Jump to content

Σιλικονη ποιοτητα-αντοχη-χρονος


Recommended Posts

Το θεμα αυτο ανοιχτηκε για να συζητησουμε [ΜΕ ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑΤΑ] περι αντοχης ,ποιοτητα χρονου.Ολοι λιγο πολυ ξερουμε οτι περιπου στα 8 με 10 χρονια καλο θα ηταν να ετοιμαζομαστε σιγα σιγα για το επομενο ενυδρειο.Ειναι αναγκαιο?Η αντοχη της σιλικονης ειναι μεχρι εκει?Ποια σιλικονη πχ [de braven, loggo,bisson,s-100 κ.λ.π] πρωτεινετε εμπιστευετε και γιατι?Μαυρη η Διαφανης και γιατι?Θα βοηθουσε πολυ εαν καποιο απο τα καταστηματα που καταστευαζει απαντουσε.

Link to comment
Share on other sites

Νίκο εγώ επειδή Δούλευα σε εταιρία που προμήθευε εμπόρους με σιλικόνες den braven Και όχι μόνο ξέρω ότι είναι αρκετά ανθεκτικές στον χρόνο αλλά και αρκετά ελαστικές. Βέβαια υπάρχουν πολλών ειδών σιλικονες ακριβές και φθηνές που στις ποιο οικονομικές στις οποίες συγκαταλέγεται είναι απ τις καλύτερες.

Αλλά για μένα σαν Μάκης με την εμπειρία της δουλειάς και γνώμες επαγγελματιών (όχι πάνω στα ενυδρεία) είναι ή sikaflex. Για ενυδρειακη χρήση είναι ή sikaflex 291i marine.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε η sikaflexδεν υπαρχει !!!

Την σε εργασίες στην βάρκα μου ... Απίστευτη !

Δεν ήξερα ότι υπαρχει ενυδρειακη!

Link to comment
Share on other sites

Την den-braven χρησιμοποιω και ειμαι πολυ ευχαριστημενος

 

Νικο το χρωμα νομιζω δεν εχει σχεση με την ποιοτητα αλλα με το αισθητικο κομματι

Ισως η μαυρη να ειναι πιο ελαστικη;;

Θα ηθελα καποιος ειδικος να μας πει

Τα περισσοτερα εργοστασιακα παντως ειναι με μαυρη σιλικονη

 

Οσον αφορα την αντοχη στο χρονο, εχω δει σε λειτουργια ενυδρεια γεματα πανω απο 10 χρονια

Το προβλημα ειναι οταν ειναι αδειο το ενυδρειο και ξερενεται η σιλικονη

Εγω αλοιφω ελαφρως τις γωνιες με καθαρη βαζελινη

Κι εδω θα ηθελα την γνωμη καποιου ειδικου, πως συντηρουμε ενα αδειο ενυδρειο;

Link to comment
Share on other sites

Πολυ ενδιαφερον θεμα!

Δεν εχω εμπειρια μεγαλη ωστε να μιλησω για το χρωμα η την εταιρια που "ξεχωριζει".

Το μονο που μπορω να πω με βεβαιωτητα,και το συζητουσα και εχθες με καποια παιδια απο το φορουμ,ειναι οτι παιζει πολυ σημαντικο ρολο ο χρονος αναμονης της στο ραφι.Καλο ειναι να χρησημοποιηθει μια ενυδρειακη σιλικονη το πολυ σε 8 μηνες απο την κατασκευη της.

Link to comment
Share on other sites

Ετσι κι αλλιως δεν σφραγιζονται καλα οποτε μετα απο καποιο διαστημα ειναι για πεταμα

Ευτυχως που η τιμη ενος φυσιγγιου ειναι γυρω στα 6ε

Link to comment
Share on other sites

Πολυ ενδιαφερον θεμα!

Δεν εχω εμπειρια μεγαλη ωστε να μιλησω για το χρωμα η την εταιρια που "ξεχωριζει".

