Jump to content

Ψαροσυνθεση για 350 λιτρα Αφρικης


rastafarian

Recommended Posts

Ανοιγω αυτο το θεμα για λογαριασμο φιλου.

Εχει ενα ενυδρειο anubias 350 λιτρα, διαστασεις 120χ45χ55 (αν θυμαμαι καλα).

Φιλτρο εχει ενα JBL crystalprofi e900.

Θα μπει αμμος θαλασσης και πετρες που θα μαζεψουμε απο το βουνο.

Για ριχτε καμια ιδεα για κανενα ψαρακι απο malawi ρε παιδες.

Γενικα θελει κατι ευκολο.

Link to comment
Share on other sites

Πως εκανες στρωσιμο ε? τεστ νερου εχεις? Για κανε μας μια παρουσιαση και πες μας τι σου αρεσει  :D  :D  :D

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Πως εκανες στρωσιμο ε? τεστ νερου εχεις? Για κανε μας μια παρουσιαση και πες μας τι σου αρεσει  :D  :D  :D

 

Το στρωσιμο το εκανα πετωντας μια γαριδα και λιγο μπεικον για να δημιουργηθει αμμωνια :P

Τεστ δεν χρειαζομαι,μυριζω το νερο και το καταλαβαινω,μερικες φορες πινω λιγο κιολας :P

Για να μαθεις,που πας να με τρολλαρεις πρωι πρωι αχαχαχαχαχαχα :P

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορω να σε βοηθησω.Εγω φυτεμενος ειμαι.Περιμενε απαντηση απο Αφρικανους :P

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρα ξεκιναει η κουβεντα!

Και εγω ειμαι αμερικανος, ας περιμενουμε τους αφρικανους.

:)

Link to comment
Share on other sites

"Ένας φίλος μου".... εντάξει σε καταλάβαμε. Λύγισες κι εσύ και ήρθες στην Αφρική.  :thumbsu:  :thumbsu:

Πλάκα κάνω βέβαια. 2 χαρέμια που του αρέσουν μπαίνουν άνετα. Επειδή θέλει κάτι εύκολο εγώ μπορώ να πω ότι δεν δυσκολεύτηκα καθόλου στον συνδυασμό που έχω, δηλαδή https://www.google.gr/search?q=pseudotropheus+acei+luwala&espv=2&biw=1366&bih=643&tbm=isch&tbo=u&source=univ&sa=X&ved=0ahUKEwj43Yvq7e_LAhXHd5oKHVamDewQsAQIHA

και https://www.google.gr/search?q=pseudotropheus+acei+luwala&espv=2&biw=1366&bih=643&tbm=isch&tbo=u&source=univ&sa=X&ved=0ahUKEwj43Yvq7e_LAhXHd5oKHVamDewQsAQIHA#tbm=isch&q=labidochromis+caeruleus

τώρα κάτι demassoni κτλ που είναι διαόλια καλύτερα να τα αποφύγει για να έχει την ησυχία του.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Θα μπορουσε ενα χαρεμακι αυλονακαρες ,ισως να του βγει κ με 2 αρσενικους για να εχει λιγο παραπανω χρωμα,αρκει οταν τους παρει να εχουν το ιδιο μεγεθος για να μην υπερισχυει ο ενας κ παρει στο κυνηγι τον αλλον.Ακομη μπορει να δοκιμασει 2 χαρεμακια μπουνα,επισης απο μαλαουι,κατα προτιμηση διαφορετικου χρωματος.Πολυ ενδιαφερων θα ηταν κ ενα μινι κοινωνικο με δυο ειδη απο νανοκιχλιδες τανγκανιικα.

Link to comment
Share on other sites

Παιδακια ειμαι ασχετος απο Αφρικανες οπωτε οταν μου λετε για μπουνες και αυλονοκαρες δεν καταλαβαινω καν τι λετε αχαχαχαχαχα :P

Βαλτε μου λινκ η πως λεγεται το καθε ψαρι για να το ψαχνω στο google ωστε να του δειχνω φωτογραφιες για να αποφασισει.

Μετα οποια του αρεσουν θα σας ρωτησω και για συνδιασμους.

Γενικα θελει ευκολα ψαρια.

Ξερω οτι υπαρχουν καποια ψαρια που το αρσενικο εχει διαφορετικο χρωμα απο τα θυληκα,ποιο ειναι αυτο?

Α ρε παιδια,υπηρχε ενα θεμα που ειχε πολλες φωτο με στησιματα για ενυδρεια Αφρικης,ξερετε που ειναι γιατι δεν μπορω να το βρω με τιποτα.

Αν το εχει καποιος προχειρο ας το βαλει το λινκ να παρουμε καμια ιδεα.

