Jump to content

καλιο


gregkn73

Recommended Posts

με αφορμη μια κουβεντα σε αλλο θεμα, που δεν προχωρησε, να γραψω λιγο την γνωμη μου, για το αν ειναι χρησιμο ή οχι. 

 

Ειναι μεν βασικο στοιχειο με τιμη που πρεπει να κυμαινεται +- 400ppm, αλλα δεν το χρησιμοπουν καθεαυτο τα κοραλια για να δημιουργουν ιστο. οποτε λογικα δεν εχουμε και καταναλωσεις. Αλλα προσπαθωντας να βρω γιατι δεν μου "καθονται" και χανω καποιες ακροπορες,  σκεφτηκα να το ψαξω λιγο πιο πολυ. Καλιο απο το επαγγελμα μου γνωριζω οτι καταναλωνουν τα φυτα σε μεγαλες ποσοτητες, δηλαδη οι αλγες που μεγαλωνω στο σαμπ για να φιλτραρω το νερο, και μεγαλωναν αργα πλεον παρα τα ταισματα. διαβασα οσοι εχουν ατς λοιπον οτι συνηθως εχουν ελειψη....επισης διαβασα οτι καταναλωσεις, εχουν οσοι εχουν ζεολιθους και το αποδιδουν ειτε οτι τραβανε καλιο οι ιδιοι οι ζεολιθοι, ειτε τα βακτηρια που αναπτυσουν υψηλους πληθυσμους με αυτην την μεθοδο. στη συνεχεια βεβαια ειδα οτι και καποιοι χομπιστες με φοβερα χρωμματα και ενυδρεια γενικοτερα , χωρις ζεολιθους και αλγες , επισης προσθετουν καλιο! πχ http://166.78.194.236/forums/showthread.php?t=2529874&page=33 Ετσι ακομη και ενω δεν εβρισκα τεστ καλιου αξιοπιστο  , πηρα την αποφαση, μετα απο κανενα μηνα, να αρχισω να προσθετω, γιατι περσι ο ιδιοκτητης της τριτον αν θυμαμαι καλα, σε μια παρουσιαση στη MACNA , ειχε αναφερει, οτι το καλιο , αν αυξηθει σταδιακα η συγκεντρωση του, δεν προκαλει καποια αρνητικη επιδραση. δυστυχως το λινκ απο αυτο το βιντεο, δεν μπορω να το βρω. ΠΡΟΣΘΕΤΩΝΤΑς ΛΟΙΠΟΝ ΚΑΛΙΟ,δεν ειδα καποια αλλαγη στις ακροπορες, αλλα ουτε και στις αλγες, οι οποιες ομως ειχαν παρει μπρος ηδη απο αλλη αλλαγη που ειχα κανει. αυτο που αλλαξε παρα πολυ ηταν οι μοντιπορες. οι τελευταιες εκτως απο την σπονγκοδες, ειχε ανοιξει παρα πολυ το χρωμα τους, και μια μαρουλωτη που δεν θυμαμαι λατινικο, ειχε ασπρισει τελειως, αν και ειχε πολυποδες τεντα!. ρωτωντας μου ειπαν να κοιταξω, μηπως εχω nudis, αλλα τελικα με την προσθηκη καλιου, πηραν αμεσως χρωμα.....plate απο ανοιχτη καφε σε σκουρη καφεκοκκινη, digitata θαλλαση ανοιχτο σε γκρι-θαλασσι, μαρουλωτη απο ασπρη σε σκουροπρασινη, και μια hystix  απο ροζ se kokkino kafe.....αργοτερα διαβασα οτι οι μοντιπορες ειναι οντως δεικτης ελειψης καλιου  "For dosing you can use your monitporas, especially caps as indicators. Supplementing is required when Montiporas display slower growth and appear washed out to grey appearance."https://reefbuilders.com/2008/09/03/guide-of-sps-coral-coloration-make-them-more-vivid-bright/

 

φωτο βρηκα μονο  απο την μαρουλωτη, γιατι μου το ζητησε επιτακτικα ο Μιχαλης,

 

 

 

Πριν

41882297064849f486905e0b891244a2.jpg

Μετα μολις μια εβδομαδα περιπου

f025d1a50b5c419a567145e94da14f46.jpg

Συμπερασματικα, αν και δεν πρεπει να ριχνουμαι κατι χωρις να το τεσταρουμαι, επειδη μεχρι να βγαλει ξανα η σαλιφερτ τεστ, τα αλλα ειναι πανακριβα ή αναξιοπιστα αλλα κυριως δεν βρισκονται στη χωρα μας, νομιζω οτι αν οι μοντιπορες χασουν το χρωμα τους, και ολες οι αλλες παραμετροι εινα στα σωστα επιπεδα, μπορουμαι να ριχνουμαι σταδιακα μικρες ποστητες καλιου, αναλογα με την εικονα  των συγκεκριμενων κοραλιων

 

Έγινε επεξεργασία - gregkn73
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

δωσε μερικες πληροφοριες για το καλιο που εριξες, να εχουμε μια εικονα.

 

περσι ειχα αρχισει να το ψαχνω και εγω για το καλιο, αλλα τεστ της σαλιφερτ η δεν εβρισκες η εκανε πολυ καιρο για να ερθει οποτε δεν πηρα και ειχα κολλησει κι ολας στο πιο καλιο κανει για αυτη την δουλεια, αν και νομιζω βγαζουν καποιες εταιριες που ειδικευονται στο reef...

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Στην αρχη ξεκινησα με ενα μισοτελειωμενο μπουκαλακι korallenzucht που μου ειχαν δωσει , και μετα kcl φαρμακευτικο, 10€/kg. Θα εβαζα και γεωπονικο, γιατι ριχνουμαι μικροποσοτητες, αλλα εβρισκα τοπικα μονο σακι 25κιλων.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το kcl που λες, απο φαρμακειο;; Σε τι μορφη ειναι;; Εχεις βρει καποιον "μουσουλα" χορηγησεις;

Link to comment
Share on other sites

Αγγελε το παρήγγειλα από chembiotin. Είναι σκόνη, έβαλα 100γρ σε ένα λίτρο νερό ( αραιό δυαλυμμα είναι, έχει πολύ μεγαλύτερη δυαλητοτητα) και ρίχνω, 10μλ στις 3-4 μέρες. Όταν με το καλό βρω τεστ, θα βρω ακριβώς την δοσολογία, αλλά προς το παρόν, όπως στο περιέγραψα ,μέχρι τώρα , έχω δει μόνο καλά και τίποτα αρνητικό.

Link to comment
Share on other sites

Γρηγόρη πόσο καιρό το χρησιμοποιείς αυτό ?  

Εγω βάζω της korallen zucht  ιωδιούχο κάλιο μια σταγόνα στα 100 λτ. Απλα επειδή βάζω και άλλα προϊόντα απο αυτή την εταιρία δεν ξέρω αν τα αποτελέσματα που βλέπω οφείλονται κατεξοχήν στο ιωδιούχο κάλιο ή στο σύνολο των "ζουμιών" που χρησιμοποιώ. 

 

Γενικά είμαι ευχαριστημένος απο τα συμπληρώματα της συγκεκριμένης εταιρίας (αν και είναι λίγο ακριβά)

 

Ενδιαφέρων πάντως αυτό με το Κάλιο.    Η Κorallen λέει οτι  ενισχύει το μπλέ και το πράσινο χρώμα των κοραλλιών 

Link to comment
Share on other sites

Ευγενιε τελη γεναρη ξεκινησα το kcl, ενω 15 μερες πιο μπροστα ειχα ξεκινησει με αυτο της korallen . Το ιωδιουχο καλιο, θελει πολυ προσοχη εξαιτιας του ιωδιου. Ιωδιο Περιεχουν και τα ζουμια της φαουνα που μου φαινεται οτι ριχνεις. Αυτο που εριχνα της korallen, ηταν kcl και ισως να ειχε και kso4,. Καποιες απο τις λιγες ακρο αλλαξαν χρωμμα προσφατα και σε εμενα αλλα δεν μπορω να το συσχετισω με το καλιο. Σε εμενα μια εβδομαδα αφου αρχισα να το ριχνω, αλλαξαν εντυπωσιακα χρωμα οι μοντι, που προφανως ειχαν επηρεαστει απο την ελλειψη του.

