Jump to content

DIY LED Φωτισμός για rio 300 reef


Mr.Puff

Recommended Posts

Καλησπέρα στην παρέα.

Ο σκοπός του θέματος είναι εντελώς διερευνητικός. Ακόμα δεν έχω πάρει κάποια απόφαση και όλα θα κριθούν από τις γνώμες σας καθώς και το κόστος, μια και το θέμα δεν το κατέχω καθόλου.

Αυτή τη στιγμή το ενυδρείο μου (rio 300) έχει Τ5 4Χ54 με λάμπες της ΑΤΙ. Θεωρώ ότι είναι εντελώς οριακά για τα SPS που έχω και ότι θα ήθελε τουλάχιστον άλλες 2Χ54. Πάνω από 300 βατ κατανάλωσης σε ρεύμα συν τις ετήσιες αλλαγές στις λάμπες.

Η ερώτηση είναι απλή. Μπορώ  να έχω το ίδιο αποτέλεσμα με DIY LED με κατανάλωση γύρω στα 160 – 170 βατ? Το ξέρω ότι δεν υπάρχει εύκολη απάντηση καθώς παίζουν πολλά ρόλο, αλλά  έστω θεωρητικά αν αυτό είναι εφικτό ή αν ζητάω πολλά.

Παρακάτω παραθέτω μια κάτοψη του ενυδρείου όπως τη σχεδίασα πρόχειρα. Το πρόβλημα στο rio είναι οι δύο πλαστικές κόντρες που έχει και έχουν πλάτος 60cm η κάθε μία. Έτσι κατά κάποιο τρόπο χωρίζεται η επιφάνια στα τρία.

Θα ήθελα να μου πείτε πόσα LED χρειάζονται, τι χρώματα, πόσα watt καθώς και τι άλλο χρειάζεται για να λειτουργήσει το φωτιστικό. Λόγο κόστους δεν σκέφτομαι για την ώρα κάποιον controller ανατολής/δύσης. Αυτό ίσως μπορεί να γίνει με χωριστούς χρονοδιακόπτες στα κανάλια. Θα ήθελα και moonlight. Θα ήθελα αν είναι δυνατόν να καλύπτει  όλο σχεδόν το μήκος του ενυδρείου. Αλουμινένια ψήκτρα υπάρχει.

Οποιαδήποτε γνώμη, σκέψη ή παρατήρηση θα είναι πολύτιμη γιατί το θέμα δεν το γνωρίζω καθόλου. Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων.

 

post-59162-0-91439500-1461769739_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Για σου Λουκά,

 

Το θεμα με τα DIY led είναι περίπλοκο. Θέλει πολυ μελέτη για να εχεις σωστο αποτέλεσμα. Και το κόστος δεν είναι μικρότερο απο τα έτοιμα φωτιστικά. Το μεγάλο πλεονέκτημα των LED είναι σίγουρα η κατανάλωση. Απο την άλλη

οι Τ5 εχεουν χρωματική κλίμακα που δύσκολα θα τη βρείς στα LED και βέβαια καλύτερη διασπορά.

 

Το'χω ψάξει κι εγω το θέμα και θα σου πρότεινα να κοιτάξεις τα έτοιμα. Θα είσαι πιο πολύ σίγουρος για το αποτέλεσμα και θα εχεις και επίσημο service οτι κι αν συμβεί.

 

Απο την άλλη σκέψου και κάτι υβριδικό. Να κρατήσεις τις Τ5 και να προσθέσεις δυο έτοιμες λάμπες LED σαν αυτές για παράδειγμα: http://www.ebay.com/itm/18-LED-Full-Spectrum-Fixture-E27-Coral-Reef-Aquarium-Lamp-Grow-Light-Tank-PAR38-/262195745667?hash=item3d0c159383:g:HP8AAOSwOfxXA3NI

 

Αν τωρα θέλεις οπωσδήποτε μονο LED ψάξτο για έτοιμο και να εχεις υπόψη σου το θεμα της προσαρμογής των κοραλλιών απο Τ5 σε LED. Θέλει προσοχή!

 

Οτι άλλο θέλεις εδω ήμαστε!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση Θοδωρή. Σίγουρα το θέμα με τα led είναι δύσκολο. Έτοιμο φωτιστικό για τα λίτρα μου δυστυχός είναι έξω από τις  δυνατότητές μου ακόμα και από f/s. Τώρα το θέμα το σκέφτομαι πρώτον για λόγους οικονομίας στην κατανάλωση αλλά και για την ευκολία που υπάρχει στο DIY να αλλάξεις λεντάκια που πιθανόν καούνε ή πέσει η αποδοσή τους. Πάντος για υβριδική κατάσταση δεν νομίζω γιατί δεν θέλω να ανέβω σε κατανάλωση με τίποτα. Τέλος για το κόστος πραγματικά δεν έχω ιδέα. Η ψύκτρα και plexi για φτιάξιμο κάποιου κουτιού υπάρχουν. Τα υπόλοιπα δεν γνωρίζω.

