Jump to content

Καταστροφή, άνοιξε το ενυδρείο μετά από 10 χρόνια ζωής και τώρα;


Recommended Posts

Ετσι ξαφνικά 2 ώρες μετά την Κυριακάτικη ρουτίνα ακούω κάτι να στάζει και δυστυχώς βλέπω στα 10 εκατοστά απ το βυθό η πίσω δεξιά πλευρά να έχει ανοίξει, βγάζω το καπάκι και τι να δω, έτοιμο να ανοίξει όλο το τζάμι, έχει ξεκολλήσει η σιλικόνη κι αρχίζει να στάζει και από μπροστά αριστερά, σφαίρα εγώ κι η γυναίκα πιάνουμε το κουτί που έκανα τη τη μεταστέγαση πέρυσι, έβγαλα όσο πιο γρήγορα μπορούσα 40 λίτρα νερό, έβαλα και άλλα 15 στην καραντίνα, έβαλα στο κουτί τα φυτά κι αφού άδειασε εντελώς έπιασα και τα ψάρια και τα έβαλα κι αυτά, τώρα τι κάνω; Στο κουτί έβαλα και τα υλικά του εσωτερικού φίλτρου και ένα μικρό κυκλοφορητάκι να δουλεύει κι ένα θερμοστάτη, θα την παλέψουν μέχρι αύριο να βγω στην αναζήτηση για ενυδρείο; ΣΟΣ παιδιά πάνω στον πανικό αν ξέχασα να κάνω κάτι μη χάσω τα ψάρια, φτου γαμώτο μου φτου πάνω στα γεννέθλιά μου ωραίο δώρο πήρα, φτου και πάλι φτου!

 

Υ.Γ. Υπάρχει κάποιος που να επισκευάζει ή να ξέρει να το κολλήσει και να το ξαναχρησιμοποιήσω όπως είναι; 

Έγινε επεξεργασία - Ρομποτής Κωνσταντίνος
Link to comment
Share on other sites

Βρες τον Νινταλ δουλευει στο ZOO AREA Περιστερι και ειστε και διπλα....

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Οχι ρε φιλε Κυριακατικα!Πωωω!

Ευτυχως ησουν εκει και προλαβες τα νερα απο ολο το σπιτι!

Εχεις βαλει ειπες τα ψαρια σε μικρο ενυδρειο με φιλτρο με βιολογικο απο το αλλο και θερμοστατη?

Αν ναι,τοτε θα ειναι ενταξει...

Link to comment
Share on other sites

Αν θελεις να περασεις απο Παλαιο Φαληρο μπορω να σου δανεισω μια γυαλα 100 λιτρων που εχω στην αποθηκη μου μεχρι να δεις τι θα κανεις.

Link to comment
Share on other sites

Βρες τον Νινταλ δουλευει στο ZOO AREA Περιστερι και ειστε και διπλα....

Tον ξέρω τον Νιντάλ, από κει ψωνίζω και αυτός ουσιαστικά με κατευθύνει, καλή ιδέα φίλε μου ευχαριστώ. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Οχι ρε φιλε Κυριακατικα!Πωωω!

Ευτυχως ησουν εκει και προλαβες τα νερα απο ολο το σπιτι!

Εχεις βαλει ειπες τα ψαρια σε μικρο ενυδρειο με φιλτρο με βιολογικο απο το αλλο και θερμοστατη?

Αν ναι,τοτε θα ειναι ενταξει...

 

Για πόσο; Το κυκλοφορητάκι είναι μικρό, εννοείται δεν ταίζω ούτε σήμερα ούτε αύριο, τα υλικά τα έχω βάλει χύμα μη χάσω βιολογία και βλέπουμε, πόσο χρόνο θέλει απ τη στιγμή που θα κολλήσει ένα ενυδρείο μέχρι να βάλω νερό; 

 

Αν θελεις να περασεις απο Παλαιο Φαληρο μπορω να σου δανεισω μια γυαλα 100 λιτρων που εχω στην αποθηκη μου μεχρι να δεις τι θα κανεις.

 

Σ ευχαριστώ, θα δω αύριο πως θα πάει και βλέπουμε, θέλω μία και καλή να μπουν ψάρια και φυτά μη κάνω δύο μεταστεγάσεις. 

Link to comment
Share on other sites

Μακάρι να μπορούσα να βοηθήσω!

Εγώ το δικό μου το κόλλησα ας πούμε σήμερα και έκανα την δοκιμή μεθαύριο. Άκουσα καπιους που βάλανε νερό μετά από 24 ώρες, αλλά εγώ δεν το προτείνω... Νομίζω πως είναι λίγο ακραίο...

Καλά ξεμπερδέματα!