Έγινε επεξεργασία - rastafarian
Link to comment
Share on other sites

Μαλλον λες για τα pseudotropheus saulosi,mbuna ειναι και αυτα αλλα απο τα πιο μικροσωμα και ειρηνικα ειδη.Θα φτιαξουμε συντομα και το προφιλ τους ;)

Κωστα ολα τα ψαρια της αφρικης ειναι ευκολα και ανθεκτικα αλλα βασικη προυποθεση ειναι να εχουν αρκετα λιτρα και να υπαρχουν σωστες αναλογιες αρσενικων-θυληκων.

Εγω αν ειχα 350 λιτρα γυαλα θα κρατουσα τα saulosi που ηδη εχω μιας και μου δινουν την διχρωμια.Αν δεν ηταν δυμορφικα θα επελεγα δυο ειδη που να μπορρουν να συνδυαστουν χωρις προβλημματα,χωρις να υπαρχει κινδυνος υβριδισμου (αυτο ειναι στην φιλοσοφια του καθε ενος και παιρνει συζητηση αλλα εδω απλα στο αναφερω) να μπορουν να τραφουν μαζι αφου ειναι αδυνατον να ριξεις κατι που να μην φαει καποιο.Γενικα προτιμω τα species tanks αλλα με λιγο προσοχη σε αυτα που ειπα παραπανω μπορεις να συνδυασεις δυο ειδη.

Ενα ωραιο παραδειγμα ειναι το ενυδρειο που ετρεχε για αρκετο καιρο ο safarpn πριν αποφασισει να μας προδωσει :P

http://www.aquazone.gr/forums/topic/39006-labidochromis-caeruleus-gfryer-1956/#entry348352

μαζι με http://www.cichlid-forum.com/articles/m_cyaneorhabdos.php αν θυμαμαι καλα

Ενα αλλο πανεμορφο ψαρι ειναι αυτο http://www.cichlid-forum.com/profiles/species.php?id=1734

και μπορει να συνδυαστει με κατι αυτοhttp://www.cichlid-forum.com/profiles/species.php?id=1460

Αλλη επιλογη τα http://www.cichlid-forum.com/profiles/species.php?id=2593 με τα saulosi που ετσι θα εχει τρια χρωαμτα.

Υπαρχουν και αλλες επιλογες απο malawi.

Μια αλλη επιλογη ειναι ενα μεγαλο κοπαδι 12 ατομων απο καποιο tropheus απο την λιμνη taganyika

http://www.aquazone.gr/forums/topic/51296-tropheus-duboisi-marlier-1959/

http://www.aquazone.gr/forums/topic/103358-tropheus-moorii-moliro/

Παιδακια ειμαι ασχετος απο Αφρικανες οπωτε οταν μου λετε για μπουνες και αυλονοκαρες δεν καταλαβαινω καν τι λετε αχαχαχαχαχα :P

Βαλτε μου λινκ η πως λεγεται το καθε ψαρι για να το ψαχνω στο google ωστε να του δειχνω φωτογραφιες για να αποφασισει.

Μετα οποια του αρεσουν θα σας ρωτησω και για συνδιασμους.

Γενικα θελει ευκολα ψαρια.

Ξερω οτι υπαρχουν καποια ψαρια που το αρσενικο εχει διαφορετικο χρωμα απο τα θυληκα,ποιο ειναι αυτο?

Α ρε παιδια,υπηρχε ενα θεμα που ειχε πολλες φωτο με στησιματα για ενυδρεια Αφρικης,ξερετε που ειναι γιατι δεν μπορω να το βρω με τιποτα.

Αν το εχει καποιος προχειρο ας το βαλει το λινκ να παρουμε καμια ιδεα.

Μαλλον αυτο λες

http://www.aquazone.gr/forums/topic/98282-set-up%CE%B9%CE%B4%CE%AD%CE%B5%CF%82-%CF%83%CF%84%CE%B7%CF%83%CE%AF%CE%BC%CE%B1%CF%84%CE%BF%CF%82-%CE%B1%CF%86%CF%81%CE%B9%CE%BA%CE%AC%CE%BD%CE%B9%CE%BA%CF%89%CE%BD-%CE%B5%CE%BD%CF%85%CE%B4%CF%81%CE%B5%CE%AF%CF%89%CE%BD/

Έγινε επεξεργασία - argy1
Link to comment
Share on other sites

Μιχαλη ωραιες επιλογες φιλε,το θεμα ειναι τι αρεσει στο φιλαρακι μου.

Γενικα θελει ευκολα ψαρια,που να μπορουμε να τα βρουμε ευκολα (ακομα καλυτερα και απο συνχομπιστες) και να ειναι και φθηνα,γιατι με αυτο εχει ενα θεματακι..

