Jump to content

Project Βιοτοπικης Προσέγγισης Αμαζονίου και Παραπόταμων.


Irakles

Recommended Posts

Μπραβο σας παιδια που το ψαχνετε τοσο πολυ οσον αφορα την βιοτοπικοτητα!Ειστ ωραιοι...

Το κακο ειναι οτι πολλα άρθρα ειναι γενικοτητες και ενω ψαχνεις για κατι συγκεκριμένο πιθανον να μην βρεις μια ξεκάθαρη απάντηση... δεν ξερω κατα ποσο υπάρχει φυσικα παντα αυτη η απάντηση και αν ξερουν και οι ίδιοι οι κάτοικοι τις περιοχής....

Link to comment
Share on other sites

Αυτη ειναι η διατριβη για τον βιότοπο του suriname:

https://books.google.gr/books?id=FnbyCAAAQBAJ&pg=PA121&lpg=PA121&dq=suriname+aquatic+plants&source=bl&ots=C4I9-rGmHL&sig=s5YiLhhNFg9Bn_HBATP3zshtiD8&hl=el&sa=X&ved=0ahUKEwjGz9bu04XMAhXIWxQKHRbnB9IQ6AEIJzAE#v=onepage&q=suriname%20aquatic%20plants&f=false

Και στην σελιδα 121 αναφερει τα floating vegetation habitat...

Έγινε επεξεργασία - Irakles
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μα ακριβως εκει θελω να καταληξω Σταθη! Οταν μιλαμε Για Νοτια Αμερικη μιλαμε για χιλιαδες ποταμια και μερικες δεκαδες κρατη τα οποια απεχουν μεταξυ τους χιλιαδες χιλιομετρα. Ειναι σαν να λες το ταδε ψαρι βρισκεται στην Ευρωπη!!!! Που στην Ευρωπη; Δηλαδη αν φτιαξω ευρωπαικο βιοτοπο κμπορω να βαλω ψαρι που ζει στο Βελγιο και φυτα απο την Ελλαδα; Ιδιο τοπιο και συνθηκες παιζουν στο Βελγιο και στην Ελλαδα;

Το παραδειγμα με το μπαρμπουνι αναφερεται σε μια υδατινη λεκανη ενιαια και δη στο ιδιο κρατος. Κι ομως πιστευω πως γνωριζεις οτι ο βυθος και οι οργανισμοι μπορει να διαφερουν δραματικα απο την Ευβοια στην Κρητη! Ομως στην περιπτωση του Αμαζονιου ο οποιος ειναι αχανης ειναι παντελως αδυνατο. Δηλαδη το mikrogeophagus altispinosus το οποιο βρικεται στην Βολιβια στο Rio Guapore ειναι τρομερα δυακολο να βρεθει στο Rio Orinoco που βρισκεται στην Βενεζουελα. Κι αυτο γιατι θα πρεπει να περασει απο το Rio Μadeira το οποιο ειναι μονο 3.800 χλμ σε μηκος με τα να βγει στο κυριως καναλι του Αμαζονιου και υστερα να περασει το rio Negro που κι αυτο με την σειρα του ειναι μονο 2.500 χλμ για να βγει επιτελους στο rio Orinoco! Στην διαδρομη αυτη εχει περασει 4 χωρες υπερδεκαπλασιες της Ελλαδας σε μεγεθος! Οποτε καταλαβαινεις οτι οταν λεμε οτι ενα ψαρι μενει στην Ελλαδα, πχ το χελι των Ιωαννινων, δεν σημαινει οτι ζει και στην Θεσσαλονικη. Ποσο μαλλον στον Αμαζονιο και τους παραποταμους του! Και τι διαφορα θα εχει το καθε ποταμι απο το αλλο!