Έγινε επεξεργασία - gregkn73
Link to comment
Share on other sites

Αληθεια τωρα????ΑΛΗΘΕΙΑ???.....δεν πιστευω οχι μονο αυτα που διαβαζω αλλα και το οτι θα ξοδεψω χρονο σε βλακειες....

Αλλα στο ΑΖ εχουν δωσει παρα πολλα παιδια πολλες μαχες για να υπαρχει ενα αρκετα υψηλο επιπεδο πληροφοριας οποτε δεν θα επιτρεψω να χαλασει αυτο...

Ασε που βλεπω οτι εχεις και like απο παιδια που δεν ειναι νεα στο χομπυ και μονο να φανταστω μπορω τι θα καταλαβει καποιο παιδι που τωρα ξεκιναει.....

Βλεπω η λυση στα παντα να γινεται το καλιο.....εκλεισε η ανεμωνη μου τι να κανω?Ριξε καλιο....stn τι να κανω?Ριξε καλιο....

 

Ειναι τραγικο/απαραδεκτο και φυσικα ανουσιο τα επιχειρηματα σου να ειναι τα γραπτα αλλων χομπυστων και μαλιστα οχι ελληνων που εστω μπορουν να μπουν εδω και να πουν την αποψη τους.Απλα τραγικο.Ειναι σαν να το παιζεις αντρας με μπαλακια αλλων.Οχι μονο δεν το χαιρεσαι...δεν ειναι και δυνατο/εφικτο.

Οταν χρησιμοποιεις κατι σαν επιχειρημα,οταν δεν ειναι προσωπικα εμπειρια σου αλλα και να την εχεις αποδειξει,να προσπαθεις να ειναι κατι η' επιστημονικα αποδεδειγμενο η' αποδεκτο.

Λογια αλλων χομπυστων δεν ειναι απτα επιχειρηματα αλλα ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑΤΑ για τα οποια δεν ξερεις τι ισχυει και τι δεν ισχυει.....και εδαφος για συζητηση...οχι αποδειξεις και δικαιωση...

 

Καταρχην εσυ δεν ξερεις ποιος λεει τι και πως το λεει και τι εννοει.

Βρηκες το rc και εχεις ξεκινησει το copy paste....και δυστυχως δεν ξερεις να το κανεις κιολας...

Θες εγω τωρα να δεχτω δικα σου επιχειρηματα οταν στο ιδιο το rc χρησιμοποιεις ως επιχειρηματα λογια χομπυστων τα οποια ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΠΕΙ ΚΑΝ....

Εδω λοιπον σε ενα θεμα που αφορα στο matrix και το siporax στο rc, ο gregkn73 ρωτησε γιατι αυτα τα υλικα παρεχουν απονιτροποιηση στα ενυδρεια μας αυτες τις ημερες ενω 10 χρονια πριν θεωρουσαμε πως δημιουργουν νιτρικα.Στη συνεχεια λεει πως την απαντηση σε αυτο τη βρηκε απο τον denadai ο οποιος ειπε πως σημερα χρησιμοποιουμε παρεχουμε περισσοτερη τροφη στους υφαλους μας η' χορηγουμε πηγη ανθρακα απευθειας οποτε ο βακτηριακος πληθυσμος δεν ειναι περιορισμενος οσον αφορα στον ανθρακα.Και μαλιστα ο gregkn73 ειπε πως το βρισκει και πολυ λογικο.

Στη συνεχεια το μελλος ontheway οχι μονο ειπε πως αυτο δεν ισχυει επειδη αυτα τα υλικα μπορουν να λειτουργησουν/αποδοσουν ακομα και με το ελαχιστο ταισμα(απαντηση που την ειχε παρει απο τον reefvet) αλλα και οτι δεν θυμαται να εχει δει πουθενα ο denadai τον οποιο ανεφερε ο gregkn73 ως πηγη της πληροφοριας να εχει πει κατι τετοιο.

Και εκει που απογειωθηκε το θεμα ειναι οταν μπηκε και ο ιδιος ο denadai και απορουσε που τα ειχε πει αυτα.

Και επειδη λογια του αερα δεν λεω ποτε και ουτε χρεωνω πραγματα τα οποια δεν εχουν γινει οριστε το λινκ(#327-#328)

http://www.reefcentral.com/forums/showthread.php?t=2526998&page=14

 

Αντε τωρα να ειχαμε αναλογο θεμα/συζητηση εδω και να μου ανεφερες αυτο το πραγμα σαν επειχειρημα που εχει πει καποιος σε ξενο φορουμ.

Οχι μονο δεν ισχυε οπως σου ανεφερε ο πρωτος αλλα Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΔΕΝ ΕΙΧΕ ΠΕΙ ΚΑΝ ΑΥΤΑ ΤΑ ΛΟΓΙΑ....οπως ειπε ο ιδιος!!!

 

Και φυσικα το ιδιο πραγμα εχεις κανει και σε αυτο το θεμα οπου παλι η επιχειρηματολογια σου στηριζετε σε ενα αλλο/ξενο ενυδρειο και σε εναν αλλο/ξενο χομπυστα.

Και μαλιστα λες οτι χρησιμοποιουν πολλοι καλιο ενω δεν ειναι καθολου ετσι....και ο λογος ειναι απλος....γιατ απλα με συχνες/τακτικες(τις οποιες καθοριζουν οι απαιτησεις του ενυδρειου) αλλαγες νερου εισαι καλυμμενος οσον αφορα αυτο το στοιχειο!

Για τα 5-10 ενυδρεια που το χρησιμοποιουν υπαρχουν 1000αδες τα οποια δεν ασχολουνται καν με αυτη τη παραμετρο και εχουν απιστευτα χρωματα.

Δεν ξερω καν αν υπαρχει totm που οχι να ριχνει η' εστω να μετραει καλιο....

Kαι ομως οι ανθρωποι εχουν φοβερα ενυδρεια με καθε συστημα να ειναι ξεχωριστο.

 

Το οτι δουλευει για το συγκεκριμενο χομπυστα δεν σημαινει οτι δουλευει για ολους.Αλλωστε εκεινος το κανει κυριως για τα ροζ χρωματα οπως εχει αναφερει. 

Εδω λοιπον το λεει μονος του ο ανθρωπος στο ποστ#376

http://166.78.194.236/forums/showthread.php?s=72b88db110a8574b8b5ee3580f88d600&t=2529874&page=16

Για το κοπο...

"I've run potassium from 370-420 and seen no diff with pinks, i once let it drop to 350 and the pinks on the SSC were fading. In short the whole 'potassium is the magic pink parameter' idea is a load of garbage and was probably made up by Sahin years ago, it's the sorta thing he would do. "

Ελευθερη μεταφραση 

"Εχω δουλεψει το καλιο στα επιπεδα απο 370 εως 420 και δεν ειδα καμια διαφορα στα ροζ,μια φορα το αφησα να πεσει στο 350 και το ροζ στη strawberry αρχισε να ξεθωριαζει...."

 

Οποτε το θεμα του καλιου και της χορηγησης του δεν ειναι για ολα τα ενυδρεια ουτε και καμια μαγικη ανακαλυψη.

Αφορα τα ενυδρεια που λογω καταναλωσης και λειτουργιας(χωρις αλλαγες νερου,κτλ κτλ) εχουν καποιους αποχρωματισμους και αυτο οχι παντα γιατι υπαρχουν και ενυδρεια που οντως επεσε πολυ το καλιο αλλα δεν ειδαν καμια διαφορα/επιπτωση στα χρωματα.

Και το να πεσει χαμηλα το καλιο ειναι κατι το καθολου καθολου ευκολο!

 

Αλλωστε στις τελευταιες σελιδες,ο ιδιος αναφερει πως αυτο που παιζει πολυ μεγαλο ρολο ειναι το manganese(μαγγανιο).

Οποτε αν θες να κανεις καμια τρελλη ανακαλυψη/πρωτοπορια/μεταφορα/αντιγραφη κανε ενα θεμα που να αφορα σε αυτο το στοιχειο και αν το χρειαζονται τα κοραλια.