Θα του δειξω τα ψαρακια που μου εχετε προτεινει και θα σας πω ποια του αρεσουν ωστε να δουμε τι συνδιασμους μπορει να κανει.

Οσον αφορα το λινκ,λεω ενα αλλο ρε συ,νομιζω το ειχε φτιαξει ο Στρατος και ειχε φωτογραφιες απο το ιντερνετ μαζεμενες. Εχω φαει το φορουμ και δεν μπορω να το βρω.

Link to comment
Share on other sites

Τωρα ειμαι απο κινητο θα το ψαξω και εγω μετα μηπως το βρω.Για την τιμη φιλε ειναι ενα θεμα,ειδικα αν θελει καθαρα ψαρια δεν θα τα βρει τσαμπα.Παντως κατα καιρους βαζουν αγγελιες ορισμενοι που εχουν ωραια ψαρια και καλες τιμες.Ας στησει το ενυδρειο με βαση αυτο που θελει και με λιγο υπομονη θα βρει.Ειναι και οι εποχες δυσκολες και τα πετ δεν φερνουν και πολλα ειδη και κυριως απο αναπαραγωγες απο ασια περισσοτερο.

Link to comment
Share on other sites

Ναι ρε συ,νταξει δεν βιαζομαστε ετσι και αλλιως.

Ακομα δεν εχουμε στησει ουτε καν το ενυδρειο,αδειο ειναι ακομα.

Εχουμε δουλεια ακομα,να καθαρισουμε την αμμο,τις πετρες,να κανουμε στο στησιμο.

Θα το στησουμε σιγα σιγα,θα αφησουμε να τρεξει και μολις βρουμε τα πρωτα ψαρια θα βαλουμε μπολι και θα τα ριξουμε.

Οσο για τα λεφτα,δεν εννοω τσαμπα ρε συ,αλλα μη τα χρυσοπληρωσει.

Γενικα δεν βιαζομαστε ομως,το παμε σιγα σιγα.

Link to comment
Share on other sites

Παιδακια ειμαι ασχετος απο Αφρικανες οπωτε οταν μου λετε για μπουνες και αυλονοκαρες δεν καταλαβαινω καν τι λετε αχαχαχαχαχα :P

Βαλτε μου λινκ η πως λεγεται το καθε ψαρι για να το ψαχνω στο google ωστε να του δειχνω φωτογραφιες για να αποφασισει.

Μετα οποια του αρεσουν θα σας ρωτησω και για συνδιασμους.

Γενικα θελει ευκολα ψαρια.

Ξερω οτι υπαρχουν καποια ψαρια που το αρσενικο εχει διαφορετικο χρωμα απο τα θυληκα,ποιο ειναι αυτο?

Α ρε παιδια,υπηρχε ενα θεμα που ειχε πολλες φωτο με στησιματα για ενυδρεια Αφρικης,ξερετε που ειναι γιατι δεν μπορω να το βρω με τιποτα.

Αν το εχει καποιος προχειρο ας το βαλει το λινκ να παρουμε καμια ιδεα.

Τα ψαρια της λιμνης malawι χωριζονται σε τρεις μαγαλες κατηγοριες.Στα haps,στα mbuna και στα peacocks.Τα χαπς ειναι θηρευτες και γινινται πολυ μεγαλα οποτε θελουν κ λιτρα.Π.χ. copadichromis.nimbochromis,sciaenochromis,protomelas κτλ.Τα μπουνα ειναι τα λεγομενα πετροψαρα τα οποια ειναι πιο μικροσωμα αλλα και πιο επιθετικα και ως επι των πλειστων φυτοφαγα.Π.χ. pseudotropheus,labidochromis,elongatus (επισης διχρωμα κ τα lombardoi),metriaclima κτλ.Τα πικοκ στην ουσια ειναι οι αυλονακαρες οι οποιες αν κ σαρκοφαγες δεν γινοντε τοσο μεγαλες σε μεγεθος και ειναι λιγοτερο επιθετικες.Πανεμορφα αρσενικα αλλα αχρωμα θηλυκα.Π.χ. baenschi,stuargranti,jacobfreibargi.

Τα παραδειγματα που γραφω ειναι απ αυτα που εισαγονται συχνοτερα.Πληρη οδηγο θα μπορεσει να βρει στο πληρως ενημερομενο cichlid-forum.com/species profiles.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 

Οσον αφορα το λινκ,λεω ενα αλλο ρε συ,νομιζω το ειχε φτιαξει ο Στρατος και ειχε φωτογραφιες απο το ιντερνετ μαζεμενες. Εχω φαει το φορουμ και δεν μπορω να το βρω.

