Jump to content

Προετοιμασία νερού με τύρφη - απορίες


Recommended Posts

Το σκέφτηκα μέρες και θεώρησα σωστό (αν και απεχθάνομαι το black water) να φτιάξω το νερό μου λίγο πιο κατάλληλο για τα ψάρια μου από άποψη σκληρότητας, άσχετα αν είναι εκτροφής αυτά που έχω (θα μπει όμως και ένας L183 που δε γνωρίζω αν είναι εκτροφής). Αυτή τη στιγμή βάζω νερό βρύσης με ph8 (δεν έχω τεστ για GH και KH) και λέω να χρησιμοποιώ τύρφη στο βαρέλι προετοιμασίας του νερού μπας και το κατεβάσω. Τα λίτρα αλλαγής είναι περίπου 100.

1. Την τύρφη θα τη βάζω σε κάλτσα μέσα σε DIY φιλτράκι στο βαρέλι. Πόση ποσότητα να βάζω και πόσες ώρες/μέρες να την αφήνω;

2. Ισχύει οτι στο νερό αυτό θα μετράω αμμωνία; Αν ναι, κάνω κάτι γι' αυτό;

3. Τύρφη υπάρχει και χύμα από όσο ξέρω έτσι δεν είναι;

4. Η τύρφη που χρησιμοποιήθηκε στο βαρέλι για την αλλαγή, πάει για πέταμα και βάζω καινούρια την επόμενη φορά;

Link to comment
Share on other sites

Χαιρετιζω την αποφαση σου για επεξεργασια των υδατων!

Οι ποσοτητες πανε με την δοκιμη, δεν υπαρχουν στανταρ. Οπως και το ποσο καιρο θα κανει να πεσει το πχ στο βαρελι. Για τη χυμα τυρφη ας πει καποιος που τη χρησιμοποιει. Προσωπικα η καλτσα με την τυρφη μου βγαζει 2-3 επεξεργασιες (αλλαγες νερου) με την αναλογη καθυστερηση τη δευτερη και τριτη φορα.

Αμωνια δεν εχω μετρησει ποτε στο βαρελι. Αυτο σημαινει η οτι δεν ανεβαινει, η οτι δεν ειναι μετρησιμο το μεγεθος.

Έγινε επεξεργασία - ΠΑΡΑΣΚΕΥΑΣ
Link to comment
Share on other sites

Χαιρετιζω την αποφαση σου για επεξεργασια των υδατων!

Οι ποσοτητες πανε με την δοκιμη, δεν υπαρχουν στανταρ. Οπως και το ποσο καιρο θα κανει να πεσει το πχ στο βαρελι. Για τη χυμα τυρφη ας πει καποιος που τη χρησιμοποιει. Προσωπικα η καλτσα με την τυρφη μου βγαζει 2-3 επεξεργασιες (αλλαγες νερου) με την αναλογη καθυστερηση τη δευτερη και τριτη φορα.

Αμωνια δεν εχω μετρησει ποτε στο βαρελι. Αυτο σημαινει η οτι δεν ανεβαινει, η οτι δεν ειναι μετρησιμο το μεγεθος.

Κολλητέ....υπήρξες κάτι παραπάνω από ξεκάθαρος στα λόγια σου!....OK, δεν υπήρξες.

Όταν λες θα κάνω δοκιμές με την ποσότητα τι εννοείς; Με πόσο να ξεκινησω; 100-200-300 γρ παραπάνω; Πώς θα καταλάβω ότι η ποσότητα που χρειάζομαι είναι η ιδανική; Όταν πιάσω μετρήσεις στο βαρέλι που θέλω; Ph αποκλείεται να πιάσω χαμηλότερο στο βαρελι, θέλει το χρόνο του αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Το σκέφτηκα μέρες και θεώρησα σωστό (αν και απεχθάνομαι το black water) να φτιάξω το νερό μου λίγο πιο κατάλληλο για τα ψάρια μου από άποψη σκληρότητας, άσχετα αν είναι εκτροφής αυτά που έχω (θα μπει όμως και ένας L183 που δε γνωρίζω αν είναι εκτροφής). Αυτή τη στιγμή βάζω νερό βρύσης με ph8 (δεν έχω τεστ για GH και KH) και λέω να χρησιμοποιώ τύρφη στο βαρέλι προετοιμασίας του νερού μπας και το κατεβάσω. Τα λίτρα αλλαγής είναι περίπου 100.

