Jump to content

120lt ημιφυτεμένο ψαροσύνθεση και στήσιμο


Recommended Posts

Καλησπέρα κόσμε!!

 

Είμαι ο Γιάννης και παλιότερα(8 χρονια πίσω νομίζω) διατηρούσα ενυδρείο 120 λίτρων (80χ35χ45) για 2μιση χρόνια. Ερχόμουν και σε κάποιες από τις μηνιαίες συναντήσεις. Έπειτα,λόγω συχνών εναλλαγών στο μέρος που έμενα, το έλυσα και πούλησα όλο τον εξοπλισμό εκτός από το ίδιο το ενυδρείο.

 

Πλέον, θέλω να το ξαναστήσω αλλά αυτή τη φορά γνωρίζοντας περισσότερα.Ή έτσι νομίζω τουλάχστον. Να πω εδώ ότι το γέμισα και το είχα μια βδομάδα γεμάτο να δω αν υπήρχαν τυχόν διαρροές από τις ενώσεις. Όλα καλα, μιας και όσο "καθόταν" κιόλας δεν ήταν σε ήλιο,ζέστες,σκόνες κλπ.

 

Ένα πράγμα που μου αρέσει πολύ είναι τα φυτά,όχι μόνο τα υδρόβια,γενικά. Επομένως, θέλω να βάλω αρκετά,χωρίς όμως να φτάσει στο σημείο να χαρακτηρίζεται φυτεμένο. Για το λόγο αυτό σκέφτηκα να βάλω υπόστρωμα για φυτά 

 

Η ψαροσύνθεση που εψαξα και κατέληξα οτι δε θα έχει πρόβλημα(?) είναι η εξής με μια επιφύλαξη για τα Ram 

 

Λόγω των cories το αμμοχαλικο που αγορασα για πάνω από το υπόστρωμα είναι μεγιστης κοκκομετρίας 1mm και είναι αυτό. Είναι smooth στρογγυλεμένο οπότε δε νομίζω να έχουν πρόβλημα.

 

Οι ερωτήσεις μου είναι 1) αν το υπόστρωμα θα κάνει οντως δουλεια μέχρι να εγκατασταθουν για τα καλα όλα τα φυτά. Ο κ.Ψαρογνώστης με διαβεβαίωσε οτι το συγκεκριμένο κάνει για πάντα καλό στα φυτά και δεν σταματάει να τα εποφελεί στους 6 μήνες που του είπα εγώ ότι είχα υπόψιν.

2) Αλήθεια, τι φυτά να βάλω;

3) Είναι καλή η ψαροσύνθεσή μου;

 

Μετρήσεις για το νερό θα κάνω, δεν έχω τεστς και έλεγα να το βάλω να στρώνεται. Το φίλτρο που πήρα είναι αυτό και δεν πήρα κάποιο επιπλέον υλικό,πέρα απο αυτά που περιλαμβάνει η συσκευασία.

 

Επειδή επίσης στο παλιό ενυδρείο (λείπουν 2 αγγελόψαρα) , νομίζω πως δεν είχα κάνει σωστό στρώσιμο,αλλά δε θυμάμαι το τρόπο που το είχα κάνει ,προμηθεύτηκα αυτά τα βακτήρια και υποτίθεται σε 10 μέρες θα είναι έτοιμο.(?) Με αυτή τη μέθοδο χρειάζεται να προσθέτω τροφή ή και να έχω φωτισμό? Το νερό το αποχλωριώνω πάντα πριν ακουμπήσει το ενυδρειακό,έτσι;

