Jump to content

Καρδια


Δημητρης Τ

Recommended Posts

Παιδιά μήπως γνωρίζεται πιο μαγαζί κ αν φέρνει στενκερ καρδιά;;;ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Ο ζαχαροπουλος ο βασιλης...



 

Fish & Pet & R/C Planet

Fish & Pet & R/C Planet
Ιωνίας 196, Άλιμος, Αττικης
Τηλέφωνο:2110120189,211 012 0190

 

και ο αγγελος ο δεστουνης...

https://www.facebook.com/angelos.destounis

Έγινε επεξεργασία - stathis spithas
Link to comment
Share on other sites

Ο ένας δεν έχει ο άλλος άφαντος από μαγαζί κ τηλ.

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω δοκιμάσει ποτέ....έτσι λέω!!!

Δημητρη αν ταισεις καρδια που εγω προσωπικα δεν το επικροτω..

Κοιτα να ειναι τα ψαρακια πανω απο 1,5 μηνων...

Να ειναι μικρο γευμα..

Να ειναι το τελευταιο της μερας...

Γιατι πιο μικρα δεν εχουν την ικανοτητα να ανταπεξελθουν σε αυτη την "εκρηξη" που θα γινει στον οργανισμο τους ειδικα αν ειναι μεγαλη η ποσοτητα...

Και αν τα ταισεις στο πρωτο ή δευτερο ταισμα ειναι ικανα να μην φανε ολη την μερα περιμενοντας ποτε θα ξαναταισεις καρδια...

Ασε που το πιο πιθανο ειναι να μειωσουν τις ποσοτητες που τρωνε σε ξηρα τροφη....

Link to comment
Share on other sites

Ο ένας δεν έχει ο άλλος άφαντος από μαγαζί κ τηλ.

Εγω ψωνιζω τελευταια απο τον Βασιλη!!

Αλλα ξερω οτι και ο Αγγελος εφερνε πιο παλια...

Link to comment
Share on other sites

Aπό την εμπειρία μου με τα 5ποντα που πήρα πέρσι απο stendker. Όλα τα ταΐσματα με ξηρά, με τελευταίο την καρδιά του stendker. Καρδιά έτρωγαν σχεδόν κάθε μέρα και κάποιες λίγες φορές, δύο την ημέρα. Μ' αυτό το πρόγραμμα δε σνομπάρισαν ποτέ τις ξηρές. Με καναδυό που μπαίναν καινούριες στο πρόγραμμα, και δεν τις είχαν συνηθίσει, έκανα το πρώτο τάισμα, οπότε δε το πολυσκεφτόντουσαν. Εδώ και 3-4 μήνες έχω αραιώσει αισθητά το τάισμα με καρδιά. Παρατηρώ μάλιστα ότι την καταναλώνουν με κάπως λιγότερη όρεξη απ' ότι παλιότερα.

Στάθη γενικώς συμφωνώ με την άποψή σου για τάισμα με καρδιά, και δε το συνήθιζα σε παλιότερα κοπάδια. Αυτή τη φορά το δοκίμασα, προσπαθώντας να κερδίσω τα υπόλοιπα πρόσθετα που χώνει ο γερμανός μαζί με τη καρδιά. Σε γενικές γραμμές, μέχρι στιγμής δεν έχω να παραθέσω κάποιο πρόβλημα που ίσως να σχετίζεται με τη τροφή. Πιστεύω ότι βοήθησε αρκετά στην ανάπτυξή τους και αυθαίρετα έχω την εντύπωση ότι συνέβαλλε στην αποφυγή γαστρεντερικών προβλημάτων, με όλα τα απλόχερα και συχνά ταΐσματα που γινόντουσαν αυτό το καιρό με ξηρές. Το αν δημιούργησε προβλήματα που δε φαίνονται προς το παρόν σε όργανα (συκώτι κλπ), δε μπορώ να το πω και μάλλον θα το δείξει ο χρόνος.

Έγινε επεξεργασία - kadmos
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Χρηστο και εγω ειμαι παρομοιας αποψης...