 

Το λινκ απο το reefbuilders το οποιο εβαλες ειναι βασισμενο σε ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙΣ ΚΑΙ ΠΕΙΡΑΜΑΤΑ,ΙΔΕΕΣ ΚΑΙ ΣΤΡΑΤΗΓΙΚΕΣ ενος χομπυστα.....τα οποια μαλιστα εγιναν προν 8 ολοκληρα χρονια.

Και το λεει ο ανθρωπος αφου παρουσιαζει προσωπικες και χομπυστικες παρατηρησεις απο τα πειραμαστα του στα δικα του συτστηματα τα οποια μπορει και ειναι τελειως διαφορετικα απο το δικο σου και το δικο μου.

Αλλωστε μονο το γεγονως οτι αναφερει πως το κιτρινο ειναι το πιο ευκολο χρωμα να πετυχει κανεις εμενα με χανει σαν κοινο,αφου ειναι ευρεως αποδεκτο πως ειναι απο τα πιο δυσκολα χρωματα που κατορθωνουν να βγαλουν ολοι οι χομπυστες και εδω και στη μεκκα σου.

Και το λεει ο ανθρωπος

"Please note: I am assuming that you meet the minimum suggested standards to keeping SPS; strong lighting, calcium at the appropriate levels, strong skimming and live rock."

Εσυ εισαι σιγουρος πως το ενυδρειο σου τηρει αυτα τα δεδομενα για να σε βοηθησει το καλιο?Και δεν εχεις ελλειψη σε κατι απο τα παραπανω?

Και προσωπικα το μωβ ακομα και οταν το ενυδρειο μου ειναι στα χειροτερα του ειναι στα χειροτερα του το κραταει.Απλα μια αποψη που ειναι λιγο διαφορετικη και δεν χρησιμοποιω καθολου καλιο για να βγαλω μωβ.

Και αφου το λινκ ειναι το ευαγγελιο σου,κανονας και επιχειρημα σου,σου προτεινω να το ακολουθησεις και να δουμε αν θα γινουν οι ακρο σου σαν ολλανδικο λιβαδι.

Γιατι ολα αυτα που συζητας ειναι παρατηρησεις και οχι κανονες.....δεν εβαλες τη μορφολογια του κοραλιου και αμφισβητησε κανεις το τι ειναι πολυποδας....

 

Για το αν θα εχουν η' δεν εχουν χρωμα τα κοραλια παιζουν απειροι λογοι ρολο.

Το καλιο ειναι απο τους τελευταιους και απιθανους σε μεγαλο βαθμο.

Αλλωστε αν το προβλημα σου ηταν το καλιο θα επαιρναν χρωμα ακομα και οι ακροπορες οχι μονο οι μοντι.Ειδικα αν ειχες και καμια ροζ/κοκκινη με βαση τα λεγομενα του χομπυστα που ανεφερες σαν παραδειγμα.

Και στο κατω κατω η αλλαγη στο ενυδρειο σου,την οποια δεν αναφερεις σε τι αφορα και η οποια βελτιωσε την εικονα των αλγων σου(οπως ειπες εσυ ο ιδιος παραπανω) ειναι μια πολυ καλη αιτια να ευνοησε και την βελτιωση της εικονας των μοντι σου αν εγινε ετσι.

Γιατι εκτος απο το οτι θαβεις τις στραβες σου και δεν ξερει κανεις τι μπορει να ειναι υπευθυνο η' συνυπευθυνο(ουτε καν ξερει κανεις πως ειναι τωρα το ενυδρειο σου η' οι ρουτινες σου-τα προβληματα τα λες αλλου) για την εικονα που παρουσιαζει η μοντι που εβαλες,το γεγονως οτι ολα τα λες κατοπιν εορτης αυτη τη στιγμη και αφου προκληθηκε η κοντρα,προσωπικα δεν βαζει καμια βαση στη συζητηση και στα λεγομενα σου.

Γιατι μπορει το χομπυ να πηγαινει μπροστα απιο πολυ απο τους χομπυστες αλλα οσοι το πανε μπροστα το κανουν τη στιγμη που συμβαινει,το καταγραφουν για να εχει βασεις και θεμελια.

 

Οποτε πολυ προσοχη αν καποιος θεωρησει πως η λυση στο προβλημα του αποχρωματισμου η' ξεθωριασματος ενος κοραλιου ειναι η χορηγηση καλιου και μαλιστα χωρις μετρησεις.

Γιατι μπορει ο "Κυριος Τριτον" να ειπε(αν το ειπε κ αυτος κα ειναι ετσι και δεν ειναι σαν το denadai) πως η σταδιακη αυξηση της συγκεντρωσης του δεν εχει επιπτωσεις αλλα οταν φτασουμε στο 600+- χωρις να μετραμε και χωρις να ξερουμε κατα συνεπεια τι καταναλωση εχουμε,μπορουμε να αναστησουμε ξανα το παρων θεμα με μερικα προβληματακια αυτη τη φορα.

 

Φυσικα ολα αυτα τα λεω γιατι ειμαι βασιλιας,γιατι ριχνω καλιο και θελω να μεινει προσωπικη μου ρουτινα και φυσικα δεν θελω κανεις να εχει ωραιο ενυδρειο :thumbsu:

Αφου λοιπον ανακαλυψαμε οχι μονο το rc μετα απο 20 χρονια μπορουμε να ξεκινησουμε να βαζουμε ολοι καλιο στα ενυδρεια μας να διαβαζουμε rc για να τα παμε σε αλλο επιπεδο χρωματικα.

Παρακαλω οσους συνχομπυστες θα προχωρησουν στη χορηγηση καλιου να βαλουν τωρα μια φωτο απο το ενυδρειο τους και τα κοραλια τους και μια καθε μηνα να δουμε τη διαφορα.

Γιατι ετσι οι υποθεσεις γινονται κανονες!!!

 

Γιατι εχω να βαλω ΑΥΤΗ ΤΗ ΣΤΙΓΜΗ αρκετα ενυδρεια αλλα και παλιοτερα που δεν υπηρχε καν το τεστ,τα οποια οχι μονο δεν εχουν μετρησει ποτε καλιο και εχουν υπεροχα χρωματα...καποια απο αυτα εχουν και πολυ καιρο να κανουν αλλαγη νερου.

 

Εκτος αν κανω λαθος και η ανακαλυψη/νοημα αυτου του θεματος ειναι οτι οι μοντι δειχνουν σημαδια ξεθωριασματος οταν πεσει το καλιο.που ακομα δεν ξερουμε αν ειναι πεσμενο το καλιο αφου δεν μετραμε :blink:

 

Μετα απο αυτο το θεμα βλεπω ολοι να παιρνπυμε 4πλες δοσομετρικες και να αφιερωνουμε τη μια στη χορηγηση καλιου.

Ερχεται χειμωνας που λεει και μια σειρα...

 

Πραγματικα εχασα παααααρα πολυ ωρα και δεν θα χασω ουτε λεπτο ξανα.

Ο καθενας ειναι υπευθυνος για το ενυδρειο του,τα βηματα που ακολουθει αλλα και αν στο τελος εφαρμοζει οτι διαβαζει!

Ισως και παραπανω απο αυτον που τα γραφει/λεει!

 

 

 

 

Έγινε επεξεργασία - mad23
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Όταν αποχρωματίζονται οι monti και αναφέρομαι και στα 3 υπο είδη και οχι σε ενα απο αυτά κατά πάσα πιθανότητα το μαγνήσιο στο ενυδρειο έχει κάνει βουτιά στο κενό..

Δεν ειναι μονο προσωπική μου αποψη αλλα και γενική διαπίστωση γενικα απο πολλους πολλους χομπιστες ανα την υφήλιο

 

Προσωπική εμπειρία

Προ λίγων μηνών η δοσομετρικη που έριχνε μαγνήσιο στο ενυδρειο μου ειχε κολλήσει και μέχρι να το παρω γραμμή μιας και η καθημερινή προσθήκη ειναι 15ml ειχα φτάσει στα 1000ppm με αποτέλεσμα ολες οι  digi ολες οι plate μου και η μια sunset να χάσουν το 80% του χρώματος τους.Μετά την επαναφορά του μαγνησίου σε σωστά επίπεδα πήρε περίπου 25-30 μερες να έρθουν στην αρχική τους κατάσταση χωρίς κάποια άλλη προσθήκη πέρα απο την κλασσική ρουτίνα που ακολουθώ τα τελευταία πολλά χρονια...

