Jump to content

Συνάντηση Απριλίου και Έλεγχος Οργάνων & Εξοπλισμού!


Recommended Posts

Καλημέρα φίλοι μου θαλασσινοί και  άλλοι....

 

Αυτη η σκέψη μου εχει έρθει πολυ καιρό  αλλα θεώρησα οτι τώρα είναι η κατάλληλη  στιγμή!

 

Ο λόγος απλός !  Τώρα που ανοίγει ο καιρός και αλλάζει και η ώρα!

 

Ολοι μας κάποια στιγμή ειχαμε τις αμφιβολίες μας αν τα όργανα μέτρησης που δουλεύουμε μας δείχνουν σωστές ενδείξεις(εγω ο ίδιος την εχω πατήσει πολλάκις :notfair:) !

 

Ρεφρακτομετρα , Phμετρα , Θερμόμετρα ,TDS κτλ κάποτε θέλουνε έλεγχο και καλιμπραρισμα!

 

Οι ανοιξιάτικοι μήνες ειναι καταλληλοτεροι για τέτοιου είδους δραστηριοτητες λόγω οτι είναι πιο ήπιοι (ούτε πολύ κρύο :cold:  ,

ούτε πολύ ζέστη :hot: ) !

 

Θα σας δώσω μερικά παραδείγματα για τις σκέψεις μου :

 

1. Ρεφρακτομετρα : Ειναι ευκαιρία σε συνθήκες περίπου στους 20 βαθμούς και με το φως του ηλίου να πάρουμε σωστές ενδείξεις!

 

Θα ηταν πολύ χρήσιμο να φερει κάποιος ενα δείγμα καλιμπραρισμενο ή ενα υδρομετρο ή κάποιο αλλο αξιόπιστο όργανο να κάνουμε

 

τις δικιες μας μετρήσεις  και ολοι να τεσταρουμε τα δικα μας ρεφρακτομετρα !

 

2. Θερμόμετρα : έχοντας μια αξιόπιστη θερμοκρασία θα καλιμπραρουμε τα δικα μας αν ειναι ψηφιακά ενω αν ειναι αναλογικά θα

 

δούμε την απόκλιση!

 

3. TDS : Φέρνει ο καθένας σε ενα κυπελλάκι (καθαρό) νερό απο την Α/Ο του και ελέγχουμε αν βγάζει καθαρό νεράκι ή χρειάζονται

 

αλλαγή τα προφιλτρα ή η μεμβράνη!

 

Το ίδιο για τα Phμετρα και οτι άλλο θέλει ο καθένας!

 

 

Ο καθένας μπορεί να πει τις σκέψεις του για την καλύτερη οργάνωση της συνάντησης!

 

Στο τελος θα βγαλουμε πολύτιμα συμπεράσματα και τροφή για μελλοντικές συζητήσεις! 

 

 

Αν κάποιος συντονιστής θελει να ανεβάσει αυτο το θέμα και στo Aquazone Meetings ώστε να συμμετέχουν

και οι ΓΛΥΚΟΥΛΗΔΕΣ   :bigemo_harabe_net-162: παρακαλω ας το κάνει!

 

Πραγματικά θεωρώ οτι τέτοιες πρωτοβουλίες είναι χρήσιμες για όλους και πολύ διασκεδαστικες :icon_dance: !

 

Ούτως η αλλιώς στο μαγαζί μας έχουν συνηθίσει να κάνουμε περίεργα πράγματα και δεν μας παρεξηγούν :kookoo: !

 

 

 

Περιμένω προτάσεις σας!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Καλή σκέψη Διονύση. Να δώ επιτέλους τι γίνεται με το ρεφρακτόμετρό μου γιατί πολύ με ταλαιπωρεί τελευταία :growl:

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα φίλοι μου θαλασσινοί και άλλοι....

Αυτη η σκέψη μου εχει έρθει πολυ καιρό αλλα θεώρησα οτι τώρα είναι η κατάλληλη στιγμή!

Ο λόγος απλός ! Τώρα που ανοίγει ο καιρός και αλλάζει και η ώρα!

Ολοι μας κάποια στιγμή ειχαμε τις αμφιβολίες μας αν τα όργανα μέτρησης που δουλεύουμε μας δείχνουν σωστές ενδείξεις(εγω ο ίδιος την εχω πατήσει πολλάκις :notfair:) !

