Jump to content

Γαρίδες καταναλώνουν τα φυτά


Recommended Posts

Καλησπέρα!

 

Πρόσφατα έφτιαξα ένα 35λιτρο ενυδρείο με γαρίδες και φυτά. Αρχικά έβαλα μόνο γαρίδες Amano και 2 μικρά Ancistus. Τα φυτά αναπτύσσονταν μια χαρά, το ίδιο και οι γαρίδες.

Στη συνέχεια προσέθεσα 5 red chery και από εκεί και μετά όλες οι γαρίδες άρχισαν να καταναλώνουν τα φυτά του ενυδρείου.

Τα φυτά που έχω είναι vallisneria, ceratophyllum, java moss και μια moss ball.

Απ' ότι διαβάζω οι γαρίδες δεν τρέφονται με τα φυτά εκτός κι αν είναι σε αποσύνθεση. Παρ' όλα αυτά, ενώ τα φύλλα των vallisneria τη μια μέρα είναι μια χαρά, την επόμενη αρχίζουν να έχουν μικρές φθορές και στη συνέχεια οι γαρίδες τα απογυμνώνουν.

Μπορώ να κάνω κάτι, διότι με το ρυθμό αυτό το ενυδρείο θα μείνει άδειο από φυτά.

 

Ευχαριστώ!

 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!

 

Πρόσφατα έφτιαξα ένα 35λιτρο ενυδρείο με γαρίδες και φυτά. Αρχικά έβαλα μόνο γαρίδες Amano και 2 μικρά Ancistus. Τα φυτά αναπτύσσονταν μια χαρά, το ίδιο και οι γαρίδες.

Στη συνέχεια προσέθεσα 5 red chery και από εκεί και μετά όλες οι γαρίδες άρχισαν να καταναλώνουν τα φυτά του ενυδρείου.

Τα φυτά που έχω είναι vallisneria, ceratophyllum, java moss και μια moss ball.

Απ' ότι διαβάζω οι γαρίδες δεν τρέφονται με τα φυτά εκτός κι αν είναι σε αποσύνθεση. Παρ' όλα αυτά, ενώ τα φύλλα των vallisneria τη μια μέρα είναι μια χαρά, την επόμενη αρχίζουν να έχουν μικρές φθορές και στη συνέχεια οι γαρίδες τα απογυμνώνουν.

Μπορώ να κάνω κάτι, διότι με το ρυθμό αυτό το ενυδρείο θα μείνει άδειο από φυτά.

 

Ευχαριστώ!

 

Τα φυτά σου χαλάνε από κάποιο άλλο λόγο. Δεν υπάρχει περίπτωση οι γαρίδες να κάνουν τέτοια ζημιά.

Αν μπορείς βάλε καμιά φωτογραφία των φυτών, και γράψε και καμιά πληροφορία για το ενυδρείο σου.πχ λίτρα φωτισμό λίπανση κλπ

Link to comment
Share on other sites

Τα φυτά σου χαλάνε από κάποιο άλλο λόγο. Δεν υπάρχει περίπτωση οι γαρίδες να κάνουν τέτοια ζημιά.

Αν μπορείς βάλε καμιά φωτογραφία των φυτών, και γράψε και καμιά πληροφορία για το ενυδρείο σου.πχ λίτρα φωτισμό λίπανση κλπ

Ευχαριστώ για την απάντηση!

Το ενυδρείο, όπως έγραψα, είναι 35 λίτρα, ο φωτισμός LED της Aquael (Aquael Leddy 6W ACTINIC LED Light Module, του ενυδρείου κατά την αγορά) και η λίπανση είναι μικρή, μια και τα συγκεκριμένα φυτά δεν έχουν απαιτήσεις. Συγκεκριμένα η vallisneria προέρχεται από άλλα ενυδρεία μου, στα οποία δεν λιπαίνω σχεδόν καθόλου.

Τα φυτά είχαν πολύ καλή ανάπτυξη και έχουν, αλλά προκαλείται συνεχώς ζημιά στις άκρες των φύλλων στην αρχή και τέλος σε όλο το φύλλο από τις γαρίδες που τις βλέπω να κάθονται και να τα καταναλώνουν με τις ώρες.

Link to comment
Share on other sites

Μήπως χρησιμοποιείς excel?  Τι άλλο ζωντανό έχεις μέσα στο ενυδρείο?

Link to comment
Share on other sites

Μήπως χρησιμοποιείς excel?  Τι άλλο ζωντανό έχεις μέσα στο ενυδρείο?

Όχι, δεν έχω χρησιμοποιήσει σ αυτό το ενυδρείο excel. Το βασικό της serra μερικές φορές κι αυτό σε πολύ μικρή δοσολογία.

Εκτός από τις γαρίδες, μόνο τα 2 ancistrus που έγραψα παραπάνω.

 

Είναι λογικό να τις βλέπω να κάθονται με τις ώρες και να μασάνε τα φύλλα της vallisneria?