Βεβαια 5 ποντοι ψαρι ειναι ηδη περιπου τριων μηνων δηλαδη 'ετοιμο' στην ουσια να δεχτει μοσχαρι...

Ο στενκερ ειδικα στην καρδια το εχω ξαναγραψει οτι αποτελει μια κατηγορια απο μονος του...

Βεβαια ολοι γνωριζουμε γιατι χρησιμοποιηει καρδια και οχι καποιο αλλο μερος του μοσχαριου αν σκεφτουμε ποσες φορες εχουμε παει στον κρεοπωλη και εχουμε ζητησει καρδια αντι για οτιδηποτε αλλο..

Αλλα ο συγκεκριμενος εκτροφεας δεν την παστωνει και την συσκευαζει απλα...

Προσθετει μεσα οτι ειναι αναγκαιο για την αναπτηξη του ψαριου δινοντας γευση σε στοιχεια που ισως το ψαρι επιλεκτικα δεν θα ετρωγε η αυτουσια λειπουν απο το διαιτολογιο του..

Που ειναι το προβλημα τοτε θα μου πεις;;

Ειναι η ιδια η καρδια σαν τροφη..

Ταιζουμε ενα ψυχροαιμο οργανισμο "ζεστη" τροφη...

Αιμα..πολυ αιμα!

Σε μωρα κατω απο εναμιση μηνων συγκεκριμενα μετα απο ταισμα σε πιο παλιες γεννες τα εβρισκα πρησμενα απο το φαι και αναποδα μετα απο μερικες ωρες...

Το συνδιασα με την διατροφη και δεν το ξαναεζησα...

Οπως παρομοια γνωμη εχω για τα μωρα και την δαφνια(και ας με πουν παραλογο!!)...

Βεβαια σε ορισμενες περιπτωσεις η καρδια ειναι συμμαχος...

Ειλικρινα ομως και εγω προβληματιζομαι οταν ταιζω τα δικα μου και προσπαθω να τα "σπρωχνω" οσο γινεται προς τις ξηρες τροφες...

Οσον αφορα την αναπτυξη βοηθαει οπως ενα στρουμπουλο παιδι που οταν ειναι ο κυκλος του θα ριξει πιο ευκολα μποι απο καποιο λυγερο...

Αυτο που κανεις με το αραιωμα ταισματος τις καρδιας ειναι φοβερη κινηση!!

Εγω μεσα στον χρονο τους αραιωνω και ταισματα...

Για τα γαστρεντερικα ομως εχω αντιθετη αποψη....

Θα ξεκινησει να τα ταλαιπωρει πιστευω οταν τα ψαρια σου φτασουν 5-6 χρονων οπως ταλαιπωρησε και σχεδον ολα τα δικα μου...

Μακαρι να βγω λαθος!!

Αν και το αν κανω σωστα η λαθος δεν μπορω και ουτε θα μπορεσω μαλλον ποτε να το συμπερανω με ασφαλεια απλα παραθεση γεγονοτων και σκεψεων κανουμε...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εγώ φτιάχνω καρδιά Παιδιά κ στο ένα κιλό μαζί με τα υπόλοιπα που βάζω Ρίχνω κ 100γρ.ξυρά τροφη.οπότε όταν Ρίχνω μετά μόνο βιτς δεν έχω θέμα.για του στενκερ δεν έχω δοκιμάσει ποτέ κ θα ήθελα να δοκιμάσω με ένα η Δύο την ημέρα γεύματα κ αυτό το πολύ για 8 εβδομάδες.Στάθη ποιος είναι ο Βαγγέλης;;;πήρες τον πίνακα;;;

Link to comment
Share on other sites

Εγώ φτιάχνω καρδιά Παιδιά κ στο ένα κιλό μαζί με τα υπόλοιπα που βάζω Ρίχνω κ 100γρ.ξυρά τροφη.οπότε όταν Ρίχνω μετά μόνο βιτς δεν έχω θέμα.για του στενκερ δεν έχω δοκιμάσει ποτέ κ θα ήθελα να δοκιμάσω με ένα η Δύο την ημέρα γεύματα κ αυτό το πολύ για 8 εβδομάδες.Στάθη ποιος είναι ο Βαγγέλης;;;πήρες τον πίνακα;;;

Ο βασιλης εννοεις ο ζαχαροπουλος...