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά αν θέλει κανείς τα ψαράκια να έρθει να τα πάρει γιατί φοβάμαι δεν θα ξεμπλέξω γρήγορα και θέλω να γίνει καλή δουλιά να αντέξει για άλλα 10 χρόνια, έχω 4 λέμον, 13 cherry barb 7 γατόψαρα και 3 ανκίστρους, (κατάρα με τα ανκίστρους, ποτέ δεν έχω καταφέρει να ενηληκιώσω κανένα, όλο κάτι συμβαίνει). Ελεύθερα όποιος θέλει να έρθει να τα πάρει και βλέπουμε αν θα τα πάρω πίσω. Οποιος επίσης ξέρει κάποιον να κολλάει ενυδρεία, ή να έχει γυάλα 100χ30χ40 την αγοράζω κι εννοείται πληρώνω για το κόλλημα όποιος το κατέχει, ευχαριστώ εκ των προτέρων. 

Link to comment
Share on other sites

Kαλή δύναμη Κωνσταντίνε πολύ λυπάμαι γιατί έχεις αφιερώσει χρόνο και κόπο.

 

Ελπίζω να ξεμπερδέψεις γρήγορα.

Link to comment
Share on other sites

Μακάρι να μπορούσα να βοηθήσω!

Εγώ το δικό μου το κόλλησα ας πούμε σήμερα και έκανα την δοκιμή μεθαύριο. Άκουσα καπιους που βάλανε νερό μετά από 24 ώρες, αλλά εγώ δεν το προτείνω... Νομίζω πως είναι λίγο ακραίο...

Καλά ξεμπερδέματα!

Συμφωνώ 48 ώρες επειδή έχει ζέστη.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά αν θέλει κανείς τα ψαράκια να έρθει να τα πάρει γιατί φοβάμαι δεν θα ξεμπλέξω γρήγορα και θέλω να γίνει καλή δουλιά να αντέξει για άλλα 10 χρόνια, έχω 4 λέμον, 13 cherry barb 7 γατόψαρα και 3 ανκίστρους, (κατάρα με τα ανκίστρους, ποτέ δεν έχω καταφέρει να ενηληκιώσω κανένα, όλο κάτι συμβαίνει). Ελεύθερα όποιος θέλει να έρθει να τα πάρει και βλέπουμε αν θα τα πάρω πίσω. Οποιος επίσης ξέρει κάποιον να κολλάει ενυδρεία, ή να έχει γυάλα 100χ30χ40 την αγοράζω κι εννοείται πληρώνω για το κόλλημα όποιος το κατέχει, ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Μην δωσεις τα ψαρακια ρε συ...

Δεν θα παθουν τιποτα στο πενηνταρι μεχρι να δεις τι θα κανεις...

Ωραια μερα στη φυλαγε φιλαρακι ουτε τζοκερ ετσι!!

Link to comment
Share on other sites

Αστα να πάνε Στάθη, δες αυτό που είπαμε απ το τηλέφωνο, αύριο θα πάρω άδεια απ τη δουλιά και θα πάω απ τον Νιδάλ να δω τι μπορεί να κάνει αυτός και ποιο το κόστος ειδάλλως με βλέπω για καινούρια γυάλα γιατί για κομπλέ ενυδρείο ούτε να το συζητώ δεν θέλω. 

Link to comment
Share on other sites

Κώστα καλησπέρα,

 

Νομίζω για λίγες μέρες τα ψαράκια θα αντέξουν.  Πάντως αν θες μπορώ να φιλοξενήσω και εγώ μερικά στο δικό μου και μόλις ξεμπερδέψεις τα παίρνεις πάλι πίσω.

Link to comment
Share on other sites

Αύριο θα ξέρω πως θα πορευτώ, ευχαριστώ Μάκη θα μιλήσουμε τηλεφωνικά. 

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον το zoo area θα μου το επισκευασει, ουσιαστικα θα το ξεκολλησει και θα το φτιαξει απ την αρχη με κοστος 60 ευρω, πολυ καλη τιμη, δυστυχως το Σαββατο θα ειναι ετοιμο, να κανω καθημερινες αλλαγες νερου και σε τι ποσοστο; Αυτη τη στιγμη δουλευει ενα μικρο κυκλοφορητακι με λιγο βιολογικο υλικο.

Στάλθηκε από το SM-A500FU μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Tα 60 γιούρα είσαι σίγουρος πως είναι καλή τιμή για επισκευή;

 

Αν μπορείς κάθε μέρα μία μικρή αλλαγη. 

Έγινε επεξεργασία - Light0r
Link to comment
Share on other sites

Δεν μετραει μονο η τιμη αλλα και η δουλεια,και τα υλικα που θα χρησιμοποιηθουν.

Οταν προκειται για κατασκευη-επισκευη η τιμη ειναι υποκειμενικη και δεν εχει καμια σχεση με τις τιμες εμποριου.

Σε αυτη την περιπτωση προκειται για παροχη υπηρεσιων.

 

Να το πω πιο απλα αλλως βαζει σιλικονη των 2 ευρω και αλλος των 20,αλλος κολλαει κοντρες αλλος οχι,ειναι πολλα που πρεπει να συνυπολογιστουν για να κρινουμε αν η τιμη ειναι καλη η οχι.

 

Σιγουρα ομως ενας ανθρωπος που εχει κολησει χιλιαδες ενυδρεια εχει και μεγαλη πειρα.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

ξεκολλημα, καθαρισμα οι παλιες σιλικονες και ξανακολλημα ναι ειναι καλη τιμη.