Αυτά είχα να σας πω, περιμένω ανυπόμονα συμβουλές για να (ξανα)ξεκινήσω!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα! Στρωσιμο με βακτηρια μπορεις να κανεις και με τροφη ταυτοχρονα αλλα δεν παει με τις μερες.Πρεπει να παρεις τεστ για να καταλαβεις ποτε το ενυδρειο εστρωσε.Φυτα μπορεις να βαλεις απο την αρχη.Καλο διαβασμα εδω στα φυτεμενα, υπαρχουν πολλα αρθρα που θα σε βοηθησουν να διαλεξεις γιατι παιζουν πολλα ρολο οπως ο φωτισμος σου,το co2.......Τα ψαρακια που σου αρεσουν δεν ειναι πολυ συμβατα.Θελεις 3 κοπαδοψαρα.Εγω προτεινω cory για χαμηλα και ενα ειδος σε καλη ποσοτητα για την μεση.Τα goyrami δεν πανε με τα ramirezi ειναι και τα δυο επιθετικα και διεκδικουν περιοχες.Διαβασε το προφιλ των gourami εδωhttp://www.aquazone.gr/forums/topic/39008-trichogaster-leerii-bleeker-1852/. Καλο ξεκινημα!

Link to comment
Share on other sites

Α,μάλιστα,ευχαριστώ πολύ Κοσμά!!
Σκέφτηκα μήπως τα 120λ. ήταν αρκετα για 2 ζευγάρια ψαριών με διεκδικηση περιοχης και δε θα είχαν πρόβλημα,αλλά για τον ίδιο λόγο είπα οτι είμαι και επιφυλακτικός. Ωραία..ας μείνω με τα γκουραμάκια και 1 καλό κοπάδι στη μέση, αλλά και τα κοριζ για βυθό. 

 

Τεστακια θα παρω,ισως αυριο/μεθαύριο και έλεγα να ξεκινήσω το στήσιμο. Πρέπει να πλύνω το υπόστρωμα και το αμμοχάλικο? Ή μπορεί να αναλάβει τη δουλεία μου το φιλτρο και μετά να το καθαρίσω;

 

Όσο για το ξεκίνημα με το στρώσιμο,αφου το γεμίσω,βάζω πρώτα αντιχλώριο, μετά βακτήρια και μετά τροφή;

Link to comment
Share on other sites

Το υποστρωμα δεν θελει πλυσιμο.Το χαλικι χρειαζεται να το πλυνεις.Κοιταξε να ειναι το φιλτρο σε λειτουργια με βιολογικο υλικο μεσα βαλε αντιχλωριο,βακτηρια και ελαχιστη ποσοτητα τροφης σε τουλι για να την αλλαζεις.Η τροφη μπορει να μην χρειαστει αναλογως τι σου ειπαν για τα συγκεκριμενα βακτηρια.Αλλοι λενε 3 μερες αλλοι 1 βδομαδα.Αν ειναι για λιγο μην βαλεις.Τα ψαρακια σιγα σιγα,τα cory αστα για πολυ αργοτερα να στρωθει καλα και ο βυθος

Link to comment
Share on other sites

Ωραια,αρα το διαστημα δεν ειναι του ενος μηνα που λεμε για το κλασσικο στρωσιμο. Θα το ελεγχω με τα τεστ.

 

Τον ανθρακα να τον βαλω στο φιλτρο τις πρωτες μερες,πιστευεις/ετε οτι χρειαζεται;

Link to comment
Share on other sites

Διαβασε καλα και αυτο http://www.aquazone.gr/forums/topic/79787-%CF%83%CF%84%CF%81%CF%8E%CF%83%CE%B9%CE%BC%CE%BF-%CE%B5%CE%BD%CF%85%CE%B4%CF%81%CE%B5%CE%AF%CE%BF%CF%85/

Το καλυτερο στρωσιμο και πολυ γρηγορα γινεται με μπολι.Βαζεις αμμεσως ψαρια.Μπορεις να βαλεις αγγελια και θα βρεις πολυ γρηγορα.Θα σου εδινα εγω αλλα εκανα μια θεραπεια πριν λιγο καιρο.Ο ανθρακας δεν χρειαζεται.

Link to comment
Share on other sites

Μηπως υπάρχει και αντιστοιχο thread με φυτα που δεν βλεπω καπου; 

 

Δεν εχω προβλημα να τα βαζω σιγα σιγα, όποτε βρισκω, απλά να τα αγοράσω είναι πανακριβα και προτίμησα να χαλάσω λεφτά για το φίλτρο.

Η απορία μου είναι αν πειράζει που θα τα βάζω σιγα σιγα ενω εχω βαλει απο τώρα το υπόστρωμα.