Ναι τους μελεταω και τους δυο τους πινακες!!

Απο ξηρες τι ριχνεις??

exotica?..ocean nutricion?..tropical?

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα μιλούσα μ τον Βασίλη ,δεν εχει.

Link to comment
Share on other sites

Εγω παντως οποτε εφτιαξα δικη μου τροφη με μοσχαρι δεν την τιμουσαν θελαν πιο πολυ αιμα μαλλον...

Καλα η αληθεια ειναι οτι δεν τρωγανε και αλλων εταιριων αλλα μονο στενκερ...

Αντιθετα με καποιες τροφες με γαριδουλες που τις τσακιζαν...

Εχει μεγαλη σημασια τι διατροφικη γραμμη θα παρει το ψαρι απο τα γεννοφασκια του για το τι θα τρωει στην πορεια...

Βεβαια πολλες φορες τροφες που τις τρωνε τις βαριουνται αλλα συνηθως ειναι προσωρινο..

Link to comment
Share on other sites

Την καρδιά του Stendker... την χρησιμοποίησα μια φορά και ΔΕΝ με ικανοποίησε. Αντίθετα η καρδιά της C.E. Essentials (του Χρήστου Εγγλέζου) θεωρώ ότι είναι κατά πολύ καλύτερη.

ΔΕΝ γράφτηκε η ηλικία των μικρών δίσκων ούτε η θερμοκρασία στην οποία μεγαλώνουν... που είναι σημαντικότατο.-

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Την καρδιά του Stendker... την χρησιμοποίησα μια φορά και ΔΕΝ με ικανοποίησε. Αντίθετα η καρδιά της C.E. Essentials (του Χρήστου Εγγλέζου) θεωρώ ότι είναι κατά πολύ καλύτερη.

ΔΕΝ γράφτηκε η ηλικία των μικρών δίσκων ούτε η θερμοκρασία στην οποία μεγαλώνουν... που είναι σημαντικότατο.-

Οσες φορες την εχω παρει δεν την τρωνε τα ατιμα...

Και εχω παρει "ολους τους χρωματισμους"..

Επισης μου φανηκαν πιο "στεγνες"απο αυτες του στενκερ...

Μηπως εχει σημασια ποια εχουν πρωτοφαει;

Έγινε επεξεργασία - stathis spithas
Link to comment
Share on other sites

ΔΕΝ νομίζω. 

Του Stendker πάντως... μου λέρωνε και πολύ το νερό.- ;)

Link to comment
Share on other sites

Για ηλικία δεν ξερω ακόμα...το σκέφτομαι. με αυτή που φτιάχνω εγώ την άρχισα την 5η εβδομαδα με θερμοκρασία στους 29.5!!!

Link to comment
Share on other sites

Για ηλικία εννουσα ποτέ να αρχισω του stendker.

Link to comment
Share on other sites

ΔΕΝ νομίζω. 

Του Stendker πάντως... μου λέρωνε και πολύ το νερό.- ;)

Γιαυτο ειπα οτι μου φανονται πιο "στεγνες" οι τροφες του Εγγλεζου..

Του στενκερ κραταν πολυ αιμα..

Link to comment
Share on other sites

ΔΕΝ καταλαβαίνω... γίνε λίγο πιο συγκεκριμένος.

Τα μικρά για τα οποία μιλάμε... είναι από γέννα δική σου;

Link to comment
Share on other sites

Γιαυτο ειπα οτι μου φανονται πιο "στεγνες" οι τροφες του Εγγλεζου..

Του στενκερ κραταν πολυ αιμα..

 

Του Stendker... διαλύεται.-  ;)

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά δεν ξερω ,καταρχήν δεν την βρίσκω.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...