Jump to content

Καταστροφή, άνοιξε το ενυδρείο μετά από 10 χρόνια ζωής και τώρα;


Recommended Posts

Τα μισά φυτά έχουν μπει στο κουτί του ΙΚΕΑ μαζί με τα ψάρια και τα υπόλοιπα στο 15λιτρο με νερό του ενυδρείου αφού 60 λίτρα τα έσωσα, τα έχω στην άκρη του δωματίου που πέφτει φως απ τον ήλιο, αρκεί; 

Εγω θα εβαζα στα δυσκολα φυτα,  ενα φωτισμό απο επανω καποιες ωρες , πχ μια λαμπα οικομομιας , και θα εβαζα και το co2 μεσα εκει...

Αν και δεν νομιζω να παθουν κατι...

Επι ευκαιριας , καθαρισε το υποστρωμα που ειχες.

Link to comment
Share on other sites

Εγω θα εβαζα στα δυσκολα φυτα,  ενα φωτισμό απο επανω καποιες ωρες , πχ μια λαμπα οικομομιας , και θα εβαζα και το co2 μεσα εκει...

Αν και δεν νομιζω να παθουν κατι...

Επι ευκαιριας , καθαρισε το υποστρωμα που ειχες.

Δεν ήταν υπόστρωμα, σκέτη άμμος είναι, δεν θα κάνει κακό στα γατόψαρα; Δεν θέλουν στρωμμένο βυθό;  Η αλήθεια είναι ότι της έριξα ένα χέρι πλύσιμο χθες μια που την έβγαλα απ το ενυδρείο, αλλά μόνο ένα χέρι, ίσα που έφυγε η πολλή βρωμιά. 

Link to comment
Share on other sites

Εγώ Κώστα έχω βάλει και υπόστρωμα στο δικό μου που έχω και γατόψαρα, δεν ξέρω αν κάνει, μου είχαν πει ότι για το φυτεμένο καλό θα ειναι να βάλω. Δεν είχα ποτέ θέμα με τα γατόψαρα γιατί και η άμμος μέχρι το υπόστρωμα έχει κάποιο βάθος όποτε δε μπορούν να φτάσουν εκεί μόνα τους. Πιο πολύ θα θέλει προσοχή μην το σκαλίζεις εσύ όταν βάζεις χέρια μέσα.

Έγινε επεξεργασία - avraamp
Link to comment
Share on other sites

Χαλάρωσε λίγο... τίποτα ΔΕΝ θα πάθουν.

ΔΥΣΤΥΧΩΣ το έχω ζήσει "το έργο"... υπομονή.-

Link to comment
Share on other sites

Καλημερίζω την παρέα, το ενυδρείο το έχω ήδη σπίτι και απ τις 7 το πρωί το έχω γεμίσει με νερό, προς το παρόν δε χάνει αλλά πόσο χρόνο χρειάζεται για να είμαι σίγουρος μη στήσω και ξανά ξεστήσω το ενυδρείο, μιλάμε έτσι και το δω πάλι να χάνει θα φύγει όπως είναι με τα φυτά και τα ψάρια και τον εξοπλισμό απ το μπαλκόνι. 

Link to comment
Share on other sites

Μέρες; Εγώ ρώταγα για ώρες, είναι φυτά και ψάρια μία ολόκληρη εβδομάδα μέσα σ ένα πλαστικό κουτί, τα ψάρια μ ένα μικρό κυκλοφορητή και καθημερινές αλλαγές νερού, δεν έχουν χώρο να κολυμπήσουν, τα φυτά χωρίς φως, χωρίς διοξείδιο, χωρίς λιπάσματα, δεν μπορώ να περιμένω άλλες 2-3 μέρες, δεν θα τη παλέψουν ούτε ψάρια ούτε φυτά, εγώ λέω μιας κι έχουν ήδη περάσει 3 ώρες και δεν έχει δείξει σημάδια απώλειας να ξεκινήσω το στήσιμο. Εξάλλου σκέφτομαι αύριο το απόγευμα να περάσω κι εξωτερικά σιλικόνη στο ενυδρείο στις κολλήσεις για σιγουριά, θα βάλω ταινία ώστε να γίνει νοικοκυρεμένο πιο πολύ για πρόσθετη ασφάλεια, τι λέτε; 