Link to comment
Share on other sites

Λουκά ρίξε και μια ματιά στα diy kit του Aquastyle.

http://www.aquastyleonline.com/categories/DIY-LED-Lighting/DIY-Dimmable-LED-Kits/

Εγώ έχω diy φωτιστικό και μου στοίχισε περίπου τα 100 ευρώ τα εξαρτήματα 37 led 3 driver 3 ποτενσιόμετρα και 4 ψύκτρες 26Χ8εκ.

Βέβαια τα led μου είναι epistar και όχι cree η bridgelux αλλά 2 χρόνια που δουλεύουνε δεν έχω κανένα πρόβλημα,

Το φωτιστικό είναι 105W και 6W moonlight για 180 λίτρα ενυδρείο. Κάποια στιγμή το έχω πρόγραμμα να πάω σε cree.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ. Θα τα μελετήσω αλλά δεν ξέρω πόσα led χρειάζονται για τα λίτρα μου.

Link to comment
Share on other sites

Λούκα 8 *20w multichip.

Η 4* 50w μόνο κανάλι με έξτρα moonlight ή 5 κανάλα .

Και οι 3 επιλογές θα είναι με φακούς και θα δουλεύεις πολύ δυνατά.

Φυσικά το κόστος δεν είναι χαμηλό αλλά το φωτιστικό θα το ζηλεύει κάθε εταιρία.

Το φάσμα είναι το πιο απλό και πολύ πιο καλό από T5.

Δεν θα επεκταθώ παραπάνω οποίος έχει δει σωστό φωτιστικό diy μπορεί να καταλάβει τι λέω .

Εάν θέλεις βοήθεια εδώ είμαστε .

Έγινε επεξεργασία - Sakisdraminos
Link to comment
Share on other sites

Σάκη τα 5 κανάλια χρειάζονται και 5 διαφορετικούς drivers ή μετασχηματιστές? (συγνώμη αυτά τα πράγματα τα έχω μπερδεμένα. Μπορεί να λέω και το ίδιο πράγμα.). θα μπορώ αργότερα αν μπορέσω να βάλω controller ανατολή/δύση? Αν εάν δεν σου κάνει κόπο έχεις τίποτα λίνκ να δω ποια είναι και να πάρω μια ιδέα για το κόστος?

Link to comment
Share on other sites

Δεν χρειάζεται να στο πω αλλά ...

Εννοείται ότι χρειαστείς μου λες !

Link to comment
Share on other sites

Διονύση ευχαριστώ πολύ! Λινκ χρειάζομαι για την ώρα γιατί έχω μαύρα μεσάνυκτα και δεν ξέρω τι να πρωτοκοιτάξω. Είναι τόσο πολλά και πραγματικά έχω μπερδευτεί. Μέχρι στιγμής μόνο ebay έχω δει κάποια πράγματα. Η ιδέα των multichip αρέσει και οι τιμές τους δεν ξεφέυγουν.

Link to comment
Share on other sites

Ενα τροφοδοτικο μεγαλο γιανα καλυπτει ολο το  φωτιστικο !

driver αναλογα με τα καναλια σου προτηκτουν απο τα λεντ

τα λεντ 

ψυχτρες

φακους 

θερμικες  ασφαλιες 

και ασφαλιες ρευματος!

pwm manual cotroler στην αρχη 

 

και αργοτερα ενα κοντρολερ για φωτιστικο!

 

post-56939-0-22186500-1462636820_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Διονύση ευχαριστώ πολύ! Λινκ χρειάζομαι για την ώρα γιατί έχω μαύρα μεσάνυκτα και δεν ξέρω τι να πρωτοκοιτάξω. Είναι τόσο πολλά και πραγματικά έχω μπερδευτεί. Μέχρι στιγμής μόνο ebay έχω δει κάποια πράγματα. Η ιδέα των multichip αρέσει και οι τιμές τους δεν ξεφέυγουν.

ενα φωτιστικο kessil kanei 300+ το καθε ενα το κανεις με περιπου 100-120 ευρω!

