Jump to content

Φωτισμος


shark17

Recommended Posts

Γεια στην παρεα.Εχω αρχισει την κατασκευη ενυδρειου με διαστασεις 120x50x60 το οποιο θα εχει ολοκληρωθει μεχρι την παρασκευη λογικα.Ακομα δεν ξερω τι ψαρακια θα βαλω,το μονο που ξερω ειναι οτι θα εχει πολλα φυτα.Αυτο που θελω να ρωτησω ειναι τι φωτισμο να χρησιμοποιησω καθως δεν ξερω και πολλα περι κελβιν και βατ.Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Εγω θα πηγαινα στην πιο οικονομικη λυση και θα εβαζα 4 λαμπες Τ5 απο 54W osram 2 στα 6500 kelvin και 2 στα 4000 kelvin

Link to comment
Share on other sites

Εγω θα πηγαινα στην πιο οικονομικη λυση και θα εβαζα 4 λαμπες Τ5 απο 54W osram 2 στα 6500 kelvin και 2 στα 4000 kelvin

Συμφωνω κ εγω με αυτο το συνδυασμό. Απλα εχε υποψην οτι οι Τ5 54w ειναι 115cm αρα εισαι πολυ οριακα. Αν χωρανε, 200w σε 360 λιτρα με 60cm υψος εισαι σε μετριο φωτισμο οποτε κινησου σε αντιστοιχα φυτα.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη με 4 στα 54w τι φυτα θα μπορουσα χρησιμοποιησω;μπορειτε να μου πειτε γιατι 2 στα 6500κ και 2 στα 4000κ; ρωταω γτ δεν εχω ιδεα τι παιζει με αυτα καθολου.Επισης θα ηθελα να ρωτησω εκει που θα κουμπωνουν οι λαμπες πρεπει να παρω κατι ειδικα για ενυδρειο λογω του νερου η και οι απλες κανουν;Ευχαριστω

Έγινε επεξεργασία - shark17
Link to comment
Share on other sites

O ιδανικος συνδιασμος για την αναπτυξη των φυτων ειναι 6500κ και 4000κ.Αν εχεις δυο τετοιες λαμπες οι αλλες 2 μπορει να ειναι οτι σου αρεσει(grolux,day,color...).Για τις λαμπες θα χρειαστεις στεγανα ακροφυσια,ανακλαστηρες και ballast.Μπορεις να παρεις και ετοιμα οπως αυτα που εχει οτι χρειαζεσαι

 http://igna.gr/index.php/eshop/fotismo-9/enalaktiko-fotismo-261/2560-pl02-0218-set-mpalast-akrofysia-clips-t5-2x54w-120cm-detail(2 ζευγη).Με αυτον τον φωτισμο θα μπορεις να βαλεις σχεδον ολα τα φυτα που σου αρεσουν εκτος απο καποια λιγα πολυ απαιτητικα και δυσκολα.Δεν παιζει ρολο βεβαια μονο ο φωτισμος ειναι και η λιπανση και η παροχη co2

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 x sylvania gro lux 54W + 2 x osram daylight 54W.

 

Μετα βάζεις μια φυάλη co2 και πας για πολύ "βαρύ" φυτεμμένο.

Έγινε επεξεργασία - gfdimopo
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη με 4 στα 54w τι φυτα θα μπορουσα χρησιμοποιησω;μπορειτε να μου πειτε γιατι 2 στα 6500κ και 2 στα 4000κ; ρωταω γτ δεν εχω ιδεα τι παιζει με αυτα καθολου.Επισης θα ηθελα να ρωτησω εκει που θα κουμπωνουν οι λαμπες πρεπει να παρω κατι ειδικα για ενυδρειο λογω του νερου η και οι απλες κανουν;Ευχαριστω

 Το ενυδρειο ειναι 360 λιτρα και οι λαμπες 216 βατ συνολο αλλα εχεις 60 υψος.

Με αυτο το φως βαζεις μεχρι καποια ψιλομετρια φυτα και σιγουρα με μπουκαλα co2.

Link to comment
Share on other sites

Πρωτα με τη καπακι θα ειναι, κλειστο η ανοιχτο?

Ειναι μια παραμετρος με την οποια πρεπει να δουμε για να δωσουμε τη σωστη συνταγη. 

Link to comment
Share on other sites

είτε με κλειστό είτε με ανοικτό θα πρέπει να παίξεις από 4 έως 6 λαμπες. Με 5 θα είναι το ιδανικό.

 

Πρέπει να αποφασίσεις  ανοικτο ή κλειστο γιατί απαιτεί διαφορετική κατασκευή και φυσικά το κόστος διαφοροποιείται σημαντικά.

Έγινε επεξεργασία - gfdimopo
Link to comment
Share on other sites

Ναι το γνωριζω αλλα επειδη εχω ακομα χρονο δεν θελω να βιαστω ψαχνω να βρω ενα σχετικα καλο κοστος

Link to comment
Share on other sites

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Για φυτεμένο σε αυτό το ύψος θες πολλά βατάκια.

Το σημαντικότερο είναι τι φυτά θα βάλεις. Πάντος αν το σκέφτεσαι για πολλά φυτά φτιάξε από τώρα τον φωτισμό σου που είσαι ακόμα στην αρχή της κατασκευής

 Πάρε μια ιδέα

  http://www.aquazone.gr/forums/topic/96572-bouboulo400%CE%B1%CF%81%CE%B9-%CF%86%CF%85%CF%84%CE%B5%CE%BC%CE%AD%CE%BD%CE%BF/

http://www.aquazone.gr/forums/topic/96570-bouboulo%CE%BA%CE%B1%CF%84%CE%AC%CF%83%CF%84%CE%B1%CF%83%CE%B7-%CE%BA%CE%BF%CE%BD%CF%84%CE%AC-%CF%83%CF%84%CE%B1-200-%CE%BB%CE%AF%CF%84%CF%81%CE%B1/

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...