Εγω δεν υπερασπιζομαι ουτε με παθος ουτε με τιποτα οτι η λευκοκεφαλα βρισκεται στην Βραζιλια, αν και ετσι νομιζα. Που βρισκεται ομως; Βρισκεται στο Σουριναμ; Στην Βενεζουελα, στην Βολιβια, στην Κολομβια; Που; Βρισκεται σε ολα τα παραπανω; Ειπαμε να ειναι βιοτοπικης προσεγγισης αλλα να προσεγγιζει και λιγο! Αν παρεις γεωφαγους απο το Σουριναμ, γατοψαρα απο την Αργεντινη και σκαλαρια απο την Κολομβια και βαλεις και φυτα απο την Βραζιλια, ε αυτο δεν ειναι βιοτοπικο. Ουτε καν προσεγγισης. Κοινωνικο Αμαζονιου ειναι!

Προφανως καταλαβαινεις οτι κολλαω στην λεπτομερεια αλλα οταν φτιαχνεις βιοτοπικο ετσι ειναι. Αυτο υπερασπιζομαι με παθος. Την λεπτομερεια του βιοτοπικου. Θα μου πεις ο Ηρακλης δεν θελει να φτιαξει βιοτοπο. Οκ πασο. Αλλα οταν ακουω οτι η λευκοκεφαλα παιζει καπου στην ν. Αμερικη αρα ειναι στον βιοτοπο των surinamensis δεν μπορω να το δεχθω. Πολυ πιθανον να ειναι αλλα θα πρεπει να το ξερουμε σιγουρα και οχι αερολογιες!

Και παλι αναφερω οτι αυτη η συζητηση ειναι εντελως ακαδημαικη απο την στιγμη που ο Ηρακλης δεν φτιαχνει βιοτοπο!

Οποτε λεμε τι ιδιο πραγμα θοδωρη...

Προσεγγιση θα κανει ο Ηρακλης..

Θα ηταν αδυνατον να φτιαξει κατι βιοτοπικα σε βαθμο που να ακουμπαει το απολυτο(ασχετα απο συνθηκες που μονο η φυση μπορει να δημιουργησει)γιατι οι πληροφοριες που εχουμε για τον αμαζονιο και τους παραποταμους τους ειναι σχετικα μηδαμινες σε σχεση με το ευρος του ποταμου...

Τωρα αν ειναι ή δεν ειναι η λευκοκεφαλα ισως να μην εχει τοση σημασια την στιγμη που δεν θα περιοριστει σε "μικρο" κομματι του αμαζονιου...

Γιαυτο αρχικα ειπα οτι βρισκεται σε ολη την κεντρικη και κυριως στην νοτια πλευρα του αμαζονιου (τεραστιο δηλαδη σε μεγεθος κομματι της υφηλιου)..

Οι σιγουρες αναφορες ειναι για την αργεντινη την βραζιλια την κοστα ρικα και μετα γενικοτητες και για το φυτο αλλα και για συγγενικα ειδη με αυτο...

Ο βυθος οντως αλλαζει δραματικα και οταν μιλαμε για θαλασσα αλλαζει οχι μονο απο μερος σε μερος αλλα ακομα και απο παραλια σε παραλια...

Και σιγουρα το καθε ψαρι ψαχνει συγκεκριμενες συνθηκες οχι μονο ποιοτητας νερου και βυθου αλλα και αλλων συνθηκων οπως η θερμοκρασια και η ροη του νερου για να "φωλιασει" καπου...

Αν δεν ειναι ψαρι μεταναστευτικο που αρεσκεται ή για συγκεκριμενους λογους βρισκεται μονιμως σε αλλαγες περιοχων..

Καταλαβαινω το παθος γιατι χαμπαριαζω οτι εισαι λατρης του βιοτοπου και πραγματικα εχεις δικιο οτι αν βαλει περουβιανα σκαλαρια μαζι με γεωφαγους απο το σουριναμ και απιστογραματα απο την κολομβια θα μιλαμε για ψαροσαλατα....

Αν πραγματικα ομως κολησουμε σε τετοιες λεπτομερειες θα πρεπει να γνωριζει απο την αρχη οτι ειναι αδυνατον να το προσομειωσει σε μεγαλο βαθμο οχι μονο απο θεμα ψαριων και φυτων και στησιματος(των κορμων τις αμμου κτλ) αλλα και απο θεμα αλλαγων παραμετρων του νερου και σταθεροτητας των ψαριων σε μια περιοχη ή οχι οπως αναφερες και εσυ πιο πανω...