Κωστή στο θέμα που ανέβασα με τα set up λέω οτι το προηγούμενο θέμα δεν υπάρχει πλέον. Δεν μπορώ να θυμηθω τι έγινε ακριβώς. Μάλλον ήταν ένα από τα αρκετά θέματα που χάθηκαν όταν κάναμε αλλαγή server(αν δεν κάνω λάθος) στο φόρουμ. 

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω παιδια για τις πληροφοριες!

Λογικα μεσα στην εβδομαδα θα ξεκινησουμε το στησιμο,οπωτε και θα σας ενημερωσω για την πορεια αλλα και τι αποφασισε για τα ψαρια.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια εχω μια ερωτηση.

Επειδη στο ενυδρειο θα μπει αρκετη πετρα και φοβομαστε για τον πατο,αν βαλουμε κατω bow,απο πανω τις περες και μετα την αμμο θα υπαρχει προβλημα?

Υπαρχει περιπτωση τα ψαρια να σκαψουν μεχρι το bow και να το τσιμπισουν?

Link to comment
Share on other sites

και να μη βάλεις δεν έχει θέμα. Αν βάλεις κάποια στιγμή θα σκάψουν μέχρι εκεί αλλά αν είναι λείο δε θα κόψουν κομμάτι πιστεύω. Πάντως πιο πολύ κινδυνεύουν τα πλευρικά τζάμια παρά ο πάτος.

Link to comment
Share on other sites

Για ψυχολογικους λογους λεμε να το βαλουμε πιο πολυ και για να μας βοηθησει και στο στησιμο,μη μας πεσει καμια πετρα οταν στηνουμε και σπασουμε κανενα πατο...:P

Link to comment
Share on other sites

Κώστα εγώ αν θα χρησιμοποιούσα και πιο <<μεγάλες>> πέτρες θα έβαζα οπωσδήποτε, έστω ένα ψιλό down

Ιδίως μετά το χθεσινό (ξέρεις εσύ) :rasp: 

Link to comment
Share on other sites

Μόνο εγώ βλέπω τα λίτρα να είναι 297;

 

Δεν θυμαμαι καλα τις διαστασεις ρε συ,μπορει να κανω και λαθος,το anubia ειναι το ενυδρειο,το 1.20 μηκος.

Link to comment
Share on other sites

Θα πρότεινα από ένα χαρεμι Labidochromis και ένα Metriaclima Callainos (δοκιμασμένα και όμορφα ψάρια) τα λίμπιντο με Maingano.

Link to comment
Share on other sites

Δεν χρειαζεται να βαλεις τιποτα απο κατω.Απλα θελει λιγο προσοχη στο στησιμο κ να ειναι γεματο νερο μεχρι τη μεση με νερο.Σιγουρα θα σκαψουν μεχρι να βρουν πατο.

Link to comment
Share on other sites

Και εγω δεν θα εβαζα φελιζολ μεσα,δεν εξυπηρετει σε τιποτα.Λιγη προσοχη στην τοποθετηση χρειαζεται μονο.Τα ψαρια σιγουρα θα φτασουν πατο και δεν θα φαινεται ωραια το γαλαζιο στον βυθο.Ασε που θα το δοκιμασουν στα σιγουρα.

 

Το πιο σημαντικο ειναι να πατανε καλα οι πετρες μεταξυ τυς και οπως πολυ σωστα ειπαν τα παιδια,πιο πολυ κινδυνευει ενα πλαινο τζαμι απο πιθανη κατωλισθηση παρα ο πατος του ενυδρειου.Ετσι κι αλλιως ομως τα anubias ειναι γερα ενυδρεια με χοντρα τζαμια,δεν εχετε να φοβαστε κατι αν ειστε προσεκτικοι στην τοποθετηση.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλημερα στην παρεα και απο εμενα.

Ειμαι ο κατοχος του ενυδρειου.

Το εχω γεμισει με νερο εδω κ 3 εβδομαδες και ψαχνω για το τι ψαρακια να βαλω μεσα.

Βακτηρια δεν εχω ριξει,γιατι θα βαλω μπολι μια μερα πριν βαλω τα πρωτα ψαρια.

 

Σας βαζω μερικες φωτογραφιες με το στησιμο που εχω κανει και θα ηθελα να μου προτεινετε συνδυασμους ψαριων που μπορω να βαλω.

Να θυμησω πως το ενυδρειο εχει μηκος 1.20 και θα προτειμουσα σχετικα ευκολα ψαρια.τα οποια μπορω να τα βρω ευκολα απο χομπιστες.

 

post-58361-0-42736500-1463905620_thumb.jpg

post-58361-0-38643900-1463905635_thumb.jpg

post-58361-0-29152100-1463905646_thumb.jpg

post-58361-0-79657600-1463905660_thumb.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...