Το μονο που μπορω να πω με βεβαιωτητα,και το συζητουσα και εχθες με καποια παιδια απο το φορουμ,ειναι οτι παιζει πολυ σημαντικο ρολο ο χρονος αναμονης της στο ραφι.Καλο ειναι να χρησημοποιηθει μια ενυδρειακη σιλικονη το πολυ σε 8 μηνες απο την κατασκευη της.

Δεν έχει να κανει ή σιλικόνη αν την βάλεις είτε 8 μηνες απ την κατασκευή ή 8 μέρες πριν την λήξη είναι το ίδιο πράγμα ή ημ λήξης είναι για πιθανή υγρασία που μπορεί να περάσει στο σωληνάριο έχω δει σωληνάρια με λήξη 2 χρόνων χωρίς να έχουν κάτι.

Όσον αφορά το χρώμα δεν διαφέρει καθόλου ή διαφανείς από την μαύρη.

Έγινε επεξεργασία - mouseman
Link to comment
Share on other sites

Όλες οι καλές συγκολλήσεις με σιλικόνη γίνονται με όξινες σιλικόνες όσο ποιο πολύ μυρίζει τόσο καλύτερο αποτέλεσμα υπάρχει.

Αυτό που δεν ξέρω και εγώ και πρέπει να μάθω είναι πως διατηρείται χωρίς να ξεραθει

Έχω ακούσει για σπρευ σιλικόνης θα μάθω Δεύτερα και θα σας πω

Έγινε επεξεργασία - mouseman
Link to comment
Share on other sites

Νίκο πως σου ήρθε αυτό το θέμα ;;;

Ετοιμάζεις κάτι ;;;

Link to comment
Share on other sites

Ο χρονος αντοχης ενος ενυδρειου δεν ειναι μονο η σιλικονη ( βασικη προυποθεση ), αλλα και κατα ποσο καταπονειται 

το καθε ενυδρειο απο δικες μας εργασιες.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει να κανει ή σιλικόνη αν την βάλεις είτε 8 μηνες απ την κατασκευή ή 8 μέρες πριν την λήξη είναι το ίδιο πράγμα ή ημ λήξης είναι για πιθανή υγρασία που μπορεί να περάσει στο σωληνάριο έχω δει σωληνάρια με λήξη 2 χρόνων χωρίς να έχουν κάτι.

Όσον αφορά το χρώμα δεν διαφέρει καθόλου ή διαφανείς από την μαύρη.

Εχω ακουσει οτι εχει διαφορα σε θεμα αντοχης η μαυρη απο την ασπρη.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρειο που ξεστησα πριν κανα 2 μηνες ειναι 20 χρονων (ελληνικης κατασκευης) με τις εργοστασιακες σιλικονες. Το ειχε η γυναικα μου πιτσιρικα, το εστησα εγω πριν 6 χρονια περιπου για κανα δυο χρονια κ το ξαναεστησα για τελευταια φορα πριν 2 χρονια. Ολες οι ενωσεις ηταν κ ειναι αψογες. Η αποθηκευση του ομως γινοταν σε υπογειο μακρια απο στοιχεια της φυσης. Στη δουλεια μου ομως εχω δει σιλικονη που εχει τοποθετηθει πχ σε αλουμινια για στεγανωση, σε 2 χρονια να εχει ξεραθει κ να φευγουν κομματια. Αρα αυτο που συμπεραινω ειναι οτι η σιλικονη μακρια απο ηλιο κ ακραιες συνθηκες αντεχει στο χρονο. Τελος υπαρχουν υλικα πολυ καλυτερα της σιλικονης για συνδεση τζαμιων κ αλλες παρομοιες εργασιες, αλλα δυστυχως η τοξικοτητα τους δεν επιτεπει ενυδρειακη χρηση. Στο μελλον ισως...