Παντως στα δικα μου ματια νομιζω οτι το παει πολυ καλα...

Έγινε επεξεργασία - stathis spithas
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Παντως στα δικα μου ματια νομιζω οτι το παει πολυ καλα...

Ευχαριστώ!!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μια χαρα το παει σαν ενυδρειο! Και τα ψαρια ειναι αριστα και το ξερω γιατι τα εχω δει απο κοντα στο προηγουμενο κατοχο!

Ηρακλη, τα hatchet θελουν ροη; Αν οχι, ε τοτε θα πρεπει να την κοψης την ροη με καποιον τροπο! Αεραντλια δεν νομιζω να χρειαζεται ειδικα αν εχεις κι αλλα φυτακια μεσα. 

Αυτες οι ερευνες που ποσταρες, μου φαγανε τα ματια και τις μισωωωωω!!!!!!  :ballistic:  :ballistic:  :ballistic:  :ballistic:

 

Αχαχαααχαχαχαχααχαχαχα!!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Να σου πω την αληθεια την διαβασα ολόκληρη σε 3 μερες και λες και ειχα καπνίσει ενα δέντρο (απο το καλο!!χαχαχα) και ειχα κανει κεφάλι... τα Hatchetfish νομίζω πως θελουν μετρια ροή... θα βαλω spray bar και θα ανοίξω και άλλες τρυπες ωστε να σπασει η πίεση... αλλα δεν εχω ανατάραξη στην επιφάνεια για αυτο λεω αεραντλία... λες να μην βάλω???

Link to comment
Share on other sites

Αν βαλεις spray bar θα εχεις και αναταραξη και δεν θα ενοχλεις την πιστια! Το ξερω φιλαρακι, ασε ενα χρονο την παλευα με κατι τετοια online συγγραμματα.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Λοιπον επανέρχομαι για να σας δωσω μια ενημέρωση του τι εχει συμβεί στο ενυδρειο μου τους 2 μηνες που εχουν περάσει....

Εχω μεσα 7 γεωφαγους σουριναμ μεσαιου και μεγαλου μεγεθους και ειπα να παω βιοτοπικά οποτε βρηκα τα Marbled Hatchetfish (strigata) που ειναι στον ιδιο βιότοπο και μπορω να πω σε μεγαλο μεγεθος και ζουσαν για 2-3 μερες αρμονικά οσο δηλαδή κρύβονταν τα Hatchetfish αλλα μολις πηραν θαρος και έμπαιναν μπροστα στους γεωφάγους ειχαμε απώλειες-γενοκτονία!!! Δυστυχώς δεν τα βρηκαν τα δυο τους οποτε ξανα μόνοι και άρχοντες μεσα....

Οι επιλογές δεν ειναι εύκολες αν θελω κατι βιοτοπικο!!

αν κοιπον αφήσω τον βιότοπο τι μπορω να βαλω μέσα ακομα ??? Καποιο αλλο οπως geophagus japurari? Cacatuoides triple red?

Καποια αλλη πρόταση ???

Ξερω ξερω Θοδωρή μην βαράς!!! Χαχαχαχαα!!!

Link to comment
Share on other sites

Σκοτωσαν τα hatcher; ελα ρε συ! Για αλλες κιχλιδες βυθου μην το σκεφτεσαι. Μπορεις ομως να παιξεις με ανσιστρους και κορυ για βυθο. Τωρα μπορεις αν θες να προσπαθησεις σκαλαρια, σεβερουμ, mesonauta αλλα με καθε επιφυλαξη!

