Jump to content

Αυτονομία Ταϊστρας [ DoPhin AF007 AUTO FEEDER ] ?


Χομπίστας

Recommended Posts

Ταϊστρα DoPhin AF007 AUTO FEEDER

Γνωρίζει κάποιος ποσό αυτονομία εχει βάζοντας καινούργιες μπαταριες?

Link to comment
Share on other sites

Την εχω χρησιμοποιησει 25 και βαλε μερες σερι χωρις προβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Την εχω χρησιμοποιησει 25 και βαλε μερες σερι χωρις προβλημα.

Οπότε σίγουρα 30 μέρες χρήσης και μετά πρέπει να βάζω καινούργιες, για να είμαι σίγουρος !

Απ' ό,τι κατάλαβα .

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα δεν είναι η αυτονομία της ταΐστρας, αλλά μήπως γίνει καμία στραβή στο ενυδρείο: να κολήσει το φίλτρο, να ψοφήσει κάποιο ψαράκι, να γίνει πολλή εξάτμιση δημιουργώντας έτσι άλλα προβλήματα κλπ. Κοινώς ο "Νόμος του Μέρφυ", που χτυπά πάντα όταν πηγαίνει κανείς διακοπές. Το καλύτερο που έχεις να κάνεις, είναι να περνάει κάποιος φίλος-γνώστης του αντικειμένου και να το προσέχει 2 φορές την εβδομάδα.

 

Υ.Γ: το comet που έχεις ΔΕΝ πάει σε τόσο μικρό ενυδρείο. Αυτό δεν κάνει ούτε για καραντίνα. Το ψαράκι σου θέλει χώρο για να κινηθεί, ήτοι 100 cm και βάλε, εξάλλου comet σημαίνει κομήτης!! :bigemo_harabe_net-186:

Link to comment
Share on other sites

Οπότε σίγουρα 30 μέρες χρήσης και μετά πρέπει να βάζω καινούργιες, για να είμαι σίγουρος !

Απ' ό,τι κατάλαβα .

Πριν φύγεις βάλε τη να δουλεύει σίγουρα μια εβδομάδα πρίν. Όχι τόσο για την αυτονομία, αλλά για το σετάρισμα. Οι καινούριες μπαταρίες σίγουρα κρατάνε πολύ περισσότερο από 30 μέρες.

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα δεν είναι η αυτονομία της ταΐστρας, αλλά μήπως γίνει καμία στραβή στο ενυδρείο: να κολήσει το φίλτρο, να ψοφήσει κάποιο ψαράκι, να γίνει πολλή εξάτμιση δημιουργώντας έτσι άλλα προβλήματα κλπ. Κοινώς ο "Νόμος του Μέρφυ", που χτυπά πάντα όταν πηγαίνει κανείς διακοπές. Το καλύτερο που έχεις να κάνεις, είναι να περνάει κάποιος φίλος-γνώστης του αντικειμένου και να το προσέχει 2 φορές την εβδομάδα.

 

Υ.Γ: το comet που έχεις ΔΕΝ πάει σε τόσο μικρό ενυδρείο. Αυτό δεν κάνει ούτε για καραντίνα. Το ψαράκι σου θέλει χώρο για να κινηθεί, ήτοι 100 cm και βάλε, εξάλλου comet σημαίνει κομήτης!! :bigemo_harabe_net-186:

Χρήσιμες οι πληροφορίες σου worldiver!!! Σε ευχαριστώ! Αυτό ομως που με προβληματίζει είναι όταν φεύγεις και με ενυδρείο 120L που ετοιμάζω τον χώρο για να παρω πόσες μέρες μπορείς να λειψεις? Αν βέβαια πηγαίνουν ολα καλα και δεν εφαρμοστεί ο Νόμος του Μερφι! Για ψαράκια γλυκού νερού το προοριζω!

Τι κατηγορία ψάρια του γλυκού νερού μπορώ να βάλω που να μην έχουν τρελες απαιτήσεις.? και ποσά στα 120λιτρα?

Αυτο που με ενδιαφέρει είναι να μπορώ να το έλεγχο εύκολα,γενικά τις συνθήκες περιβάλλοντος! Γιατι δεν εχω κάποιο άτομο που μπορει να το επιβλέπει .

Link to comment
Share on other sites

Πριν φύγεις βάλε τη να δουλεύει σίγουρα μια εβδομάδα πρίν. Όχι τόσο για την αυτονομία, αλλά για το σετάρισμα. Οι καινούριες μπαταρίες σίγουρα κρατάνε πολύ περισσότερο από 30 μέρες.

ΠΑΡΑΣΚΕΥΑ θα την βάλω να δουλέψει καμία βδομάδα πριν όπως μου είπες.Να δω πως συμπεριφέρεται.Σε ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά πλησιάζουν οι μέρες για να χρησιμοποιήσω τη συγκεκριμένη ταΐστρα. & Πριν την χρησιμοποιήσω ήθελα να μου πείτε την γνώμη σας.. Θεωρείται αξιόπιστη ? ή έχετε να μου προτείνετε κάποια άλλη?