Link to comment
Share on other sites

 

Νικο πολυ ωραιο το θεμα που ανοιξες

Το θεμα κατα την  ταπεινη μου αποψη δεν ειναι τοσο  η αντοχη της ιδιας της σιλικονης αλλα το κατα ποσο γνωριζω εγω που κολλαω ενα ενυδρειο της οδηγιες χρησης  της ……………… Ποσα ενυδρεια εχουν κολληθει με το συγκεκριμενο τυπο σιλικονης? Γνωριζουμε τους περιορισμους της ?

 

 

Σιλικονη ενυδρειου διαφανη Aqua Den Braven 280 ml

Περιορισμοί :

  • Δεν συνίσταται για εφαρμογή σε ενυδρεία μεγαλύτερα των 1000lt η ψηλότερα από 60cm.

 

Οδηγίες Χρήση

Για την επιλογή του πάχους των πλαϊνών τμημάτων και της βάσης του

ενυδρείου αναφερθείτε στο DIN 32622. Οι αρμοί μεταξύ των πλευρων

και της βάσης του ενυδρείου θα πρέπει να είναι 1 έως 2 mm. Φινίρετε το

εσωτερικό μέρος των αρμών σχηματίζοντας τριγωνικό κορδόνι από 3

έως 5 mm ανάλογα με το ύψος του ενυδρείου. Η σιλικόνη πρέπει να

έχει ωριμάσει τελείως (χρόνος έως μία εβδομάδα) προτού γεμίσετε το

ενυδρείο. Πριν γεμίσετε με νερό ξεπλύνετε το ενυδρείο αρκετές φορές.

 

Ο σχεδιασμός του αρμού έχει καθοριστικό ρόλο στο πως το υλικό θα

ανταπεξέλθει στα φορτία που θα δημιουργηθούν κατά τις εναλλαγές της

θερμοκρασίας περιβάλλοντος, των ανεμοπιέσεων κλπ. Πρέπει να έχει

το ανάλογο πλάτος με βάθος για να λειτουργήσει σωστά. Ως γενικός

κανόνας και μέχρι τα 10 mm αρμού, η αναλογία είναι 1:1 με min βάθους

τα 5 mm. Για αρμούς μεγαλύτερους από τα 10 mm η αναλογία είναι 1:2

με min βάθους τα 10 mm και max τα 15 mm. Για περισσότερες

πληροφορίες απευθυνθείτε στo τεχνικό μας τμήμα.

 

Προετοιμασία και Εφαρμογή

Πριν χρησιμοποιήσετε την  Aqua-Silicone διαβάστε το φύλλο

δεδομένων ασφαλείας. Οι επιφάνειες πρέπει να είναι καθαρές, στεγνές

και χωρίς σκόνες, γράσα ή άλλα σαθρά υλικά. Συνιστάται δοκιμή

πρόσφυσης του υλικού πριν την εφαρμογή.

Finisher (PDS 7.83) εξασφαλίζοντας επαφή και με τις δύο πλευρές του

αρμού.

Η Aqua-Silicone έχει εξαιρετική πρόσφυση στα περισσότερα

δομικά υλικά, υπάρχουν όμως περιπτώσεις που η χρήση ασταριού

ενδείκνυται

Έγινε επεξεργασία - kat2
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Φίλε η sikaflexδεν υπαρχει !!!

Την σε εργασίες στην βάρκα μου ... Απίστευτη !

Δεν ήξερα ότι υπαρχει ενυδρειακη!

 

Και που την βρισκεις και ποια η τιμη της?

 

Link to comment
Share on other sites

 

Νικο πολυ ωραιο το θεμα που ανοιξες

Το θεμα κατα την  ταπεινη μου αποψη δεν ειναι τοσο  η αντοχη της ιδιας της σιλικονης αλλα το κατα ποσο γνωριζω εγω που κολλαω ενα ενυδρειο της οδηγιες χρησης  της ……………… Ποσα ενυδρεια εχουν κολληθει με το συγκεκριμενο τυπο σιλικονης? Γνωριζουμε τους περιορισμους της ?