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αληθεια τωρα????ΑΛΗΘΕΙΑ???.....δεν πιστευω οχι μονο αυτα που διαβαζω αλλα και το οτι θα ξοδεψω χρονο σε βλακειες....

Αλλα στο ΑΖ εχουν δωσει παρα πολλα παιδια πολλες μαχες για να υπαρχει ενα αρκετα υψηλο επιπεδο πληροφοριας οποτε δεν θα επιτρεψω να χαλασει αυτο...

Ασε που βλεπω οτι εχεις και like απο παιδια που δεν ειναι νεα στο χομπυ και μονο να φανταστω μπορω τι θα καταλαβει καποιο παιδι που τωρα ξεκιναει.....

Noμιζω οτι ο Αντωνης εχει αρκετη εμπειρια να κρινει τα γραφομενα μου και οχι μονο, χωρις να χρειαζειται, επεξηγησεις απο εσενα.

Βλεπω η λυση στα παντα να γινεται το καλιο.....εκλεισε η ανεμωνη μου τι να κανω?Ριξε καλιο....stn τι να κανω?Ριξε καλιο....

 

Ειναι τραγικο/απαραδεκτο και φυσικα ανουσιο τα επιχειρηματα σου να ειναι τα γραπτα αλλων χομπυστων και μαλιστα οχι ελληνων που εστω μπορουν να μπουν εδω και να πουν την αποψη τους.Απλα τραγικο.Ειναι σαν να το παιζεις αντρας με μπαλακια αλλων.Οχι μονο δεν το χαιρεσαι...δεν ειναι και δυνατο/εφικτο.

Οταν χρησιμοποιεις κατι σαν επιχειρημα,οταν δεν ειναι προσωπικα εμπειρια σου αλλα και να την εχεις αποδειξει,να προσπαθεις να ειναι κατι η' επιστημονικα αποδεδειγμενο η' αποδεκτο.

Λογια αλλων χομπυστων δεν ειναι απτα επιχειρηματα αλλα ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑΤΑ για τα οποια δεν ξερεις τι ισχυει και τι δεν ισχυει.....και εδαφος για συζητηση...οχι αποδειξεις και δικαιωση...

 

Καταρχην εσυ δεν ξερεις ποιος λεει τι και πως το λεει και τι εννοει.

Βρηκες το rc και εχεις ξεκινησει το copy paste....και δυστυχως δεν ξερεις να το κανεις κιολας...

Θες εγω τωρα να δεχτω δικα σου επιχειρηματα οταν στο ιδιο το rc χρησιμοποιεις ως επιχειρηματα λογια χομπυστων τα οποια ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΠΕΙ ΚΑΝ....

Εδω λοιπον σε ενα θεμα που αφορα στο matrix και το siporax στο rc, ο gregkn73 ρωτησε γιατι αυτα τα υλικα παρεχουν απονιτροποιηση στα ενυδρεια μας αυτες τις ημερες ενω 10 χρονια πριν θεωρουσαμε πως δημιουργουν νιτρικα.Στη συνεχεια λεει πως την απαντηση σε αυτο τη βρηκε απο τον denadai ο οποιος ειπε πως σημερα χρησιμοποιουμε παρεχουμε περισσοτερη τροφη στους υφαλους μας η' χορηγουμε πηγη ανθρακα απευθειας οποτε ο βακτηριακος πληθυσμος δεν ειναι περιορισμενος οσον αφορα στον ανθρακα.Και μαλιστα ο gregkn73 ειπε πως το βρισκει και πολυ λογικο.

Στη συνεχεια το μελλος ontheway οχι μονο ειπε πως αυτο δεν ισχυει επειδη αυτα τα υλικα μπορουν να λειτουργησουν/αποδοσουν ακομα και με το ελαχιστο ταισμα(απαντηση που την ειχε παρει απο τον reefvet) αλλα και οτι δεν θυμαται να εχει δει πουθενα ο denadai τον οποιο ανεφερε ο gregkn73 ως πηγη της πληροφοριας να εχει πει κατι τετοιο.

Και εκει που απογειωθηκε το θεμα ειναι οταν μπηκε και ο ιδιος ο denadai και απορουσε που τα ειχε πει αυτα.

Και επειδη λογια του αερα δεν λεω ποτε και ουτε χρεωνω πραγματα τα οποια δεν εχουν γινει οριστε το λινκ(#327-#328)

http://www.reefcentral.com/forums/showthread.php?t=2526998&page=14

 

Αντε τωρα να ειχαμε αναλογο θεμα/συζητηση εδω και να μου ανεφερες αυτο το πραγμα σαν επειχειρημα που εχει πει καποιος σε ξενο φορουμ.

Οχι μονο δεν ισχυε οπως σου ανεφερε ο πρωτος αλλα Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΔΕΝ ΕΙΧΕ ΠΕΙ ΚΑΝ ΑΥΤΑ ΤΑ ΛΟΓΙΑ....οπως ειπε ο ιδιος!!!

 

Και φυσικα το ιδιο πραγμα εχεις κανει και σε αυτο το θεμα οπου παλι η επιχειρηματολογια σου στηριζετε σε ενα αλλο/ξενο ενυδρειο και σε εναν αλλο/ξενο χομπυστα.

Και μαλιστα λες οτι χρησιμοποιουν πολλοι καλιο ενω δεν ειναι καθολου ετσι....και ο λογος ειναι απλος....γιατ απλα με συχνες/τακτικες(τις οποιες καθοριζουν οι απαιτησεις του ενυδρειου) αλλαγες νερου εισαι καλυμμενος οσον αφορα αυτο το στοιχειο!

Για τα 5-10 ενυδρεια που το χρησιμοποιουν υπαρχουν 1000αδες τα οποια δεν ασχολουνται καν με αυτη τη παραμετρο και εχουν απιστευτα χρωματα.

Δεν ξερω καν αν υπαρχει totm που οχι να ριχνει η' εστω να μετραει καλιο....

Kαι ομως οι ανθρωποι εχουν φοβερα ενυδρεια με καθε συστημα να ειναι ξεχωριστο.

 

Το οτι δουλευει για το συγκεκριμενο χομπυστα δεν σημαινει οτι δουλευει για ολους.Αλλωστε εκεινος το κανει κυριως για τα ροζ χρωματα οπως εχει αναφερει. 

Εδω λοιπον το λεει μονος του ο ανθρωπος στο ποστ#376

http://166.78.194.236/forums/showthread.php?s=72b88db110a8574b8b5ee3580f88d600&t=2529874&page=16

Για το κοπο...

"I've run potassium from 370-420 and seen no diff with pinks, i once let it drop to 350 and the pinks on the SSC were fading. In short the whole 'potassium is the magic pink parameter' idea is a load of garbage and was probably made up by Sahin years ago, it's the sorta thing he would do. "

Ελευθερη μεταφραση 

"Εχω δουλεψει το καλιο στα επιπεδα απο 370 εως 420 και δεν ειδα καμια διαφορα στα ροζ,μια φορα το αφησα να πεσει στο 350 και το ροζ στη strawberry αρχισε να ξεθωριαζει...."

 

Οποτε το θεμα του καλιου και της χορηγησης του δεν ειναι για ολα τα ενυδρεια ουτε και καμια μαγικη ανακαλυψη.

Αφορα τα ενυδρεια που λογω καταναλωσης και λειτουργιας(χωρις αλλαγες νερου,κτλ κτλ) εχουν καποιους αποχρωματισμους και αυτο οχι παντα γιατι υπαρχουν και ενυδρεια που οντως επεσε πολυ το καλιο αλλα δεν ειδαν καμια διαφορα/επιπτωση στα χρωματα.

Και το να πεσει χαμηλα το καλιο ειναι κατι το καθολου καθολου ευκολο!

