Jump to content

Project Βιοτοπικης Προσέγγισης Αμαζονίου και Παραπόταμων.


Irakles

Recommended Posts

Θέλω γνώμες και απόψεις για το προαναφερθέν Project!

Κάνω έρευνα ακομα δεν εχω καταλήξει...

Σκέφτομαι κατι απλό...

1) Geophagus surinamensis 6-7 με sarpae tetra καμια 30-40 μπορει και Hatchefish μια ομαδα αν και λεω 1 απο τα 2

2) 4 Geophagus surinamensis και 4 Geophagus japurari(σατανοπερκα εννοώ) με 1 κοπαδοψαρο

Corydoras λεω να μην βάλω γιατι μπορει λόγο των γεωφαγων να μην τρωνε σωστά....

Απο διάκοσμο εχουμε χαλαζιακη αμμο θα μπουν 1,2,3 ριζες-ξύλα με φυτα επιφάνειας καμια ανουμπια δεμενη θα δω αν μπορεσω να βαλω κανενα ευκολο φυτο που να μην γίνει σαλάτα... απο ξυλα-ριζες τι προτείνετε εκτος απο μοπανι που δεν μου αρεσει καθόλου... δεν θελω να σκουρινει πολυ το νερο.

Ακουω λοιπον γνωμες!!! Με το μαλακό μην βαράτε!!!

Διαστάσεις ενυδρείου 150x50x55

Έγινε επεξεργασία - Irakles
Link to comment
Share on other sites

Ετσι ρτσι. Για να ασχολουμαστε και με τιποτα σοβαρο. Χαχαχα!

Η πρωτη επιλογη απεχει πολυ απο βιοτοπικη ορθοτητα. Θα μπορουσες να την βαλεις αν σου αρεσει απλα να ξερεις οτι 30- 40 σερπα ουτε που θα τα βλεπεις. Για να πεις οτι θα τα βλεπεις να σκεφτεσαι σαν βαση το 100!

Η δευτερη επιλογη παλι νομιζω δεν στεκει βιοτοπικα και ψιλοειναι και επικινδυνη με δυο ειδη μεγαλον κιχλιδων που μοιραζονται τον ιδιο χωρο. Σιγουρα ανουμπια δεν μπαινει.

Αν εχεις βρει σατανοπερκα, εγω θα προτεινα να στησεις πανω σε αυτο το ειδος.

Κορυντορας μπαινουν ανετα.

Send from the heart of the Amazonas

Link to comment
Share on other sites

Η σατανοπερκα ειδ οτι θελει μεγαλυτερο μήκος ενυδρειου απο οτι ο surinamensis... και δεν εχει και χρώματα... η πρωτη επιλογη γιατι δεν στέκει βιοτοπικα... οπου κοιτω νομίζω οτι ολα αυτα τα ψαρια βρίσκονται και στον Αμαζόνιο αλλα και στις εκβολές του σε παραπανω απο ενα παραπόταμο νομιζω... δεν ειναι δηλαδη αυστηρά σε εναν μονο...

Έγινε επεξεργασία - Irakles
Link to comment
Share on other sites

Surinamensis και serpae είναι μια καλή επιλογή. Είχα αυτή τη σύνθεση χωρίς προβλήματα.

Τό μόνο που θέλω να τονίσω (αν και τα είπαμε και κατ ιδίαν), είναι πως τα cory δεν θα μπορούν να ανταγωνιστούν τους γεωφάγους στην διεκδίκηση της τροφής μιας και κυκλοφορούν και τα δυο είδη στο βυθό.. Από ένα σημείο και μετά δεν θα προλαβαίνουν τίποτα, και δεν θα τρέφονται σωστά. Το γράφω από προσωπική εμπειρία.

Link to comment
Share on other sites

Surinamensis και serpae είναι μια καλή επιλογή. Είχα αυτή τη σύνθεση χωρίς προβλήματα.

Τό μόνο που θέλω να τονίσω (αν και τα είπαμε και κατ ιδίαν), είναι πως τα cory δεν θα μπορούν να ανταγωνιστούν τους γεωφάγους στην διεκδίκηση της τροφής μιας και κυκλοφορούν και τα δυο είδη στο βυθό.. Από ένα σημείο και μετά δεν θα προλαβαίνουν τίποτα, και δεν θα τρέφονται σωστά. Το γράφω από προσωπική εμπειρία.

Μου μοιαζει πολυ φυσικο...

Απο αποψης μεγεθους και δυνατοτητα καταναλωσης τροφων...