1. Την τύρφη θα τη βάζω σε κάλτσα μέσα σε DIY φιλτράκι στο βαρέλι. Πόση ποσότητα να βάζω και πόσες ώρες/μέρες να την αφήνω;

2. Ισχύει οτι στο νερό αυτό θα μετράω αμμωνία; Αν ναι, κάνω κάτι γι' αυτό;

3. Τύρφη υπάρχει και χύμα από όσο ξέρω έτσι δεν είναι;

4. Η τύρφη που χρησιμοποιήθηκε στο βαρέλι για την αλλαγή, πάει για πέταμα και βάζω καινούρια την επόμενη φορά;

 

1) Το ποση ποσοτητα θα χρειαστεις δεν μπορει να στο πει Πανο κανεις,θελει πειραματισμο και μετρησεις οπως και για να δεις ποσες μερες θα σου παρει για να μαλακωσεις το νερο εκει που το θες.

2)Ναι ισχυει,τιποτα δεν θα κανεις,αν εχεις καλη βιολογια μεσα σε μερικες ωρες θα εχει εξαφανιστει η αμμωνια μεσα στο ενυδρειο σου.

3) Δεν το γνωριζω αυτο,προσωπικα προτειμω τις ενυδρειακες.

4)  Η τυρφη συνηθως ειναι για 2-3 φορες αλλα μετα την πρωτη φορα η ισχυς πεφτει οπωτε θα θες πιο πολλες μερες επεξεργασιας.

Link to comment
Share on other sites

1) Το ποση ποσοτητα θα χρειαστεις δεν μπορει να στο πει Πανο κανεις,θελει πειραματισμο και μετρησεις οπως και για να δεις ποσες μερες θα σου παρει για να μαλακωσεις το νερο εκει που το θες.

2)Ναι ισχυει,τιποτα δεν θα κανεις,αν εχεις καλη βιολογια μεσα σε μερικες ωρες θα εχει εξαφανιστει η αμμωνια μεσα στο ενυδρειο σου.

3) Δεν το γνωριζω αυτο,προσωπικα προτειμω τις ενυδρειακες.

4)  Η τυρφη συνηθως ειναι για 2-3 φορες αλλα μετα την πρωτη φορα η ισχυς πεφτει οπωτε θα θες πιο πολλες μερες επεξεργασιας.

 

Ωπα.....όταν λές μέρες εννοείς οτι το φίλτρο με την τύρφη θα πρέπι να μείνει στο βαρέλι αλλαγής του νερού για μέρες πριν κάνω την αλλαγή;;;; εγώ ήξερα οτι θέλει κανα 24ωρο το πολύ στο βαρέλι και μετά κάνεις την αλλαγή του νερού. Να έχω το βαρέλι δίπλα στο ενυδρείο στο σαλόνι καμιά βδομάδα δηλαδή; οχι λεβέντες μου, δε νομίζω να αντέξω το ξύλο και φυσικά με παιδιά στο σπίτι, με τον επιπλέον θόρυβο από το φίλτρο και ολα τα σχετικά, δε νομίζω να το επιχειρήσω.

 

edit: Οσο για τη χύμα τυρφη Κώστα, για ενυδρειακή μιλάω.

Έγινε επεξεργασία - Safarpn
Link to comment
Share on other sites

Μπορει να χρειαστει να εχεις την τυρφη στο βαρελι απο 1-3 μερες με καινουρια τυρφη,οσο παλιωνει θελει περισσοτερες μερες.

Αλλα αυτο θα το δεις στην πραξη και αναλογα την τυρφη που θα παρεις.