Μιχαλη ακριβως σε αυτο το ποστ που εκανες copy paste αναφερομουν, βαζοντας το λινκ, δεν ξερω γιατι βγηκε σε ασχετη σελιδα. Ο λογος οπως εξηγησα και πιο πανω, ειναι οτι το ενυδρειο του andrew εχει καταναλωσεις σε καλιο, χωρις να εφαρμοζει προβιοτικη μεθοδο, και χωρις να εχει αλγες στο σαμπ. μεχρι 18/12 που ποσταρε , αν θυμαμαι καλα εκανε τακτικες αλλαγες νερου, μετα σταματησε. το ανεφερα για να αποδειξω , οπως σωστα επεσημανες και εσυ, οτι οντως υπαρχουν καταναλωσεις σε καλιο, και σε ενυδρεια χωρις αλγες, χωριςζεολιθους και χωρις προσθηκη ανθρακα. πουθενα δεν εγραψα οτι βελτιωνουν το χρωμμα σε ακρο. Αυτα τα γραφουν οι εταιριες που πουλανε σκευασματα καλιου. ισως να εχουν δικιο . εγω δεν το διαπιστωσα.

 

Αλλωστε στις τελευταιες σελιδες,ο ιδιος αναφερει πως αυτο που παιζει πολυ μεγαλο ρολο ειναι το manganese(μαγγανιο).

Οποτε αν θες να κανεις καμια τρελλη ανακαλυψη/πρωτοπορια/μεταφορα/αντιγραφη κανε ενα θεμα που να αφορα σε αυτο το στοιχειο και αν το χρειαζονται τα κοραλια.

 

Το λινκ απο το reefbuilders το οποιο εβαλες ειναι βασισμενο σε ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙΣ ΚΑΙ ΠΕΙΡΑΜΑΤΑ,ΙΔΕΕΣ ΚΑΙ ΣΤΡΑΤΗΓΙΚΕΣ ενος χομπυστα.....τα οποια μαλιστα εγιναν προν 8 ολοκληρα χρονια.

Και το λεει ο ανθρωπος αφου παρουσιαζει προσωπικες και χομπυστικες παρατηρησεις απο τα πειραμαστα του στα δικα του συτστηματα τα οποια μπορει και ειναι τελειως διαφορετικα απο το δικο σου και το δικο μου.

Αλλωστε μονο το γεγονως οτι αναφερει πως το κιτρινο ειναι το πιο ευκολο χρωμα να πετυχει κανεις εμενα με χανει σαν κοινο,αφου ειναι ευρεως αποδεκτο πως ειναι απο τα πιο δυσκολα χρωματα που κατορθωνουν να βγαλουν ολοι οι χομπυστες και εδω και στη μεκκα σου.

Και το λεει ο ανθρωπος

"Please note: I am assuming that you meet the minimum suggested standards to keeping SPS; strong lighting, calcium at the appropriate levels, strong skimming and live rock."

Εσυ εισαι σιγουρος πως το ενυδρειο σου τηρει αυτα τα δεδομενα για να σε βοηθησει το καλιο?Και δεν εχεις ελλειψη σε κατι απο τα παραπανω?

Και προσωπικα το μωβ ακομα και οταν το ενυδρειο μου ειναι στα χειροτερα του ειναι στα χειροτερα του το κραταει.Απλα μια αποψη που ειναι λιγο διαφορετικη και δεν χρησιμοποιω καθολου καλιο για να βγαλω μωβ.

Και αφου το λινκ ειναι το ευαγγελιο σου,κανονας και επιχειρημα σου,σου προτεινω να το ακολουθησεις και να δουμε αν θα γινουν οι ακρο σου σαν ολλανδικο λιβαδι.

 

Γιατι ολα αυτα που συζητας ειναι παρατηρησεις και οχι κανονες.....δεν εβαλες τη μορφολογια του κοραλιου και αμφισβητησε κανεις το τι ειναι πολυποδας....

 

Για το αν θα εχουν η' δεν εχουν χρωμα τα κοραλια παιζουν απειροι λογοι ρολο.

Το καλιο ειναι απο τους τελευταιους και απιθανους σε μεγαλο βαθμο.

Αλλωστε αν το προβλημα σου ηταν το καλιο θα επαιρναν χρωμα ακομα και οι ακροπορες οχι μονο οι μοντι.Ειδικα αν ειχες και καμια ροζ/κοκκινη με βαση τα λεγομενα του χομπυστα που ανεφερες σαν παραδειγμα.

Και στο κατω κατω η αλλαγη στο ενυδρειο σου,την οποια δεν αναφερεις σε τι αφορα και η οποια βελτιωσε την εικονα των αλγων σου(οπως ειπες εσυ ο ιδιος παραπανω) ειναι μια πολυ καλη αιτια να ευνοησε και την βελτιωση της εικονας των μοντι σου αν εγινε ετσι.

Γιατι εκτος απο το οτι θαβεις τις στραβες σου και δεν ξερει κανεις τι μπορει να ειναι υπευθυνο η' συνυπευθυνο(ουτε καν ξερει κανεις πως ειναι τωρα το ενυδρειο σου η' οι ρουτινες σου-τα προβληματα τα λες αλλου) για την εικονα που παρουσιαζει η μοντι που εβαλες,το γεγονως οτι ολα τα λες κατοπιν εορτης αυτη τη στιγμη και αφου προκληθηκε η κοντρα,προσωπικα δεν βαζει καμια βαση στη συζητηση και στα λεγομενα σου.

Γιατι μπορει το χομπυ να πηγαινει μπροστα απιο πολυ απο τους χομπυστες αλλα οσοι το πανε μπροστα το κανουν τη στιγμη που συμβαινει,το καταγραφουν για να εχει βασεις και θεμελια.

 

Εγραψα πουθενα οτι το καλιο βοηθαει στο μωβ χρωμμα των ακρο? Μαλλον εισαι ταραγμενος το τελευταιο 24ωρο. Ξαναγραφω εριξα καλιο, γιατι εχανα με stn ακροπορες, και αντι να σωσω τις ακροπορες παρατηρησα αμεση σχεδον αλλαγη στο χρωμμα απο τις μονιτπορες που ανεφερα στο πρωτο ποστ.

Και επειδη βλεπω οτι παρακολουθεις με τρομερη λεπτομερεια οτι γραφω σε αλλα φορα ελληνικα και εξωτερικου, να περιγραψω με ακριβεια γιατι ειμαι σιγουρος οτι το καλιο ηταν υπευθυνο για την αλλαγη, για τους υπολοιπους, εσυ τα ξερεις ηδη!!! 23/12 βλεποντας να μην προοδευουν οι αλγες στο σαμπ,ατς και χαετο, εριξα χυμα σιδηρο απο σκευασμα φαρμακειου που υπηρχε στο σπιτι, ακολουθωνατς μια diy συνταγη του randy holmes  , αλλα προφανως ή εκανα λαθος υπολογισμο στα mol σιδηρου ή δεν σηκωνει σιδηρο  το ενυδρειο μου, ξυπνησαν μεν οι αλγες στο σαμπ, αλλα γεμισα τριχοειδη και κυανοβακτηριο στο DT. καμια αλλαγη στο stn ton acro ή στο χρωμμα απο τις μοντι. 15/1 πηρα ααποφαση, οτι δεν ειναι δυνατον να βρω συντομα τεστ καλιου στην ελληνικη αγορα, και εριξα συντηρικα απο παλιο σκευασμα της κοραλεν, αν θυμαμαι καλα 10μλ, καθε 3 -4 μερες, σχεδον μετα απο 7 μερες , προσεξα αλλαγη στο χρωμμα των μοντι! 30/1 τελειωσε το σκευασμα της κοραλεν και αρχισα να ριχνω το kcl. Επισης αρχες φλεβαρη αρχισα να ριχνω και ζωντανο φυτοπλαγκτον (ευχαριστω τον ευγενιο για τις αρχικες καλλιεργειες σε φυτο αλλα και ροτιφερ), αλλα ηδη οι μοντι , ειχαν αποκτησει το χρωμμα , που εχουν ακομη και σημερα. Οποτε ειμαι σιγουρος, οτι η αλλαγη οφειλοταν σε ελλειψη καλιου που ειχα....