 

Τα κλαδέματα είναι πολύ καλή λύση  :zoro:  :thumbsu:

 

Τελεια, θα το κανω αυτό που λέτε για το μπόλι, δεν ηξερα οτι αξίζει τόσο.

Link to comment
Share on other sites

Στις αγγελιες συνεχεια βαζουν οτι χαριζονται κλαδεματα.Μπορεις να ελεγχεις καθημερινα

Link to comment
Share on other sites

Αν θες κλαδέματα μπορώ να σου χαρίσω από εύκολα φυτάκια αλλά θα πρέπει να πληρώσεις μεταφορικά!

Αν θες να μαζέψω μπόλικα και να στα στείλω δεν υπάρχει πρόβλημα αλλά τα μεταφορικά ίσως βγουν 5-15 ευρώ:(...

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπαρχει προβλημα που εβαλες απο τωρα το υποστρωμα(δεν γινοταν κι αλλιως) και βαζεις σιγα σιγα τα φυτα....ετσι πανω κατω καναμε ολοι.... 

Δεν εχει να κανει με το στρωσιμο το ποτε και ποσα φυτα θα βαλεις....οπως σωστα ειπε κι ο φιλος Kosmas πιο πανω....

Κλαδεματα θα βρεις ευκολα...

Απο στησιμο γενικα τι εχεις στο μυαλο σου?Ξυλα και τετοια?

Καλη επανοδος! :)

Έγινε επεξεργασία - georgerocks
Link to comment
Share on other sites

Κλαδέματα ίσως βρήκα, μπόλι δυσκολεύομαι λίγο.

 

Πέρα από τα φυτά θα μου άρεσε ένα ξύλο όπως στο παλιό μου και καμιά ρίζα ακόμη,αλλά κα αυτά λέω να τα προσθέσω σε λίγο καιρό. Ψάχνω μεταχειρισμένα. Ίσως και κάποιο πέτρινο διακοσμητικό.  Όχι βράχο, μια κατασκευή απο πέτρα που ίσως δέσω το μοςς πάνω.

 

Σήμερα το έστησα και το έβαλα να λειτουργέι χωρίς βακτήρια,και άυριο θα ξεκινήσω βακτήρια για 3 μέρες,μετά τα πρωτα ψάρια και συνεχίζω τα βακτήρια για μια εβδομάδα.

Link to comment
Share on other sites

Μην πάρεις μεταχειρισμένη ρίζα-πέτρα.

Link to comment
Share on other sites

Κλαδέματα ίσως βρήκα, μπόλι δυσκολεύομαι λίγο.

Πέρα από τα φυτά θα μου άρεσε ένα ξύλο όπως στο παλιό μου και καμιά ρίζα ακόμη,αλλά κα αυτά λέω να τα προσθέσω σε λίγο καιρό. Ψάχνω μεταχειρισμένα. Ίσως και κάποιο πέτρινο διακοσμητικό. Όχι βράχο, μια κατασκευή απο πέτρα που ίσως δέσω το μοςς πάνω.

Σήμερα το έστησα και το έβαλα να λειτουργέι χωρίς βακτήρια,και άυριο θα ξεκινήσω βακτήρια για 3 μέρες,μετά τα πρωτα ψάρια και συνεχίζω τα βακτήρια για μια εβδομάδα.

Που μενεις αν ειναι να σου δωσω εγω μπολι...
Link to comment
Share on other sites

Οχι μεταχειρισμένα ξυλα ε; Καλα που το είπες. Μπορεί να κουβαλανε μυκητες κλπ;

 

 

Που μενεις αν ειναι να σου δωσω εγω μπολι...

Σταθη μενω Πετραλωνα αλλα μπορω να ερθω εγω σε εσενα προφανως.... Τριτη βολευει πολυ γιατι ειναι η μερα που πρεπει να βαλω τα ψαρια συμφωνα με τις οδηγιες των βακτηριων

Link to comment
Share on other sites

Οχι μεταχειρισμένα ξυλα ε; Καλα που το είπες. Μπορεί να κουβαλανε μυκητες κλπ;

Σταθη μενω Πετραλωνα αλλα μπορω να ερθω εγω σε εσενα προφανως.... Τριτη βολευει πολυ γιατι ειναι η μερα που πρεπει να βαλω τα ψαρια συμφωνα με τις οδηγιες των βακτηριων

Μενω νεα χαλκηδονα...