φυσικα καλυτερα υλικα μιας που εχεις επιλογη και ασφαλια σε καθε τομεα κατι που δεν ξερω αμα εχει η kessil

Link to comment
Share on other sites

Παιδες εγω δεν εχω ιδεα απο αυτα αλλα εχω να πω πως οχι μονο σας παραδεχομαι που το ψαχνετε αλλα και που μπαινετε στη διαδικασια να βοηθησει ο ενας τον αλλο :bow:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Παιδες εγω δεν εχω ιδεα απο αυτα αλλα εχω να πω πως οχι μονο σας παραδεχομαι που το ψαχνετε αλλα και που μπαινετε στη διαδικασια να βοηθησει ο ενας τον αλλο :bow:

Γιαυτό είμαστε εδώ ρε Μιχάλη. Παρεούλα όλοι μαζί ότι μπορούμε κάνουμε.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και από μένα Λουκα μπορείς να μας πεις τι ποσό διαθέτει για το diy?

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ όλους για το ενδιαφέρον! :)

Σάκη τα pwm manual cotroler είναι σαν αυτό? http://www.ebay.com/itm/DC-12V-8A-Manual-Switch-PWM-Dimmer-for-LED-Strip-single-color-brightness-adjust-/271127464670?var=&hash=item3f2074cade:m:moMHJf_voy6KoLWmbLcNJlg Χρειάζεται ένα για κάθε κανάλι που δημιουργηθεί?

 

Μάκη δεδομένου ότι η ψύκρα και τα plexi υπάρχουν, υπολόγιζα περίπου 150 ευρώ. Βέβαια απ'ότι βλέπω δεν νομίζω να φτάσουν.

Link to comment
Share on other sites

Το κόστος είναι πάντα ανάλογο του τι ζητάς. Η άποψη μου για τα led προσωπική πάντα και δεν σου λέω να το κάνεις είναι να πας σε 3βατα. Θα έχεις καλύτερη διασπορά και πολύ λιγότερες σκιές. Ξαναλέω άποψη μου πάντα.

Link to comment
Share on other sites

Επίσης για τροφοδοτικό κάποιο από αυτά.

http://www.ebay.com/itm/AC110-220V-TO-DC-5V-12V-24V-48V-Switch-Power-Supply-Driver-Adapter-For-LED-Strip-/361489672408?var=&hash=item542a76a8d8:m:mcsI3uSWMkf5ilLNvxKna0w (χωρίς να έχω γνώσεις λέω το 48V 5A 240W)

Link to comment
Share on other sites

Για τους driver που έχεις βάλει εδώ πας για κάθε led και κανάλι.

Το dimmer που έχεςι βάλει το ξεχνάς. Είναι για 12V ενώ το led που έχεις είναι 36V.

Για φακούς ανάλογα το ύψος σου. Αν είσαι μέχρι 60εκ. ύψος ενυδρείου κοίτα για 80αρηδες. Αν είσαι πάνω από 60 ύψος πας σε 60αρηδες. 

Link to comment
Share on other sites

Επίσης για τροφοδοτικό κάποιο από αυτά.

http://www.ebay.com/itm/AC110-220V-TO-DC-5V-12V-24V-48V-Switch-Power-Supply-Driver-Adapter-For-LED-Strip-/361489672408?var=&hash=item542a76a8d8:m:mcsI3uSWMkf5ilLNvxKna0w (χωρίς να έχω γνώσεις λέω το 48V 5A 240W)

Αυτό το τροφοδοτικό δεν συμβαδίζει με τα led που έχεις βάλει πιο πάνω.

Link to comment
Share on other sites

Αν κάνεις diy ενοειτε ότι για κοντρολερ πας σ

Άσυζητητη σε Ποσειδώνα.

Link to comment
Share on other sites

Λούκα μπες στο Ac-rc.net για τροφοδοτικά και λοιπά πράγματα και λέντ από το ίδιο ή ledsglobal

Προσπάθησε να κάνεις κάτι ποιοτικό για να σου κράτηση χρόνια .

Λευτέρη δεν είναι έτσι. ΔΔουλεύω στο νανο μου με 3βατα και στο μεγάλο με 50βατα

το ένα χριστουγενιατικο δέντρο και το άλλο σαν μεταλου.

Στην τελική αλλαξα φάσμα για λιγότερο discus effecf

Link to comment
Share on other sites

Λούκα μπες στο Ac-rc.net για τροφοδοτικά και λοιπά πράγματα και λέντ από το ίδιο ή ledsglobal

Προσπάθησε να κάνεις κάτι ποιοτικό για να σου κράτηση χρόνια .

Λευτέρη δεν είναι έτσι. ΔΔουλεύω στο νανο μου με 3βατα και στο μεγάλο με 50βατα

το ένα χριστουγενιατικο δέντρο και το άλλο σαν μεταλου.

Στην τελική αλλαξα φάσμα για λιγότερο discus effecf

Σάκη το nano το δουλεύεις με 3βατα Cree και έχεις θέμα? Γιατί λέω να πάω σε Cree. 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...