αργοτερα διαβασα και το λινκ που εβαλα παραπανω και στχετιζει το καλιο με το χρωμμα στις μοντι. Αν εσυ πιστευεις οτι 8 χρονια , ειναι αρκετα για να αλλαξει ο γενετικος κωδικας των μοντι, τοτε μαλλον εχει αδικο ο δαρβινος, που διατυπωσε την θεωρια της εξελιξης στα απομακρυσμενα για χιλιδαες χρονια νησια γκαλαμπαγκος!!!

 

Οποτε πολυ προσοχη αν καποιος θεωρησει πως η λυση στο προβλημα του αποχρωματισμου η' ξεθωριασματος ενος κοραλιου ειναι η χορηγηση καλιου και μαλιστα χωρις μετρησεις.

Γιατι μπορει ο "Κυριος Τριτον" να ειπε(αν το ειπε κ αυτος κα ειναι ετσι και δεν ειναι σαν το denadai) πως η σταδιακη αυξηση της συγκεντρωσης του δεν εχει επιπτωσεις αλλα οταν φτασουμε στο 600+-  για την ακριβεια μεχρι700-800 ppm ειπε οτι ειναι τελειως ακινδυνο να παμε σταδιακα, αλλα εξακολουθω να μην μπορω να βρω το βιντεακι χωρις να μετραμε και χωρις να ξερουμε κατα συνεπεια τι καταναλωση εχουμε,μπορουμε να αναστησουμε ξανα το παρων θεμα με μερικα προβληματακια αυτη τη φορα.

 

Φυσικα ολα αυτα τα λεω γιατι ειμαι βασιλιας,γιατι ριχνω καλιο και θελω να μεινει προσωπικη μου ρουτινα και φυσικα δεν θελω κανεις να εχει ωραιο ενυδρειο :thumbsu:

Αφου λοιπον ανακαλυψαμε οχι μονο το rc μετα απο 20 χρονια μπορουμε να ξεκινησουμε να βαζουμε ολοι καλιο στα ενυδρεια μας να διαβαζουμε rc για να τα παμε σε αλλο επιπεδο χρωματικα.

Παρακαλω οσους συνχομπυστες θα προχωρησουν στη χορηγηση καλιου να βαλουν τωρα μια φωτο απο το ενυδρειο τους και τα κοραλια τους και μια καθε μηνα να δουμε τη διαφορα.

Γιατι ετσι οι υποθεσεις γινονται κανονες!!!

 

Γιατι εχω να βαλω ΑΥΤΗ ΤΗ ΣΤΙΓΜΗ αρκετα ενυδρεια αλλα και παλιοτερα που δεν υπηρχε καν το τεστ,τα οποια οχι μονο δεν εχουν μετρησει ποτε καλιο και εχουν υπεροχα χρωματα...καποια απο αυτα εχουν και πολυ καιρο να κανουν αλλαγη νερου.

 

Εκτος αν κανω λαθος και η ανακαλυψη/νοημα αυτου του θεματος ειναι οτι οι μοντι δειχνουν σημαδια ξεθωριασματος οταν πεσει το καλιο.που ακομα δεν ξερουμε αν ειναι πεσμενο το καλιο αφου δεν μετραμε :blink:

 

Μετα απο αυτο το θεμα βλεπω ολοι να παιρνπυμε 4πλες δοσομετρικες και να αφιερωνουμε τη μια στη χορηγηση καλιου.

Ερχεται χειμωνας που λεει και μια σειρα...

 

Πραγματικα εχασα παααααρα πολυ ωρα και δεν θα χασω ουτε λεπτο ξανα.

Ο καθενας ειναι υπευθυνος για το ενυδρειο του,τα βηματα που ακολουθει αλλα και αν στο τελος εφαρμοζει οτι διαβαζει!

Ισως και παραπανω απο αυτον που τα γραφει/λεει!

Τωρα για τα οσα γραφεις εδω http://www.aquazone.gr/forums/topic/100359-panagreco-240lt-reef-tank/page-43

"Γιατι εκει δεν ειναι παιδικη χαρα η' σκηνη για προβολη.....αλλα αρενα γι'αυτους που πανε να το παιξουν η' γενικα για τους λαθος λογους.

Και επειδη δεν μπορουσα να σε βλεπω εκει εχω να ασχοληθω και κανενα μηνα...οποτε αλωνισε ελευθερα.Εγω το χομπυ μου το κανω/χαιρομαι κ ετσι."

εχεις δικιο, τολμησα ο αμαθης να ρωτησω, στο συγχρονο κολοσσαιο της κοινοτητας του ριφ, εγω ο απειρος αμαθης, και εισεσπραξα ειρωνεια! αλλη φορα δεν θα το ξανατολμησω, ντροπιαστηκα τοσο πολυ, που μου ηρθε να σπασω το ενυδρειο. δεν θα το ξανακανω. αν και χαιρομαι που με συμπαθεις τοσο πολυ και με παρακολουθεις παντου ρε μπαγασα. και οχι μονο εμενα, αλλα και αλλους που επισης "συμπαθεις'.....αποδεικνυεις οτι οντως δεν σε ενδειαφερει η ιντριγκα αλλα το χομπι! 

Έγινε επεξεργασία - gregkn73
Link to comment
Share on other sites

Όταν αποχρωματίζονται οι monti και αναφέρομαι και στα 3 υπο είδη και οχι σε ενα απο αυτά κατά πάσα πιθανότητα το μαγνήσιο στο ενυδρειο έχει κάνει βουτιά στο κενό..

Δεν ειναι μονο προσωπική μου αποψη αλλα και γενική διαπίστωση γενικα απο πολλους πολλους χομπιστες ανα την υφήλιο

 

Προσωπική εμπειρία

Προ λίγων μηνών η δοσομετρικη που έριχνε μαγνήσιο στο ενυδρειο μου ειχε κολλήσει και μέχρι να το παρω γραμμή μιας και η καθημερινή προσθήκη ειναι 15ml ειχα φτάσει στα 1000ppm με αποτέλεσμα ολες οι  digi ολες οι plate μου και η μια sunset να χάσουν το 80% του χρώματος τους.Μετά την επαναφορά του μαγνησίου σε σωστά επίπεδα πήρε περίπου 25-30 μερες να έρθουν στην αρχική τους κατάσταση χωρίς κάποια άλλη προσθήκη πέρα απο την κλασσική ρουτίνα που ακολουθώ τα τελευταία πολλά χρονια...

 

Σε εμενα ομως θαναση δεν ειχε πεσει το mg. το μετραω καθε εβδομαδα, και κυμαινεται απο 1230-1300, με πολυ αργες μεταβολες, ολο τον καιρο που τρεχει το ενυδρειο μου, εκτως απο τους 2 πρωτους μηνες που εστρωνε.

 

Και οπως ειπα στο πρωτο ποστ, ψαχνομαστε για το καλιο, μονο και εφοσον , ολες οι αλλες παραμετροι ειναι σταθερες και εντως των αποδεκτων οριων. Απλα καλο ηταν να υπαρχουν τεστ αξιοπιστα, να μπορουμε να το μετρησουμαι, για να ειμαστε σιγουροι , αν εχουμαι καταναλωσεις ή οχι, αναλογως του στησιματος που εχουμαι.Οταν καποια στιγμη βρω αξιοπιστο τεστ, αν δω οτι δεν εχω τελικα καταναλωση σε καλιο, θα το γραψω αμεσως. Τωρα χωρις τεστ, και με την αληλουχια γεγονοτων που εγραψα παραπανω, ειμαι σιγουρος οτι εχω καταναλωσεις και οτι ο αποχρωματισμος στις μοντι , οφειλοταν σε ελλειψη καλιου.

Έγινε επεξεργασία - gregkn73
Link to comment
Share on other sites

Σε εμενα ομως θαναση δεν ειχε πεσει το mg. το μετραω καθε εβδομαδα, και κυμαινεται απο 1230-1300, με πολυ αργες μεταβολες, ολο τον καιρο που τρεχει το ενυδρειο μου, εκτως απο τους 2 πρωτους μηνες που εστρωνε.