Αν σε βολευει απο μενα οκ...

Link to comment
Share on other sites

Παιδια ολα καλα μεχρι εδω,μπορω να εχω και λιγο τα φωτα σας οσον αφορα το φωτισμο και τη λιπανση των φυτων; (ε ε καλο pun) 

 

Τα φυτα που θα βαλω ειναι διαφορα hygrophila, christmass moss, egeria densa, limnophila και κρυπτοκορινες.

Τι λαμπες να παρω; και ποιο λιπασμα ειναι ιδανικοτερο; Δε μπορω να καταληξω

Link to comment
Share on other sites

Ποσες λαμπες παιρνει το ενυδρειο και τι? τ5 η τ8? Και ποσα βατ λαμπες παιρνει?

Τα κελβιν που βαζουμε στα φυτεμενα ειναι 6500Κ και 4500Κ

Οπωτε αν εχεις 2 λαμπες,βαζεις 1 και 1.

Απο λιπασματα παρε ενα γενικο της seachem το flourish,καλιο που θα χρειαστεις το potassium.

Απο co2 τι θα κανεις?

Link to comment
Share on other sites

Aυτό με το 6500 δεν το καταλαβαίνω.

 

Εγώ δηλαδή που τρέχω grolux sylvania και είναι στα 8500;

Link to comment
Share on other sites

Aυτό με το 6500 δεν το καταλαβαίνω.

 

Εγώ δηλαδή που τρέχω grolux sylvania και είναι στα 8500;

 

Τα βασικα κελβιν για φυτεμενο ειναι αυτα που γραφω και μ αυτα τα κελβιν που γραφω δεν εχεις ποτε προβλημα ουτε με αλγες αλλα ουτε με τα φυτα.

Link to comment
Share on other sites

Ποσες λαμπες παιρνει το ενυδρειο και τι? τ5 η τ8? Και ποσα βατ λαμπες παιρνει?

Τα κελβιν που βαζουμε στα φυτεμενα ειναι 6500Κ και 4500Κ

Οπωτε αν εχεις 2 λαμπες,βαζεις 1 και 1.

Απο λιπασματα παρε ενα γενικο της seachem το flourish,καλιο που θα χρειαστεις το potassium.

Απο co2 τι θα κανεις?

 

 

Τ8 ειναι και οι 2. Λεω να παρω μια ροζ και μια λευκη ,μιας και θα εχει τα φυτα.

 

Λιπασμα πηρα,αλλα μου ειπε οτι δε χρειαζεται να το βαζω απο τωρα στην αρχη που το υποστρωμα ειναι δυνατο ακομη.

 

Οσο για το διοξειδιο,ολα τα φυτα που θα βαλω θα εχουν χαμηλη αναγκη για διοξειδιο + οτι δεν θα ειναι πυκνοφυτεμενο...προς το παρον δεν εχω συστημα παροχης,αν δω τα σκουρα με τα φυτα ισως πρεπει να παρω.

Link to comment
Share on other sites

Αν και απότι βλέπω από την προηγούμενη σελίδα παίρνεις απαντήσεις από πολύ έμπειρο φυτεμένο , εγώ θα σου πω την δική μου γνώμη η οποία σχηματίστηκε όταν ρώταγα τις πρώτες "Φυτεμένες" πληροφορίες όπως ρωτάς εσύ τώρα.

 

Υπόστρωμα, φωτισμός,λιπάσματατα και διοξείδιο πάνε παρέα και πρέπει να δένουν αρμονικά μεταξύ τους.