 

 

Σιλικονη ενυδρειου διαφανη Aqua Den Braven 280 ml

Περιορισμοί :

  • Δεν συνίσταται για εφαρμογή σε ενυδρεία μεγαλύτερα των 1000lt η ψηλότερα από 60cm.
  • Tρομερη παρατηρηση που λιγοι την γνωριζουν,

 

Οδηγίες Χρήση

Για την επιλογή του πάχους των πλαϊνών τμημάτων και της βάσης του

ενυδρείου αναφερθείτε στο DIN 32622. Οι αρμοί μεταξύ των πλευρων

και της βάσης του ενυδρείου θα πρέπει να είναι 1 έως 2 mm. Φινίρετε το

εσωτερικό μέρος των αρμών σχηματίζοντας τριγωνικό κορδόνι από 3

έως 5 mm ανάλογα με το ύψος του ενυδρείου. Η σιλικόνη πρέπει να

έχει ωριμάσει τελείως (χρόνος έως μία εβδομάδα) προτού γεμίσετε το

ενυδρείο. Πριν γεμίσετε με νερό ξεπλύνετε το ενυδρείο αρκετές φορές.

 

Ο σχεδιασμός του αρμού έχει καθοριστικό ρόλο στο πως το υλικό θα

ανταπεξέλθει στα φορτία που θα δημιουργηθούν κατά τις εναλλαγές της

θερμοκρασίας περιβάλλοντος, των ανεμοπιέσεων κλπ. Πρέπει να έχει

το ανάλογο πλάτος με βάθος για να λειτουργήσει σωστά. Ως γενικός

κανόνας και μέχρι τα 10 mm αρμού, η αναλογία είναι 1:1 με min βάθους

τα 5 mm. Για αρμούς μεγαλύτερους από τα 10 mm η αναλογία είναι 1:2

με min βάθους τα 10 mm και max τα 15 mm. Για περισσότερες

πληροφορίες απευθυνθείτε στo τεχνικό μας τμήμα.

 

Προετοιμασία και Εφαρμογή

Πριν χρησιμοποιήσετε την  Aqua-Silicone διαβάστε το φύλλο

δεδομένων ασφαλείας. Οι επιφάνειες πρέπει να είναι καθαρές, στεγνές

και χωρίς σκόνες, γράσα ή άλλα σαθρά υλικά. Συνιστάται δοκιμή

πρόσφυσης του υλικού πριν την εφαρμογή.

Finisher (PDS 7.83) εξασφαλίζοντας επαφή και με τις δύο πλευρές του

αρμού.

Η Aqua-Silicone έχει εξαιρετική πρόσφυση στα περισσότερα

δομικά υλικά, υπάρχουν όμως περιπτώσεις που η χρήση ασταριού

ενδείκνυται

 

Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρειο που ξεστησα πριν κανα 2 μηνες ειναι 20 χρονων (ελληνικης κατασκευης) με τις εργοστασιακες σιλικονες. Το ειχε η γυναικα μου πιτσιρικα, το εστησα εγω πριν 6 χρονια περιπου για κανα δυο χρονια κ το ξαναεστησα για τελευταια φορα πριν 2 χρονια. Ολες οι ενωσεις ηταν κ ειναι αψογες. Η αποθηκευση του ομως γινοταν σε υπογειο μακρια απο στοιχεια της φυσης. Στη δουλεια μου ομως εχω δει σιλικονη που εχει τοποθετηθει πχ σε αλουμινια για στεγανωση, σε 2 χρονια να εχει ξεραθει κ να φευγουν κομματια. Αρα αυτο που συμπεραινω ειναι οτι η σιλικονη μακρια απο ηλιο κ ακραιες συνθηκες αντεχει στο χρονο. Τελος υπαρχουν υλικα πολυ καλυτερα της σιλικονης για συνδεση τζαμιων κ αλλες παρομοιες εργασιες, αλλα δυστυχως η τοξικοτητα τους δεν επιτεπει ενυδρειακη χρηση. Στο μελλον ισως...

