεις και ιδέες!!!

https://youtu.be/8oet5uMKzQE

http://rs393.pbsrc.com/albums/pp11/ghaggelidakis/Mobile%20Uploads/IMG-20160408-WA0009_zpsh1go8jye.jpg?w=480&h=480&fit=clip

http://rs393.pbsrc.com/albums/pp11/ghaggelidakis/Mobile%20Uploads/IMG-20160408-WA0008_zps3rl3lban.jpg?w=480&h=480&fit=clip

http://rs393.pbsrc.com/albums/pp11/ghaggelidakis/Mobile%20Uploads/IMG-20160408-WA0010_zpsksuj4lke.jpg?w=480&h=480&fit=clip

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Ωρε κατι θερια...

Τα φροντιζε καλα ο σωτηρης!!

Στα δικα μου αρεσει πολυ και η αρτεμια αλλα ειναι μωρα...

Πολυ ομορφο!!!

Λευκοκεφαλα ειναι και φυτο του βιοτοπου τους και ανοιγει πολυ ομορφα...

Βρηκα και εγω για το δικο μου για να διωξω την πιστια...

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον ομορφο φαινεται αλλα δεν φαινεται καλα η δεξια μερια του ενυδρειου για να μπορεσω να σου εκφερω αποψη! Μια πανοραμικη θα ηταν διαφωτιστικη! Ταιζε σε ολο το μηκος του ενυδρειου για να τρωνε ολα.

Σταθη, απ οσο ξερω η λευκοκεφαλα βρισκεται Βραζιλια και οχι Σουριναμ!

Link to comment
Share on other sites

Θα βγαλω πιο καλες να δειτς και πιο καθαρες... η λευκοκεφαλα υπάρχει παντου στη νότια Αμερική... ετσι τουλάχιστον βρισκω μεχρι τωρα...

Link to comment
Share on other sites

Καλα ρε παιδια μην βαρατε. Λεει καπου ομως οτι υπαρχει και στο Σουριναμ;

Send from the heart of the Amazonas

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα εχω φαΐ κατι ωρες ωστε να βρω τι υπάρχει και τι οχι... στα φυτα επιφάνειας δεν λεει πιυθενα οτι δεν υπάρχει ισα ισα που καπου ειχα διαβάσει οτι ειναι σύνηθες φαινόμενο να βρίσκονται παντού... τωρα καποια φυτα που εχουν ποιο υψηλές απαιτήσεις απλα λενε για το υποστρωμα τους πως θελουν να ειναι πιο πλούσιο-πιο αλκαλικο νερο κτλπ και μετα βαζει ενα παράδειγμα που λεει το συνανταμε στον Αμαζόνιο ή στις εκβολες του Ορινοκο κτλπ κατι που δεν συμβαίνει με τα επιφάνειας..

Link to comment
Share on other sites

Δεν καταλαβα τιποτα!

Βαλε μου ενα λινκ που να λεει οτι εχει το Σουριναμ.

Send from the heart of the Amazonas

Link to comment
Share on other sites

Aν δεν κάνω λάθος δεν πρόκειται για ενυδρείο βιοτοπικής προσέγγισης σουρινάμ, αλλά Αμαζονίου. Σ' αυτή την περίπτωση είναι "ασφαλές" να βάλεις λευκοκεφάλα.

Link to comment
Share on other sites

Πολυ ομορφα ψαρια,τα εχω δει κι απο κοντα,να τα χαιρεσαι!!!

Πολυ ωραιος και ο διακοσμος που εχεις φτιαξει!Βαλε και μια πανοραμικη να φαινεται ολο το ενυδρειο...

Θα βαλεις κι αλλα ψαρια?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μπραβο σας παιδια που το ψαχνετε τοσο πολυ οσον αφορα την βιοτοπικοτητα!Ειστ ωραιοι...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το να λεμε οτι το φυτο αυτο το βρισκουμε στην νοτια Αμερικη και στην κεντρικη, ειναι οτι πιο αοριστο υπαρχει. Ο Αμαζονιος και οι μεγαλοι του παραποταμοι εχουν απειρους πιο μικρους παραποταμους και διασχιζουν ποσα κρατη. Γιαυτο και φυσικα θα πρεπει να απαριθμηθουν τα κρατη στα οποια το βρισκουμε. Ακομη και συγκεκριμενο κρατος να αναφερεται, θα πρεπει να δουμε και την περιοχη! Πχ τα βολιβιανα ραμ τα βρικουμε προφανως στην Βολιβια. Η βολιβια ομως εχει 5-6 μεγαλα ποταμια. Σε ποιο απ ολα λοιπον ειναι το βολιβιανο ραμ και κατα ποσο το συνανταμε με καποιο αλλο ειδος ψαριου οπως το μαυρο τετρα που καταγεται απο Βολιβια;

Aκαδημαικα μιλωντας παντα και οχι για κανενα αλλο λογο αφου το ενυδρειο δεν θα εχει βιοτοπικο χαρακτηρα εχω βρει κανα δυο λινκ!