Ρεφρακτομετρα , Phμετρα , Θερμόμετρα ,TDS κτλ κάποτε θέλουνε έλεγχο και καλιμπραρισμα!

Οι ανοιξιάτικοι μήνες ειναι καταλληλοτεροι για τέτοιου είδους δραστηριοτητες λόγω οτι είναι πιο ήπιοι (ούτε πολύ κρύο :cold: ,

ούτε πολύ ζέστη :hot: ) !

Θα σας δώσω μερικά παραδείγματα για τις σκέψεις μου :

1. Ρεφρακτομετρα : Ειναι ευκαιρία σε συνθήκες περίπου στους 20 βαθμούς και με το φως του ηλίου να πάρουμε σωστές ενδείξεις!

Θα ηταν πολύ χρήσιμο να φερει κάποιος ενα δείγμα καλιμπραρισμενο ή ενα υδρομετρο ή κάποιο αλλο αξιόπιστο όργανο να κάνουμε

τις δικιες μας μετρήσεις και ολοι να τεσταρουμε τα δικα μας ρεφρακτομετρα !

2. Θερμόμετρα : έχοντας μια αξιόπιστη θερμοκρασία θα καλιμπραρουμε τα δικα μας αν ειναι ψηφιακά ενω αν ειναι αναλογικά θα

δούμε την απόκλιση!

3. TDS : Φέρνει ο καθένας σε ενα κυπελλάκι (καθαρό) νερό απο την Α/Ο του και ελέγχουμε αν βγάζει καθαρό νεράκι ή χρειάζονται

αλλαγή τα προφιλτρα ή η μεμβράνη!

Το ίδιο για τα Phμετρα και οτι άλλο θέλει ο καθένας!

Ο καθένας μπορεί να πει τις σκέψεις του για την καλύτερη οργάνωση της συνάντησης!

Στο τελος θα βγαλουμε πολύτιμα συμπεράσματα και τροφή για μελλοντικές συζητήσεις!

Αν κάποιος συντονιστής θελει να ανεβάσει αυτο το θέμα και στo Aquazone Meetings ώστε να συμμετέχουν

και οι ΓΛΥΚΟΥΛΗΔΕΣ :bigemo_harabe_net-162: παρακαλω ας το κάνει!

Πραγματικά θεωρώ οτι τέτοιες πρωτοβουλίες είναι χρήσιμες για όλους και πολύ διασκεδαστικες :icon_dance: !

Ούτως η αλλιώς στο μαγαζί μας έχουν συνηθίσει να κάνουμε περίεργα πράγματα και δεν μας παρεξηγούν :kookoo: !

Περιμένω προτάσεις σας!

Και ρε φιλαρακι αφου απευθηνεσαι και στους γλυκουληδες, γιατι δεν το εβαλες στην γενικη κατηγορια αλλα το εβαλες στο θαλασσινο; ειδες που τα θελει ο πισινουλης σου να σε τρολλαρω; :P

Και ενταξει, εσεις θα φερετε τα ρεφρακτομετρα, φωτομετρα, βολτομετρα, αμπερομετρα, χιλιομετρα κτλ ομετρα που χρησιμοποιειτε. Πως θα βγαλετε ασφαλη συμερασματα απο 2-3 μετρησεις; μιας και παραπανω δεν προκειται να ειστε! Χαχαχαχα.

Send from the heart of the Amazonas

Έγινε επεξεργασία - Sturm
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλή ιδεα Διονύση..

Μπορούμε να το οργανώσουμε για την επόμενη συνάντηση...

Θα φέρω Tds meter και refractometer...

Link to comment
Share on other sites

Θα φερω κ εγω tds!

Καλη ιδεα διονυση :thumbsu:

 

Λες να φερουμε και κανενα τεστ?