Send from the heart of the Amazonas

Link to comment
Share on other sites

Θα έλεγα να μείνεις... όπως είσαι. Χρειάζονται τεράστιο ενυδρείο ούτως ή άλλως αυτά τα ψάρια... πόσο δε μάλλον και οι πιθανοί συγκάτοικοι τους,-  ;)

Link to comment
Share on other sites

Σκοτωσαν τα hatcher; ελα ρε συ! Για αλλες κιχλιδες βυθου μην το σκεφτεσαι. Μπορεις ομως να παιξεις με ανσιστρους και κορυ για βυθο. Τωρα μπορεις αν θες να προσπαθησεις σκαλαρια, σεβερουμ, mesonauta αλλα με καθε επιφυλαξη!Send from the heart of the Amazonas

Ναι Θοδωρή τα έβρισκαν μπροστα τους και στο παιχνίδι καταλαβαίνεις δεν αντεχαν τα φιλάκια... δεν τα έτρωγαν μονο θανατηφόρα φιλιά...

Ηρακλή έχεις δει ζευγάρια;

Μαλλον εχω ενα αλλα γενικά δεν μου ειναι πολυ ξεκαθαρο ακομα...

Θα έλεγα να μείνεις... όπως είσαι. Χρειάζονται τεράστιο ενυδρείο ούτως ή άλλως αυτά τα ψάρια... πόσο δε μάλλον και οι πιθανοί συγκάτοικοι τους,-  ;)

Λες να μην βαλω αλλα 3 εστω surinamensis μικρα πριν παρουν ολα μπόι μηπως χρειαστεί να κανω καμια εξαγωγή λογο φιλου???

Link to comment
Share on other sites

Tα πιθανά ζευγάρια θα ζητήσουν αρκετό χώρο. Κι εγώ είμαι της άποψης να μη βάλεις άλλα ψάρια. 

Δεν ξέρω το ακριβές μέγεθος των ψαριών, αλλά αφού όπως γράφεις είναι μεσαίου και μεγάλου μεγέθους, ίσως είναι ήδη αργά για το σενάριο που σκέφτεσαι. Τα καινούρια θα είναι λογικά γύρω στους 6 πόντους.

Τα keyhole που προτείνει ο Στάθης δε μεγαλώνουν πολύ, αρκεί να τα δεχτούν οι γεωφάγοι.

Έγινε επεξεργασία - kadmos
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Keyhole και λοιπα βυθοψαρα καλυτερα μην το ρισκαρεις.

Send from the heart of the Amazonas

Link to comment
Share on other sites

Οκ το έπιασα το νόημα.... θελω ενυδρειο 2,5 με 3 μέτρα!!!!

Link to comment
Share on other sites

Ναι Θοδωρή τα έβρισκαν μπροστα τους και στο παιχνίδι καταλαβαίνεις δεν αντεχαν τα φιλάκια... δεν τα έτρωγαν μονο θανατηφόρα φιλιά...

Μαλλον εχω ενα αλλα γενικά δεν μου ειναι πολυ ξεκαθαρο ακομα...

Λες να μην βαλω αλλα 3 εστω surinamensis μικρα πριν παρουν ολα μπόι μηπως χρειαστεί να κανω καμια εξαγωγή λογο φιλου???

 

 

Εγώ απάντησα... για τα άλλα είδη, που προσπαθείς να βάλεις.- 

Link to comment
Share on other sites

Εγώ απάντησα... για τα άλλα είδη, που προσπαθείς να βάλεις.-

Καλα οποτε βλεπω δικη σου απαντήση την διαβάζω με τρόμο!!! Τι μας εχεις κανει....???

Τι εννοείς ομως?? Οτι μπορω να βαλω μια 3αδα ακόμα???

Link to comment
Share on other sites

Γιατί παλικάρι μου... τι πρόβλημα υπάρχει... σε αυτά που γράφω;

Με την προϋπόθεση της γνώσης για το τελικό μέγεθος και την αναγκαστική παρέμβαση σου... ναι... για να σπάσεις και λίγο περισσότερο την επιθετικότητα (αν μπουν με σωστό τρόπο, τα καινούργια ψάρια)... ξύλο όμως θα "πέφτει".-

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Έχουμε νεότερα Ηρακλή? 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...