Εχω ακουσει οτι οταν αποθηκευουμε ενα ενυδρειο καλο θα ηταν να περναμε την σιλικονη με βαζελινη για να μην ξεραθει,ενδεικνειτε?

Link to comment
Share on other sites

Νίκο πως σου ήρθε αυτό το θέμα ;;;

Ετοιμάζεις κάτι ;;;

Δεν ξερω....

Link to comment
Share on other sites

Νίκο εγώ επειδή Δούλευα σε εταιρία που προμήθευε εμπόρους με σιλικόνες den braven Και όχι μόνο ξέρω ότι είναι αρκετά ανθεκτικές στον χρόνο αλλά και αρκετά ελαστικές. Βέβαια υπάρχουν πολλών ειδών σιλικονες ακριβές και φθηνές που στις ποιο οικονομικές στις οποίες συγκαταλέγεται είναι απ τις καλύτερες.

Αλλά για μένα σαν Μάκης με την εμπειρία της δουλειάς και γνώμες επαγγελματιών (όχι πάνω στα ενυδρεία) είναι ή sikaflex. Για ενυδρειακη χρήση είναι ή sikaflex 291i marine.

 

Που την βρισκουμε Μακη?

 

Link to comment
Share on other sites

Νίκο μπορώ να ρωτησω στο κατάστημα που Δούλευα ποσό την έχει και να τηννπαραγγειλουμε αν θες αλλά αν δεις στο skroutz θα την βρεις ποιο φθηνα.

Link to comment
Share on other sites

Εχω ακουσει οτι οταν αποθηκευουμε ενα ενυδρειο καλο θα ηταν να περναμε την σιλικονη με βαζελινη για να μην ξεραθει,ενδεικνειτε?

 

Το εχω ακουσει και εγω αυτο αλλα οχι στις προδιαγραφες-οδηγιες καποιας εταιριας.

Η αποψη μου ειναι οτι εφοσον το προς αποθηκευση ενυδρειο εχει καπακι και αποθηκευτει σε σκιερο και χωρις ρευματα αερα σημειο δεν εχει αναγκη για διασταματα πχ 1 ετους. Αν η διαρκεια ειναι μεγαλυτερη πιστευω οτι ενας κουβας χωρις καπακι και γεματος νερο, τοποθετημενος μεσα στο ενυδρειο θα ειναι οκ. Αν ειναι υπογειο που γενικα οι διακυμανσεις του περιβαλλοντος ειναι μικρες και υπαρχει μια ποσοτητα υγρασιας, ουτε ο κουβας χρειαζεται.

Επισης θεωρω οτι το χρωμα της σιλικονης δεν παιζει ρολο στην αντοχη η τη διαρκεια ζωης της σιλικονης εκτος αν ειναι κοντα σε πηγες που εκπεμπουν ακτινοβολια οπως ο ηλιος ή ενα σωμα καλοριφερ (ισως) γιατι ως γνωστον ενα αντικειμενο με μαυρο χρωμα αποροφαει την ακτινοβολια και θερμενεται, αρα μια ζεστη σιλικονη ξερενεται.

Τονιζω οτι τα παραπανω ειναι αποψη μου και δεν το εχω ακουσει ή διαβασει καπου και ισως να ειναι λαθος.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν θυμάμαι με ποια σιλικόνη το κόλλησα αλλά θα συμφωνήσω με τα παιδιά πιο πάνω  ότι την sicaflex δεν την ανταγωνίζεται καμία.

Στο ενυδρείο μου τώρα. Πρωτογέμισε τον Ιούνιο του 1996 και μέχρι τον Αύγουστο του 1998 ήταν με γλυκό νερό. Από εκεί και μέχρι σήμερα τρέχει θαλασσινό και για την ώρα δεν έχω κανένα πρόβλημα με την σιλικόνη. 