Έγινε επεξεργασία - mad23
Link to comment
Share on other sites

Και ρε φιλαρακι αφου απευθηνεσαι και στους γλυκουληδες, γιατι δεν το εβαλες στην γενικη κατηγορια αλλα το εβαλες στο θαλασσινο; ειδες που τα θελει ο πισινουλης σου να σε τρολλαρω; :P Και ενταξει, εσεις θα φερετε τα ρεφρακτομετρα, φωτομετρα, βολτομετρα, αμπερομετρα, χιλιομετρα κτλ ομετρα που χρησιμοποιειτε. Πως θα βγαλετε ασφαλη συμερασματα απο 2-3 μετρησεις; μιας και παραπανω δεν προκειται να ειστε! Χαχαχαχα. Send from the heart of the Amazonas

:hysterical:  :hysterical:

Μη χασεις εσυ!Τωρα που ανοιγει ο καιρος θα φας σκονη :bigemo_harabe_net-107:

Link to comment
Share on other sites

Φερνω ρεφρακτομετρο αμα καταφερω να ερθω....

Μπραβο Διονυση...

Link to comment
Share on other sites

Θα φερω κ εγω tds!

Καλη ιδεα διονυση :thumbsu:

 

Λες να φερουμε και κανενα τεστ?

 

Εγω να φερω ενα B.T. EXPRESS?

 

 

Περα απο την πλακα ειναι καλη ιδεα!

Έγινε επεξεργασία - giorgosmarios
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Θα φερω και εγω tds και ενα ηλεκτρονικο Ph μετρο που θελω να τσεκαρω αν ειναι σωστο.

Link to comment
Share on other sites

Για τους θαλασσινους ειναι υπεροχη η ιδεα του Διονυση.Αν μου επιτρεπετε να κανω και εγω μια προταση για τους γλυκους.Θα μου φαινοταν πολυ ενδιαφερων αν σε καθε μηνιαια συναντηση γινοταν κατι σαν σεμιναριο απο τους πιο εμπειρους για διαφορα θεματα που μας απασχολουν οπως η λιπανση,ο φωτισμος,diy κατασκευες,γαριδες,εξοπλισμος.............Ετσι θα μπορουσαμε να μοιραζομαστε αποψεις, να ειμαστε πιο κοντα στο τραπεζι,να γνωριστουμε καλυτερα και να αυξηθει η συμμετοχη των μελων στις συναντησεις

Link to comment
Share on other sites

Θα φερω και εγω tds και ενα ηλεκτρονικο Ph μετρο που θελω να τσεκαρω αν ειναι σωστο.

 

Περιμενω αποτελεσματα απο το ph μετρο.. :)

Link to comment
Share on other sites

Για αρχή, χαιρομαι που σας άρεσε σαν ιδέα!

 

Για να απαντήσω και σε κάποιους φίλους B) , το θέμα δεν το ανέβασα στο AQUAZONE MEETINGS άμεσα διοτι ήθελα πρώτα να δω την συμμετοχή των

 

θαλασσινών ενδιαφερομενων λόγο του πιο πολύπλοκου εξοπλισμού και φυσικά μετά να προχωρήσουμε και στα υπόλοιπα μέλη που ενδιαφερονται!

 

 

Επίσης σαν επόμενη σκέψη μου που για αρχή θεώρησα οτι ίσως ειναι υπερβολική, ήταν να κάναμε και ενα "Μάθημα / Σεμινάριο (οπως θέλει ο καθένας να το πει)"

 

στα τεστ που κάνουμε στα ενυδρεία μας !

 

Ξέρω οτι υπάρχει ενότητα με την αναλυτική χρήση των τεστ της SALIFERT sto Forum, αλλά πιστεύω οτι θα ειχε ενδιαφέρον να το βλέπαμε LIVE απο κάποιο

 

έμπειρο μέλος ή απο κάποιον άνθρωπο εταιρίας ώστε να δούμε την ορθή χρήση τους!

 

Αν θέλαμε να το προχωρήσουμε και ακόμα πιο πολύ θα μπορούσαμε να οργανώναμε σε τακτά χρονικά διαστήματα και μετρήσεις παραμέτρων :nurse: !

Παράδειγμα :  Τα φωσφορικά που οι περισσότεροι βλέπουν μηδενικά , θα μπορούσαμε να φέρουμε τα παιδιά που έχουν το φωτόμετρο τις HANNA και ο καθενας να έδινε 1 ευρω ή πόσο κοστίζει το φακελάκι ώστε να ήξερε το ενυδρειο του πόσο πραγματικά φωσφορικά εχει!

 

Παιδιά το AQUAZONE είναι ξεκάθαρα το μεγαλύτερο ενυδρειακο Forum στην Ελλάδα , δεν μας λείπει τίποτα απο τα ξένα.