Link to comment
Share on other sites

Με το καλό και καλορίζικο!

Μπορεί να υπήρξε αναστάτωση, αλλά πάλι καλά που ήσασταν εκεί και προλάβατε τα χειρότερα. 

Link to comment
Share on other sites

Ti γκαντεμια ηταν αυτη,,, :)

Μιας και το ενυδρειο ειναι σχετικα μικρο, θα μπορουσες ανετα να το φτιαξεις εσυ, εφοσον εχεις ελευθερο χρονο.

Δεν χρειαζονται τρελες γνωσεις... απλα ενα σταθερο χερι.

Δεν ειναι καλη η τιμη.. :)

Με 60 ευρω το εφτιαχνε μονο σου και με καινουρια τζαμια.

Μια και το ξεκολανε, αν το μπροστινο σου τζαμι εχει γρατζουνιες ειναι ευκαιρια να το αλλαξεις. :)

Δεν θελω καν να το σκεφτομαι , γιατι εμενα αν παθουνε θα παθουνε ολα μαζι , για σκεψου να σου τρεχουν 13 ενυδρεια...

Έγινε επεξεργασία - nicpapa
Link to comment
Share on other sites

Επειδή ρώτησα 2-3 η τιμή ήταν η καλύτερη, θα μπουν και κόντρες, φαντάσου να γινόταν σήμερα που λείπουμε όλοι το πρωί, ή να ήταν χθες πρωί ο αγώνας του γιου και πάλι να λείπαμε, θα γυρίζαμε και θα ήταν όλα χάος. Γρατζουνιές δεν έχει, εξάλλου έχω σκοπό όπως σου έχω ξαναπεί κάποια στιγμή να πάρω ένα ελαφρώς μεγαλύτερο, ίσα ίσα να είναι μεγαλύτερο το πλάτος με ίδιες τις υπόλοιπες διαστάσεις για να είναι πιο άνετα ψάρια και φυτά. Εγώ δεν έχω χρόνο να κάνω τέτοια δουλιά και δεν το ρισκάρω, προτιμώ να πληρώσω να έχω και εγγύηση. Το θέμα είναι ότι θα μπορώ να του βάλω νερό το Σάββατο, πειράζει που για 5 μέρες φυτά και ψάρια δεν θα έχουν ενυδρειακό φως; Να αλλάζω νερό κάθε μέρα 5 λίτρα είναι καλά; Να ταίζω φειδωλά φαντάζομαι; 

Σας ευχαριστώ όλους για τη συμπαράσταση, να είστε όλοι καλά. 

Link to comment
Share on other sites

Επειδή ρώτησα 2-3 η τιμή ήταν η καλύτερη, θα μπουν και κόντρες, φαντάσου να γινόταν σήμερα που λείπουμε όλοι το πρωί, ή να ήταν χθες πρωί ο αγώνας του γιου και πάλι να λείπαμε, θα γυρίζαμε και θα ήταν όλα χάος. Γρατζουνιές δεν έχει, εξάλλου έχω σκοπό όπως σου έχω ξαναπεί κάποια στιγμή να πάρω ένα ελαφρώς μεγαλύτερο, ίσα ίσα να είναι μεγαλύτερο το πλάτος με ίδιες τις υπόλοιπες διαστάσεις για να είναι πιο άνετα ψάρια και φυτά. Εγώ δεν έχω χρόνο να κάνω τέτοια δουλιά και δεν το ρισκάρω, προτιμώ να πληρώσω να έχω και εγγύηση. Το θέμα είναι ότι θα μπορώ να του βάλω νερό το Σάββατο, πειράζει που για 5 μέρες φυτά και ψάρια δεν θα έχουν ενυδρειακό φως; Να αλλάζω νερό κάθε μέρα 5 λίτρα είναι καλά; Να ταίζω φειδωλά φαντάζομαι; 

Σας ευχαριστώ όλους για τη συμπαράσταση, να είστε όλοι καλά. 

 

Τα φυτα αν τα βγαλεις και τα τυλιξεις με βρεγμενο χαρτι μεσα σε μια αεροστεγω σακουλα .  αντεχουν το μεγιστο 8 ημερες.

Αλλιως βαλε λιγο φως επανω απο τους κουβάδες ή οπου τα εχεις.

Link to comment
Share on other sites

Τα φυτα αν τα βγαλεις και τα τυλιξεις με βρεγμενο χαρτι μεσα σε μια αεροστεγω σακουλα .  αντεχουν το μεγιστο 8 ημερες.

Αλλιως βαλε λιγο φως επανω απο τους κουβάδες ή οπου τα εχεις.

Τα μισά φυτά έχουν μπει στο κουτί του ΙΚΕΑ μαζί με τα ψάρια και τα υπόλοιπα στο 15λιτρο με νερό του ενυδρείου αφού 60 λίτρα τα έσωσα, τα έχω στην άκρη του δωματίου που πέφτει φως απ τον ήλιο, αρκεί; 

Έγινε επεξεργασία - Ρομποτής Κωνσταντίνος
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...