Και εγω τα δικα μου θα τα δωσω προτου βαλω γεωφαγους....

Link to comment
Share on other sites

Γεωφαγους μόνους τους να τους χαρείς,πχ megassema

Όσοι ήρεμοι και παθητικοι είναι, ως κιχλιδα στην γέννα θα ρίξουν πολύ ξύλο, γιαυτό θα χρειαστείς χώρο, μιας και οι πιθανότητες να μην βγει ζευγάρι από το κοπαδάκι, που υποθέτω ότι θα βάλεις, είναι μηδαμινές. Πάντως αξίζει ο κόπος που θα κάνεις, είναι υπέροχα ζωντανά!

Καλή επιτυχία :)

Link to comment
Share on other sites

Η σατανοπερκα ειδ οτι θελει μεγαλυτερο μήκος ενυδρειου απο οτι ο surinamensis... και δεν εχει και χρώματα... η πρωτη επιλογη γιατι δεν στέκει βιοτοπικα... οπου κοιτω νομίζω οτι ολα αυτα τα ψαρια βρίσκονται και στον Αμαζόνιο αλλα και στις εκβολές του σε παραπανω απο ενα παραπόταμο νομιζω... δεν ειναι δηλαδη αυστηρά σε εναν μονο...

 

O surinamensis ζει στο Σουριναμ και στην Γαλλικη Γουιανα ενω η satanoperka πιο μεσα στον Αμζονιο στην Βραζιλια, Βολιβια, Περου κτλ. Το ιδιο και τα σερπα! Οποτε καταλαβαινεις οτι αυτα τα δυο ειδη δεν ζουν στον ιδιο βιοτοπο. Αυτα απο βιοτοπικης αποψης. Απο αποψη οτι βαζεις τα ψαρια που γουσταρεις ειναι οκ!

 

Surinamensis και serpae είναι μια καλή επιλογή. Είχα αυτή τη σύνθεση χωρίς προβλήματα.

Τό μόνο που θέλω να τονίσω (αν και τα είπαμε και κατ ιδίαν), είναι πως τα cory δεν θα μπορούν να ανταγωνιστούν τους γεωφάγους στην διεκδίκηση της τροφής μιας και κυκλοφορούν και τα δυο είδη στο βυθό.. Από ένα σημείο και μετά δεν θα προλαβαίνουν τίποτα, και δεν θα τρέφονται σωστά. Το γράφω από προσωπική εμπειρία.

 

Τα κορυ μπορουν να αρπαζουν τα υπολοιμματα αλλιως τα ταιζεις βραδυ με κλειστα φωτα και θα ειναι μια χαρα!

 

Γεωφαγους μόνους τους να τους χαρείς,πχ megassema

Όσοι ήρεμοι και παθητικοι είναι, ως κιχλιδα στην γέννα θα ρίξουν πολύ ξύλο, γιαυτό θα χρειαστείς χώρο, μιας και οι πιθανότητες να μην βγει ζευγάρι από το κοπαδάκι, που υποθέτω ότι θα βάλεις, είναι μηδαμινές. Πάντως αξίζει ο κόπος που θα κάνεις, είναι υπέροχα ζωντανά!

Καλή επιτυχία :)

 

Που θα τους τους megasema ρε γιατρε; Μην κοιτας που εσυ τους ειχες στην χρυση εποχη! Τυχερε!

Link to comment
Share on other sites

Πολύ όμορφα νέα στα βιοτοπικο σαλόνια του φόρουμ. Ή γνώμη μου είναι ένα καλό κοπάδι απο οποιους γεωφαγους βρεις και σου αρέσουν. Μόνοι τους.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως μετα απο λιγη έρευνα αρκετα είδη hyphessobrycon υπαρχουν στο suriname "copelani-georgettae-rosaceus-edentatus-marginatus".... εεεε τι πειράζει που μου αρεσει εμενα το είδος "eques".... νομιζω οτι μονο το rosaceus αντε να έρχεται ελλαδα...

Και ετσι γιατι τα ειδα σε ενα video τα lemon tetra που ειναι ολο το σωμα κίτρινο δεν θα ηταν πολυ ωραίο κι αυτο??? Θα κανει και έντονη αντίθεση!!! Ο Θοδωρής τα διαβαζει τωρα και θελει να με εκτελέσει....