Link to comment
Share on other sites

Πιστευω πως ισως ο Νινταλ το γεμισε το ενυδρειο σου και το τεσταρε. Αν εχεις το τηλ παρε το ενα τηλ και ρωτησε τον μηπως το εχει τεσταρει ηδη με νερο πριν το παρεις.

Οι 2-3 μερες ειναι υπερβολη παντως.

Εγω θα σου ελεγα να παρεις γωνιες αλουμινιου και να τις κολλησεις με σιλικονη εξωτερικα για να εισαι ακομα πιο σιγουρος.

Link to comment
Share on other sites

Κώστα σ ευχαριστώ, όχι δεν το δοκίμασε ο Νιδάλ, μου είπε ότι θέλει 3 μέρες να στεγνώσει η σιλικόνη για να το δοκιμάσει, οπότε μου σύστησε νερό να βάλω την Κυριακή όπως κι έκανα, είναι τώρα 3 ώρες γεμάτο νερό σκέτη η γυάλα, εγώ λέω το μεσημέρι να ξεκινήσω να στήνω, τι λέτε; Η μπορώ και τώρα; 

Έγινε επεξεργασία - Ρομποτής Κωνσταντίνος
Link to comment
Share on other sites

Εγω θα ελεγα οχι σε λιγότερο απο 24 ωρες.... μου εχει ανοίξει ενυδρείο στη 2η μερα δοκιμής.... και μαλιστα του ειχα βαλει και ενα κυκλοφορητη θαλασσινού για να εχει κίνηση οπως οταν ειναι κανονικα... δεν θα παθουν κατι τα ψαρακια για μια μερα ακόμα...

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Μην το βιαζεσαι και αστο μια ημερα γεματο τουλαχιστον.

Αν πανε ολα καλα (που θα πανε και στο ευχομαι) θα τρεχει μετα για χρονια οποτε για μια ημερα μην βιαζεσαι.

Εγω προσωπικα θα εστηνα απο αυριο.

 

Και ακομη καλυτερα οπως ειπε ο Σταθης μια ημερα με ανθρακα στο φιλτρο,να τραβηξει οτι μπορει να υπαρχει απο καθαριστικα κτλ

Έγινε επεξεργασία - argy1
Link to comment
Share on other sites

Τουλάχιστον να βάλω την άμμο και τον εξοπλισμό να δουλεύει; Αμμο, διοξείδιο, φυτά και νερό αλλαγής απ το κουτί με τα ψάρια ώστε να φέρω και το φίλτρο στα ίσα του; 

Έγινε επεξεργασία - Ρομποτής Κωνσταντίνος
Link to comment
Share on other sites

Πιστευω πως ισως ο Νινταλ το γεμισε το ενυδρειο σου και το τεσταρε. Αν εχεις το τηλ παρε το ενα τηλ και ρωτησε τον μηπως το εχει τεσταρει ηδη με νερο πριν το παρεις.

Οι 2-3 μερες ειναι υπερβολη παντως.

Εγω θα σου ελεγα να παρεις γωνιες αλουμινιου και να τις κολλησεις με σιλικονη εξωτερικα για να εισαι ακομα πιο σιγουρος.