Από εκεί που την πήρα μου είπανε ότι μπορώ να την επιστρέψω..

Είχα δει στο internet ταΐστρα που ειδοποιούσε για χαμηλή μπαταρία, στη συγκεκριμένη πρέπει να μετράω πόσες μέρες την χρησιμοποιώ ? Πως είμαι σίγουρος ότι δεν θα μείνει από μπαταρίες ?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

χαίρεται φίλοι εγώ δεν έχω καταλάβει πως λειτουργεί η συγκεκριμένη ταΐστρα...δεν ξέρω πως να ρυθμίσω τα ταίσματα αν μπορεί κάποιος να βοηθήσει γιατί οι οδηγίες δεν λένε ξεκάθαρα κάθε πότε θα τάζει αν μπει ο διακόπτης στο 12h ή 24h

Link to comment
Share on other sites

Η ταίστρα ταιζει την στιγμη που βαλεις την μπαταριες και την ξεκινησεις.ετσι αν ειναι σεταρισμενη για 12ωρο θα ταισει ξανα σε 12 ωρες αλλιως σε 24

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή πρέπει να μπουν οι μπαταρίες ταυτόχρονα με την έναρξη της φωτοπεριόδου για να τάσσει επιτόπου 1 φορά...και αναλόγως του αν το έχουμε στο 12h η 24h θα κάνει το 2ο επόμενο τάισμα ?

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή πρέπει να μπουν οι μπαταρίες ταυτόχρονα με την έναρξη της φωτοπεριόδου για να τάσσει επιτόπου 1 φορά...και αναλόγως του αν το έχουμε στο 12h η 24h θα κάνει το 2ο επόμενο τάισμα ?

Σωστά!

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Σωστά!

Sent from my iPhone using Tapatalk

ξέρεις τι με παραξενεύει όμως ? οι περισσότεροι χομπίστες έχουμε φωτοπερίοδο 8-12 ώρες αν δεν κάνω λάθος...το 2ο τάισμα λογικά θα γίνει στιγμή που θα είναι κλειστά τα φώτα στα ενυδρεία μας  

Link to comment
Share on other sites

ξέρεις τι με παραξενεύει όμως ? οι περισσότεροι χομπίστες έχουμε φωτοπερίοδο 8-12 ώρες αν δεν κάνω λάθος...το 2ο τάισμα λογικά θα γίνει στιγμή που θα είναι κλειστά τα φώτα στα ενυδρεία μας

Γιατί σε παραξενεύει...δεν ειναι απαραίτητο να έχεις ανοικτά τα φώτα όταν ταίζεις.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Γιατί σε παραξενεύει...δεν ειναι απαραίτητο να έχεις ανοικτά τα φώτα όταν ταίζεις.

Sent from my iPhone using Tapatalk

με πλήρη συσκότιση υπάρχει περίπτωση να βγουν οι Αφρικάνες να φάνε pellet?

Link to comment
Share on other sites

με πλήρη συσκότιση υπάρχει περίπτωση να βγουν οι Αφρικάνες να φάνε pellet?

Αυτό έχει να κάνει με το πώς έχουν μάθει τα ψάρια σου.

Δεν νομίζω να έχουν πρόβλημα.

Πάντως θα σου πρότεινα να μήν κάνεις πειραματισμούς και να βάλεις την ταΐστρα μονο μία φορά το 24ωρο.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

ναι αυτό σκέφτηκα και εγώ άπλα πρέπει να κάνω υπολογισμούς το αν 24 ώρες να πέφτει εντός της φωτοπεριόδου...και βασικά νομίζω ότι από την στιγμή που βάζεις τις μπαταριές το 1ο τάισμα γίνεται μετά από 12 η 24 ώρες (με το που έβαλα τις μπαταριές δεν έκανε τάισμα τουλάχιστον μέχρι τώρα εδώ και μίση ώρα που την έχω διπλά μου)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Γιατί δεν το φτιαχνετε με μετασχηματιστή στο ρεύμα να είστε ήσυχοι αν θα τελειώσουν οι μπαταρίες? Πολλά περισσότερα ξοδευεις στις μπαταρίες κάθε φορά απ'το να αγοράσεις εναν απλό μετασχηματιστή.

Link to comment
Share on other sites

Γιατί δεν το φτιαχνετε με μετασχηματιστή στο ρεύμα να είστε ήσυχοι αν θα τελειώσουν οι μπαταρίες? Πολλά περισσότερα ξοδευεις στις μπαταρίες κάθε φορά απ'το να αγοράσεις εναν απλό μετασχηματιστή.

Εχεις φτιαξει κατι αναλογο;;

Θα ηθελες να το μοιραστεις μαζι μας ;;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...