Link to comment
Share on other sites

Βρε γιατι να θελω να σε εκτελεσω; εσυ ειπες οτι θες να ειναι βιοτοπικο. Μπορεις να βαλεις οτι θελεις αλλα δεν θα ειναι βιοτοπικο. Γενικα σου λεω πως για να φανουν τα τετρα θες πααααρα πολλα.

Send from the heart of the Amazonas

Link to comment
Share on other sites

Βρε γιατι να θελω να σε εκτελεσω; εσυ ειπες οτι θες να ειναι βιοτοπικο. Μπορεις να βαλεις οτι θελεις αλλα δεν θα ειναι βιοτοπικο. Γενικα σου λεω πως για να φανουν τα τετρα θες πααααρα πολλα.

Send from the heart of the Amazonas

Θα τα μαζέψω όλα απο τα πετ σοπ!!!

Ναι το ξερω οτι ξεφεύγει απο βιότοπο αλλα εχω την Μερκελ μου στο σπιτι και θελει χρώματα στο ενυδρείο... φυσικα ασκησα βετο και απειλησα με δημοψήφισμα... αλλα μου ειπε να μαζευτώ μην με πετάξει εξω απο το Ευρωσπιτικο μας...

Και αν δεν με φτασουν θα παω και στα κατεψυγμενα ολο και καποια σφυριδα Ειρηνικού θα εφαγε κανενα!!!!

Απο ριζες driftwood δεν εχω βρει καμία της προκοπής σε καποιο πετ σοπ... που αλλου να ψαξω??

Link to comment
Share on other sites

Ριζες αν δεν βρισκεις αυτο που θες θα πας φυση.

Τωρα για τα ψαρια εσυ ξερεις.

Send from the heart of the Amazonas

Link to comment
Share on other sites

Καλα το καταλαβα εγω οταν ειδα την αγγελια "σκουπα"...Προδοτη!Καλη επιτυχια στο νεο σου ενχειρημα οτι κ αν αποφασισεις να βαλεις.

Link to comment
Share on other sites

Εγω προδότης??? Πιο πολυ πρέσβη με λες δεν εγκαταλειπω απλα ετοιμάζω κι αλλο!!!!

Link to comment
Share on other sites

ΔΕΝ υπάρχουν... βιοτοπικά ενυδρεία.-

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

ΔΕΝ υπάρχουν... βιοτοπικά ενυδρεία.-

 

Ασε μας ρε και συ! Υπαρχουν και παραυπαρχουν!

Link to comment
Share on other sites

ΔΕΝ υπάρχουν... βιοτοπικά ενυδρεία.-

Για αυτο λεω κι εγω βιοτοπικης Προσέγγισης ποτε δεν θα ειναι δυνατο σε ενα ενυδρείο να να γινει βιότοπος... οσο καλη θέληση και να υπάρχει... θέλει κατι παραπάνω...ισως σε μια λίμνη να ειναι πιο σωστό!

Έγινε επεξεργασία - Irakles
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Εγω προδότης??? Πιο πολυ πρέσβη με λες δεν εγκαταλειπω απλα ετοιμάζω κι αλλο!!!!

Ζητω συγνωμη κυριε πρεσβευτα μου!
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ασε μας ρε και συ! Υπαρχουν και παραυπαρχουν!

 

 

Έχεις κάτι πρόχειρο... να δω

Link to comment
Share on other sites

Παίδες θελω να βαλω ενα spaybar σε ολο το μήκος του ενυδρείου.... ξέρει κανεις απο που μπορω να βρω τέτοια σωλήνα? Και θα κανω εγω τρυπες αν χρειαστεί για να πεταει και στο βυθο και στην επιφάνεια... εεε τι λετε???

Link to comment
Share on other sites

Η jbl νομιζω εχει spraybar σε κομματια που φτανουν σε αρκετα μεγαλο μηκος και εχουν καλη τιμη...

Απο ποιο μαγαζι???

Link to comment
Share on other sites

Αυτες οι πετρες λες να μου κάνουν για το aquascape??
https://drive.google.com/file/d/0B4rUruERkp_-WDVYUHBSSmpndUVhbXlJdnVwSmZxTkNqWEU4/view?usp=docslist_api

https://drive.google.com/file/d/0B4rUruERkp_-Wlc5LXNBdVVWRUplellUQUVPcENmWTlvVnpJ/view?usp=docslist_api

Να πω οτι δεν εχω προλάβει να κανω το τεστ ξυδι-υδροχλωρικό....

Έγινε επεξεργασία - argy1
Link to comment
Share on other sites

Σαν ασβεστολιθικες μου φαινονται.

Send from the heart of the Amazonas

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...