 

Γιατί πάει ως εξής:
 

Αν θες ένα ενυδρείο με πολύ εύκολα φυτά και το τονίζω το πολύ εύκολα γιατί το 1 εύκολο δεν είναι το ίδιο εύκολο με το 2ο εύκολο (αν με πιάνεις), τότε δεν χρειάζεσαι πχ υπόστρωμα , ούτε υψηλό φωτισμό, ούτε κάποια ιδιαίτερη λίπανση αλλά ούτε και co2. Μιλάω για ανούμπιες, βαλισνέριες, εγκέριες. Η οποία τελευταία παρεμπιπτόντως μεγαλώνει διαφορετικά χωρίς καλό φωτισμό ασχέτως αν θεωρείται εύκολη και υπερβολικά προσαρμοστική. Την είχα χωρίς co2 και χαμηλό φωτισμό και ήταν μεγάλα τα διαστήματα ανάμεσα στα φύλλα. Έβαλα αυτά, τώρα μεγαλώνει υγιέστατη.

 

Αν θες ένα ενυδρείο με μεσαία και πιο υψηλά φυτά, τότε χρειάζεσαι όλα τα παραπάνω τα οποία θα συνοδεύσουν αναγκαία τον αναγκαίο ψηλό φωτισμό.

 

Είτε ημιφυτεμένο, είτε πυκνοφυτεμένο οι επιλογές σου σε φυτά θα ορίσουν και τις ανάγκες που έχεις για τα παραπάνω. Η γνώμη μου είναι πως άμα θέλεις φυτεμένο ενυδρείο πρέπει να έχεις λίγο απόλα +το co2 με το οποίο θα δεις ανάπτυξη. Ανάπτυξη χωρίς αυτό δεν θα δεις μεγάλη.

 

Πρώτα πρώτα θα κοιτάξεις το υπόμνημα του φωτισμού και θα δεις τι φωτισμό παρέχεις στο ενυδρείο (low-medium-high). Αυτή είναι η βάση και αυτό θα σου ορίσει τις ανάγκες για τα υπόλοιπα.

 

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου light0r(γραψε το ονομα σου καπου να σε φωναζουμε) ειχα και εγω την ιδια αποψη με σενα πριν λιγο καιρο αλλα να με συγχωρησεις που θα διαφωνισω γιατι εχω δει super φυτεμενα φοβερα ενυδρεια χωρις co2.Δεν ξερω πως το κανουν αλλα το ψαχνω.Μπορω αν θες να σου βαλω και ονοματα

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου light0r(γραψε το ονομα σου καπου να σε φωναζουμε) ειχα και εγω την ιδια αποψη με σενα πριν λιγο καιρο αλλα να με συγχωρησεις που θα διαφωνισω γιατι εχω δει super φυτεμενα φοβερα ενυδρεια χωρις co2.Δεν ξερω πως το κανουν αλλα το ψαχνω.Μπορω αν θες να σου βαλω και ονοματα

Κοσμά , Φρέντυ φώναζε με ή Θύμιο, Ευθύμιος Φρειδερικός είναι ολόκληρο hahaha κάτι λόξες που πληρώνουμε !

 

Λογικά Κοσμά, αυτά τα ενυδρεία που είδες ήταν μικρά σε μέγεθος και τα συντηρούσαν με υγρό άνθρακα:) Λογικά πάντα γιατί τώρα τι τεχνικές μπορεί να υπάρχουν δεν ξέρω και εγώ.

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου light0r(γραψε το ονομα σου καπου να σε φωναζουμε) ειχα και εγω την ιδια αποψη με σενα πριν λιγο καιρο αλλα να με συγχωρησεις που θα διαφωνισω γιατι εχω δει super φυτεμενα φοβερα ενυδρεια χωρις co2.Δεν ξερω πως το κανουν αλλα το ψαχνω.Μπορω αν θες να σου βαλω και ονοματα

Φικε μου super φυτεμενα θα ειναι ειτε με ευκολα φυτα δηλαδη χαμηλων απαιτησεων ειτε ριχνουν λιπασματα ή ταμπλετες βυθου και πολυ excel υγρο για να ειναι super. Επίσης θα εχουν και καλο φωτισμό αν ειναι απαιτητικα...

Πραγμα που κοστίζει κιολας ενω με co2 εχεις πιο σταθερα αποτελέσματα και πιο σωστη ανάπτυξη φυτων!!

Έγινε επεξεργασία - Irakles
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...