 

Αυτό είναι ό,τι καλύτερο έχω ακούσει και δεν το είχα σκεφτεί, θα φτιάξω 4 τέτοια γωνάκια, θα τα βάψω μαύρα να μη φαίνονται και θα τα κολλήσω με σιλικόνη, παιδιά για κανά χρόνο το πολύ 2 το θέλω, ήδη σκεφτόμουνα για αγορά μεγαλύτερου μόνο στο πλάτος, να είναι δηλαδή αντί για 100χ30χ40 να είναι 100χ40χ40 για να μπορώ να δώσω λίγο βάθος στα φυτά, εξάλλου δικό μου σπίτι δεν έχω κι ήδη αυτό είναι δύσκολο στη μεταφορά του, δεν θέλω να μπλέξω με μεγαλύτερο ενυδρείο γιατί θα έχω μετά και μεγαλύτερες αλλαγές νερού κι όλα βασικά θα μεγαλώσουν, ρεύματα, νερά, διοξείδια, λιπάσματα, απλά δεν είχα τώρα την οικονομική δυνατότητα για καινούριο και δεν είχα και χρόνο να ψαχτώ αφού μία μέρα μετά το άνοιγμα έφυγα και ταξίδι. 

Link to comment
Share on other sites

Το καινούριο στήσιμο, αύριο θα βάλω τα ψάρια αν όλα είναι οκ, δυστυχώς πετάχτηκε πολύ φυτό στα σκουπίδια, ό,τι θα δείτε στην παρακάτω φωτό είναι ότι επέζησε οπότε τα έβαλα στο ενυδρείο με φως και διοξείδιο να πάρουν τα πάνω τους. Πριν βάλω ψάρια ό,τι ιδέες για το στήσιμο των φυτών καλοδεχούμενο, επίσης να τονίσω ότι είναι να μπει μια φωλιά  ακόμα στρογγυλή γεμάτη με μος και σκέφτομαι να πάει αριστερά μπροστά απ τα πολύσπερμα. Τα πίσω φυτά είναι τα κόκκινα, έβαλα μπροστά τους τις δύο κορύμποσες που είχα ώστε όταν μεγαλώσουν να κρύβουν τα ριζίδια απ τα κόκκινα. 

 

3bHHaFG.jpg

Link to comment
Share on other sites

Κώστα όλα καλά θα πάνε με το ενυδρείο δε νομίζω να έχεις κανένα θέμα.

Μόλις φουντώσουν λίγο τα φυτά θα γίνει μια χαρά.  Τα φυτά που έχω τα ξέρεις, μπορείς να τα δεις στην παρουσίαση του ενυδρείου μου, μπορούμε να μιλήσουμε και τηλεφωνικά.  Όποιο φυτό θες, όποτε θέλεις, πάρε με τηλ. και έλα να σου δώσω.  Αν θες πες μου να σου φτιάξω μια λίστα.

 

Σε ότι αφορά το στήσιμο αυτή η ρίζα στη μέση του ενυδρείου, αν την έβαζες ανάποδα, δηλαδή το χοντρό μέρος της ρίζας που έβαλες στη μπροστά μεριά να το βάλεις πίσω δε θα ήταν πιο ωραίο;; :)

Link to comment
Share on other sites

Μάκη σ ευχαριστώ, για τα φυτά θα δούμε όταν φουντώσουν τα δικά μου και δείξει τι θα χρειαστεί θα μιλήσουμε, η ρίζα είναι περίεργη το χοντρό που λες είναι το πιο ψιλό, το πιο χοντρό είναι ήδη πίσω, είναι περίεργο κομμάτι έχει ένα κομμάτι μασίφ κοντά στους 20 πόντους σαν κομμένος κορμός κι αυτό το βάζω κάτω, δεν μπορώ να στο περιγράψω πρέπει να το δεις από κοντά. 