 

Και οπως ειπα στο πρωτο ποστ, ψαχνομαστε για το καλιο, μονο και εφοσον , ολες οι αλλες παραμετροι ειναι σταθερες και εντως των αποδεκτων οριων. Απλα καλο ηταν να υπαρχουν τεστ αξιοπιστα, να μπορουμε να το μετρησουμαι, για να ειμαστε σιγουροι , αν εχουμαι καταναλωσεις ή οχι, αναλογως του στησιματος που εχουμαι.

 

Γενικά με τα τεστ πολλές φορές δυστυχώς έχουν γίνει κουφά πράγματα και ειδικά με το μαγνήσιο σε συχνομπιστα σχετικα προσφατα χρειάστηκε οχι ένα η δυο αλλα 3 τεστ για να βρει το λάθος μιας και είχε πέσει σε παρτίδα τις salifert με προβληματικά τεστ..

Αν βγει το μαγνήσιο και το ασβέστιο απο το προσκήνιο τότε στην θεση σου θα κοίταζα μήπως το νερό απο Θάλασσα υστερεί σημαντικά σε σχέση με τα χημικά αλάτια τόσο σε κάλιο όπως και σε αλλα elements δευτερεύουσας σημασίας και πάντα με γνώμονα οτι διαπιστωμένα το ασβέστιο  και το μαγνήσιο  ειναι αρκετά χαμηλότερα στην μεσόγειο..

Link to comment
Share on other sites

Γενικά με τα τεστ πολλές φορές δυστυχώς έχουν γίνει κουφά πράγματα και ειδικά με το μαγνήσιο σε συχνομπιστα σχετικα προσφατα χρειάστηκε οχι ένα η δυο αλλα 3 τεστ για να βρει το λάθος μιας και είχε πέσει σε παρτίδα τις salifert με προβληματικά τεστ..

Αν βγει το μαγνήσιο και το ασβέστιο απο το προσκήνιο τότε στην θεση σου θα κοίταζα μήπως το νερό απο Θάλασσα υστερεί σημαντικά σε σχέση με τα χημικά αλάτια τόσο σε κάλιο όπως και σε αλλα elements δευτερεύουσας σημασίας και πάντα με γνώμονα οτι διαπιστωμένα το ασβέστιο  και το μαγνήσιο  ειναι αρκετά χαμηλότερα στην μεσόγειο..

Θαναση να υστερουν τα αγοραστα αλατια, μπορει, για το νερο της θαλασσας να υστερει ειδικα σε καλιο, χλωμο το βλεπω, βεβαια χωρις τεστ ειναι ολα θεωρητικα, οσα λεμε. παντως για την θετικη αποκριση στην προσθηκη καλιου ειμαι απολυτα σιγουρος, γιατι με την ρουτινα που περιεγραψα, το μονο που αλλαξα το διαστημα της αλλαγης των χρωμματων, ηταν η προσθηκη αυτου. οταν βρω τεστ, θα τεσταρω τωρα που το ειπες και το θαλασσινο νερο που παιρνω, για να αποκλεισω αυτο το ενδεχομενο. 

Link to comment
Share on other sites

Το like του ανθρωπου δεν με πειραξε καθολου,ο ανθρωπος οπως και ολοι μας ειμαστε ελευθεροι να εκφραζομαστε οπως θελουμε εδω μεσα και αυτο το αποδεικνυουν πολλα πραγματα...

Οι επεξηγησεις δεν δοθηκαν για τον αντωνη αλλα για τα παιδια που δεν θα εχουν ξοδεψει αρκετο χρονο στο χομπυ για να μπορουν να διακρινουν τις ανοησιες....ημουν ξεκαθαρος.

 

Η ρομπα που εγινες στο rc δεν με ενδιαφερει καθολου και μπορει να την απολαυσα,αλλα ο λογος που την ανεφερα ειναι για να δειξω οχι οτι εισαι αμαθης και ολες αυτες τις αερολογιες που λες αλλα για να σου δειξω ΓΙΑΤΙ ΟΤΙ ΚΑΙ ΟΣΑ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑΤΑ ΑΛΛΩΝ ΧΟΜΠΥΣΤΩΝ ΚΑΙ ΝΑ ΠΡΟΒΑΛΕΙΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑΤΑ...γιατι???....ΓΙΑΤΙ ΠΟΛΥ ΑΠΛΑ ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΙΔΕΑ ΓΙΑΤΙ ΜΙΛΑΝΕ ΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ.

Αν ειχαμε το ιδιο θεμα εδω θα εξεθετες εναν ανθρωπο εν αγνοια του προσαπτοντας του γρραπτα τα οποια δεν εκανε ποτε.....και το χειροτερο.....αν δεν ειχαμε ιδεα απο αλλα φορουμ και σε ειχαμε εστω και σε μια μικρη ενυδρειακη εκτιμηση θα σε πιστευαμε κιολας και θα το επαιζες και ιστορια με πραγματα που οχι μονο δεν ισχυουν,οχι μονο δεν θα ειχαν ειπωθει ποτε αλλα ουτε καν απο αυτον τον ανθρωπο.

 

Την καραμελα του οτι σε ακολουθω να την αφησεις....με βρηκες εκει δεν σε βρηκα....και μαλιστα με βρηκες μετα απο πολλα χρονια!Οπως και σε ολα τα υπολοιπα...

Επισης να αφησεις το χαρακτηρισμο μπαγασα κτλ γι'αυτους που σε παιρνει,στην οικογενεια σου η' αυτους που το δεχονται.Δεν ειμαστε φιλαρακια,ουτε καν γνωστοι.

Το οτι σε ανεχομαστε τοσο καιρο δεν σου δινει το δικαιωμα να περνας προσωπικα ορια.

 

Και λιγα ενυδρειακα...

 

Οταν θα πας εσυ τα δικα σου κοραλια στο καλιο 700-800 τοτε να πεις και να προτεινεις οτι δεν θα υπαρχει προβλημα.Οχι με λεγομενα αλλων...αν τα ειπαν κ αυτοι κιολας....που δεν ξερουμε καν γιατι μιλαγαν...οποτε μετα να πεις σε πιθανη στραβη χομπυστα που θα ακουσει τα γραπτα σου "δεν φταιω εγω,εκεινος το ειπε"...

Να αναλαμβανεις την ευθυνη αυτων που γραφεις αλλα και των πιθανων συνεπειων...

 

Δεν υπαρχει καν λογος να ξεπερασει κανεις,εσκεμμενα μαλιστα το 450 καλιο......

 

Το μωβ σε σχεση με το καλιο δεν το ειπες εσυ αλλα το αναφερει στο λινκ του reefbuilder που εδωσες.

Και απλα ανεφερα την εμπειρια ΜΟΥ οχι αλλου χομπυστα προκειμενου να σου δωσω εναν απο τους πολλους λογους οι οποιοι δεν κανουν ευαγγελιο το αρθρο αυτο.Αν δεν καταλαβαινεις πραγματα δεν θα μπαινω στη διαδικασια να σου εξηγω τα απλα.

Αλλα τα τρολλ ετσι κανουν.

 

Για να ξεπεραστει,να ακυρωθει η' να θεωρηθει ανακριβες κατι αρκουν και 3 μηνες οχι 8 χρονια.Αλλα ειναι φυσικο να ειναι δυσκολο να το καταλαβεις με τοσα που εχουν δει τα ματια σου μεσα σε μολις 2 χρονια που εισαι στο χομπυ απο τα 30-40 συνολικης υπαρξης του.

 

ΕΧΕΙΣ ΔΕΙ ΠΟΥΘΕΝΑ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΛΟΓΟ Ο ΓΕΝΝΕΤΙΚΟΣ ΚΩΔΙΚΑΣ ΤΩΝ ΜΟΝΤΙ ΓΙΑ ΤΟ ΚΑΛΙΟ????????????????

