Jump to content

Προτάσεις για βιοτοπικό Αμαζονίου


Recommended Posts

Καλησπέρα

Εχω ενα ενυδρειο 350 λτ γλυκου νερου, βιοτοπικο αμαζονιου οπως γραφω κ στον τιτλο. Τελευταια δεν παει καλα οποτε ειναι ευκαιρια να κανω μερικες ερωτησεις για το πως να συνεχισω ωστε να το βελτιωσω κ να γλιτωσω απωλειες μελλοντικα. Αυτη τη στιγμη εχω μονο ενα σκαλαρι κ 2 κοριντορας στερμπαι. Ενας φιλος λογω μετακομμισης πιθανον να πουλησει το δικο του οποτε μου ειπε οτι θα ηθελε να μου δωσει ακομα δυο σκαλαρια.

 

1) Κατ αρχας μου εσπασε ενα απο τα τζαμια με τα οποια σκεπαζω την οροφη του (υποψιν ειναι κατασκευης του ΚριςΖ3). Καλυτερα να κοψω παλι τζαμι ή να παρω το πλαστικο; (τι διαφορες εχουν αν εχουν, τωρα εχω ακομα 2 κομματια τζαμιου πανω που καλυπτουν την οροφη μηκους 1,5 μ περιπου). 

 

2) Καλοκαιρακι για πιο χαμηλες θερμοκρασιες; (συνηθως αφαιρω τα τζαμια αλλα εχω μεγαλες απωλειες νερου κ υγρασια στο χωρο). Μπορω να βγαλω μια απο τις λαμπες του φωτιστικου κ να το ανεβασω λιγο αποσταση εφοσον δεν επηρεασει τα φυτα.

 

3) Η πρασινη αλγη σε τι ποσοστο ειναι καλοο να υπαρχει; Τελευαταια το ειχα αφησει λιγο να πηγαινει μονο του. Υποψιν την πισω πλευρα δεν την καθαριζα ποτε (Μονο μπροστα κ πλαι). 

 

4) Θα ηθελα προταση για το αν μπορω να βαλω ενα κοπαδακι μεσα κ με ποιες προυποθεσεις (θα τ αφησουν; καλυτερα να παρω νεα μικρα σκαλαρια να μεγαλωσουν μαζι;)

 

5) Σκεφτομουν να το χωρισω με κατι σαν τουλι ωστε σε καποιο σημειο του να βαλω γαριδες (οταν τα ειχα πρωτοβαλει μαζι τους εγινε σφαγη αν κ ηταν πολυ μικρα)

 

6) Σωστη αναλογια σε σκαλαρια κ ψαρια /καθαριστες βυθου;

 

7) Προτασεις για φυτα βυθου κ ισως για τα ξυλα μου

 

8) Τελος θα να μου πειτε αν πρεπει να αλλαξω το μακαρονακι στο εξωτερικο φιλτρο,να προσθεσω απλα άλλο (ειναι περιπου στο 1/3 του υψους του φιλτρου.

 

Αυτα, συγγνωμη αν κουρασα κ θ ανεβασω κ φωτο με την πρωτη ευκαιρια...

Link to comment
Share on other sites

Αν μπορείς ανέβασε φωτογραφία του ενυδρείου, για να έχουμε μια εικόνα (άλγες, διακόσμηση, κλπ)

Οι διαστάσεις της γυάλας ποιες είναι; (Μ*Π*Υ)

Link to comment
Share on other sites

Κατ αρχας χρονια πολλα κ κυριως καλα σ ολους

 

Το ενυδρειο ειναι 1,5μ μηκους 60εκ υψους κ 40 εκ βαθους. Τωρα ειναι καθαρισμενο οποτε δε φαινεται η αλγη στο εμπρος τζαμι. Θα φανει στο πισω κ στο βυθο οτι εχει μαζευτει αν κ το καθαρισα πριν λιγες μολις μερες(εκει αληθεια πως καθαριζουμε πιο σωστα; )

Έγινε επεξεργασία - Πλατων110
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα Πλάτωνα.

Τα σκαλάρια που έχεις καθώς και αυτά που θα βάλεις είναι αναπαραγωγής;

Πόσα σκέφτεσε σαν τελικό αριθμό;

Για κορυντόρας θα σου έλεγα να προσέξεις μιας και πολλα από τα ειδη που κυκλοφορούν στο εμπόριο θέλουν χαμηλότερες θερμοκρασίες από αυτές που νομίζουμε.

Επίσης πολλά κορυντόρας στην φύση σχηματίζουν μικρές ομάδες που αποτελούνται από ένα θυληκό και 2-4 αρσενικά και όχι τα τεράστια κοπάδια που βλέπουμε (αυτό συμβαίνει πρίν την ενηλικίωση τους).Όπως και ότι καποια είδη ζούν σε πέτρες και όχι σε άμμο... ;)

Μαζί με τα σκαλάρια θα σου πρότεινα Mesonauta και Hatchet.

Θα μπορούσες να βάλεις επίςης και ένα ζευγάρι Ancistrus ή peckoltia (π.χ. Compta)

Sent from my iPhone using Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω

Ανεβαζω λιγο καθυστερημενα καποιες φωτο. Ελπιζω να πιασει διοτι ειχα καποια θεματακια μαλλον λογω μεγεθους

 

post-43146-0-30396200-1462032238_thumb.jpg

 

post-43146-0-15100600-1462032264_thumb.jpg

 

post-43146-0-20497500-1462032289_thumb.jpg

 

post-43146-0-07223400-1462032319_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Το θεμα ειναι οτι καλο ειναι να κανω μια σωστη επιλογη απ την αρχη (διοτι μαλλον προς τα εκει παω). Δε θελω να βαλω πολλα ψαρια μεσα οποτε λογικα στα 300 κατι λιτρα που ειμαι γυρω στα 4 σκαλαρια ειναι ανετα οποτε με ενα κοπαδακι γυρω  (10 με 14) κ μερικα ακομα για να καθαριζουν το βυθο νομιζω ειμαι οκ. 

Στο θεμα θερμοκρασιων νομιζω μονο το καλοκαιρι αντιμετωπιζω προβλημα λογω υψηλων θερμοκρασιων. Χειμωνα ολες τις χρονιες ημουν οκ.

 

Τα λεμε απο εβδομαδα.Καλη ανασταση

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλή ανάσταση και σε εσένα Πλάτωνα.Θα φτιάξεις ένα όμορφο ενυδρείο! ;)

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

τα λιτρα σου σου επιτρεπουν αρκετες επιλογες χωεις βιασυνη θα γινει τελειο

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...