Τα φυτά βγάζουν κανονικά και υγιή νέα φύλλα και μόλις μεγαλώσουν λίγο εμφανίζονται μικρές τρυπούλες στην αρχή ή φθορά στις άκρες και μετά γίνεται η "επίθεση" απ΄ όλες τις γαρίδες και κυρίως τις red cherry.

Πριν μπουν οι red cherry στο ενυδρείο δεν υπήρχε κανένα απολύτως πρόβλημα με τα φυτά και τις Amano..!

Link to comment
Share on other sites

Αποκλειεται να σου τρωνε τα φυτα οι γαριδες.

Τα φυτα σου χαλανε απο αλλον λογο και απλα πανε οι γαριδες και τρωνε τα χαλασμενα σημεια.

Δεν υπαρχει περιπτωση να σου τρωνε υγειη φυτα οι γαριδες.

Link to comment
Share on other sites

Αποκλειεται να σου τρωνε τα φυτα οι γαριδες.

Τα φυτα σου χαλανε απο αλλον λογο και απλα πανε οι γαριδες και τρωνε τα χαλασμενα σημεια.

Δεν υπαρχει περιπτωση να σου τρωνε υγειη φυτα οι γαριδες.

Ευχαριστώ!

Επειδή μέχρι τώρα δεν είχα καμιά "συναναστροφή" με γαρίδες και είπα να τις αφιερώσω κι αυτές ένα ενυδρείο, μου έκανε εντύπωση το πρόβλημα με τα φυτά, μια και δεν είχα διαβάσει κάτι τέτοιο πουθενά.

 

Ευχαριστώ για τις διαβεβαιώσεις! Θα κοιτάξω μήπως οφείλεται αλλού το "χάλασμα" των φύλλων.

Link to comment
Share on other sites

Τα ancistrus τα ταίζεις με κανένα φρέσκο λαχανικό, σπιρουλίνα?

Link to comment
Share on other sites

Τα ancistrus τα ταίζεις με κανένα φρέσκο λαχανικό, σπιρουλίνα?

Με φρέσκο λαχανικό όχι...! Λες να κάνουν αυτά την αρχή στα φύλλα της vallisneria και να συνεχίζουν οι γαρίδες?

Μήπως την τροφή που ρίχνω (ταμπλέτες, φυλλαράκια κλπ) να την τρώνε οι γαρίδες και να έχουν μείνει νηστικά τα ancistrus?

Link to comment
Share on other sites

Με φρέσκο λαχανικό όχι...! Λες να κάνουν αυτά την αρχή στα φύλλα της vallisneria και να συνεχίζουν οι γαρίδες?

Μήπως την τροφή που ρίχνω (ταμπλέτες, φυλλαράκια κλπ) να την τρώνε οι γαρίδες και να έχουν μείνει νηστικά τα ancistrus?

 

Δεν είναι κάτι ασυνήθιστο τα ancistrus να ψιλομασουλάνε φύλλα αν δεν τρέφονται επαρκώς με φυτική τροφή.

Τι είδος έχεις?

Link to comment
Share on other sites

Oi γαριδες οπως ειπανε και οι παραπανω αποκλειεται να κανουν την ζημια.

Εχω ancistrus, τα ταιζω hikari algae wafer, ποτε ομως δεν ειδα να τρωνε φυτα.

Το πιο πιθανο ειναι τα φυτα σου να χαλανε και τα ψαρια - γαριδες να τρεφονται απο τα χαλασμενα φυλλα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι κάτι ασυνήθιστο τα ancistrus να ψιλομασουλάνε φύλλα αν δεν τρέφονται επαρκώς με φυτική τροφή.

Τι είδος έχεις?

Έχω τα cirrhosus. Θα δοκιμάσω να τα δίνω αγγούρι και λάχανο για να δω τι θα γίνει.

Link to comment
Share on other sites

Oi γαριδες οπως ειπανε και οι παραπανω αποκλειεται να κανουν την ζημια.

Εχω ancistrus, τα ταιζω hikari algae wafer, ποτε ομως δεν ειδα να τρωνε φυτα.

Το πιο πιθανο ειναι τα φυτα σου να χαλανε και τα ψαρια - γαριδες να τρεφονται απο τα χαλασμενα φυλλα.

Απ ότι καταλαβαίνω, απ όσα γράψατε όλοι, δεν πρέπει να κατηγορώ τις γαρίδες.

Μάλλον τα φύλλα των φυτών εμφανίζουν κάποιο πρόβλημα και μετά επεμβαίνουν αυτές.

Τροφές που ρίχνω γι όλα, είναι της Tetra φυλλαράκια φυτική τροφή, τα tabs της Tetra, κάποια wafers της Serra και τροφή για τις γαρίδες σε πολύ μικρά pellets.

 

Ευχαριστώ για όλες τις απαντήσεις!

 

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα! Αν θες μετρα τα νιτρικα σου, ειχα ενα τετοιο θεμα και εγω και τα νιτρικα μου ηταν 0.Αναγκαστικα ριχνω nitrogen

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...