ΕΧΕΙ ΚΑΝΕΝΑ ΛΙΝΚ Η' ΑΠΟ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΛΕΣ ΕΣΥ ΚΑΠΟΥ ΓΡΑΦΗΜΑ/ΕΙΚοΝΑ Η ΟΠΟΙΑ ΝΑ ΑΠΟΚΑΛΥΠΤΕΙ ΤΩΝ ΓΕΝΝΕΤΙΚΟ ΚΩΔΙΚΑ ΤΩΝ ΜΟΝΤΙ ΚΑΙ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΑ ΤΗ ΣΧΕΣΗ ΤΟΥΣ ΜΕ ΤΟ ΚΑΛΙΟ???

Η' μηπως οι υποθεσεις σου η' μαλλον η σιγουρια σου οτι την εικονα(που ειδες μονο εσυ-ασε τις ετεροχρονισμενες φωτο εξω- και μαλιστα απο μια μοντι.....που αν θες να ξερεις δεν ειναι μοντιπορα αυτο το κοραλι.....αλλα δεν πειραζει.....πραγματικα στεναχωριεμαι που εμαθες κατι) των μοντι σου που και καλα βελτιωσε την εικονα τους το καλιο χαραξε τον γεννετικο κωδικα αυτων των κοραλιων???

Ανακαλυψες και το γεννετικο κωδικα τωρα....

Οτι να'ναι....

 

Εσυ πριν μονος σου ελεγες οτι δεν εισαι και σιγουρος γιατι μπορει να αλλαξαν εικονα απο μια αλλη αλλαγη(την προσθηκη φυτοπλανγκτον που δεν ειπες πριν και την οποια αναγκαστηκες να πεις επειδη στα εδωσε ο ευγενειος.Αν στο ειχε δωσει κανεις που δεν εγραφε καπου θα το εκανες και αυτο γαργαρα οπως τα υπολοιπα) και τωρα παρουσιαζεσαι σιγουρος οτι το καλιο αλλαξε την εικονα τους!

 

Και επειδη θα εχει πλακα να ψαχνεις απλα δες ποσα θεματα στο αγαπημενο σου google και ειδικα απο το rc εχουν χομπυστες που κανουν αναφορες οτι παρα τη χρηση καλιου οι μοντι δεν αλλαξαν εικονα και συνεχισαν να ειναι ξεθωριασμενες.Και στο τελος ολοι καταληγουν οτι φταιει αλλαγη(αυξηση-μειωση) η' αποτομη αλλαγη σε τιμες στο νερο οι οποιες σε καθε περιπτωση αφορουν και κατι διαφορετικο.Μαγνησιο,νιτρικα,φωτισμος,ακομα και αλατοτητα κτλ κτλ!!!

Ψαξε δεν θα σε ταισω αλλο στο στομα!

 

Για την απαντηση σου στο θαναση για το θαλασσινο νερο?.....απλα... :hysterical:  :hysterical:  :hysterical:  :hysterical:  :hysterical:

Ο ανθρωπος σου εξηγει κατι απολυτα φυσιολογικο αφου δεν ειμαστε στην αυστραλια η' σε καποιο μερος που ζουν κοραλια και εσυ λες..."Θαναση να υστερουν τα αγοραστα αλατια, μπορει, για το νερο της θαλασσας να υστερει ειδικα σε καλιο, χλωμο το βλεπω"....χαχχαχα

Ετσι επιστημονικα επειχειρηματα με μελετη και μετρησεις.Ουτε θαλασσιος βιολογος δεν θα ηταν τοσο σιγουρος...και μαλιστα ελληνας!!

Και εσυ δεν εχεις κανει κανει μετρηση...τι να πω,πραγματικα απορω που μπορει να φτασει κανεις  για να τραβηξει προσοχη!

Ενω απο την αλλη,τα αλατια που εχουν ολη την ευθυνη της υποληψης τους μπορει να υστερουν.....

 

Εδω απλα τρολλαριζομαστε....τελος το ταισμα :bigemo_harabe_net-100: 

 

Για να τελειωνουμε,απλα να προσεχετε παιδες με το καλιο και τη χορηγηση του!

 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Ρε Μιχαλη εγραψες ενα κατεβατο, χωρις πεις τιποτα καινουργιο......εκτως απο Στρατηγος των γκουρου, εγινες και πολιτικατζης. Μπραβο και εις ανωτερα. Τωρα αν απο ολα οσα εγραψες αυτο το διημερο , τα συνεχη ξεσπασματα σου, κανοντας μειονεκτικους χαρακτηρισμους συνεχεια για μενα, κανοντας λινκ απο το ριφ σεντραλ, που τολμω να ρωταω για να μαθω (συγνωμη δεν εγινα ακομη γκουρου, να τα ξερω ολα),  και ακομη νομιζεις οτι εκανες εμενα ρομπα, δειχνοντας για ακομη μια φορα τοση εμπαθεια, τι να πω.....νομιζω οτι σχεδον ολοι πλεον, καταλαβαν τι εισαι, και ειναι ξεκαθαρο, οτι

 ρομπα

 ξεκουμπωτη να συμπληρωσω, εγινες εσυ, οχι με τα γραφομενα μου, αλλα με τα δικα σου γραφομενα!

 

Αν και μου προσεφερες πολυ γελιο, θα μου επιτρεψεις να μην διασκεδασω αλλο μαζι σου, απο εδω και περα, γιατι 2 μερες να χαμογελαω, μπροστα το ταμπλετ, θα νομιζουν στο σπιτι αλλα πραγματα. Τι να τους εξηγω τωρα.....

 

 

Και κατι τελευταιο για το καλιο, γιατι εχεις παραποιησηει απειρες φορες τα γραφομενα μου. Πουθενα δεν εγραψα να παει κανεις το καλιο στο 700!  Αυτο που εγραψα,ειναι οτι αν καποιος , εχοντας σταθερες ολες τις αλλες παραμετρους και εχοντας αποκλεισει , αλλους πιθανους λογους, αν οι μοντι του ειναι αχρωμες, ας παρει ενα φθηνο ενυδρειακο καλιο, να ριξει με μετρο μικροποσοτητες, αναλογα με τα λιτρα του, και αν δει αλλαγη στο χρωμμα τους, ας συνεχισει αναλογα. Διαφορετικα ας σταματησει. Κανοντας τα παραπανω, δεν υπαρχει καμια περιπτωση να κανει κακο στο ενυδρειο του, γιατι απλα δεν θα ανεβασει αποτομα, ουτε υπερβολικα ,τη συγκεντρωση καλιου.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Μήπως να ξαναδιαβάσουν ορισμένοι τους κανόνες του site?

Έγινε επεξεργασία - manos3
Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Αν και παρεκραπηκε η κουβεντα,επειδη με ενδειαφερει η τριτον, να γραψω οτι οντως to αφεντικο της τριτον το ειπε, λεγοντας ειτε υψηλες800 ειτε χαμηλες 150 τιμες καλιου δεν εχουν ουτε θετικα αλλανουτε αρνητικα αποτελεσματα! Οι εμπειριες βεβαια απλων χομπιστων, βλεπω ειναι διαφορετικες.

https://m.youtube.com/watch?v=cQFq7WOqDic καπου στο 46.00 λεει για το καλιο.

Link to comment
Share on other sites

Η γενικη εικονα που εχω απο τους χομπυστες που ασχολουνται με την triton,ειναι οτι ειναι "ψαγμενοι" και συνηθως με πολυ ομορφα και απαιτητικα ενυδρεια.

Αν δεν σου ειναι κοπος θα θελαμε να μοιραστεις το ενυδρειο σου μαζι μας,αν εχω πεσει μεσα θα εχεις να μας δειξεις ενα πολυ ομορφο ενυδρειο και να μοιραστεις πληροφοριες για τις ρουτινες του κτλ.

Τι πιο ωραιο απο το να βλεπουμε ενυδρεια και ειδικα νεα,περιμενουμε με αγωνια την παρουσιαση του και καλως ηρθες στο φορουμ :thumbsu:

 

Οσον αφορα στο καλιο και τη χρηση του,δεν θα εκφερω αποψη.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

 

 

Από το 19:45 και μετά λέι ότι προσθέτει κάλιο 2-3 της κανονικής συγκέντρωσης, αντί για 400  ->800-1200 ! για να μεγαλώνει πιο γρήγορα κοραλια.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...