Ειναι και αναλογα το νερο σου και ποσο θελεις να το ριξεις.

Link to comment
Share on other sites

Ωπα.....όταν λές μέρες εννοείς οτι το φίλτρο με την τύρφη θα πρέπι να μείνει στο βαρέλι αλλαγής του νερού για μέρες πριν κάνω την αλλαγή;;;; εγώ ήξερα οτι θέλει κανα 24ωρο το πολύ στο βαρέλι και μετά κάνεις την αλλαγή του νερού. Να έχω το βαρέλι δίπλα στο ενυδρείο στο σαλόνι καμιά βδομάδα δηλαδή; οχι λεβέντες μου, δε νομίζω να αντέξω το ξύλο και φυσικά με παιδιά στο σπίτι, με τον επιπλέον θόρυβο από το φίλτρο και ολα τα σχετικά, δε νομίζω να το επιχειρήσω.

edit: Οσο για τη χύμα τυρφη Κώστα, για ενυδρειακή μιλάω.

Σε 70λιτρα βαρέλι έχω κάλτσα σε εσωτερικό φίλτρο για 150 λιτρ ( για να καταλάβεις το μέγεθος λέω). Ή πρώτη προσπάθεια ήταν σε φιλτρακι για 50 λιτρο ενυδρείο. Ξέρεις, σκέφτηκα όσα τα λίτρα του βαρελιού, τόσο και το φιλτρο με την τύρφη ....χαχαχα καλά που το κατάλαβα νωρίς...

Πρώτη χρήση θέλει 24ωρες να πέσει εκεί που θέλω. Δεύτερη χρήση κάνα δυο μέρες, τρίτη.....ε ....5-6 μερουλες.

Link to comment
Share on other sites

Φανταζομαι καταλαβαίνεις ότι αν χρησιμοποίησω εσωτερικό φίλτρο για 300λιτρα, οι χρόνοι αλλάζουν δραματικά.

Link to comment
Share on other sites

Φανταζομαι καταλαβαίνεις ότι αν χρησιμοποίησω εσωτερικό φίλτρο για 300λιτρα, οι χρόνοι αλλάζουν δραματικά.

Κατεβαζω το ph από 7,8 στο 6,5.

Έγινε επεξεργασία - ΠΑΡΑΣΚΕΥΑΣ
Link to comment
Share on other sites

Αν είναι έτσι, πάλι καλά. Θα βάζω την τύρφη μια φορά και μετά πέταμα και καινούρια την επόμενη.

Link to comment
Share on other sites

Αν είναι έτσι, πάλι καλά. Θα βάζω την τύρφη μια φορά και μετά πέταμα και καινούρια την επόμενη.

Ναι ρε φίλε αλλά έτσι θα έχεις πολύ κατανάλωση....

Μου μυρίζει α/ο ......

Link to comment
Share on other sites

Ναι ρε φίλε αλλά έτσι θα έχεις πολύ κατανάλωση....

Μου μυρίζει α/ο ......

Α/Ο δε παίζει. Τα 'χουμε πει αυτά. Δε θα κάτσω γω με 15 ώρες να τρέχει η βρύση για να πάρω 100 λίτρα. Είχα και την έδωσα. Άσε τώρα!
Link to comment
Share on other sites

+1 για ΑΟ. Αν το ενυδρείο είναι στα Γιάννενα, το νερό είναι σκληρό και θα ταλαιπωρηθείς με τη τύρφη. Χρειάζεσαι 30 λίτρα ΑΟ για 100 λίτρα αλλαγής. Ούτε trace θα βάζεις με τη μίξη, ούτε θα έχεις τα σκαμπανεβάσματα και τα έξοδα της τύρφης. Με την πάροδο του χρόνου οι σκληρότητες και το ph θ' αλλάζουν πολύ δύσκολα (προς τα πάνω). Όσο για την κατανάλωση του νερού, για εβδομαδιαίες αλλαγές σε ενυδρεία συνολικού όγκου 1700 λίτρων (με 1/3 όσμωση), πληρώνω 40 ευρώ στο λογαριασμό.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Χρήστο δε παίζει Α/Ο. Το ενυδρείο δεν είναι στα Γιάννενα αλλά και εδώ έχουμε σκληρό νερό. Η πίεση του δικτύου είναι πολύ χαμηλή εδώ. Γενικά με τα "νερά" και ότι έχει να κάνει με σωλήνες, εδώ δε τα πάνε καλά. Σου λέω για 30 λίτρα ήθελα περίπου 3,5 με 4,5 ώρες να τρέχει η βρύση. Δε την πάλευα άλλο. Είχα αγανακτήσει.