 

http://aquaticplants.animal-world.com/StemPlants/BrazilianPennywort.php

 

http://www.grylliswaterlilies.gr/hydrocotyle-leucocephala/

Link to comment
Share on other sites

Δεν γινεται ομως ρε θοδωρη...

Ειναι τεραστιος..

Ουτε οι ντοπιοι καν δεν ξερουν πια ειδη ψαριων και φυτων υπαρχουν οχι μονο στο αμαζονιο ευρητερα αλλα ουτε καν στις κοντινες περιοχες απο εκει που κατοικουν...

Η καταγραφη ειναι αδυνατη μεχρι τωρα μιλαμε για καμμια χιλιαρια παραποταμους...

Καμποσα εκατομηρια τετραγωνικα χιλιομετρα..

Και καμποσες χιλιαδες ψαρια...

Φανταζομαι οτι και η λευκοκεφαλα που με παθος υποστηριζεις οτι γραφουν οτι βρισκεται στην βραζιλια για το που ακριβως υπαρχει δεν μπορουμε να γνωριζουμε αφου οι πληροφοριες που μας δινουν ειναι γενικες οσο γενικες ειναι οτι βρισκεται και στην νοτια αμερικη....

Πως να στο εξηγησω..

Πχ το μπαρμουνι ειναι μεσογειακο ψαρι τι παει να πει οτι ξερουμε που ακριβως ειναι;

Απλα βρισκεται στα νερα μας...

Η οταν θα παμε να φτιαξουμε μεσογειακης προσεγγισης ενυδρειο θα πουμε οτι δεν θα βαλουμε μπαρμπουνια γιατι ειναι μεσογειακο ευβοιας και οχι κρητης γιατι στην κρητη πια δεν εχουν μπαρμουνια;;

Αφου υπαρχουν στα νερα μας...

Αυτο μας δινουν αυτα γνωριζουμε δυστηχως!!

Τεσπα νομιζα οτι μιλουσαμε για βιοτοπικης προσεγγισης αμαζονιου οποτε και η λευκοκεφαλα σε αυτον τον βιοτοπο ανηκει...

Έγινε επεξεργασία - stathis spithas
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μα ακριβως εκει θελω να καταληξω Σταθη! Οταν μιλαμε Για Νοτια Αμερικη μιλαμε για χιλιαδες ποταμια και μερικες δεκαδες κρατη τα οποια απεχουν μεταξυ τους χιλιαδες χιλιομετρα. Ειναι σαν να λες το ταδε ψαρι βρισκεται στην Ευρωπη!!!! Που στην Ευρωπη; Δηλαδη αν φτιαξω ευρωπαικο βιοτοπο κμπορω να βαλω ψαρι που ζει στο Βελγιο και φυτα απο την Ελλαδα; Ιδιο τοπιο και συνθηκες παιζουν στο Βελγιο και στην Ελλαδα;

Το παραδειγμα με το μπαρμπουνι αναφερεται σε μια υδατινη λεκανη ενιαια και δη στο ιδιο κρατος. Κι ομως πιστευω πως γνωριζεις οτι ο βυθος και οι οργανισμοι μπορει να διαφερουν δραματικα απο την Ευβοια στην Κρητη! Ομως στην περιπτωση του Αμαζονιου ο οποιος ειναι αχανης ειναι παντελως αδυνατο. Δηλαδη το mikrogeophagus altispinosus το οποιο βρικεται στην Βολιβια στο Rio Guapore ειναι τρομερα δυακολο να βρεθει στο Rio Orinoco που βρισκεται στην Βενεζουελα. Κι αυτο γιατι θα πρεπει να περασει απο το Rio Μadeira το οποιο ειναι μονο 3.800 χλμ σε μηκος με τα να βγει στο κυριως καναλι του Αμαζονιου και υστερα να περασει το rio Negro που κι αυτο με την σειρα του ειναι μονο 2.500 χλμ για να βγει επιτελους στο rio Orinoco! Στην διαδρομη αυτη εχει περασει 4 χωρες υπερδεκαπλασιες της Ελλαδας σε μεγεθος! Οποτε καταλαβαινεις οτι οταν λεμε οτι ενα ψαρι μενει στην Ελλαδα, πχ το χελι των Ιωαννινων, δεν σημαινει οτι ζει και στην Θεσσαλονικη. Ποσο μαλλον στον Αμαζονιο και τους παραποταμους του! Και τι διαφορα θα εχει το καθε ποταμι απο το αλλο!