 

Κάθε μήνα βρισκόμαστε για καφεδάκι αρκετα μέλη σαν παρέα, μπορούμε να συνδυάζουμε την διασκέδαση με τις εμπειρίες μας και τις γνώσεις ώστε να βελτιωνομαστε και κυρίως να βοηθάμε τα νέα μέλη!

 

Πιστεύω ότι όλοι κάτι θα μάθουμε! 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

πολύ καλή η πρόταση σου Διονύση...θα βοηθήσει αρκετούς πιστεύω που δεν έχουν εμπειρία να δουν κάποια ζωτικής σημασίας και ενδιαφέροντα πράγματα...

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον , εγω το Σάββατο θα φερω 2 ηλεκτρονικά Phmetra,

 

refractometra D-D kai Vertex,  αν προλάβει να ερθει και ενα υδρομετρο απο γερμάνια!

 

TDS meter,

 

Νερο όσμωσης και νερο ενυδρείου!

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον , εγω το Σάββατο θα φερω 2 ηλεκτρονικά Phmetra,

 

refractometra D-D kai Vertex,  αν προλάβει να ερθει και ενα υδρομετρο απο γερμάνια!

 

TDS meter,

 

Νερο όσμωσης και νερο ενυδρείου!

 

εγω θα φέρω και ενα κουβαδάκι με άμμο να κτίσουμε πυργάκια!! :P

 

χαχαχααχα

 

είπα να σε τρολάρω λιγο  :bbq:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Λοιπον , εγω το Σάββατο θα φερω 2 ηλεκτρονικά Phmetra,

 

refractometra D-D kai Vertex,  αν προλάβει να ερθει και ενα υδρομετρο απο γερμάνια!

 

TDS meter,

 

Νερο όσμωσης και νερο ενυδρείου!

Ωραια θα φερω νερακι ενυδρειου και οσμωσης να δουμε που βρισκομαστε.....

Link to comment
Share on other sites

Η συνάντηση εγινε αλλά την παράσταση την κλέψανε οι γλυκουλιδες οι οποίοι αφου σαμποταρανε την δικια μας συνάντηση αυτοι

 

κάνανε κανονικότατο Plant swap :wacko:  !

 

Οταν πήγαμε να κάνουμε κανένα τεσταρισμα ηρθαν να μας τρολαρουν  :spam: !!!! 

Οι φωτο το αποδεικνύουν 

 

post-53089-0-56461500-1460313015_thumb.jpg

 

post-53089-0-70190200-1460313044_thumb.jpg

 

 

Δυστυχώς αλλες φωτο εχει μάλλον ο ΤΑΝ αλλα δεν υπήρχε συμμετοχή!

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Χαχαχα ε μα το ειδα κι εγω το μαρκουτσι και λεω η φλογερα θα ειναι η κυαλι. Που να ξερω εγω τι σαχλαμαρες κουβαλατε. Χαχαχα!

Send from the heart of the Amazonas

Link to comment
Share on other sites

Για πειτε οι γλυκοι τι συμπερασματα βγαλατε με τα ph μετρα?

Μονο εγω ειχα phμετρο οποτε δεν ειχα με ποιον να το συγκρινω.Τελικα αν δεν παρω υγρα καλιμπραρισματος δεν θα μαθω ποτε αν δειχνει σωστα :P

Link to comment
Share on other sites

Η συνάντηση εγινε αλλά την παράσταση την κλέψανε οι γλυκουλιδες οι οποίοι αφου σαμποταρανε την δικια μας συνάντηση αυτοι

 

κάνανε κανονικότατο Plant swap :wacko:  !

 

Οταν πήγαμε να κάνουμε κανένα τεσταρισμα ηρθαν να μας τρολαρουν  :spam: !!!! 

Οι φωτο το αποδεικνύουν 

 

attachicon.gifrsz_img_2283.jpg

 

attachicon.gifrsz_img_2286.jpg

 

 

Δυστυχώς αλλες φωτο εχει μάλλον ο ΤΑΝ αλλα δεν υπήρχε συμμετοχή!

Αφού δε τ'άρπαξε κανένας να το χρησιμοποιήσει κι αλλιώς, καλά είμαστε!
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...