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει Πάνο. Εσύ είσαι εκεί και τα ξέρεις καλύτερα. Γνωστός είχε δουλέψει αυτή τη τύρφη, και ήταν πολύ ευχαριστημένος τόσο σε απόδοση όσο και σε διάρκεια. 

https://www.jbl.de/?lang=en&mod=products&func=detail&id=2423

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Η τύρφη είναι λίγο μπελάς αλλά κατεβάζει το PH! Χύμα τύρφη ήταν η πρώτη που είχα αγοράσει αλλά δεν μπορώ να σου πω με σιγουριά αν είναι το ίδιο με τις συσκευασμένες γιατί λόγο απειρίας την μισή σχεδόν την είχα πετάξει μετά από την πρώτη χρήση...Της JBL είναι αρκετά καλή και κατά την γνώμη μου ποιο αποτελεσματική από αυτή της Sera! Νομίζω ότι έχει, με την ίδια περίπου ποσότητα, καλύτερα αποτελέσματα και στην συσκευασία υπάρχει και μία κάλτσα που είναι αρκετά βολική!

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν που λέτε διάβασα για την τύρφη, είδα διαδικασίες, χρόνους, έξοδα κτλ και αποφάσισα ότι θα κάνω χρήση της με την προϋπόθεση να πετάω στα σκουπίδια την ποσότητα που θα χρησιμοποιώ κάθε φορά και με την άλλη αλλαγή να μπαίνει καινούρια. Σε αυτή την περίπτωση, για να γλιτώσω τη φυλακή θα πρέπει να αποφύγω την τύρφη που πουλάνε οι εταιρίες ενυδρειακών ειδών και που καταστάλαξα;;;....στην καθαρή τύρφη κηπουρικής. Δεδομένου ότι από πολλούς χομπίστες χρησιμοποιειται για χρόνια χωρίς να παρουσιάζονται προβλήματα, πιστεύω ότι είναι μια χαρά. Δεν είμαι να δίνω "πακέτα" για να αγοράζω μικρές ποσότητες με τσιμπημένες τιμές. Δε με παίρνει. Θα το δοκιμάσω λοιπόν.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν που λέτε διάβασα για την τύρφη, είδα διαδικασίες, χρόνους, έξοδα κτλ και αποφάσισα ότι θα κάνω χρήση της με την προϋπόθεση να πετάω στα σκουπίδια την ποσότητα που θα χρησιμοποιώ κάθε φορά και με την άλλη αλλαγή να μπαίνει καινούρια. Σε αυτή την περίπτωση, για να γλιτώσω τη φυλακή θα πρέπει να αποφύγω την τύρφη που πουλάνε οι εταιρίες ενυδρειακών ειδών και που καταστάλαξα;;;....στην καθαρή τύρφη κηπουρικής. Δεδομένου ότι από πολλούς χομπίστες χρησιμοποιειται για χρόνια χωρίς να παρουσιάζονται προβλήματα, πιστεύω ότι είναι μια χαρά. Δεν είμαι να δίνω "πακέτα" για να αγοράζω μικρές ποσότητες με τσιμπημένες τιμές. Δε με παίρνει. Θα το δοκιμάσω λοιπόν.

