Jump to content

Αλλαγή απο σαρκόφυτο σε ανεμώνη


amavro

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους. Ήθελα να σας ρωτήσω αν ενδείκνυται η "αλλαγή κατοικίας" σε δυο amphiprion ocellaris που έχω από ένα μεγάλο(30cm;) σαρκόφυτο που έχω τώρα σε ανεμώνη(bubble tip).

Το ενυδρείο μου είναι ένα Red Sea Max 130 στον 4ο μήνα λειτουργίας με ολοκληρωμένο τον κύκλο του Αζώτου( NO3=1-2 mg/dl).

Παρότι για φωτισμό στηρίζομαι σε led ταινίες κάποια frags montipora που έχω αναπτύσσονται αρκετά γρήγορα, όπως επίσης και τα Lps μου. Είμαι επίσης στη δοκιμή frags pocillopora και acropora που φαίνεται να επιβιώνουν καλά για την ώρα(καλή έκπτυξη στους πολύποδες και χωρίς σημάδια ιστικής νέκρωσης).

Σε περίπτωση αλλαγής απο σαρκόφυτο σε ανεμώνη πως προτείνετε να γίνει; Μια κι έξω; Πρώτα να φύγει το σαρκόφυτο ή ταυτόχρονη παραμονή των δυο και μετά αφαίρεση της ανεμωνης; Ο κύριος λόγος που το σκέφτομαι είναι ο χώρος. Ο δεύτερος το αισθητικό κομμάτι και η πρόκληση της ανεμωνης. Ευχαριστώ πολύ.

Δημοσιευμένη  εικόναΔημοσιευμένη  εικόναΔημοσιευμένη  εικόνα

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Βαλε την ανεμωνη χωρις να βγαλεις τιποτα,επισεις προσθεσε ανθρακα και αντιφωδφωρο εαν δεν εχεις.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους. Ήθελα να σας ρωτήσω αν ενδείκνυται η "αλλαγή κατοικίας" σε δυο amphiprion ocellaris που έχω από ένα μεγάλο(30cm;) σαρκόφυτο που έχω τώρα σε ανεμώνη(bubble tip).

Το ενυδρείο μου είναι ένα Red Sea Max 130 στον 4ο μήνα λειτουργίας με ολοκληρωμένο τον κύκλο του Αζώτου( NO3=1-2 mg/dl).

Παρότι για φωτισμό στηρίζομαι σε led ταινίες κάποια frags montipora που έχω αναπτύσσονται αρκετά γρήγορα, όπως επίσης και τα Lps μου. Είμαι επίσης στη δοκιμή frags pocillopora και acropora που φαίνεται να επιβιώνουν καλά για την ώρα(καλή έκπτυξη στους πολύποδες και χωρίς σημάδια ιστικής νέκρωσης).

Σε περίπτωση αλλαγής απο σαρκόφυτο σε ανεμώνη πως προτείνετε να γίνει; Μια κι έξω; Πρώτα να φύγει το σαρκόφυτο ή ταυτόχρονη παραμονή των δυο και μετά αφαίρεση της ανεμωνης; Ο κύριος λόγος που το σκέφτομαι είναι ο χώρος. Ο δεύτερος το αισθητικό κομμάτι και η πρόκληση της ανεμωνης. Ευχαριστώ πολύ.

b1fe92290ae81baf36ed5ccc2b9c70e9.jpg77c9b84e55a2711e543cbb7f981c6e24.jpg48cc9746b0517ff5a4df76e3f3309502.jpg

Sent from my iPhone using Tapatalk

Γιατι σου κανει εντυπωση?

Link to comment
Share on other sites

Γιατι σου κανει εντυπωση?[/quote

Ε, πολλοί έλεγαν ότι δεν αρκούν οι ledοταινίες για αυτό. Απο άνθρακα χρησιμοποιώ seachem matrix carbon και από αντιφώσφορο phosnet της ίδιας εταιρίας . Ο δεύτερος μάλλον χρειάζεται πιο συχνές αλλαγές γιατί παρότι μετά το στρώσιμο είχε πέσει στα 0,03 ppm τώρα αρχίζει να ξανανεβάζει.

Link to comment
Share on other sites

Γιατι σου κανει εντυπωση?

Γιατί δεν κάνει σε εσένα ;;;
Link to comment
Share on other sites

Γιατί δεν κάνει σε εσένα ;;;

Καμια φιλε ,γιατι τα συγκεκριμενα κοραλια τα οποια εχει το ενυδρειο ανηκουν στην ευκολη κατηγορια χωρις πολλες και ιδιαιτερες απαιτησεις.

Link to comment
Share on other sites

Καμια φιλε ,γιατι τα συγκεκριμενα κοραλια τα οποια εχει το ενυδρειο ανηκουν στην ευκολη κατηγορια χωρις πολλες και ιδιαιτερες απαιτησεις.

Νίκο είχα στο προηγούμενο ενυδρείο για κανα χρόνο λεντοταινιες !

Τα μαλ@ κα δεν είχαν πρόβλημα και κάποια ελάχιστα lps !

Σε καμία περίπτωση όμως sps !

Link to comment
Share on other sites

Νίκο είχα στο προηγούμενο ενυδρείο για κανα χρόνο λεντοταινιες !

Τα μαλ@ κα δεν είχαν πρόβλημα και κάποια ελάχιστα lps !

Σε καμία περίπτωση όμως sps !

ποια σκληρα Διονυση?

Link to comment
Share on other sites

ποια σκληρα Διονυση?

Montipora , poccilopora , acropora !
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...