Link to comment
Share on other sites

Μετά από 35 χρόνια στον χώρο των χημικών-στεγανωτικών υλικών  και εφαρμογών, θα σας πω και εγώ την άποψή μου. Όταν επιλέγετε σιλικόνες να φροντίζετε να είναι οπωσδήποτε ενυδρείου. Μακριά από πολυουρεθανικές μαστίχες όπως τύπου Sikaflex, οι οποίες είναι εξαιρετικές για αυτό όμως που αναγράφεται ότι κάνουν. Κάποια προϊόντα περιέχουν πτητικούς διαλύτες με ότι συνεπάγεται από αυτό. Δεν σημαίνει ότι επειδή το έβαλε κάποιος  γνωστός σας πρέπει να κάνετε το ίδιο. Οι επιπτώσεις θα φανούν μακροπρόθεσμα.

 

Όταν εφαρμόζετε  σιλικόνη να φροντίζετε να την αφήνετε να ωριμάζει. Μην μπερδεύουμε τον χρόνο ωρίμανσης με τον χρόνο στεγνώματος. Ένα παράδειγμα, 1mm πάχους σιλικόνης χρειάζεται  περίπου 16 ώρες ωρίμανσης.  Δηλ ένα ενυδρείο αφού το σιλικονάρετε αφήστε το στην ησυχία του τουλάχιστον μια εβδομάδα πριν βάλετε ψάρια μέσα. Εννοείται προηγουμένως θα το ξεβγάλετε αρκετές φορές. Μακριά από μεσοβέζικες λύσεις πχ  βαζελίνες για την συντήρηση της σιλικόνης.

 

 Όλα τα προϊόντα έχουν συγκεκριμένη διάρκεια ζωής. Ανάλογα  το προϊόν  μπορεί να φτάσει και τα 15 χρόνια περίπου. Μετά αρχίζει ο πολυμερισμός τους. Όταν δείτε ότι η σιλικόνη  μετά από χρόνια έχει αρχίσει να αλλάζει  ελαφρώς χρώμα ή αρχίζει να γίνεται ανελαστική πιέζοντάς την, θα πρέπει να… ετοιμάζεστε . Θα πρότεινα οι σιλικόνες που επιλέγετε, (καλό θα ήταν) να έχουν και κάποιο  πιστοποιητικό καταλληλότητας πόσιμου νερού. Σας δίνω ένα παράδειγμα

 

http://www.wurth.gr/uploads/infos/M%2006%201069.pdf

 

Οι ελάχιστες  πληροφορίες που έδωσα είναι εμπειρικές και δεν αποτελούν τον κανόνα.  Ζητήστε πληροφορίες από  ιδικούς και  υπεύθυνα καταστήματα. Ζητήστε το  data sheet του προϊόντος.

 

Έγινε επεξεργασία - Paolito
  • Like 8
Link to comment
Share on other sites

Μετά από 35 χρόνια στον χώρο των χημικών-στεγανωτικών υλικών και εφαρμογών, θα σας πω και εγώ την άποψή μου. Όταν επιλέγετε σιλικόνες να φροντίζετε να είναι οπωσδήποτε ενυδρείου. Μακριά από πολυουρεθανικές μαστίχες όπως τύπου Sikaflex, οι οποίες είναι εξαιρετικές για αυτό όμως που αναγράφεται ότι κάνουν. Κάποια προϊόντα περιέχουν πτητικούς διαλύτες με ότι συνεπάγεται από αυτό. Δεν σημαίνει ότι επειδή το έβαλε κάποιος γνωστός σας πρέπει να κάνετε το ίδιο. Οι επιπτώσεις θα φανούν μακροπρόθεσμα.

Όταν εφαρμόζετε σιλικόνη να φροντίζετε να την αφήνετε να ωριμάζει. Μην μπερδεύουμε τον χρόνο ωρίμανσης με τον χρόνο στεγνώματος. Ένα παράδειγμα, 1mm πάχους σιλικόνης χρειάζεται περίπου 16 ώρες ωρίμανσης. Δηλ ένα ενυδρείο αφού το σιλικονάρετε αφήστε το στην ησυχία του τουλάχιστον μια εβδομάδα πριν βάλετε ψάρια μέσα. Εννοείται προηγουμένως θα το ξεβγάλετε αρκετές φορές. Μακριά από μεσοβέζικες λύσεις πχ βαζελίνες για την συντήρηση της σιλικόνης.