Οκ φιλε εσυ ξερεις. Δες το και ενημερωσε για τα υπερ και τα κατα.
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αυτό που θες να κάνεις δεν μπορείς να το πετύχεις με την ΑΟ;

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που θες να κάνεις δεν μπορείς να το πετύχεις με την ΑΟ;

Εσύ συνεχιζεις να μη με διαβαζεις και θα σε βάλω στη γωνία με το πόδι στον αέρα.
Link to comment
Share on other sites

Δύσκολο να κάτσω τιμωρία.

 

Μπορώ να σου δώσω Link ΑΟ 80 γιουρα με 250 λίτρα παραγωγή την ημέρα.

 

Υπερδιπλάσια αυτών που αναφέρεις. Ίσως πρέπει να το σκεφτείς.

Link to comment
Share on other sites

Σε αυτή την περίπτωση, για να γλιτώσω τη φυλακή θα πρέπει να αποφύγω την τύρφη που πουλάνε οι εταιρίες ενυδρειακών ειδών και που καταστάλαξα;;;....στην καθαρή τύρφη κηπουρικής. Δεδομένου ότι από πολλούς χομπίστες χρησιμοποιειται για χρόνια χωρίς να παρουσιάζονται προβλήματα, πιστεύω ότι είναι μια χαρά. Δεν είμαι να δίνω "πακέτα" για να αγοράζω μικρές ποσότητες με τσιμπημένες τιμές. Δε με παίρνει. Θα το δοκιμάσω λοιπόν.

 

Αφου αποφασισες να κανεις χρηση τυρφης εμπιστευσου τους χομπιστες που

χρησιμοποιουν τυρφη κυπουρικης.Χωρις να θελω να σε παρασυρω εγω δεν

θα εκανα τιποτα με το νερο.

Link to comment
Share on other sites

Αφου αποφασισες να κανεις χρηση τυρφης εμπιστευσου τους χομπιστες που

χρησιμοποιουν τυρφη κυπουρικης.Χωρις να θελω να σε παρασυρω εγω δεν

θα εκανα τιποτα με το νερο.

Ξέρεις τι γίνεται; τα ψάρια που ήδη έχω μέσα είναι εκτροφής και το ξέρω. Σε λίγες μέρες θα βάλω έναν Ancistrus Dolichopterus L183 από προπαραγγελία που κάνει ο Ιγνάτιος και δε ξέρω σε τι νερά τον έχει ο προμηθευτής. Κατά πάσα πιθανότητα είναι εκτοφής και αυτός αλλα στη φύση ζει σε πολύ πιο χαμηλό ph σε σύγκριση με αυτά που έχω και αν δεν είναι εκτροφής θα την ακούσει. Ο μόνος λόγος είναι αυτός που με κάνει να ψάχνομαι για μαλάκωμα του νερού, γιατί είναι ένα ψάρι που το γουστάρω πολύ και θέλω να το έχω στα ωπα ωπα. Εσυ για ποιό λόγο δε θα έκανες τίποτα;

Link to comment
Share on other sites

Ξερω γιατι θελεις να μαλακωσεις το νερο,παρακουλουθω το θεμα σου.Εγω δεν θα εκανα τιποτα γιατι και εγω θεωρω

οτι ειναι εκτροφης.Δεν μπορει ο Ιγνατιος να μαθει απο τον προμηθευτη;

Βεβαια εαν δεν μαλακωσεις το νερο μετα θα αρχισουν οι συζητησεις περι DNA,εγω δεν θα το αντεχα αυτο.

 

Link to comment
Share on other sites

Ξερω γιατι θελεις να μαλακωσεις το νερο,παρακουλουθω το θεμα σου.Εγω δεν θα εκανα τιποτα γιατι και εγω θεωρω

οτι ειναι εκτροφης.Δεν μπορει ο Ιγνατιος να μαθει απο τον προμηθευτη;

Βεβαια εαν δεν μαλακωσεις το νερο μετα θα αρχισουν οι συζητησεις περι DNA,εγω δεν θα το αντεχα αυτο.

Ναι, σε καταλαβαίνω απόλυτα!!!! Θα στείλω μήνυμα στον Ιγνάτιο να μάθει αν μπορεί. Ευχαριστώ.

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...