Εγω δεν υπερασπιζομαι ουτε με παθος ουτε με τιποτα οτι η λευκοκεφαλα βρισκεται στην Βραζιλια, αν και ετσι νομιζα. Που βρισκεται ομως; Βρισκεται στο Σουριναμ; Στην Βενεζουελα, στην Βολιβια, στην Κολομβια; Που; Βρισκεται σε ολα τα παραπανω; Ειπαμε να ειναι βιοτοπικης προσεγγισης αλλα να προσεγγιζει και λιγο! Αν παρεις γεωφαγους απο το Σουριναμ, γατοψαρα απο την Αργεντινη και σκαλαρια απο την Κολομβια και βαλεις και φυτα απο την Βραζιλια, ε αυτο δεν ειναι βιοτοπικο. Ουτε καν προσεγγισης. Κοινωνικο Αμαζονιου ειναι!

Προφανως καταλαβαινεις οτι κολλαω στην λεπτομερεια αλλα οταν φτιαχνεις βιοτοπικο ετσι ειναι. Αυτο υπερασπιζομαι με παθος. Την λεπτομερεια του βιοτοπικου. Θα μου πεις ο Ηρακλης δεν θελει να φτιαξει βιοτοπο. Οκ πασο. Αλλα οταν ακουω οτι η λευκοκεφαλα παιζει καπου στην ν. Αμερικη αρα ειναι στον βιοτοπο των surinamensis δεν μπορω να το δεχθω. Πολυ πιθανον να ειναι αλλα θα πρεπει να το ξερουμε σιγουρα και οχι αερολογιες!

Και παλι αναφερω οτι αυτη η συζητηση ειναι εντελως ακαδημαικη απο την στιγμη που ο Ηρακλης δεν φτιαχνει βιοτοπο!

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παίδες, δεν εχω απαντήσει γιατι διάβαζα μια έρευνα με φυτα,ζωα,ψαρια ακομα και τι κουνούπια εχει το suriname για να μπορέσω να βγαλω άκρη μιας και θα προσπαθήσω να το κανω οσο πιο πολυ μπορώ κοντά στο βιότοπο για αυτα τα ψαρια και ετσι για να εχω να προσπαθω για κατι καλύτερο...

Ετσι λοιπον βρηκα μια διατριβή σχετικα με τον ποταμο Σουριναμ και η λευκοκεφαλα δεν αναφέρεται οκομαστικα. Λεει οτι υπάρχουν πολλα φυτα επιφάνειας ονοματιζει καποια π.χ. Πιστία και λεει οτι ειναι ενα απο τα φυτά... εφοσον λοιπον η πιστια ειναι στα βιοτοπικα φυτα το κραταω σαν στανταρακι και λεω οτι αν βαλω λευκοκεφαλα μεσα θα το κανω μονο και μονο γιατι μου αρεσει το φυτό!!!

Εχετε δικιο ολοι, απλα βιοτοπος Αμαζονίου εφόσον μπηκαν μεσα τα geophagus suriamensys δεν γινεται, ασε που περιμενω και ενα κοπαδοψαρο παλι του ίδιου ποταμού... οποτε ειπα να κρατησω και το χαρακτήρα του βιοτοπου. Ευκολος και απλος διχνει ως τωρα... αν κατι με ζορίσει μετα δεν ξερω...

Εχω να πω οτι τα ψαρια που εχω μεσα εχουν πιασει κατι χρώματα σχεδον αμέσως μετα την 1η μερα που εχω παθει πλάκα... εχουμε βέβαια κατι ψιλο διαμάχες απο τα πιο μικρα σε ηλικία αλλα πετάγεται ο πιο κυριαρχος αρσενικός ,απλα κανει εμφάνιση, σταματανε ολα ακαριαία...

την αμμο την περνανε κόσκινο καθε μερα 100 φορές...

Θοδωρή εν τέλει σιγα σιγα νομιζω οτι δεν εχω ξεφύγει απο το βιότοπο αφου δεν θα βαλω ασχετα ψάρια... συνθήκες νερου προσπαθω να τις φερω οσο πιο κοντά χωρις ιδιαίτερη δυσκολία κι ας ειναι στα ανωτερα δυνατά όρια... εεε τωρα οσο για την λευκοκεφαλα μαλλον θα ειναι η παρασπονδια μου!!!

Ααααα και εχω να δηλώσω οτι τρωνε πολυ φαι, θα θελω catering σε λιγο... σημερα λογικά θα παω να παρω και μια ποικιλία τρωφων...

Ερώτημα λογο τις πιστιας και γενικα των φυτων επιφάνειας δεν μπορω να εχω ανατάραξη απο το φιλτρο γιατι θα μου τα γυρίζει ολα τούμπα... να βαλω μια αεραντλία ????

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πολυ ομορφα ψαρια,τα εχω δει κι απο κοντα,να τα χαιρεσαι!!!

Πολυ ωραιος και ο διακοσμος που εχεις φτιαξει!Βαλε και μια πανοραμικη να φαινεται ολο το ενυδρειο...

Θα βαλεις κι αλλα ψαρια?

Θα βαλω καποια Marbled Hatchetfish που ειναι του ιδιου βιοτοπου (απλα ειναι λιγο ακριβά) και θα σας βαλω κι αλλες φωτογραφίες πιο σωστές!!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...