Link to comment
Share on other sites

Τουλάχιστον να βάλω την άμμο και τον εξοπλισμό να δουλεύει; Αμμο, διοξείδιο, φυτά και νερό αλλαγής απ το κουτί με τα ψάρια ώστε να φέρω και το φίλτρο στα ίσα του; 

 

 

Με ποίο τρόπο δηλαδή... θα φέρεις το φίλτρο "στα ίσα του";

 

Το καινούριο στήσιμο, αύριο θα βάλω τα ψάρια αν όλα είναι οκ, δυστυχώς πετάχτηκε πολύ φυτό στα σκουπίδια, ό,τι θα δείτε στην παρακάτω φωτό είναι ότι επέζησε οπότε τα έβαλα στο ενυδρείο με φως και διοξείδιο να πάρουν τα πάνω τους. Πριν βάλω ψάρια ό,τι ιδέες για το στήσιμο των φυτών καλοδεχούμενο, επίσης να τονίσω ότι είναι να μπει μια φωλιά  ακόμα στρογγυλή γεμάτη με μος και σκέφτομαι να πάει αριστερά μπροστά απ τα πολύσπερμα. Τα πίσω φυτά είναι τα κόκκινα, έβαλα μπροστά τους τις δύο κορύμποσες που είχα ώστε όταν μεγαλώσουν να κρύβουν τα ριζίδια απ τα κόκκινα. 

 

3bHHaFG.jpg

 

 

Γέμισες με φρέσκο νερό το ενυδρείο... και το "στήνεις" πάλι από την αρχή;

Αν έχω δίκιο... η μέθοδος που σκέφτηκες να ακολουθήσεις, είναι απλά λάθος.-

Link to comment
Share on other sites

Οχι είχα κρατήσει 40 λίτρα απ το παλιό νερό με τα ψάρια και τη βιολογία στο κουτί του ΙΚΕΑ, ουσιαστικά είναι σαν να έκανα 60% αλλαγή νερού, μην ανησυχείς το έχω ξανακάνει. 

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Αν θέλουν οι διαχειριστές να κλείσουν το θέμα, εγώ πάντως θα κλείσω με δύο φωτό ένα μήνα παρά κάτι απ την καταστροφή και 3 βδομάδες μετά το νέο στήσιμο στο οποίο λίγα πράγματα άλλαξαν, η διαφορά σε σχέση με την φωτό δύο ποστ πιο πάνω στο θέμα είναι εμφανής κυρίως όσον αφορά την ανάπτυξη των φυτών, αρκεί κανείς να συγκρίνει το πολύσπερμα στην φωτό με το θολωμένο ενυδρείο και τη σημερινή για να καταλάβει τι γίνεται, επίσης να σημειώσω πως ΔΕΝ ΕΙΧΑ ΤΗΝ ΠΑΡΑΜΙΚΡΗ ΑΠΩΛΕΙΑ και το τονίζω γιατί για μένα αυτό είναι σημαντικό, σημαίνει πως πήγε καλά η όλη διαδικασία, επέζησαν όλα τα ψάρια, cherry barb, cory, ancistrus, όλα τα σαλιγγάρια, ακόμα κι η μία και μοναδική γαρίδα που έχω ζει και βασιλεύει παρόλο που στριμώχτηκαν σ ένα ανοικτό κουτί 40 λίτρων 30 καθαρού νερού του ΙΚΕΑ με λίγα φυτά απ τη ρίζα και το μοπάνι που είχα για 8 ολόκληρες ημέρες! Ευχαριστώ όλους για τη συμπαράσταση, τις οδηγίες και τις συμβουλές σας, ελπίζω κανείς να μην το περάσει αυτό καθώς πιστέψτε με είναι ψυχθοφόρο και σου αφήνει και σημάδια, ακούω θόρυβους ξαφνικούς το βράδυ και αμέσως τρέχω να δω μήπως άνοιξε το ενυδρείο, οι παθόντες νομίζω θα με καταλάβουν. Ορίστε κι η σημερινή φωτό και πάλι ένα τεράστιο ευχαριστώ για τη συμπαράσταση, να είστε όλοι καλά. 

 

yDAGfoU.jpg3bHHaFG.jpg

Έγινε επεξεργασία - Ρομποτής Κωνσταντίνος
  • Like 8
Link to comment
Share on other sites

Μπραβο φιλε! Τελος καλο ολα καλα!

Οσο για τους θορυβους..ολοι με τον ιδιο εφιαλτη κοιμομαστε μην ανησυχεις :P

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...