Όλα τα προϊόντα έχουν συγκεκριμένη διάρκεια ζωής. Ανάλογα το προϊόν μπορεί να φτάσει και τα 15 χρόνια περίπου. Μετά αρχίζει ο πολυμερισμός τους. Όταν δείτε ότι η σιλικόνη μετά από χρόνια έχει αρχίσει να αλλάζει ελαφρώς χρώμα ή αρχίζει να γίνεται ανελαστική πιέζοντάς την, θα πρέπει να… ετοιμάζεστε . Θα πρότεινα οι σιλικόνες που επιλέγετε, (καλό θα ήταν) να έχουν και κάποιο πιστοποιητικό καταλληλότητας πόσιμου νερού. Σας δίνω ένα παράδειγμα

http://www.wurth.gr/uploads/infos/M%2006%201069.pdf

Οι ελάχιστες πληροφορίες που έδωσα είναι εμπειρικές και δεν αποτελούν τον κανόνα. Ζητήστε πληροφορίες από ιδικούς και υπεύθυνα καταστήματα. Ζητήστε το data sheet του προϊόντος.

Ευχαριστούμε !

Πολυ σημαντική γνώση από έναν ειδικό !

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν θυμάμαι με ποια σιλικόνη το κόλλησα αλλά θα συμφωνήσω με τα παιδιά πιο πάνω ότι την sicaflex δεν την ανταγωνίζεται καμία.

Στο ενυδρείο μου τώρα. Πρωτογέμισε τον Ιούνιο του 1996 και μέχρι τον Αύγουστο του 1998 ήταν με γλυκό νερό. Από εκεί και μέχρι σήμερα τρέχει θαλασσινό και για την ώρα δεν έχω κανένα πρόβλημα με την σιλικόνη.

Ρε Λευτέρη εχεις 20 χρόνια θαλασσινό ενυδρείο ;;;
Link to comment
Share on other sites

Όλες σχεδόν  οι σιλικόνες που δεν έρχονται σε επαφή με υπεριώδη ακτινοβολία- χημικά καθαριστικά κλπ,  η ζωής τους εκτοξεύεται.  Βέβαια στην περίπτωση που κάποια σιλικόνη έχει αντέξει τόσα χρόνια, εννοείται  θα πρέπει να ελέγχεται  σχολαστικά.  

 

Ο βασικός εχθρός της σιλικόνης είναι η υπεριώδη ακτινοβολία. Δεν είναι βέβαια απαραίτητο να την βλέπει απ’ ευθείας ο ήλιος. Επίσης προσοχή στις σιλικόνες που λένε ότι χρειάζονται αστάρια για καλύτερη πρόσφυση. Το αστάρι πολυμερίζεται  σε σύντομο χρονικό διάστημα,  διότι επάνω στο γυαλί  η ακάλυπτη πλευρά του  δέχεται την υπεριώδη ακτινοβολία.

 

Κάπου στην αρχή επίσης  διάβασα ένα σχόλιο  για την καταλληλότητα της  Sikaflex 291 marine σε ενυδρεία. Πράγματι θα συμφωνήσω ότι είναι ένα καταπληκτικό υλικό με φοβερές αντοχές, όμως,  χωρίς  καμία διάθεση αντιπαράθεσης  θα μου επιτρέψει ο φίλος μας  να του πω  ότι  για ενυδρεία  είναι απαγορευτικό προϊόν, περιέχει  ξυλόλη.  Διαβάζετε με πολύ προσοχή  τις οδηγίες  για το πού προορίζονται όλα αυτά τα σφραγιστικά.  Κάποιες φορές  ο ανεξήγητος θάνατος κάποιων ψαριών δεν είναι τυχαίος.  Τα τοξικά στοιχεία που απελευθερώνονται  μέσα στο νερό δεν ανιχνεύονται .

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...