Jump to content

Καρδια


Δημητρης Τ

Recommended Posts

Ναι για δική μου λέω.

 

 

Σκοπεύεις να μας πεις πόσων ημερών είναι ή θα στα "βγάζω με το τσιγκέλι";   :D

Link to comment
Share on other sites

Κλείσανε μήνα σήμερα. πριν 12 μέρες βγήκε κ η μαμά κ συνολικά ήμαστε στις 22 μέρες μ αρτεμια.

Link to comment
Share on other sites

Γι'αυτό κ λέω την 5η εβδομάδα να αρχισω καρδιά.

Link to comment
Share on other sites

Αρτέμια είναι μια χαρά... ξεκίνα να δίνεις και τριμμένες ξηρές.
ΑΝ επιμένεις οπωσδήποτε για καρδιά... πάρε του Chris Englezou ανεβάζοντας στους 30 C.-

Link to comment
Share on other sites

Τελικά δεν βρήκα...οπότε έπεσε μαγειρική.στα 700γρ.καρδιάς έβαλα 500γαρίδες 200 σπανάκι 20 σπιρουλινα κ 100 διαφόρων βιτς.λίγες ζελατινες όμως κ ας γίνεται χάλια το ενυδρείο.γι αυτο την πήρα την αντλία 8 φορές την ώρα μου γυρνάει το ενυδρείο ...του gay δηλαδη .για τις γεννηστρες καθαρίζω έτσι κ αλλιως !!!!δοκιμαστικο το μεσημέρι .

Link to comment
Share on other sites

Προσθεσε και πολυ λιγο σκορδοζουμο αφου αποφασισες να φτιαξεις μονος σου....

Οπως μπορεις να βαλεις και λιγες βιταμινες...

Εγω παντως εξακολουθω να νομιζω οτι ειναι μικρα ακομα...

Link to comment
Share on other sites

Κ τα δύο που είπες είναι ήδη μέσα.δεν έχω αρχίσει ακόμα ,εσύ τι θα πρότεινες Στάθη.

Link to comment
Share on other sites

Κατσε να μπουν καλα στις ξηρες..

Να φτασουν 8 περιπου εβδομαδων απο την μερα που τα κολλησαν(δεν ξερω με ποιον τροπο μετρατε την ηλικια)...

Και μετα καρδια και αυτη αρχικα μονο βραδινο ταισμα 1,5 ωρα προτου κλεισουν τα φωτα...

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ να κάνω την γνωστή μου ερώτηση.....γιατί να ταΐζετε τα ψάρια σας με κάτι που ποτέ δεν θα έτρωγαν στην φύση;

Γιατί να τα "ντοπάρετε" με κάτι διατροφικά ακραίο;

Υπάρχουν γύρω μας πολλές τροφές που θα μπορούσατε να ταΐσετε και να έχετε εξίσου ικανοποιητική ανάπτυξη....

Sent from my iPhone using Tapatalk

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Και να συμπληρώσω...ούτε τα 14 διαφορετικά είδη από πιράνια που είχα δέν έτρωγαν κόκκινο κρέας σε καθημερινή βάση, παρα μόνο μία φορά το μήνα...και αυτά στην φύση σε αντίθεση με τους δίσκους τρώνε κόκκινο κρέας...βέβαια φυσικά αυτό είναι σπάνια μιας και 'δέν πέφτουν αγελάδες κάθε μέρα στα ποτάμια'....πόσο μάλλον οι δίσκοι...που βασίζουν την διατροφή τους σε έντομα, φυτικές ίνες και ντετρίτους....

Sent from my iPhone using Tapatalk

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου αυτό είναι μεγάλο θέμα.σ κα μια περιπτωση δεν παίζω επειδή ξέρω καλύτερα.μάλλον την ελλειπή γνώση μου καλύπτω.από το 92 μέχρι το 2006 ταιζα βιτς κ φυλαρακι να σου πω την αλήθεια δεν ηξερα τίποτα για καρδιά.από την στιγμη που ξανασχωληθηκα κ άρχισα να διαβάζω γι αυτήν από το 2015 κ μετά δλδ, μπήκα σ σπίτια χομπιστων κ είδα πανέμορφα ψάρια ταισμενα με ξηρά τροφή όπως κ με καρδιά .αλλοι λένε κάνει άλλοι όχι .αυτό που είδα στα δικά μου ήταν ότι ψάρια που ήταν κρυμμένα κ τρώγανε μόνο όταν πέφτανε τα φώτα,άρχισαν να τρώνε να μεθοδεύουν να περνούν βάρος.τώρα βέβαια γιατί ήταν κρυμμένα ;;;γιατί εγώ θα έκανα κατι λαθος.γι αυτο κ έγραψα ελλειπης γνώση.γιατην αγελάδα στον Αμαζόνιο δεν γνωρίζω αυτό που ξέρω είναι ότι γνώρισα άνθρωπο μεγαλωμενο στην Γκιώνα βοσκό που ποτέ δεν είχε φάει καλαμαράκια κ ήταν 87 ετών .αυτό μας διαβεβαιώνει ότι μόνο με κατσίκες κ με το γάλα τους πρέπει να τρεφόμαστε;;;;αλήθεια δεν ξέρω.προσπαθώ αλήθεια σ λέω να μάθω ΜΟΝΟ από τα ψάρια μου .αν καταλάβω ότι γίνεται για εγωιστικους λόγους να μεγαλώσει το είναι μου κ τέτοια θα αλλάξω Ρότα.κ κάτι που με προβληματίζει αρκετά.ήμαστε τόσο πολύ σίγουροι που όλες οι εταιρίες που αγοράζουμε τις τροφές δεν κάνουν πλέον κ αυτές τις (εκτωσεις)τους;;;;

Link to comment
Share on other sites

Ναί συμφωνώ μαζί σου.Είναι τεράστιο το θέμα και δυστυχώς σάν χομπίστες δεν είναι δυνατόν να αποδήξουμε τί είναι σωστό αλλα και ούτε ποιά τροφή είναι η καλύτερη μιας και είμαστε απλοι παρατηρητές.

Προσωπικά προσπαθώ να ταίζω τα ψάρια μου με την μεγαλύτερη ποικιλία τροφής βασιζόμενος στο τί τρώνε στην φύση....

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Άλλωστε δεν είναι τυχαίο πως ο άνθρωπος ''δίσκος'' --- Jack Watley --- μετά από χρόνια κατέληξε πως η ανάπτυξη των δίσκων με ξηρά τροφή είναι ελαφρώς μεγαλύτερη(άρθρο στο TFH) οπότε και σταμάτησε συγκεκριμένα την ''καρδιά''.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...