Jump to content

corydoras bare bottom γνωμες


tdinosauros

Recommended Posts

σκεφτομαι να βαλω corydoras σε ενυδρειο χωρις αμμο.θα εχουν θεμα?

Link to comment
Share on other sites

μονιμα θα βαλω και κανα κοπαδοψαρο και κανα L και σκεφτομαι να βαλω καια τα μωρα σου(10 εκ τωρα)

Έγινε επεξεργασία - tdinosauros
Link to comment
Share on other sites

Δεν νομιζω πως θα εχεις προβλημα, αλλα γιατι να κανεις κατι τετοιο ρε συ;

Βαλε αμμο να χαιρονται και το L και τα κορυς.

Έγινε επεξεργασία - tsala
Link to comment
Share on other sites

αδειασα το ενυδρειο απο αμμο και τα λοιπα χωρις να το σταματησω και χωρις να βγαλει βρωμα μου πηρε βεβαια υπομονη και 2 εβδομαδες και κοπο,και το εκανα γιατι στο σαμπ εχω τα μωρα του χρηστου και τα πανε τοσο καλα εκει και δεν ηθελα να τα ταλαιπωρησω.αρα για να βαλω φρεσκια αμμο πρεπει η να κατσω να την πλυνω τοσες φορες που δεν το κανω η να βρω πλυμενη κατι που δυσκολα βρισκεις.αλλα και να την πλυνω παλι θα βγαλει βρωμα και θα ταλαιπωρθουν τα sturisoma.ισως βαλω λιγη κατω απο το ξυλο και στο μισο ενυδρειο γιατι ειναι πλυμμενη και καθαρη απο αλλο ενυδρειο πριν καιρο,ουδετερη

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι... την Carat την ακριβοπλήρωσα αλλά... ούτε που την έπλυνα.-

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

ειπαμε για 150χ50 ειναι υπερβολικα πολλα να παρω την καρατ

Link to comment
Share on other sites

Το ένα ενυδρείο μου... έχει τις ίδιες διαστάσεις στον πάτο. ;)

Την τσέπη του ο καθένας μας την διαχειρίζεται με διαφορετικό τρόπο.. αλλά... αφού τα ζωντανά σου θέλουν άμμο... βρες μια έστω παρόμοια και πάρε, τι σκέφτεσαι το πλύσιμο;

Εγώ τα "έσκασα" και το γλίτωσα... πάντως.-  :P

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αμαρτια ρε συ Κωνσταντινε.

Send from the heart of the Amazonas

Link to comment
Share on other sites

ειπαμε για 150χ50 ειναι υπερβολικα πολλα να παρω την καρατ

45 κιλα περιπου θα χρειαστεις και καμμια 60 αρια ευρω..

Θα ειναι ομως τα ψαρια σου οπως τους αξιζει..

Link to comment
Share on other sites

45 κιλα που λεει ο Σταθης ειναι καλα αν δεν βαλεις και κανα φυτο. Αλλιως θες παραπανω.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Κωνσταντίνε ρίξε μια ματιά εδώ http://www.petcumulus.gr/aquarium-soil-sand-10-kg. Την έχω χρησιμοποιήσει αρκετά,και είναι αρκετά καθαρή σε σχέση με τις χύμα. Τα cory όπως και άλλα ψάρια βυθού περνάνε την άμμο από τα βράγχια και κατά την γνώμη μου (χωρίς να υπάρχει καμία τεκμηρίωση), ωφελούνται στη διαδικασία της πέψης.

Link to comment
Share on other sites

Εχει και μια χημα το petsupermarket της hagen με 1 ευρω το κιλο.

Την πηρα για το δικο μου και με 1-2 χερια πλησιμο ηταν μια χαρα,καμια σχεση με κατι αλλες που θελουν 10 χειρα πλησιμο.

Link to comment
Share on other sites

Και εγω εχω να σου προτεινω ιδιωτη που πουλαει καταλευκη ψιλοκοκκη αμμο που ουτε πλυσιμο δεν χρειαζεται με 7 ευρω το πεντακιλο...

Αν θες πμ..

Link to comment
Share on other sites

αν βαλω αμμο πρεπει να φυγουν τα στουρισομα σε αλλο ενυδρειο γιατι το σαμπ θα γινει κολαση απο βρωμα.και ναι δεν υπαρχει μια για αμμο και χρονος για πλυσιμο.μενει ως εχει τοτε 450 λιτρα για 5 αμανο και 6 ζεβρα νεριτ.φυτα δεν μπαινουν γιατι οι λαμπα λεντ δεν φτανει.οκ ευχαρριστω πολυ.

Link to comment
Share on other sites

12 χρονια που εχω κορυ παντως ποτε δεν τα ειδα να περνανε αμμο απο τα βραγχια

Έγινε επεξεργασία - tdinosauros
Link to comment
Share on other sites

Εχω αναβασει βιντεο παλιοτερα που φαινεται καθαροτατα η αμμος που περναει απο τα βραγχια. Αν δεις το θεμα μου με τα βιντεο θα το δεις. Παντως εγω ακομη δεν εχω καταλαβει ποιο ειναι το προβλημα.

Send from the heart of the Amazonas

Link to comment
Share on other sites

αν δεν βγει ζευγαρι  αποο τα μωρα σου χρηστο θα κλεισω και το ενυδρειο.μου φτανει το 200αρι πλεον

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...